Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

IV Konferencja Naukowo-Techniczna: Automatyka w procesach przemysłowych: ważenie - dozowanie - pakowanie





W dniu 27 października 2005 r. w warszawskim Centrum Konferencyjno-Kongresowym odbyła się Konferencja Naukowo-Techniczna nt. „Automatyka w procesach przemysłowych: ważenie, dozowanie, pakowanie”. Było to już czwarte tego typu spotkanie zorganizowane przez redakcję niniejszego kwartalnika. W centralnej Polsce zgromadzili się przedstawiciele 52 firm i zakładów, by wspólnie dyskutować o nowych rozwiązaniach i nowych możliwościach rozwoju.
 
Konferencja zorganizowana została przy współpracy z Centralnym Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Opakowań z Warszawy (COBRO), Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Mechanizacji Pakowania z Krakowa (EMPAK), a także przy wsparciu Zakładu Mechaniki Precyzyjnej RADWAG z Radomia oraz firmy ASTOR Sp. z o.o.Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu skierowaliśmy do przemysłu spożywczego,w szczególności gośćmi spotkania byli przedstawiciele mleczarni, zakładów mięsnych, zakładów przetwórstwa spożywczego, cukrowni, zakładów zbożowych, a nawet spółdzielni pszczelarskiej. W sumie obecnych było 90 osób.Konferencji przewodniczył dr inż. Tadeusz Cąderek, z Ośrodka COBRO z Warszawy.
 
Wśród firm przedstawiających swoją ofertę powyższym zakładom znaleźli się producenci maszyn i urządzeń pakujących, etykietujących i znakujących, systemów ważących i dozujących, maszyn i urządzeń paletyzujących i systemów pakowania zbiorczego oraz robotów i oprogramowania dla linii produkcyjnych w przemyśle spożywczym. Program konferencji podzielono na trzy bloki tematyczne. W pierwszym z nich: „Systemy ważące, pakujące i etykietujące” swoje wystąpienie zaprezentowali:
? Zbigniew Połomski – dyrektor EMPAK, który przybliżył uczestnikom kierunki rozwoju w produkcji urządzeń na podstawie wybranych rozwiązań ośrodka EMPAK, firma RADWAG, której przedstawiciel przybliżył gościom charakter działalności firmy oraz jej najważniejsze produkty,
 
Radosław Schulz z firmy ALIMA-PACK, który zreferował temat: „Najnowsze osiągnięcia w technologii zamykania worków otwartych” zaprezentował ofertę firmy Alima Pack Systemy Pakowania będącej wyłącznym partnerem w Polsce koncernu Fischbein – światowego lidera w technologii zamykania worków otwartych, Marcin Uliński, przedstawiciel firmy BHMSoft omówił temat: „Traceability – śledzenie produktów w łańcuchu dostaw”. Wystąpienie dotyczyło rozporządzenia Parlamentu Europejskiego numer 178/2002, które nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek monitorowania przepływu, śledzenia produktów na każdym z etapów łańcucha dostaw w Unii Europejskiej – umownie nazwanym TRACEABILITY. Ponadto na swoim stoisku firma zaprezentowała Zintegrowany System Informatyczny do zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym FALCON HT oraz komputery i serwery firmy MAXDATA, Jacek Barszcz z firmy B&R omówił temat: „Rozwiązania B&R dla systemów pakowania, dozowania i ważenia”.
 
W drugim bloku: „Aplikacje oprogramowań wizualizacyjnych do linii produkcyjnych oraz aplikacje do urządzeń i linii produkcyjnych w przemyśle spożywczym” udział wzięli: Konrad Grohs z firmy ASTOR – przedstawiony referat dotyczył systemu Wonderware według strategii „Plant Intelligence”. System ten ma za zadanie podwyższenie efektywności produkcji oraz jakości wyrobów, możliwość wymiany informacji z oprogramowaniem do zarządzania firmą (ERP), obniżenie kosztów produkcji, dodatkowe zmotywowanie załogi produkcyjnej dzięki indywidualnemu rozliczeniu efektów pracy, Wojciech Rybka z ośrodka EMPAK, którego wystąpienie dotyczyło zastosowań kodów kreskowych w przemyśle spożywczym, firma AUTOMATECH – jej przedstawiciel omówił temat: „Obwody bezpieczeństwa na maszynach pakujących”, firma SIMEX, Andrzej Gizicki z firmy DANFOSS, który przybliżył zgromadzonym temat: „VLT AutomationDrive – nowe możliwości sterowania procesami przemysłowymi”, Łukasz Rostworowski z portalu automatyka.pl, który opisał aktualne serwisy branżowe xtech.pl, którą stanowią doskonałe narzędzie dla inżynierów.

Trzeci blok objął swoją tematyką „Paletyzację oraz systemy pakowania zbiorczego”, a swoją ofertę zaprezentowali:
 firma ASTOR, która zaprezentowała temat: „FANUC Robotics – zrobotyzowane stanowiska do paletyzacji i pakowania”. Wśród zalet zrobotyzowanego stanowiska do paletyzacji wymieniono: wysoką efektywność i jakość pakowania, niskie koszty eksploatacji, możliwość dowolnego konfigurowania wzoru paletyzacji, możliwość automatycznego pobierania palet, układania przekładek, możliwość paletyzacji jednym urządzeniem zupełnie różnych elementów oraz możliwość paletyzacji kilku palet jednocześnie, Robert Zachert i Mariusz Popielarz z firmy PACKMANN, którzy przedstawili temat: „Systemy pakowania zbiorczego PACKMANN”. Na ofertę firmy PACKMANN składają się m.in.: owijarki w folię termokurczliwą, tackarki, kartoniarki, pakowaczki, transportery, linie pakujące, oprogramowanie sterujące, usługi automatyzacji linii, projektowanie i budowa maszyn pakujących i ich podzespołów.
 
Oprócz wystąpień firmy prezentowały swoje produkty na stoiskach wystawowych:
firma Wikpol z Lublina przedstawiła uczestnikom konferencji procesory wagowe: GSE350 (355), GSE46x, GSE66x, które mają szerokie zastosowanie m.in. w: maszynach pakujących i układach dozujących, układach pomiaru strumieni materiału, wagach przenośnikowych, wagach platformowych i samochodowych, wagach liczących i innych, firma MECO przedstawiła swoją ofertę detektorów, charakteryzujących się wysoką czułością, niezależną od prędkości przesuwu materiału kontrolowanego oraz niewrażliwością na zakłócenia, jakie mogą występować w środowisku przemysłowym. Prezentowane przez firmę detektory mogą być obsługiwane za pomocą wbudowanego interfejsu klawiatury i czytelnego wyświetlacza bądź zdalnie poprzez zewnętrzny kontroler lub komputer za pomocą interfejsu RS232. Po wyposażeniu w opcjonalny interfejs RS485 wykrywacze mogą być również połączone w sieć i sterowane za pomocą jednego, zdalnego komputera. Posiadają możliwość zaprogramowania nastaw dla 250 różnych produktów, potrafią zliczać zanieczyszczone oraz wszystkie kontrolowane produkty, firma Mettler-Toledo, której wszechstronne rozwiązania w dziedzinie systemów ważenia znajdują zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, kosmetycznym oraz spożywczym. Cytując Przewodniczącego Rady Programowej kwartalnika „Ważenie – Dozowanie – Pakowanie”, prof. dr. hab. inż. Stanisława Tkaczyka – mamy nadzieję, że konferencja przyczyniła się do uczynienia kolejnego kroku na drodze unowocześniania procesów ważenia, dozowania i pakowania. Oczekują tego liczni producenci i konsumenci. Oczekuje tego polska gospodarka. Kolejne spotkanie o tej tematyce zaplanowano na 26–27 października 2006 r.
Wcześniej zapraszamy na konferencję do Szczyrku, która będzie poświęcona browarnictwu, gorzelniom oraz rozlewniom wód mineralnych i soków. Spotkanie zaplanowano na 16–17 lutego 2006 roku.

Reklama