Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

V Konferencja Naukowo-Techniczna: Automatyka w browarach, gorzelniach, rozlewniach wód, win i soków - 2006





W zimowej scenerii Beskidu Śląskiego, wśród ośnieżonych stoków Skrzycznego i Klimczoka, redakcja kwartalnika „Ważenie – Dozowanie – Pakowanie” zorganizowała w dniach 16–17 lutego br. konferencję naukowo-techniczną pt.: „Automatyka w browarach, gorzelniach, rozlewniach wód, win i soków”. Spotkanie miało miejsce w Hotelu „Orle Gniazdo” w Szczyrku i zgromadziło przedstawicieli znanych i cenionych nie tylko na polskim rynku firm, które kierują swoją ofertę do sektora napojowego. Dwa dni rozmów, prezentacji, wymiany doświadczeń – wszystko to może stać się bodźcem do kolejnych innowacji w automatyzacji procesów ważenia, dozowania i pakowania w browarach, gorzelniach, czy rozlewniach.

– O znaczeniu tej konferencji dla doskonalenia procesów automatyzacji i sterowania, jak również systemów ważących, dozujących, pakujących i etykietujących w browarach i rozlewniach, nie trzeba przekonywać – stwierdził prof. Stanisław Tkaczyk, dyrektor Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań (COBRO) – W procesie pakowania towaru przeznaczonego do szeroko rozumianej konsumpcji o charakterze masowym, stopień integracji elementów tych procesów nabiera szczególnego znaczenia i stawia specyficzne wymagania. Nie wystarczy bowiem dokładnie i z zapewnieniem pełnej powtarzalności, określoną porcję produktu umieścić w opakowaniu, a następnie opakowanie to zamknąć. Cały ten proces musi uwzględniać szereg czynników decydujących o jakości opakowanego produktu – dodał profesor. I właśnie o tych istotnych czynnikach mogli dyskutować uczestnicy tego ważnego dla branży spotkania.
 
Konferencja została zorganizowana we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Opakowań, Krajową Izbą Gospodarczą Przemysł Rozlewniczy oraz Związkiem Gorzelni Polskich. Głównym sponsorem spotkania była firma ASTOR Sp. z o.o. z Krakowa.
 
Przewodniczącym pierwszego dnia konferencji był prof. Zbigniew Mielniczuk z COBRO, który swoim wystąpieniem rozpoczął spotkanie. Mieczysław Kucharski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Przemysłu Rozlewniczego przybliżył obecnym działalność Izby, która wspomaga krajowy rynek rozlewniczy. Izba zrzesza producentów naturalnych wód, napojów, soków oraz firmy produkujące i dystrybuujące dla przemysłu napojowego maszyny, urządzenia, opakowania itp. Problemy z jakimi muszą borykać się gorzelnicy, w trudnej dla tej branży polskiej rzeczywistości omówił Ryszard Wojtasiewicz, prezes Związku Gorzelni Polskich. Aby wspomóc działalność zarówno zakładów rolnych, jak i przemysłowych ZGP współpracuje z ministerstwami: rolnictwa i rozwoju wsi, gospodarki, finansów i ochrony środowiska.
 
Kolejne wystąpienia przedstawili:
  • Konrad Grohs, ASTOR Sp. z o.o. - "ASTOR - partner w automatyzacji produkcji"
  • Cezary Jędra, ROCKWELL AUTOMATION Sp. zo.o. - "Integrated Architecture - Rozwiązanie RABrew"
  • Aleksander Broda, AGR EUROPE - "Kontrola Jakości butelek w linii i w laboratorium"
  • Marin Marucha i Rafał Rygielski, EMERSON PROCESS MANAGEMENT Sp. z o.o. - "Metody wprowadzania oszczędności energetycznych w przemyśle spożywczym. Pomiar energii i działania naprawcze"
  • Sebastian Malanowicz i Waldemar Janiak, PRO-CONTROL Sp. z o.o. - "Automatyzacja procesów recepturowych przy zastosowaniu systemu InBatch"
 
W drugim dniu konferencji swoje referaty wygłosili:
  • Andrzej Garbacki, ASTOR Sp. z o.o. - "Zarządzanie produkcją i wydajnością produkcji w przemyśle spożywczym"
  • Ireneusz Jakubowski, BOSCH REXROTH Sp. z o.o. - "Pneumatyka jako narzędzie wspomagające do automatyzacji"
  • Andrzej Dereń, TURCK Sp. z o.o. - "Urządzenia firmy TURCK - rozwiązania dla browarów i rozlewni"
  • Grzegorz Rumiński, ANIRO Grupa Handlowa - "Przemienniki LG i ich zastosowanie w automatyce
  • Marek Kubanek, CONSTEL Sp. z o.o. - "Systemy sterowania firmy B&R"
  • Andrzej Gizicki, DANFOSS Sp. z o.o. - "Przetwornice częstotliwości zintegrowane z silnikiem - rozwiązanie gwarantujące optymalizację kosztów aplikacji napędowych"
  • Lech Ptaszyński, IP SYSTEMS - "Przykładowe modernizacje energochłonnych procesów w oparciu o przetwornice i sterowniki PLC"
  • Marek Sudolski, APATOR CONTROL Sp. z o.o. - "Wykorzystanie wewnętrznych sterowników PLC w przetwornicach częstotliwości"
  • Marek Trutowski, JUMO Sp. z o.o. - "Urządzenia JUMO do pomiarów, sterowań i regulacji w przemyśle spożywczym"
  • Bartłomiej Molenda, ZE TWERD - "Pierwsze polskie przemienniki częstotliwości o sterowaniu wektorowym"
  • Patryk Lange, XTECH.PL Serwisy Branżowe - "Serwisy Branżowe xtech.pl"

W trakcie konferencji zorganizowana została uroczysta kolacja, podczas której czas umilała góralska kapela, bawiąca gości zarówno swoim śpiewem, jak i organizowanymi zabawami.
 
Konferencja ta była pierwszym, ale zapewne nie ostatnim spotkaniem przedstawicieli browarów, gorzelni i rozlewni, jakie zorganizowała redakcja kwartalnik „Ważenie – Dozowanie – Pakowanie”. To nowy obszar, o który poszerzyło swoją tematykę zarówno to czasopismo, jak i patronujący wydarzeniu miesięcznik „Napędy i Sterowanie”.
 
– Przekazanie określonej i we właściwym czasie informacji, jej przetwarzanie na konkretne działanie mechanizmów wykonawczych, wymaga rozwiązania wielu problemów z licznych jakże odległych dziedzin nauki i techniki, a w szczególności choć nie tylko metrologii – zauważył prof. dr hab. inż. Stanisław Tkaczyk, dyrektor COBRO.

Nawiązując do wypowiedzi prof. Tkaczyka, jako organizatorzy konferencji jesteśmy przekonani, że właśnie takich spotkań oczekują specjaliści działający na polskim rynku napojowym. Dzięki temu mogą wymieniać między sobą doświadczenia, konfrontować osiągnięcia oraz uczyć się, jak sprostać wyzwaniom, jakie stawia w tej dziedzinie dzisiejsza gospodarka. Takich konferencji oczekują producenci i konsumenci, dlatego przewidujemy następne edycje spotkań dla browarników, gorzelników i producentów napojów.

Reklama