Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

XII Konferencja Naukowo-Techniczna: AUTOMATYZACJA I SYSTEMY PAKUJĄCE W PRZEMYŚLE





Jednodniowa ekspozycja rozwiązań w zakresie automatyzacji, robotyzacji procesu produkcji, systemów znakowania, identyfikacji i pakowania miała na celu prezentację nowoczesnych rozwiązań wszystkim zgromadzonym na Konferencji zorganizowanej przez kwartalnik „Ważenie, Dozowanie, Pakowanie”. We wnętrzach kompleksu hotelarsko-gastronomicznego „Górski” w gminie Wolbórz w dniu 24 kwietnia br. uczestnicy Konferencji mogli poszerzyć zakres swojej wiedzy o możliwości zwiększenia wydajności, funkcjonalności i innowacyjności w procesie pakowania, znakowania, a także automatyzacji i robotyzacji produkcji w oparciu o produkty i rozwiązania m.in.: ASTE, ASTOR, BALLUFF, BEUMER Service, BOSCH REXROTH, CAS Polska, COMAU POLAND, COPA-DATA Polska, FENIX Systems, igus, ILABO, Oy M. Haloila, RADPAK, RECTUS POLSKA, SILNY & SALAMON, SMIT-OP Kowalewscy, Sterling Fluid Systems Polska, TQMsoft, UNILOGO.
 
Spotkanie zgromadziło przedstawicieli sektora spożywczego, farmaceutycznego, kosmetycznego, budowlanego, maszynowego. Patronat nad Konferencją objęły następujące instytucje: COBRO – Instytut Badawczy Opakowań, Polska Izba Opakowań (PIO), Instytut Logistyki i Magazynowania, Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania (IOS), Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy” (KIG PR), Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Spożywczy” (KIG PS), Związek Gorzelni Polskich.

Systemy pakujące, ważące, dozujące, rozwiązania z zakresu automatyki, jak również zagadnienia związane ze znakowaniem i ich zastosowaniem w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosme­tycznym, opakowaniowym, budowlanym dyktowały problematykę wystąpień prelegentów, którzy przyjechali do Wolborza ze znanych firm z całej Polski. Gościliśmy prezesów, dyrektorów, specjalistów ds. technicznych, automatyków, elektryków, mechaników, kierowników utrzymania ruchu, kierowników produkcji, konstruktorów i przedstawicieli z wielu znanych zakładów produkcyjnych, m.in.: ANWIL z Wrocławia, BIOFARM z Poznania, BIOMED z Krakowa, Cementownia ODRA z Opola, Cementownia Warta z Trębaczewa, CEMEX Polska z Warszawy, CSI „Słowianka” ze Szczecinka, DELICPOL z Kamyka, Fabryka Kosmetyków POLLENA-EWA z Łodzi, HORTEX z Warszawy, Laboratoria Natury z Lublina, Lajkonik Snacks ze Skawiny, McCormick ze Stefanowa, OSM Łowicz, Phytopharm Klęka, SM „MAZOWSZE”, SM „MLEKPOL”, Takeda Pharma z Warszawy, Wrocławskie Zakłady „HERBAPOL”, Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” z Warszawy, Zakłady Przemysłu Cukierniczego „OTMUCHÓW”, Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego „ZETPEZET”, Zakłady Spożywcze „BONA” z Łomży, Zott Polska z Opola.

Naturalnym kierunkiem postępu technologicznego jest ciągła poprawa parametrów w celu wyeliminowania wad i usterek w procesie eksploatacji. Wyznacznikiem rozwoju rynku maszyn jest zwiększająca się rola automatyzacji i robotyzacji w działaniach związanych z procesem pakowania. Korzyści wynikające z tych czynników w procesie produkcji przemawiają same za siebie. Redukują koszty produkcji i zatrudnienia, zwiększają poziom jakości i bezpieczeństwa użytkowania oraz udoskonalają wydajność i elastyczność wytwarzania. Ponadto automatyzacja może usprawnić ergonomię pracy i higienę pakowania. W dobie zróżnicowanych produktów i rosnącej liczby opakowań wymienione zalety są bardzo istotne dla procesu wytwórczego, w szczególności w niedużych halach produkcyjnych z oddzielnymi liniami pakującymi. Wspomniane zmiany mają wpływ również na branże automatyki, bez której współczesny rynek maszyn pakujących, znakujących, ważących, dozujących nie byłby w stanie funkcjonować.

Przemysł spożywczy, chemiczny, kosmetyczny, budowlany to tylko niektóre z wiodących branż zasto­sowań maszyn pakujących, dozujących, napełniających, paletyzujących, foliujących, ważących, a także wielu komponentów automatyki przemysłowej czy aparatury kontrolno- -pomiarowej. Automatyzacja procesów produkcyjnych dotyczy przede wszystkim paletyzacji, depaletyzacji, transportu i sortowania produktów. Wymagają one odpowiedniego oprogramowania, które spełnia wiele funkcji – konfiguruje i kontroluje system produkcji. Obecne oczekiwania wobec dostawców części, podzespołów, sterowników, napędów, systemów koncentrują się na dostarczaniu produktów i usług o jak najmniejszej awaryjności oraz zamienności i kompatybilności najczęściej stosowanych elementów. Najistotniejsze działania w tej dziedzinie to wspomaganie programowania, wizualizacja procesu, kontrola kolizji, jak również kontrola poprawności poszczególnych podzespołów, przy odpowiednich pracach konserwacyjnych maszyny.

Temat automatyzacji jest bardzo obszerny i dotyczy prawie każdego etapu produkcji, począwszy od transportu surowca do fabryki, a kończąc na układaniu na palety gotowego produktu, owijania go folią i znakowania partii wyprodukowanego i zapakowanego towaru. Przekazanie określonej wiedzy i jej przetworzenie na konkretne działanie mechanizmów wykonawczych wymaga rozwiązania wielu problemów z różnych dziedzin nauki i techniki i dlatego jako organizatorzy majowego spotkania jesteśmy przekonani, że na takie właśnie spotkania liczą specjaliści działający na polskim rynku.

Zaproszenie na Konferencję zostało skierowane do przedstawicieli przemysłu spożywczego, chemicznego, maszynowego, opakowaniowego, budowlanego, ale w szczególności gośćmi spotkania byli przedstawiciele mleczarni, zakładów przetwórstwa spożywczego, zakładów chemicznych, producenci kosmetyków, leków.

Wśród firm przedstawiających swoją ofertę zakładom znaleźli się producenci maszyn, elementów automatyki, urządzeń pakujących, etykietujących i znakujących, systemów ważących i dozujących, maszyn i urządzeń paletyzujących i systemów pakowania zbiorczego oraz robotów i oprogramowania dla linii produkcyjnych w przemyśle.
Program Konferencji podzielono na trzy bloki tematyczne. W pierwszym z nich: „Kontrola jakości produkcji. Systemy monitoringu maszyn i linii produkcyjnych”, swoje wystąpienie zaprezentowali: Jacek Zając z Fenix Systems – który przedstawił uczestnikom program do zbierania i analizy danych o produkcji z wag kontrolnych ISHIDA; Andrzej Gizicki z firmy Sterling Fluid Systems wyjaśnił gościom charakter działalności firmy oraz jej najważniejsze produkty, m.in. SIHIdetect jako przykład optymalizacji koszów konserwacji i obsługi pomp; Jerzy Migduła, który przybliżył rozwiązania oferowane przez CAS Polska Sp. z o.o. i wykorzystanie wag w procesach produkcji i systemach kontroli jakości; Michał Chojnacki z RADPAK Fabryki Maszyn Pakujących zreferował bardzo ciekawie temat „Systemy monitoringu maszyn i linii produkcyjnych”; Łukasz Dragun omówił sposób na wizualizację i monitoring stanu produkcji wg TQMsoft, natomiast Szymon Gumółka z firmy Balluff Sp. z o.o. pokazał na przykładach sposoby automatyzacji produkcji.

W drugim bloku: „Automatyzacja procesu produkcyjnego. Systemy napędowe.” udział wzięli: Radomir Ochocki, przedstawiciel firmy igus Sp. z o.o., omówił temat: „Produkty igus – w procesie automatyzacji produkcji”; Grzegorz Franiak z Rectus Polska Sp. z o.o. przedstawił referat dotyczący zaworów kulowych, kątowych i zaciskowych w automatyzacji procesu produkcyjnego; Adam Dybaś z UNILOGO oraz Dariusz Dąbrowski z ILABO, w swoim wystąpieniu poruszyli metody śledzenia produktów i produkcji. Następnie przedstawiciel firmy SMIT-OP Kowalewscy, Przemysław Kowalewski zobrazował zastosowanie produktów firmy, czyli m.in. automatyzację linii flowpack, kontrolę jakości, ważenie, dozowanie.

Trzeci blok: „Paletyzacja oraz systemy pakowania zbiorczego” uświetnili: Dawid Damrat z SILNY & SALAMON Sp. z o.o., który przybliżył zgromadzonym temat: „Małe urządzenia, wielkie możliwości (Systemy pakowania w gotowe worki)”; Mariusz Choiński – Fenix Systems, który przedstawił „Karto­nowanie i paletyzacja – koszt czy zysk?”; Artur Talaga z firmy ASTOR Sp. z o.o. zobrazował roboty przemysłowe Kawasami i Epson SCARA w nowoczesnej produkcji; Marcin Gwóźdź zapoznał zgromadzonych uczestników z nowoczesnymi robotami paletyzującymi COMAU serii SMART PAL; Władysław Filipiuk z Oy M. Halofila Ab pokazał najnowsze trendy w zabezpieczaniu palet; Paweł Krzesak i Andrzej Siniarski z Bosch Rexroth Sp. z o.o. dokonali przeglądu systemu IndraMotion (elastyczne systemy automatyczne do pakowania) oraz Open Core Engineering. Natomiast Michał Sienkiewicz z Beumer Service Sp. z o.o. zaprezentował transport materiałów sypkich oraz paliw alternatywnych.

Mamy nadzieję, że Konferencja przyczyniła się do uczynienia kolejnego kroku na drodze unowocześniania środków i systemów pakowania. Dzień pełen rozmów, prezentacji, wymiany doświadczeń stał się na pewno bodźcem do kolejnych innowacji w automatyzacji procesów ważenia, dozowania i pakowania w mleczarniach, zakładach chemicznych, zakładach produkujących artykuły spożywcze, kosmetyczne czy
farmaceutyczne.

Reklama