Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

XIV Konferencja Naukowo-Techniczna: AUTOMATYZACJA I SYSTEMY PAKUJĄCE W PRZEMYŚLE


Konferencja Naukowo-Techniczna: Automatyzacja i systemy pakujące w przemyśle
Monika Gomółka

Jednodniowa ekspozycja rozwiązań w zakresie automatyzacji, robotyzacji procesu produkcji, systemów znakowania, identyfikacji i pakowania miała na celu prezentację nowoczesnych rozwiązań wszystkim zgromadzonym na Konferencji zorganizowanej przez kwartalnik „Ważenie, Dozowanie, Pakowanie”. We wnętrzach kompleksu hotelarsko-gastronomicznego „Górski” w gminie Wolbórz, w dniu 22 kwietnia br. uczestnicy Konferencji mogli poszerzyć zakres swojej wiedzy o możliwości zwiększenia wydajności, funkcjonalności i innowacyjności w procesie pakowania, znakowania, a także automatyzacji i robotyzacji produkcji w oparciu o produkty i rozwiązania m.in.: ASTE Sp. z o.o., ASTOR Sp. z o.o., BALLUFF Sp. z o.o., BLUMENBECKER IPS Polska Sp. z o.o. COPA-DATA Polska Sp. z o.o., ELAUTEC S.C., ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o, FENIX Systems Sp. z o.o., HIT – KODY KRESKOWE Sp. J., OMRON Electronics Sp. z o.o., PACKSOL, POLPAK Sp. z o.o., PRECIA POLSKA Sp. z o.o., PROMIS, RSC AUTO ID DISTRIBUTION, TQMsoft, YASKAWA.


Konferencja WDP 2015


Spotkanie zgromadziło przedstawicieli sektora spożywczego, mleczarskiego, rozlewniczego, farmaceutycznego, kosmetycznego, cementowego. Patronat nad Konferencją objęły następujące instytucje: ZPPP – Browary Polskie, Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania, KIG PSiO Krajowa Izba Gospodarcza Przemysłu Spożywczego i Opakowań (KIG PSiO), Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew., COBRO – Instytut Badawczy Opakowań, Polska Izba Opakowań (PIO), Związek Gorzelni Polskich.

Systemy pakujące, ważące, dozujące, rozwiązania z zakresu automatyki, jak również zagadnienia związane ze znakowaniem i ich zastosowaniem w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, opakowaniowym, budowlanym dyktowały problematykę wystąpień prelegentów, którzy przyjechali do Wolborza z całej Polski. Gościliśmy prezesów, dyrektorów, specjalistów ds. technicznych, automatyków, elektryków, mechaników, kierowników utrzymania ruchu, kierowników produkcji, konstruktorów i przedstawicieli z wielu znanych zakładów produkcyjnych, m.in.: BIOFARM z Poznania, CEDERROTH POLSKA z Radzymina, Cementownia ODRA z Opola, Chemiczno-Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy „ESPEFA” z Krakowa, ELFA PHARM z Widawy, Fabryka Kosmetyków POLLENA-EWA z Zelowa, GRADOS Sp. z o.o. z Aleksandrowa Kujawskiego, Grupa Azoty AUTOMATYKA Sp. z o.o. z Tarnowa, GRUPA Żywiec –Browar w Warce, Górażdże Cement SA z Górażdży, HARPER HYGIENICS SA z Mińska Mazowieckiego, KONTAKT-SIMON SA z Czechowic-Dziedzic, LISNER z Poznania, MARC-TH z Sulejówka, McCORMICK POLSKA SA z Wólki Kosowskiej, OSM z Łowicza, Podlaskie Zakłady Zbożowe SA z Białegostoku, HASCO-LEK SA z Wrocławia, Spółdzielnia Dostawców Mleka z Wielunia, Takeda Pharma Sp. z o.o. z Warszawy, Ustronianka Sp. z o.o. z Ustronia.

Naturalnym kierunkiem postępu technologicznego jest ciągła poprawa parametrów w celu wyeliminowania wad i usterek w procesie eksploatacji. Wyznacznikiem rozwoju rynku maszyn jest zwiększająca się rola automatyzacji i robotyzacji w działaniach związanych z procesem pakowania. Korzyści wynikające z tych czynników w procesie produkcji przemawiają same za siebie. Redukują koszty produkcji i zatrudnienia, zwiększają poziom jakości i bezpieczeństwa użytkowania oraz udoskonalają wydajność i elastyczność wytwarzania. Ponadto automatyzacja może usprawniać ergonomię pracy i higienę pakowania. W dobie zróżnicowanych produktów i rosnącej liczby opakowań wymienione zalety są bardzo istotne dla procesu wytwórczego, w szczególności w niedużych halach produkcyjnych z oddzielnymi liniami pakującymi. Wspomniane zmiany mają wpływ również na branżę automatyki, bez której współczesny rynek maszyn pakujących, znakujących, ważących, dozujących nie byłby w stanie funkcjonować.

Przemysł spożywczy, chemiczny, kosmetyczny, budowlany to tylko niektóre z wiodących branż zastosowań maszyn pakujących, dozujących, napełniających paletyzujących, foliujących, ważących, a także wielu komponentów automatyki przemysłowej czy aparatury kontrolno- -pomiarowej. Automatyzacja procesów produkcyjnych dotyczy przede wszystkim paletyzacji, depaletyzacji, transportu i sortowania produktów. Wymagają one odpowiedniego oprogramowania, które spełnia wiele funkcji – konfiguruje i kontroluje system produkcji. Obecne oczekiwania wobec dostawców części, podzespołów, sterowników, napędów, systemów koncentrują się na dostarczaniu produktów i usług o jak najmniejszej awaryjności oraz zamienności i kompatybilności najczęściej stosowanych elementów. Najistotniejsze działania w tej dziedzinie to wspomaganie programowania, wizualizacja procesu, kontrola kolizji, jak również kontrola poprawności poszczególnych podzespołów, przy odpowiednich pracach konserwacyjnych maszyny.

Temat automatyzacji jest bardzo obszerny i dotyczy prawie każdego etapu produkcji, począwszy od transportu surowca do fabryki, a kończąc na układaniu na palety gotowego produktu, owijania go folią i znakowania partii wyprodukowanego i zapakowanego towaru. Przekazanie określonej wiedzy i jej przetworzenie na konkretne działanie mechanizmów wykonawczych wymaga rozwiązania wielu problemów z różnych dziedzin nauki i techniki i dlatego jako organizatorzy majowej Konferencji jesteśmy przekonani, że na takie właśnie spotkania liczą specjaliści działający na polskim rynku.

Wśród firm przedstawiających swoją ofertę zakładom znaleźli się producenci maszyn, elementów automatyki, urządzeń pakujących, etykietujących i znakujących, systemów ważących i dozujących, maszyn i urządzeń paletyzujących i systemów pakowania zbiorczego oraz robotów i oprogramowania dla linii produkcyjnych w przemyśle.

Program Konferencji podzielono na trzy bloki tematyczne. W pierwszym z nich: „Kontrola jakości produkcji. Systemy monitoringu maszyn i linii produkcyjnych”, swoje wystąpienia zaprezentowali: Dariusz Grabowski z Balluff Sp. z o.o. – który przedstawił uczestnikom nowoczesne rozwiązania systemów automatyki dla przemysłu spożywczego na podstawie wachlarza ofertowego firmy BALLUFF; Urszula Bizoń-Żaba – COPA-DATA Polska Sp. z o.o. wraz z Arturem Wnęk z firmy PROSTER Sp. z o.o. – partnerem firmy COPA-DATA – wyjaśnili gościom możliwości wykorzystania innowacyjnego oprogramowania zenon 7.20 w efektywnym monitorowaniu mediów (energia elektryczna, gaz, woda, sprężone powietrze, inne media i substancje wykorzystywane do produkcji); Łukasz Rosiński z firmy ASTE Sp. z o.o., którego wystąpienie dotyczyło ochrony i rozprowadzania przewodów wzdłuż linii montażowych i produkcyjnych; Dariusz Bednarz, który przybliżył rozwiązania oferowane przez Elautec S.C. i zreferował bardzo ciekawie temat „Systemy wizyjne w kontroli jakości oraz automatyzacji”; Paweł Wojakowski z TQMsoft Sp. z o.o., Sp. k., którego wystąpienie dotyczyło kalkulacji wydajności zakładów przemysłowych z zastosowaniem systemu ANDON; Fumio Okazaki omówił temat kontroli jakości produktów i procesów na liniach pakujących wg Omron Electronics Sp. z o.o.

W drugim bloku: „Kontrola jakości produkcji. Automatyzacja procesu produkcyjnego. Systemy identyfikacji” udział wzięli: Piotr Tobolski, przedstawiciel firmy HIT – Kody Kreskowe Sp. J. omówił temat: „Nowoczesne systemy automatycznej identyfikacji wykorzystane w warunkach przemysłowych”; Waldemar Szlachcic i Kamil Waltz z Fenix Systems Sp. z o.o., a przedstawiony referat dotyczył kompletnych linii do pakowania i systemów kontroli jakości; Ryszard Warczyński z PACKSOL i przedstawiciele włoskich firm, których firma PACKSOL jest przedstawicielem w Polsce, tj. Rafaele Tizzone z PFM S.P.A. Packaging Machinery, Ravani Sandro z BELLETTI E FERRARI s.r.l., David Micheloni z FUTURA ROBOTICA S.p.A., Dario Borriero z LUPERINI S.r.l., Andrea Coccia z MF s.n.c., którzy wyjaśnili gościom charakter działalności firm oraz ich najważniejsze produkty. Z kolei przedstawiciel firmy BLUMENBECKER IPS POLSKA Sp. z o.o. – Mariusz Markowski – zobrazował automatyzację procesów logistycznych w branży opakowaniowej.

Trzeci blok: „Paletyzacja oraz systemy pakowania zbiorczego” uświetnili Patryk Dąbrowa z ASTOR Sp. z o.o., który przybliżył zgromadzonym temat: „Innowacyjne systemy paletyzacji w oparciu o roboty Kawasaki i Epson”. Artur Wojewoda zapoznał zgromadzonych uczestników z nowoczesnymi robotami pakującymi i paletyzującymi YASKAWA.

Mamy nadzieję, że Konferencja przyczyniła się do uczynienia kolejnego kroku na drodze unowocześniania środków i systemów pakowania. Dzień pełen rozmów, prezentacji, wymiany doświadczeń stał się na pewno bodźcem do kolejnych innowacji w automatyzacji procesów ważenia, dozowania i pakowania w mleczarniach, zakładach chemicznych, zakładach produkujących artykuły spożywcze, kosmetyczne czy farmaceutyczne.n

 

Reklama