Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

XV Konferencja Naukowo-Techniczna: AUTOMATYZACJA I SYSTEMY PAKUJĄCE W PRZEMYŚLE




konferencja WDP

Cieszące się dużym zainteresowaniem branżowe wydarzenie – XV Konferencja AUTOMATYZACJA i SYSTEMY PAKUJĄCE W PRZEMYŚLE – zakończyło się 5 kwietnia br.

W tym roku w spotkaniu uczestniczyło ok. 100 osób. Licznie stawili się nie tylko goście – prezesi, dyrektorzy z zakładów przemysłowych; ale również – profesjonalnie przygotowując swój program – znakomicie zaprezentowało się 13 firm: SANYU, MAZEL, COPA-DATA Polska, Haloila, SIMLOGIC., AUTOMATECH, ABB, Multiprojekt Automatyka, COMAU POLAND, RECTUS POLSKA, igus, Mettler-Toledo, APATOR CONTROL.

Konferencja od lat znajduje uznanie w środowisku inżynierskim, stając się jednym z najważniejszych punktów kalendarza imprez technicznych. Stwarza bowiem niepowtarzalną okazję do spotkania z przedstawicielami liczących się na polskim rynku firm, którzy nie tylko prezentują aktualną ofertę produktową, ale także potrafią odpowiedzieć na nurtujące inżynierów praktyków pytania dotyczące zarówno urządzeń, rozwiązań, jak i aplikacji, a także „zarażają” najnowszymi trendami w dziedzinie szeroko pojętej automatyzacji produkcji. Ponadto, obok przedstawienia aktualnych tendencji w systemach automatyki oraz promocji najnowszych wyrobów światowych producentów tych dziedzin, Konferencja służy wzajemnemu poznaniu się i integracji środowiska automatyków.

Dodatkowo rangę spotkania podnosi patronat, który nad Konferencją objęły: Browary Polskie, IOS, KIG PSiO, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich oraz Polska Izba Opakowań.

„Kontrola jakości produkcji. Systemy monitoringu maszyn i linii produkcyjnych” – pierwszą sesję Konferencji otworzył Pan Jerzy Sobczak z firmy SANYU wykładem nt. „Oferty firmy Sanyu i Term”, w którym przede wszystkim podkreślił, że firma Sanyu Sobczak Sp. j. od 2013 roku jest generalnym przedstawicielem firmy Sanyu Electronics Equipment Co. Ltd na terenie Polski. Sanyu Electronics Equipment Co. Ltd została utworzona w roku 2000 jako firma córka japońskiego koncernu Japan Sanyu Cooperation. Przez ostatnie 3 lata firma Sanyu Sobczak Sp. j. stała się znaczącym graczem na polskim rynku przemienników częstotliwości i softstartów.

W kolejnym referacie bardzo interesująco i obrazowo Pani Urszula Bizoń-Żaba z COPA-DATA Polska oraz przedstawiciel firmy Mazel, Pan Grzegorz Bryś, dokonali przedstawienia oferty swoich firm, możliwości oprogramowania zenon oraz pokazali, jak skutecznie usprawnić obrót dokumentacją w zakładzie produkcyjnym z zastosowaniem intuicyjnego systemu zenon.

Równie ciekawe były kolejne prezentacje. „Bezpieczeństwo i Ekonomię w logistyce »końcówki linii«” omówił Pan Władysław Filipiuk z fim Oy M. Haloila Ab.

ITW Haloila to producent pionier owijarek pierścieniowych OCTOPUS. Technologia pierścieniowa opracowana przez tę firmę jest do tej pory bezkonkurencyjna w stabilizacji ładunków paletowych i systematycznie podbija coraz to nowe obszary zajmowane dotąd przez inne technologie, takie jak rękaw termokurczliwy, taśmowanie, stretch hood.

Po przerwie kawowej i dyskusji na stoiskach w swym wystąpieniu pt. „Oferta przemysłowych usług specjalistycznych SIMLOGIC. w zakresie automatyzacji maszyn i systemów pakujących” Pan Mariusz Jabłoński – SIMLOGIC. – przedstawił szeroki wachlarz usług, jakie firma oferuje swym klientom – szczególnie ciekawie w tym temacie prezentowała się oferta szkoleń specjalistycznych dla inżynierów.

„Systemy wizyjne jako kompaktowe narzędzie do kontroli jakości produkcji” były przedmiotem rozważań Pana Wojciecha Borawskiego z firmy AUTOMATECH.

Firma ta od ponad 20 lat oferuje zarówno kompleksowe usługi na rynku automatyki przemysłowej, jak i gotowe produkty. Jest również dystrybutorem między innymi firmy Cognex, której system wizyjny został zaprezentowany podczas prezentacji.

Pan Jakub Pawlak z ABB wprowadził w zagadnienie „Robotyzacja procesów pakowania i paletyzacji” . Przypomniał tym samym, że Grupa ABB oferuje największy na rynku pakiet rozwiązań do zrobotyzowanego pakowania, obejmujący wyspecjalizowane roboty sortujące, pakujące i paletyzujące.

Firma ABB oferuje ponadto szeroki asortyment standardowych robotów do uniwersalnego stosowania, a istotnym obszarem specjalizacji Grupy ABB jest również produkcja urządzeń przeznaczonych do przenoszenia wyrobów spożywczych i napojów, farmaceutyków, kosmetyków, środków higieny osobistej oraz urządzeń elektronicznych.

Przedstawiając nowe podejście do automatyzacji dozowania, zamykania i pakowania z silnikami liniowymi Linmot, kolejny prelegent, Pan Karol Surma z Multiprojekt Automatyka, rozpoczął sesję II Konferencji pt. „Automatyzacja procesu produkcyjnego. Systemy napędowe”. Swą uwagę podczas wystąpienia skupił na nowatorskich silnikach liniowych z rdzeniem w kształcie wałka, których konstrukcja umożliwia stosowanie ich w aplikacjach, gdzie do tej pory stosowane były siłowniki pneumatyczne oraz tam, gdzie występuje potrzeba częstego przezbrajania maszyny. Zostały omówione zalety – oprócz oczywistych dla silnika liniowego dowolnego pozycjonowania, wysokiej dynamiki i żywotności – takie jak zapewnienie bardzo niskiego zużycia energii, przez co sama zmiana napędu na elektryczny staje się bardzo opłacalna również pod względem ekonomicznym.

Pan Karol Surma przedstawił również dedykowane napędy z wbudowanym pozycjonerem, pozwalające do minimum zredukować system nadrzędny. Jednocześnie mnogość obsługiwanych protokołów komunikacyjnych (Profibus, Ether-CAT, CANopen, ProfiNet, Ethernet Powerlink, EtherNet/IP, Sercos), pozwala na łatwą integrację z istniejącym sterowaniem.

Tematowi „Robotyzacja procesów logistyki wewnętrznej w nowoczesnych zakładach wytwórczych” Pan Michał Ochmański z fimy Comau poświęcił czas podczas swojego wystąpienia. Pozostałe firmy tej części Konferencji nadały inną tematykę swoim wystąpieniom. Tak więc przedstawiciele firmy RECTUS POLSKA: Grzegorz Franiak i Michał Jasiński dokonali przeglądu oferty elementów pneumatyki, zaworów kulowych i zaworów zaciskowych ze stali nierdzewnej w automatyzacji procesu
produkcyjnego.

Radomir Ochocki z firmy igus przedstawił z kolei nowoczesne bezsmarowe technologie łożyskowe do stosowania w przemyśle pakującym.

Podczas trzeciej sesji Konferencji pt. „Paletyzacja oraz systemy pakowania zbiorczego”, Panowie Maciej Bednarz i Piotr Łabiszewski z firmy Mettler-Toledo przedstawili problematykę efektywności produkcji w aspekcie pomiarów i kontroli produktu. METTLER TOLEDO jest bowiem światowym liderem produkującym dynamiczne wagi kontrolne pracujące w linii produkcyjnej, detektory (wykrywacze) metalu oraz systemy kontroli rentgenowskiej.

Prezentacja Apator Control i jej rozwiązań dla przemysłu to tematy, które zdominowały czas poświęcony tej firmie podczas wystąpienia Pana Waldemara Kałaski. Obok swojej firmowej prezentacji niektóre fragmenty wykładu przeznaczył on na oglądanie filmów z zastosowanymi produktami i rozwiązaniami firmy, co niewątpliwie urozmaiciło prelekcję.

Prezentacje firm w trzech blokach Konferencji zakończyły rozmowy przy stoiskach każdej z firm. Goście, poszerzając swoją wiedzę, pytali o szczegóły techniczne urządzeń czy też dyskutowali nad nurtującymi problemami technicznymi. Pomocne były w tym przygotowane przez firmy materiały ofertowe i katalogi produktów.

Końcowym akcentem był tradycyjnie moment integrujący obecnych na Konferencji, czyli przygotowana pod koniec dnia uroczysta kolacja z muzyką na żywo.

Autor: Katarzyna Zając

Reklama