Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 03/2001

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 03/2001


Ewa Mączewska
"Nowe podejście" w wymaganiach technicznych w krajach Unii Europejskiej
Swobodny przepływ towarów jest jednym z ważniejszych elementów Wspólnego Rynku Europejskiego. Dla jego powstania konieczne było usunięcie barier technicznych wynikających z różnych przepisów i wymagań w poszczególnych krajach. Prace nad dyrektywami mającymi stworzyć jednolite prawo techniczne przebiegały bardzo wolno. W 1985 r. Rada podjęła uchwałę o "nowym podejściu" w dziedzinie technicznej harmonizacji i normalizacji.

***
Stefan Kubisa
Ważenie i dozowanie... słów
Czy można ważyć i dozować słowa? Można, a czasem nawet warto - dla odpoczynku od ważenia i dozowania cementu, barwnika, rozpuszczalnika, mąki, cukru, jaj, pieprzu... i czego tam jeszcze?

***
Zbigniew Gac
GAWAG wychodząc naprzeciw oczekiwaniom
Oczekiwania i wymagania użytkowników wag przemysłowych, dotyczące kontroli nad przepływem towarów i kontrolą jakości produkcji, są coraz większe, lecz nie zawsze idzie to w parze z możliwościami finansowymi. Dobrym rozwiązaniem jest modernizacja istniejącej lub zakupionej wagi mechanicznej.

***
Andrzej Baciński
Systemy dozowania i konfekcjonowania VISCODOS
Firma ViscoTec, znany i ceniony niemiecki producent pomp jednośrubowych (następca RESCH-a), wprowadziła do sprzedaży pompy tego typu z wbudowanym układem ViscoDos. Układ ten potrafił zatrzymać pompę w dowolnej ze 100 pozycji ustawienia wirnika. Należy w tym miejscu dodać, iż pompy jednośrubowe są bardzo ciekawą propozycją do systemów dozowania cieczy o dużej lepkości.

***
Mettler Toledo
Ekonomiczny proces napełniania i pakowania
Świat wytwarza codziennie miliony pakowanych dóbr konsumpcyjnych. Ich gama rozciąga się od tabliczek czekolady, przez szampon, do przepisywanych na receptę lekarstw. Ich opakowanie jest tak samo różnorodne, jak one same. Wiele opakowań jest z papieru, folii, tworzywa sztucznego lub szkła. Jednak wszystkie mają jedno wspólne: waga netto, objętość lub liczba sztuk jest podawana klientowi.

***
Zdzisław Kwiatkowski
Mierniki wagowe produkowane w Lubelskich Fabrykach Wag "FAWAG" S.A.
Produkcja wag i dozowników przez Lubelskie Fabryki Wag to już tradycja sięgająca wielu dziesięcioleci. Od początku swojego istnienia wykorzystywano polską myśl techniczną, podobnie jest i obecnie. LFW "FAWAG" S.A. w swoich wyrobach wykorzystują układy pomiarowe opracowane w ramach własnych prac rozwojowych.

***
Mettler Toledo
Nowa formuła kosmetyczna
Beiersdorf S.A., francuska filia koncernu Beiersdorf AG International, z siedzibą w Savigny le Temple we Francji, wyspecjalizowała się w produkcji produktów kosmetycznych Nivea (do twarzy, ciała i makijażu). W zakładzie produkcyjnym, zatrudniającym 250 pracowników, przedsiębiorstwo zdołało z pomocą METTLER TOLEDO pomyślnie wprowadzić do linii produkcyjnej nowe rozwiązania w zakresie ważenia, które pod względem technicznym i finansowym oferują wiele korzyści.

***
Cela pomiarowa MonoBloc: więcej niż jeden krok przed konkurencją
Firma METTLER TOLEDO znana jest z rewolucyjnych osiągnięć w technice ważenia: pierwsza elektroniczna waga analityczna, pełna automatyczna regulacja proFACT, odporna na zakłócenia mikrowaga, prosta obsługa wag poprzez inteligentną klawiaturę oraz ostatnio - rewolucyjna cela pomiarowa zwana MonoBloc.

***
Mettler Toledo uzupełnia swą ofertę produktów z rodziny VIPER o nową wagę precyzyjną o szeregu zastosowań VIPER MonoBloc
Czy to w metalurgii, elektronice czy tworzywach sztucznych, przy tak odmiennych zastosowaniach, jak odbiór albo wysyłka towarów, kontrola jakości, procedury magazynowe czy produkcyjne - wszędzie tam VIPER MonoBloc daje się poznać jako szalenie dokładny instrument ważący i zliczający ilość sztuk. Technologia pomiarowa MonoBloc zapewnia pełną dokładność pomiaru w całym zakresie ważenia nawet z dokładnością do 1/100 g, co odróżnia ją od wagi Blue Viper, gdzie zastosowano czujnik tensometryczny.

***
Maciej Zajaczkowski
Pół wieku tradycji
Będąca jednym z czołowych w Europie i na świecie producentów czujników tensometrycznych niemiecka firma Hottinger obchodziła niedawno pięćdziesięciolecie swojego istnienia. Przedsiębiorstwo powstało w listopadzie 1950, a jego założycielem był Karl Hottinger. (...) Obecnie oferta produktów przedsiębiorstwa jest bardzo szeroka, albowiem rozciąga się ona od tensometrów poprzez przetworniki, a skończywszy na analogowych i cyfrowych wzmacniaczach pomiarowych. Dzięki połączeniu wzmacniaczy z komputerem oraz za pomocą odpowiedniego oprogramowania możliwa się stała realizacja pomiaru i jego wizualizacja.

***
Mieczysław Mydłowski
BILANCIAI - modułowe wagi samochodowe "prosto z półki"
Na naszym rynku dostępna jest obecnie wielka różnorodność wag samochodowych: stalowe i betonowe, zagłębione i wyniesione o zróżnicowanym stosunku jakości do ceny. Na tle całej gamy propozycji korzystnie wyróżniają się wagi samochodowe włoskiego koncernu BILANCIAI. Ogromny potencjał produkcyjny BILANCIAI pozwala na wykorzystanie unikalnego procesu technologicznego, którego uwieńczeniem jest gotowa, fabrycznie skalibrowana i przetestowana waga samochodowa, oczekująca klienta "na półce".

***
Wiktor Góźdź
Modernizacja systemów wagowego pakowania i dozowania z mechanicznymi układami wagowymi
Unowocześnianie procesu produkcji wiąże się nie tylko z wprowadzaniem nowych technologii, ale w znacznej mierze również z wymianą lub modernizacją istniejącego parku maszy-nowego, tak aby sprostał on rosnącym wymaganiom technicz-nym oraz spełniał odpowiednie normy i przepisy zawarte w ustawach.

***
Łukasz Jusewicz
Przetworniki tensometryczne Revere Tranducers Europe Zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu
Revere Transducers jest jedną z pierwszych firm, która skonstruowała przemysłowy przetwornik wagowy funkcjonujący na zasadzie tensometrycznej. Stanowi on do dnia dzisiejszego standard w dziedzinie wagowej. Revere Transducers posiada dwie filie: jedną w Europie (Breda, Holandia) i jedną w USA (Tustin, Ca). Poza tym rozbudowana sieć biur regionalnych i wyspecjalizowanych dystrybutorów gwarantuje kompetentną i ogólnoświatową obsługę Klienta. Produkty konstruowane, wytwarzane i testowane są w sposób spełniający wysokie wymogi jakości i dopuszczenia do użytku. System oceny jakości działa zgodnie ze standardem ISO 9001.

***
Piotr Cholewa
TAMTRON - najpopularniejsze wagi hakowe w Polsce
Specjalizacja w zakresie produkcji wag hakowych, suwnicowych i trawersowych pozwoliła na zaoferowanie najszerszej gamy wag zawieszanych o najwyższych parametrach metrologicznych i jakościowych. Wszystkie nasze wagi produkowane są zgodnie normą europejską EN 45501, dyrektywą maszynową 89/292/EEC i posiadają certyfikaty GUM, PTB, BEV i wielu innych europejskich instytutów.

***
Elektroniczna waga samochodowa urządzenia towarzyszące
Oferując elektroniczne wagi samochodowe, proponujemy uzupełnienie ich o dodatkowe urządzenia ułatwiające organizację ważenia, szczególnie przy planowanym skierowaniu całego ruchu pojazdów przez wagę.

***
Sebastian Pyrdek
Nota aplikacyjna
Opisywana linia technologiczna pracuje od roku 1989. W tym czasie zaistniała potrzeba przeniesienia jej do innego zakładu. Pomimo zmiany lokalizacji układ pomiarowy nie wymagał ponownej kalibracji, a wskazania w całym zakresie pomiarowym nie przekraczały zakładanej dokładności. Powyższe fakty świadczą o wysokim poziomie technicznym oraz unikalnej niezawodności rozwiązań firmy Thermo Nobel w zakresie systemów dozowania.

***
73. MTP z salonem MEZURA-AUROME
Podczas trwania 73. Międzynarodowych Targów Technologie Przemysłowe i Dobra Inwestycyjne jednym z bloków wystawowych, cieszących się dużą popularnością wśród zwiedzających, był salon MEZURA-AUROME, zrzeszający wystawców z takich branż, jak automatyka, pomiary i kontrola. Na wspomnianej wystawie można było również zobaczyć rozwiązania techniczne z zakresu sprzętu i aparatury laboratoryjnej. Wart podkreślenia jest bez wątpienia fakt, iż niniejsza ekspozycja zrzeszała nie tylko przedstawicieli rodzimych przedsiębiorstw i firm, lecz także licznych reprezentantów spoza granic naszego kraju.

***
ZAPYTANIE OFERTOWE DO PONAD 420 FIRM NA www.automatyka.pl
Jak dowiedzieć, się czy cena systemu dozowania, jaki zakupiliśmy w zeszłym miesiącu od naszego stałego dostawcy, nie jest za wysoka? Jak w prosty sposób uzyskać informacje, kto w Polsce dostarcza moduły tensometryczne, jakich marek i w jakiej cenie? Skąd uzyskać informacje o dostawcach produktów trudno dostępnych? Czy szukanie po omacku w książce telefonicznej, wydzwanianie po firmach nie jest stratą czasu i pieniędzy? Ilu z nas miało z tym problemy? Serwis automatyka.pl działający pod adresem www.automatyka.pl udostępnił narzędzie, które ma pomóc w tego rodzaju sytuacjach.

***
Paweł Spurtacz
Wagi przepływowe firmy VARPE
Firma PRODEC została stworzona w 1976 roku jako odpowiedź na zapotrzebowanie hiszpańskiego rynku na automatyzację linii do pakowania produktów sypkich, takich jak ryż, cukier, kawa i tym podobne. (...) Z czasem wagi przepływowe stały się na tyle ważnym elementem w ofercie firmy PRODEC, że w 1984 roku została powołana do życia firma VARPE, która do dzisiaj specjalizuje się w konstruowaniu i produkcji wag przepływowych dla różnych gałęzi przemysłu.

***
Leszek Mikołajski, Kuba Müller
Wagi samochodowe mity i rzeczywistość
Lektura artykułów promocyjnych naszych konkurentów doprowadziła nas do smutnego wniosku, że na drodze promowania własnego produktu nie istnieją granice przyzwoitości. Niestety, większość użytkowników wag nie ma czasu i ochoty na wyłapywanie stwierdzeń nie mających pokrycia w rzeczywistości.

***
Kuba Müller
Ekonomiczny aspekt pomiarów masy
Zapytają Państwo, dlaczego w piśmie poświęconym technice poruszany jest aspekt ekonomiczny czegokolwiek. Na usprawiedliwienie można powiedzieć, że chodzi o pomiary, ale tak naprawdę głównym argumentem jest to, że to właśnie ekonomia dyktuje decyzje dotyczące inwestycji w urządzenia pomiarowe.

***
Marek Rusinowicz
MODEX - nowocześnie i praktycznie
W poprzednim numerze "WiD" pozwoliłem sobie przybliżyć Państwu problematykę budowania systemów automatyki w strefach zagrożonych wybuchem. Opisany pokrótce system MODEX firmy BARTEC mógł zainteresować niektórych z Państwa, jednakże na pewno wielu Czytelników zadało sobie pytanie: a co to ma wspólnego z ważeniem lub dozowaniem? Aby wyjaśnić tę kwestię, tym razem opis dotyczył będzie istniejącej instalacji, w której ważenie odgrywa niezwykle istotną rolę.

***
Wega
Strefa Ex
W wielu gałęziach przemysłu, część lub wszystkie urządzenia w ciągu technologicznym muszą być zabezpieczone na wypadek wystąpienia atmosfery wybuchowej zgodnie z oficjalnymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa. Dotyczy to także urządzeń pomiarowych, a przy obecnym postępie technicznym stało się możliwe sprostanie tym wymaganiom.

***
Zabezpieczenia przeciwwybuchowe stosowane w aparaturze elektronicznej przez firmę GWT Global Weighing Technologies
Odnosząc się do przedstawionych wcześniej przykładowych aplikacji, stosowane w nich urządzenia posiadają zabezpieczenia przeciwybuchowe zgodne z normą SEC.60079

***
Jerzy Szwaja
Waga z odczytem cyfrowym - wyznaczenie błędu
Niniejszy artykuł napisałem z myślą o tych szeregowych pracownikach obwodowych urzędów miar, którzy na co dzień w terenie dokonują legalizacji wag z odczytem cyfrowym. Instrukcja sprawdzania tych wag opracowana przez GUM podaje wprawdzie sposób postępowania oraz wyznaczania błędów, jednak jest to opisane w sposób nieco skomplikowany, chociaż całkowicie słuszny i logiczny.

***
Ryszard Hahn
Historia metrologii - cz. 3
W trzeciej części niniejszego cyklu zaprezentujemy wydarzenia, mające przełomowe znaczenie w nauce o miarach, począwszy od wieku XVII, skończywszy zaś na XX stuleciu.

***
Historia metrologii - cz. 4
Miernictwo na ziemiach polskich od połowy XIX wieku po rok 1939

***
Metrolodzy w Warszawie
W dniach 24-27 czerwca 2001 r. w gmachu Politechniki Warszawskiej miały miejsce obrady Krajowego Kongresu Metrologii. Dodatkową rangę imprezie nadał fakt, iż do Warszawy zjechali w licznym gronie przedstawiciele świata nauki, a wśród nich wybitne autorytety z dziedziny kontroli pomiarów.

Reklama