Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2005

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 02/2005


Wywiad z Dyrektorem KHS Oddział w Polsce, Panem Jarosławem G
Nowości w KHS

- Redakcja WDP - Jakie czynniki wpływają na postęp w konstruowaniu nowych linii produkcyjnych do rozlewu piwa? Jarosłąw Gajda - Postęp w dziedzinie konstrukcji maszyn do rozlewu piwa jest z każdym rokiem szybszy. Pozornie podobne linie produkcyjne z roku 2001 i 2005 różnią się diametralnie.

***
Piotr Przydatek
Roboty przemysłowe Fanuc Robotics w paletyzacji
Paletyzacja to jedno z najbardziej popularnych zastosowań robotów. Ręczne paletyzowanie wyrobów jest wolne i niesie ze sobą ryzyko błędów i niedokładności, składają się na nie bowiem czynności monotonne i nużące. W efekcie jest to więc często "wąskie gardło" procesu produkcyjnego. Nierzadko zdarza się również, iż ze względu na duży ciężar przenoszonych produktów ręczna paletyzacja jest całkowicie wykluczona. Zastosowanie robotów, charakteryzujących się dużym udźwigiem* oraz perfekcyjną powtarzalnością ruchów**, umożliwia sprawną i skuteczną realizację tego zadania.

***
Łukasz Rdzeń
Podstawowe wymagania prawne w zakresie opakowań środków spożywczych.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest zarysowanie i wyjaśnienie kluczowych zagadnień pojawiających się na gruncie regulacji prawnych określających wymogi w zakresie jakości, składu, oznakowania oraz odzysku i recyklingu opakowań środków spożywczych.

***
Pakowanie w transporcie i przemyśle.
Firma BAT FORMU BT powstała w lutym 1993 roku. Jej właścicielami są: Małgorzata i Tadeusz Trejnowscy. Firma ma więc za sobą już 12-okres działalności w branży na rynku polskim i eksportowym. Jest to zatem duży bagaż doświadczeń, na który składają się doświadczenia pracującej załogi, nowatorskie rozwiązania techniczne oraz duży potencjał techniczny. Wszystko to sprawiło, że firma BAT FORUM BT znalazła stałe miejsce na rynku w gronie najlepszych.

***
Grażyna Rymarz
Kierunki rozwoju materiałów opakowaniowych z tworzyw sztucznych
Opakowania spełniają ważną funkcję w produkcji wielu wyrobów, a mianowice:
- chronią pakowane produkty przed rozsypaniem czy rozlaniem,
- chronią produkty przed niepożądanymi wpływami czynników atmosferycznych i środowiska. Biorąc pod uwagę wymogi funkcjonalne opakowań, od wyboru materiałów opakowaniowych zależyw wielu przypadkach sukces rynkowy produktu.

***
ELBET System Automatyzacji Betoniarni
Firma Technika jest producentem SYSTEMU ELBET - automatyzującego pracę betoniarni. SYSTEM jest zbudowany w oparciu o sterowniki, wagi i tensometry amerykańskiej firmy Cardinal oraz oprogramowanie opracowane w Polsce. SYTEM zapewnia precyzyjną produkcję betonu zgodnie z wymogami normy EN 206-1 oraz drukuje dowód dostawy zgodny z ww. normą. Wszystkie komponenty produkowane przez firmę Cardinal, użyte do budowy SYSTENU ELBET, posiadają certyfikat ISO 9001 oraz europejskie zatwierdzenie typu CE.

***
Wieńczysława Gizmajer
Historia międzynarodowego prototypu kilograma
W Międzynarodowym Układzie Jednostek Miar (SI) jednostka miary masy - kilogram - zdefiniowana została jako masa międzynarodowego prototypu kilograma przechowywanego w Międzynarodowym Biurze Miar (BIPM) w Sevres pod Paryżem w pawilonie Breteuil. Jest to jedyna jednostka podstawowa układu SI, która jest określona przez wzorzec "sztuczny" (artefakt), wykonany ludzką reką. Pozostałe podstawowe jesdnostki ukłau SI są realizowane z definicji opartych na własnościach atomowych lub na stałych uniwersalnych[1].

***
PERITUS - wspólny projekt firmy BHMsoft i wortalu Plastech.pl
"Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem" - mawiał Cyceron. W przekonaniu o prawdziwości tych słów firma BHMsoft, producent programów komputerowych i wortal Plastech.pl przystąpiły do wspólnego przedsięwzięcia pod nazwą PERITUS.

***
Marcin Uliński
Handlowiec w podróży - mobilne narzędzia i systemy wspomagające
Poprawnie funkcjonujący dział handlowy pozwala nie tylko utrzymać firmie wysoką i stabilną pozycję na rynku, ale przede wszystkim uzyskać przewagę nad konkurencją. Dziesiejszy handel ewoluuje, a wraz z nim firmy, które w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę, jak ważną rolę dla handlowców odgrywa dostęp do informacji z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Przedstawieciele handlowi pracujący w terenie potrzebują bieżących danych związanych z obsługą klientów.

***
Polskie laboratoria w Europie XXI wieku – seminarium (1 czerwca, UJ Kraków)
W ciągu ubiegłego roku serwis internetowy Laboratoria.net miał okazję kontaktować się z ponad tysiącem przedstawicieli różnego typu laboratoriów. Ze zgromadzonych danych wynika, że wiele z nich funkcjonuje w trudnych warunkach i boryka się z wieloma problemami. Dlatego też postanowiliśmy zorganizować cykl seminariów związanych z problemami polskich laboratoriów.

***
Jacek Majewski
Pomiary wilgotności względnej gazów z zastosowaniem sensorów
Pomiary zawartości pary wodnej w powietrzu oraz w różnych gazach lub mieszaninach gazów mają żywotne znaczenie dla wielu dziedzin życia i gospodarki. Spośród mnogości stosowanych metod pomiarowych oraz sensorów, rozwiązania oparte na optycznych właściwościach pary wodnej wyróżniają się oryginalością koncepcji i możliwością stosowania nawet tam, gdzie inne sensory nie wytrzynują warunków pomiaru, np. w gazach silnie agresywnych.

***
Układy wagowe z wyjściem Profibus DP
Firma Hottinger Baldwin Messtechnik obok szerokiej gamy oferowanych przetworników tensometrycznych wagi, jak i gotowych zespołów montażowych w postaci np. kompletnych zbiornikowych modułów ważących, oferuje również szereg układów wzmacniaczy pomiarowych mogących współpracować z nadrzędnymi układami sterowania. Komunikacja z tymi urządzeniami może być prowadzona poprzez interfejsy: RS232/485, CAN lub Profibus DP.

***
HANNOVER MESSE 2005. Podsumowanie
Zintegrowana prezentacja jedenastu wiodących targów branżowych nadała HANNOVER MESSE 2005 (11 – 15 kwietnia)rangę światowego centrum wysokich technologii.

***
Energooszczędne komputery panelowe do zastosowań przemysłowych
Komputery panelowe to szczególna grupa komputerów, które wyróżniają się zwartą kompaktową budową i integracją wszystkich elementów systemu – jednostki głównej, wyświetlacza, ekranu dotykowego, a także układów interfejsowych w jednej zwartej obudowie. Systematyczny rozwój jednostek procesorowych oraz zastosowanie coraz to lepszych systemów operacyjnych powoduje, że komputery przemysłowe stają się narzędziami coraz bardziej wydajnymi i niezawodnymi.

***
Lucyna Borowiec
Siedemdziesiąte urodziny puszki na napoje
Puszka na napoje została wynaleziona na początku lat 30. ub. wieku w USA. Browar Gottfried Krueger, z siedzibą w Newark/ New Jersey, 24 stycznia 1935 r. po raz pierwszy wprowadził na rynek piwo „Krueger’s beer” w puszkach. Pierwsze piwa w puszce mogli kupić mieszkańcy miasta Richmond/Wirginia, a producentem tych puszek była firma American Can Company. W pierwszym roku sprzedano 200 milionów puszek z piwem.

***
Metoda oceny i wyboru optymalnego pakowania produktów spożywczych - cz. II

***
Międzynarodowy Salon Techniki Pakowania i Logistyki
TAROPAK 2005
20–23 września 2005 - W dniach 20–23 września 2005 roku na terenach Międzynarodowych Targó Poznańskich odbędzie się kolejna edycja Targów TAROPAK 2005. Po raz pierwszy targi opakowaniowe odbyły się w 1973 r. W tym roku już po raz 24 Międzynarodowe Targi Poznańskie zorganizują w Poznaniu platformę porozumienia dla firm opakowaniowych polskich i europejskich – miejsce nie tylko spotkań biznesowych, ale również forum wymiany doświadczeń i informacji na temat oferowanych nowości i tendencji rozwojowych dla branży.

***
Hanna Żakowska
Odpady opakowaniowe – obowiązki przedsiębiorców
W rozumieniu europejskich i krajowych przepisów prawnych odpadami opakowaniowymi są opakowania poużytkowe pochodzące z całego systemu pakowania, czyli opakowania i ich elementy już wykorzystane, które przeszły cykl obrotu towarowego. Odpady opakowaniowe zdefiniowane są jako wszystkie rodzaje opakowań, w tym opakowania wielokrotnego użytku wycofane z ponownego użycia, stanowiące odpady w rozumieniu przepisów o odpadach. Zgodnie z ustawą o dpadach[1] są to odpady kategorii Q5 – substancje lub przedmioty zanieczyszczone lub zabrudzone w wyniku planowych działań.

***
Międzynarodowe Forum Papieru i Tektury Opakowaniowej zaprasza do Warszawy
Już po raz drugi Pyrabelisk Ltd. – firma specjalizująca się w organizacji konferencji w regionie Centralnej i Wschodniej Europy od 1999 roku – zaprasza do wzięcia udziału w forum poświęconym technice pakowania papierem i tekturą, czyli „Paper & Board Packaging in Central / Eastern Europe”.

***
Niezwykły świat PLASTPOL-u
Setki tysięcy firm, kilka milionów pracowników i około 200 milionów ton produktów rocznie – tak wygląda dziś jedna z najmocniejszych gałęzi światowego przemysłu – rynek tworzyw sztucznych. Jakie ma znaczenie? Jak wygląda i jak będzie wyglądał za kilka lat? Czy zmieni nasze życie? Odpowiedzi na te pytania najlepiej poszukać, odwiedzając Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL - jedną z największych w Europie imprez wystawienniczych tej nowoczesnej branży.

***
Ogólnopolski konkurs opakowań PakStar 2006
- Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań (COBRO)wspólnie z Krajową Izbą Opakowań (KIO) oraz we współpracy z Zarządem Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) i z Internetowym Serwisem Branżowym ww.opakowania.com.pl zapraszają projektantów, producentów i użytkowników opakowań do udziału w trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Opakowań PakStar. Organizatorzy Konkursu zachęcają do ubiegania się o prestiżowe nagrody za najlepsze opakowania, otwierające drogę do współzawodnictwa w Światowym Konkursie Opakowań WORLDSTAR.

***
Jak dotrzeć do klienta poprzez niekonwencjonalne opakowanie?
W dniach 17–18 marca br. w Hotelu Jan III Sobieski w Warszawie odbyła się konferencja Innowacyjny Packaging, zorganizowana przez Informedia Polska, która poświęcona została doskonaleniu sztuki tworzenia opakowania jako rozpoznawalnej marki produktu.

***
PROCHEMIA 2005. Podsumowanie
W dniach 8–10 marca br. odbyły się II Międzynarodowe Targi PROCHEMIA 2005. W otwarciu uczestniczyli patroni Targów oraz przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Pracy, Ministerstwa Skarbu Państwa, Nafty Polskiej SA, Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego, Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego – Związku Pracodawców, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem)oraz Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN SA. Przybyli też zaproszeni goście z Sejmu i Senatu RP.

***
EuroLab 2005 – wszystko o laboratoriach
VII Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2005, które odbyły się 9–11 marca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, przyniosły dużo satysfakcji zarówno wystawcom, jak i zwiedzającym. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Ministra Nauki, Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych, prof. dra hab. inż. Michała Kleibera, oraz pod patronatem merytorycznym Prezesa Polskiej Akademii Nauk, prof. dra hab. Andrzeja B. Legockiego.

***
Tomasz Wilk
RADWAG – rok po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej
W dniach 20–21.04.2005 r. odbyła się w Radomiu Konferencja „RADWAG w rok po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej”. Dzięki zaproszeniu organizatorów mieliśmy możliwość także w niej uczestniczyć. Konferencja postawiła sobie za cel jak najszersze omówienie zmian w sytuacji firmy i jej dystrybutorów po naszej akcesji do Unii Europejskiej, problematyki związanej z akredytacją i certyfikacją jej wyrobów, a także możliwość prezentacji najnowszych produktów firmy.

***
Targi automatyki i pomiarów z przyszłością - AUTOMATICON 2005
Automatyzacja i robotyzacja to dziedziny, które posiadają niepośledni wpływ na zmieniające się oblicze polskiego przemysłu. O rozwoju i perspektywach polskiej gospodarki z pewnością decyduje postęp w tych newralgicznych branżach. Jakiej wielkości zmian możemy spodziewać się w najbliższych latach - najlepiej obrazują prezentacje firm podczas dorocznych Targów Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON w Warszawie.

***
Interpack 2005 Międzynarodowy przemysł opakowaniowy na ścieżce dalszego wzrostu.
Wyniki tegorocznej edycji Targów Interpack 2005 przekroczyły wszelkie przedtargowe oczekiwania. Takie jest jednoznaczne zdanie wystawców, zwiedzających, stowarzyszeń branżowych, a także organizatora targów – Messe Dűsseldorf. „W naszych licznych dyskusjach często słyszeliśmy pochwały – nie tylko za to, że zwiększyła się liczba zwiedzających, przekraczając wysoki poziom z Tnterpack 2002 – chwalono także szeroką, międzynarodową obecność gości, a przede wszystkim zauważalną wśród nich chęć inwestowania.

Reklama