Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/2008

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 01/2008


Tomasz Misiewicz
System kontroli technologicznej w Mint of Finland
Firma Radwag w roku 2007 podjęła się realizacji systemu nadzorczo-kontrolnego, obejmującego całość procesu pakowania i ewidencjonowania monet euro produkowanych przez mennicę finlandzką.

***
igus
Nowość: Odporny na skręcanie przewód specjalny „Chainflex CF Robot”. Obracanie i wytrzymałość
Ekranowane przewody stosowane w warunkach działania obciążeń skręcających wciąż jeszcze charakteryzują się wysoką awaryjnością. Eksperci w dziedzinie systemów zasilania i transmisji danych, firma igus GmbH z Kolonii, skonstruowali obecnie specjalny przewód 3D, którego ekranowana żyła wytrzymuje nawet wysokie obciążenia skręcające.

***
igus
Nowość: „Triflex RS” do prowadzenia przewodów przy małej przestrzeni. Ściśle przy ramieniu robota
Faliste przewody giętkie z tworzywa sztucznego stosowane w robotyce mogą ulec pęknięciu lub rozerwaniu. One także nie potrafią poradzić sobie z problemem skręcania. Z tego powodu ekspert w dziedzinie systemów zasilania – firma igus GmbH z Kolonii – stworzył wielowymiarowy ruchomy system prowadzenia przewodów „Triflex R” ze zdefiniowaną swobodą ruchu w osi X, Y oraz Z. Specjalnie na potrzeby zastosowań na małej przestrzeni konstrukcyjnej dostępny jest teraz – jako nowość – uniwersalny moduł o nazwie „Triflex RS”, który umożliwia prowadzenie systemu zasilania równolegle do ramienia robota w sposób zapewniający oszczędność miejsca oraz zapobiegający tworzeniu się pętli.

***
Lech Wilk
Sprzęgi międzysieciowe w komunikacji przemysłowej. Technologia bram
Komunikacja przemysłowa, zwłaszcza z wykorzystaniem więcej niż jednej sieci, a więc także łączenie ich i właściwy dobór urządzenia sprzęgającego, nie należy do trywialnych zadań. Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie Czytelnikom zasady działania oraz podstawowych różnic pomiędzy urządzeniami sieciowymi, których oferta jest dziś dość bogata.

***
Jarosław Molenda
Niezawodna redundantna sieć
Na przestrzeni ostatnich lat sieć z interfejsem Ethernet znalazła istotne miejsce w szeregach automatyki. Szerokie pasmo transmisji oraz wszechstronne okablowanie gwarantują jej wygodny start do różnych aplikacji i zastosowań przemysłowych. W praktyce sieci osiągają teraz coraz większe rozmiary i często składają się z setek lub nawet tysięcy użytkowników, gdzie nawet chwilowe przerwy w komunikacji często powodują ogromne straty. Dlatego kluczem do sukcesu staje się dzisiaj efektywne zarządzanie i maksymalna kontrola zasobów sieci. Advantech, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom, prezentuje nowy zarządzalny Switch EKI-7659C o bogatej, ustandaryzowanej funkcjonalności, stworzonej, by zapewniać niezawodność oraz bezpieczeństwo przy transmisji danych.

***
Mettler-Toledo
Perfekcja w kontroli jakości przy produkcji lodów Nestlé
Wszechstronna i wydajna kontrola jakości jest koniecznością dla czołowego producenta na świecie w branży spożywczej. Przez prawie 30 lat działalność Nestlé z siedzibą w Guadalajarze (Hiszpania) jest wpierana przez rozwiązania wagowe METTLER TOLEDO oraz system statystycznej kontroli jakości (SQC).

***
Biuro inżynierskie Maciej Zajączkowski
FIT po raz trzeci
Nowa, kolejna już generacja inteligentnych przetworników wagi FIT została stworzona z myślą rozszerzenia oferty firmy HBM w zakresie dostaw komponentów na potrzeby zautomatyzowanych procesów ważenia dynamicznego i pakowania towarów. Maksymalną funkcjonalność nowych podzespołów uzyskuje się dzięki: naturalnym własnościom użytych platformowych przetworników wagi, dostępnych w klasie C3; zintegrowanej z przetwornikami elektronice; regulowanym filtrom cyfrowym i dostępnym interfejsom komunikacji cyfrowej: RS232, RS485 (4-przewodowy), CANopen lub DeviceNet. Po raz pierwszy w tych układach został zaimplementowany kanał diagnostyczny do modyfikacji parametrów online, z możliwością kontynuacji np. procesu butelkowania w tle, bez konieczności jego przerywania, jak również rozszerzona funkcja wyzwalania pomiaru: pre- i post-wyzwalacza.

***
B&R
Perfekcja w automatyzacji
B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o (B&R Polska) jest firmą córką austriackiej firmy Bernecker + Rainer Industrie-Elektronik GmbH Siedziba w Austrii została założona w roku 1979 przez dwóch inżynierów: Erwina Berneckera oraz Josefa Rainera. B&R jest obecnie największym na świecie prywatnym producentem automatyki przemysłowej dostarczającym zintegrowane rozwiązania automatyzacji dla seryjnych producentów maszyn.

***
B&R
System napędowy ACOPOS oparty na technologii POWERLINK Safety. Bezpieczny i ekonomiczny
Obecna technologia bezpieczeństwa charakteryzuje się sporą sztywnością i odseparowaniem od elastycznego sterowania w maszynie. Ponadto implementacja technologii bezpieczeństwa prezentuje się dość archaicznie w porównaniu z systemami automatyzacji maszyn, bazujących na technologiach sieciowych fieldbus.

***
Dane o rynku napojów w Polsce
W ubiegłym roku nasze wydatki na napoje i wodę zwiększyły się o blisko jedną piątą – wynika z danych firmy badawczej Nielsen.

***
Krzysztof Kędra
Urządzenia Practicon – pełny serwis
Seria urządzeń Practicon PR jest odpowiedzią na oczekiwania prostych w obsłudze, nowoczesnych urządzeń do kontroli rozmaitych procesów ważenia przemysłowego.

***
Pro-Nova
Samo ważenie dziś już nie wystarcza
W nowoczesnym przemyśle ważenie odgrywa bardzo ważną rolę. Wpływa ono na jakość produktu, wydajność procesu, zachowanie stałych parametrów produkcji oraz dokładne, zgodne z przepisami rozliczanie się z dostawcami lub odbiorcami.

***
TB-Automation
Roboty przemysłowe firmy ADEPT: Szybkie, precyzyjne, inteligentne
Współczesny rynek nakłada na producentów szereg wymagań, spełnienie których umożliwia zaistnienie i dobrą sprzedaż oferowanych produktów. Różne sposoby pakowania produktów mogą pomóc w realizacji założonych strategii sprzedaży. Akcje promocyjne, polegające na dołączaniu dodatków typu: kupon, zabawka, dodatkowy produkt w cenie jednostkowego opakowania lub specjalne zestawy promocyjne, wymagają zastosowania inteligentnych rozwiązań w zakresie pakowania. Rosnące koszty pracy powinny zwrócić uwagę firm na rozwiązania bazujące na inteligentnych i szybkich robotach przemysłowych oferowanych przez firmę Adept Technology Inc.

***
Dominik Wójcicki
Analiza światowego rynku maszyn pakujących
Już za dwa miesiące, od 24 do 30 kwietnia 2008 r., w niemieckim Düsseldorfie dojdzie do kolejnego spotkania branży opakowaniowej. Z okazji 18 Międzynarodowych Targów Maszyn Pakujących, Opakowań i Maszyn Cukierniczych interpack 2008 zjawią się tam główni przedstawiciele wymienionych branż. Będzie to najważniejsze globalne wydarzenie przeznaczone dla tego sektora. Zanim jednak ono nastąpi, warto przyjrzeć się aktualnej sytuacji, w jakiej znajduje się światowy i polski przemysł maszyn pakujących. W skali globu jest to bowiem potężny sektor, którego wartość sięga blisko 21 mld euro.

***
Anna Szymczak
Dotacje unijne nie służą realizacji marzeń
Świadomość uzyskania refundacji nawet do 70% wydatków inwestycyjnych stanowi nierzadko zachętę dla przedsiębiorców do realizacji zupełnie nowych pomysłów. „Zawsze marzyłam o prowadzeniu restauracji, więc teraz mogę ją mieć za dotację” – czy to jest dobry sposób myślenia?

***
Józef Błażewicz, Agnieszka Zembold-Guła
Wykorzystanie surowców niesłodowanych w trakcie pozyskiwania brzeczek piwnych Technologie w browarnictwie
Mimo osiągnięć hodowli roślin, dostarczającej nowe i udoskonalone odmiany jęczmienia browarnego, a także wysiłków rolników, usiłujących sprostać wymaganiom stawianym ziarnu przeznaczonemu do produkcji słodu często występuje niedobór ziarna o poprawnych cechach słodowniczych. Browary, zarówno duże, jak i małe, zmuszone są wtedy do korzystania ze słodu o parametrach dalekich od teoretycznych wymagań. Taka sytuacja sprzyja zastępowaniu słodu surowcami niesłodowanymi. Piwo posiadające dobry smak i umiarkowaną cenę może być otrzymywane przy użyciu różnych surowców niesłodowanych (sacharoza, syropy skrobiowe, grys kukurydziany, ziarno jęczmienia).

***
Tomasz Rydzkowski, Krystian Ryk
Piwo – ciekawostki historyczne oraz porównanie zmian cech jakościowych piwa jasnego przechowywanego w butelkach szklanych i wykonanych z PET - cz. II
Streszczenie cz. I. Bogate tradycje związane z piciem piwa sięgają starożytności ze względu na jego charakterystyczny smak i zawartość alkoholu. Właściwości zdrowotne napoju były poznawane z biegiem lat. Oprócz opakowań tradycyjnie stosowanych dla piwa, szklanych i metalowych, obecnie spotykamy się z opakowaniami z tworzyw sztucznych. Do wad opakowań szklanych należą duża masa jednostkowa, mała odporność mechaniczna i termiczna, konieczność stosowania dodatkowego opakowania ochronnego; do zalet – brak negatywnego oddziaływania na produkt. Z kolei dużym problemem butelek z PET-u jest przepuszczalność CO2 i O2, co powoduje pogorszenie walorów smakowych i mętnienie piwa. Lepsze właściwości od PET-u posiada poli(naftalenodwukarboksylan)etylenu (PEN), który ma wyższą barierowość w stosunku do tlenu i dwutlenku węgla. Butelki wytwarzane z PEN-u mają naturalnie kolor bursztynowy, a wysoka barierowość sprawia, że nadają się na opakowania do piwa. W prezentowanej II części omówione zostały szczegóły badań nad wpływem opakowań szklanych i z tworzywa sztucznego na walory piwa.

***
Stanisław Kwaśniowski, Paweł Zając
Systemy znakowania wyrobów markowych – cz. I
Bardzo często, dzięki dostępowi do nowoczesnych maszyn i technologii, dochodzi do naruszenia praw własności intelektualnej oraz podszywania się pod cudze marki w zakresie produkcji wielu dóbr konsumpcyjnych. Podróbki towarów zniechęcają konsumentów do danej marki. Proceder ten przynosi ogromne straty oficjalnym producentom. Reakcją na to jest stosowanie różnego rodzaju zabezpieczeń.

***
interpack 2008 Komplet branży w Dűsseldorfie
Swoje 50-lecie będą obchodzić w dniach 24–30 kwietnia 2008 roku w Dűsseldorfie Międzynarodowe Targi Interpack Processes and Packaging 2008, największe tego typu targi na świecie.

***
Precyzja i profesjonalizm
Targi EuroLab, jedyna tego typu impreza w Polsce skierowana do branży laboratoryjnej, obchodzą swój jubileusz. Dziesiąta edycja to nie tylko bogata oferta dla branży laboratoryjnej, ale również szereg imprez towarzyszących dla profesjonalistów.

***
Nina Trzebiatowska
Mleczna Rewia po raz pierwszy w kwietniu!
Od 24 do 26 kwietnia odbędą się w Gdańsku już po raz jedenasty Targi Mleczarstwa i Lodziarstwa MLECZNA REWIA 2008. Imprezę corocznie odwiedzają przedstawiciele zakładów mleczarskich, firm produkcyjnych branży spożywczej, sieci handlowych, hurtowni, sklepów oraz hoteli i restauracji.

***
Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2007 Koherencja przemysłu i ekologii
Podczas Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO, które odbyły się w Poznaniu w dniach 20–23 listopada 2007 r., kilkaset innowacyjnych produktów i nowych technologii zaprezentowali krajowi i zagraniczni liderzy w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej.

***
IV Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar oraz I Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar pod patronatem honorowym Ministra Gospodarki
W 2008 roku po raz czwarty organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar i po raz pierwszy jego odmiana – Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar.
 

Reklama