Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2008

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 02/2008


Andrzej Hantz
Nadzór metrologiczny nad wyposażeniem pomiarowym Nowe usługi Laboratorium Pomiarowego RADWAG
Przyrządy pomiarowe podlegają w określonych przypadkach zastosowania prawnej kontroli metrologicznej, jak również kontroli dobrowolnej (wzorcowanie, sprawdzanie itp.). Wzorcowanie i sprawdzanie przyrządów pomiarowych jest czynnością dobrowolną, jednak dla wszystkich użytkowników mających wdrożone systemy zarządzania stają się czynnością obowiązkową, wynikającą z wymogów określonych norm.

***
Produkcja w Marwicie – czyli soki „bez zmian”
Rozmowę z Hubertem Seliwiakiem, Kierownikiem Marketingu w firmie MARWIT Sp. z o.o., przeprowadziła Aleksandra Byczyk.

***
Bezobsługowe polimerowe łożyska kulkowe z nowych materiałów i w nowych wymiarach „xiros” przeciwko tarciu i zużyciu
Przed rokiem kolońska firma igus GmbH, specjalista w dziedzinie łożysk ślizgowych z trybologicznie zoptymalizowanych polimerów, po raz pierwszy wprowadziła na rynek własne łożyska kulkowe z tworzyw sztucznych. W wyniku żywego oddźwięku ze strony klientów powstała na tej podstawie samodzielna linia produktów: „xiros” – bezobsługowe polimerowe łożyska kulkowe.

***
Łożyska ślizgowe z tworzywa sztucznego do łańcuchów rolkowych w maszynach do ogławiania i uboju Przetwórstwo rybne na otwartym morzu
Świeżo złowione ryby są obecnie coraz częściej obrabiane wstępnie bezpośrednio na pokładzie trawlerów rybackich. Wysoko wydajne maszyny do ogławiania i uboju ryb firmy Baader z Lubeki obrabiają do 32 ryb na minutę (maks. 90 cm długości i waga 7 kg). Komponenty tych maszyn są przy tym narażone na działanie agresywnej mieszanki wody morskiej z krwią. W takich warunkach dobrze sprawdzają się bezobsługowe łożyska ślizgowe z tworzywa sztucznego „iglidur” firmy igus GmbH z Kolonii. Te bezobsługowe łożyska polimerowe są umieszczane w nierdzewnych łańcuchach rolkowych, stosowanych do napędzania agregatów głównych i pomocniczych.

***
Gotowe moduły ważące opracowane przez HBM Ważenie zbiorników
Określenie zawartości zbiorników coraz częściej odbywa się na drodze pomiaru ich masy przy wykorzystaniu technik tensometrycznych. Firma HBM (Hottinger Baldwin Messtechnik GmbH) – od blisko 60 lat będąca światowym liderem w zakresie elektronicznych technik pomiarowych opartych na zasadach klasycznej tensometrii oporowej – w swojej ofercie posiada również gotowe elementy zabudowy przetworników tensometrycznych przeznaczone do układów ważenia zbiorników.

***
Nowa seria sterowników PLC z panelem operatorskim HMI Vision130
Firma Unitronics wprowadziła do sprzedaży nową serię sterowników zintegrowanych z panelem operatorskim Vision130 OPLC. Tak jak we wszystkich sterownikach Unitronics mamy w jednej zwartej obudowie HMI (LCD o przekątnej 2,4”) i PLC. Dzięki temu uzyskujemy możliwość podglądu stanów urządzeń, procesów technologicznych, jak również wyświetlanie alarmów, błędów, jakie pojawią się w sterowanym urządzeniu.

***
Zrealizuj swoje pomysły związane z aplikacją napełniania
Niepewny rynek oraz zwiększone naciski konkurencji w przemyśle wymagają coraz bardziej elastycznego zarządzania produkcją. Łatwe dostosowanie do warunków pracy zapewni Ci właściwie dobrana waga, dowolnie programowalny terminal wagowy ID7sx oraz oprogramowanie SYS Pac.

***
Zintegrowana automatyzacja dla maksymalnej rentowności
Od dawna filozofią specjalistów w dziedzinie automatyki, austriackiej firmy B&R, była kompleksowa automatyzacja maszyn przy użyciu jednego kompletnego i inteligentnego narzędzia. B&R bardzo wcześnie zauważyła, że obok komponentów takich, jak sterowniki, panele operatorskie, komputery przemysłowe czy napędy, rynek poszukuje zintegrowanego oprogramowania narzędziowego gwarantującego realizację wszelkich zadań automatyki. Kompleksowe rozwiązanie zapewnia duże potencjalne oszczędności, co zostało już docenione przez wielu producentów maszyn.

***
Maria J. Jończy
B&R – osiągnięcia i strategia
Hasło „Perfekcja w automatyzacji” jest naczelną zasadą dla zespołu inżynierów Bernecker + Rainer Industrie – Elektronik, którzy wśród wielu rozwiązań w zakresie automatyzacji pierwsi opracowali i wdrożyli seryjnie do przemysłu standard Ethernet POWERLINK stosowany w 50 tysiącach seryjnych maszyn na świecie.

***
Źródła sukcesu firmy GRAAL SA z Wejherowa
Rozmowę z Katarzyną Kowalską, Kierownikiem Działu Public Ralations w firmie GRAAL SA w Wejherowie, przeprowadziła Aleksandra Byczyk.

***
Krzysztof Kędra
VanWeigh – walka z nadwagą
VanWeigh to przykład kolejnego zastosowania nowoczesnych systemów ważących. Tym razem jako system zabezpieczenia pojazdów dostawczych przed przeciążeniem.

***
Danfoss Drives – przetwornice częstotliwości VLT® – 40 lat rozwoju
Jesienią 2008 roku minie 40 lat od momentu, gdy została sprzedana pierwsza na świecie seryjnie produkowana przetwornica częstotliwości. Była to przetwornica VLT® wyprodukowana przez Danfoss.

***
Stanisław Kwaśniowski, Paweł Zając
Techniki znakowania markowych produktów – część II
Piractwo i podrabianie produktów są zmorą naszego stulecia. Nigdy przedtem nie fałszowano tak wielu wyrobów łącznie z ich opakowaniem, efektami uszlachetniania i hologramami. Fałszowanie dotyczy ok. 7 proc. łącznego światowego handlu i ma bezpośrednie konsekwencje dla producentów opakowań. Podrabianie produktów rozwinęło się w odrębną gałąź przemysłu.

***
Dominik Wójcicki
Polskie firmy na Targach interpack 2008
33 polskie firmy zaprezentowały się na zakończonych niedawno w niemieckim Düsseldorfie Targach interpack. Przy 2,7 tys. wystawców obecnych na tej największej tegorocznej imprezie dla branży opakowaniowej nasz udział stanowi nieco ponad 1 proc. To z pewnością niewiele. Ważne jednak, że ci, którzy byli obecni w Düsseldorfie, na pewno nie mieli się czego wstydzić, jeśli idzie o porównanie z zagraniczną konkurencją. Większość z przedstawicieli polskich firm odwiedziliśmy w trakcie naszej wizyty na Targach interpack.

***
Klaudiusz Szymczak
Mamy certyfikat jakości ISO – i co dalej ?
Wdrożenie systemu zarządzania ISO kończy się w większości przypadków audytem certyfikującym i wydaniem certyfikatu. Niestety wiele firm traktuje audyt jako koniec działań i zapomina o tym, że system musi być stosowany przez pracowników, a wdrożenie systemu to tylko początek drogi. Czasami powstają z tego tytułu problemy, a system jest traktowany jako zło konieczne, aby posiadać certyfikat.

***
Jan Oszmiański
Właściwości prozdrowotne polifenoli owoców i warzyw
Badania epidemiologiczne wskazują na duży wpływ diety na stan zdrowia. Szczególnie podkreśla się korzystny wpływ spożywania owoców, warzyw i ich przetworów w profilaktyce chorób cywilizacyjnych (Rimm i inni, 1996). Skuteczność jabłek w profilaktyce chorób była wielokrotnie badana na ludziach (Girault i inni, 1988; Ogston i inni, 1999) i zwierzętach (Sable i inni, 1990; Cara i inni, 1993; Rias i inni, 1993; Aprikian i inni, 2001). Najnowsze badania wskazują, że nie można prawidłowej diety, zalecającej spożywanie owoców i warzyw, zastąpić nutraceutykami, tj. substancjami oczyszczonymi i spożywanymi w postaci tabletek i kapsułek. Są one w takiej postaci mniej skuteczne z powodu braku zbilansowania i synergizmu występującego w owocach i warzywach. Ponadto owoce i warzywa oraz ich przetwory są znacznie tańsze, o większej aktywności i bez ryzyka przedawkowania, które może wystąpić w przypadku oczyszczonych preparatów (Liu, 2003).

***
Agnieszka Kańczukowska-Stadnik
Wymagania producentów produktów opakowanych i detalistów wobec opakowań jednostkowych
Innowacyjność opakowań jednostkowych zdeterminowana jest zarówno potencjałem producentów opakowań, jak również czynnikami zewnętrznymi, decydującymi o rozwoju tego rynku. Do tych ostatnich należy zaliczyć przede wszystkim trendy konsumenckie, wymagania producentów produktów opakowanych oraz detalistów, globalizację, technologię informacyjną /e-commerce, zrównoważony rozwój, unormowania prawne. W niniejszym artykule podjęto próbę analizy wymagań producentów produktów opakowanych oraz detalistów w zakresie opakowań jednostkowych.

***
Magdalena Dudek
Panele operatorskie w Kopalni Soli w Wieliczce
Czy to żart? Ależ skąd. Na kilka godzin do podziemnej sali konferencyjnej na głębokość 110 m, na poziom noszący imię polskiego wieszcza Adama Mickiewicza, zostały zwiezione – dla potrzeb prezentacji – panele operatorskie firmy Pro-Face. Konferencja, która odbyła się 29 kwietnia br., cieszyła się dużym zainteresowaniem i to niewątpliwie nie tylko ze względu na nietypową scenerię i klimat spotkania. Pomimo tego, iż pod ziemią było zaledwie 14°C, w seminarium aktywnie uczestniczyło przeszło 60 osób.

***
Ewa Osiecka
Targi AUTOMATICON 2008 Rozwój myśli technicznej na najwyższym poziomie
Bardzo wysoko ocenić należy prezentacje firm wystawiających się podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów AUTOMATICON, które odbyły się w dniach 1–4 kwietnia br. w Warszawie. Organizatorami tej 14. już ekspozycji branżowej byli tradycyjnie Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz MVM Sp. z. o.o. Na długo przed tym najważniejszym – jak na razie jedynym w Polsce – wydarzeniem w branży automatyki czynione były przygotowania do możliwie najciekawszego wyeksponowania oferowanych na Targach nowoczesnych rozwiązań technicznych, które nie pozostają bez wpływu na automatyzację polskiej produkcji, czyniąc ją bardziej wydajną i opłacalną, a przez to konkurencyjną.

***
X Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2008
Jubileuszowe, X Targi EuroLab okazały się jedną z najbardziej udanych edycji w historii Targów. Odwiedziło je prawie 6000 zwiedzających. „Właśnie tu spotyka się biznes z nauką” – powiedziała podczas otwarcia Targów Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

***
11. Targi Baltpiek i Mleczna Rewia – wystawa w Gdańsku
Podczas 11.Targów Piekarstwa i Cukiernictwa BALTPIEK oraz 11.Targów Mleczarstwa i Lodziarstwa MLECZNA REWIA blisko 200 firm z Polski i zagranicy, w tym producenci i dystrybutorzy maszyn, urządzeń, opakowań oraz gotowych produktów i dodatków zaprezentowało swoją ofertę.

***
XII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL
Najnowocześniejsze technologie przetwórcze, maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych, opakowania, wzornictwo, szeroki wybór tworzyw sztucznych oraz recykling. Tak tylko w skrócie można opisać XII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL, które odbywają się w Kielcach od 27 do 30 maja.

***
Jubileuszowe Targi TAROPAK
W dniach 15–18 września 2008 roku zapraszamy na targi, które na stałe wpisały się w kalendarz branży opakowań w Europie. Międzynarodowy Salon Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK po raz pierwszy zorganizowano 35 lat temu. Od 2006 roku wydarzenie to odbywa się w cyklu dwuletnim na przemian z Targami Opakowań dla Przemysłu Spożywczego PAKFOOD.

Reklama