Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2009

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 02/2009


I. Bester
Waga porcjująca materiały sypkie i granulowane
Firma RADWAG prezentuje nową wagę serii WAD przeznaczoną do wibracyjnego (2- lub 4-zsypowego) porcjowania materiałów sypkich i granulowanych. Urządzenie dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej zapewnia szybkie i stabilne ważenie, a ponadto: pracę z wysoką powtarzalnością pomiaru, porcjowanie przy użyciu podwójnego mechanizmu wibracyjnego, łatwą i intuicyjną obsługę.

***
Ważenie zbiorników – gotowe moduły ważące opracowane przez HBM
Określenie zawartości zbiorników coraz częściej odbywa się na drodze pomiaru ich masy przy wykorzystaniu technik tensometrycznych. Firma HBM (Hottinger Baldwin Messtechnik GmbH) – od blisko 60 lat będąca światowym liderem w zakresie elektronicznych technik pomiarowych opartych na zasadach klasycznej tensometrii oporowej – w swojej ofercie posiada również gotowe elementy zabudowy przetworników tensometrycznych przeznaczone do układów ważenia zbiorników.

***
Nowoczesna technologia i tradycja dobrego smaku w ŚSM JANA
Rozmowę z Alfredem Korczykiem, Dyrektorem Marketingu Średzkiej Spółdzielni Mleczarskiej JANA, przeprowadziła Aleksandra Byczyk.

***
Nowe testy z prowadnikami przewodów i przewodami z tworzywa sztucznego. Efektywność energetyczna – o sześćdziesiąt procent niższe zużycie
Systemy prowadzenia przewodów są odpowiedzialne nie tylko za przenoszenie energii, danych i mediów do maszyn i urządzeń. Mają one również wpływ na koszty energetyczne tych urządzeń. Ile potrzeba siły ciągnąco-pchającej, a więc mocy napędowej, przy danej prędkości, żeby poruszać prowadnik przewodów? Jak lekka, a zarazem stabilna musi być przy tym konstrukcja prowadników przewodów, żeby zapewnić możliwie jak najmniejsze zużycie energii i żeby wystarczyły możliwie małe silniki wraz ze sterowaniem, przetwornicą częstotliwości i mechaniką? Nowoczesne prowadniki przewodów z tworzywa sztucznego oraz przewody „Chainflex” firmy igus GmbH z Kolonii pomagają zaplanować i eksploatować maszyny w taki sposób, żeby były one efektywne pod względem energetycznym i kosztowym.

***
Nowość: skrętny światłowód do ruchów 3D w prowadniku przewodów. Bezpieczna transmisja danych dla robotów i co
W zastosowaniach skrętnych z ekranowanymi przewodami do transmisji danych w prowadnikach przewodów często występują problemy z protokołami komunikacyjnymi bus, które są spowodowane przez promieniowanie elektromagnetyczne lub uszkodzone ekrany. Sytuacja przedstawia się inaczej w przypadku przewodów światłowodowych wykonanych z włókna szklanego: nie posiadają one podatnego na uszkodzenia mechaniczne oplotu ekranującego, są niewrażliwe na promieniowanie elektromagnetyczne i przesyłają z dużą szybkością sygnały BUS do długości 400 m.

***
Zintegrowana technologia bezpieczeństwa firmy B&R
Zintegrowany system bezpieczeństwa B&R Integrated Safety został nagrodzony Złotym Medalem targów AUTOMATICION 2009. Produkty bezpieczeństwa firmy B&R uzyskały certyfikat TÜV Rheinland dla zastosowań w aplikacjach zorientowanych na bezpieczeństwo. Obok spełnienia wszelkich niezbędnych kryteriów, technologia bezpieczeństwa B&R posiada również podstawową zaletę, jaką jest łatwa integracja z istniejącą infrastrukturą automatyki. Elastyczne dostosowanie aplikacji bezpieczeństwa do wymagań systemu gwarantuje optymalną reakcję systemu bezpieczeństwa na zachodzące zdarzenia.

***
Wagi kontrolne GARVENS oraz system kontroli rentgenowskiej SAFELINE dla sektora mleczarskiego
Firma IDB Deutschland GmbH jest dystrybutorem masła Kerrygold produkowanego ze śmietany pochodzącej z mleka irlandzkich krów. W celu zapewnienia wysokiej jakości zainstalowano wagi kontrolne GARVENS do kontroli masy produktów oraz system kontroli rentgenowskiej SAFELINE AdvanChek do wykrywania zanieczyszczeń.

***
Manualne, wygodne w obsłudze wagi kontrolne (BBA449check+)
Kompaktowe wagi BBA449 zostały tak skonstruowane, aby sprostać wymaganiom warunków higienicznych. Gładkie powierzchnie oraz użyte materiały pozwalają na bezproblemowe i dokładne czyszczenie. Nawet tył urządzenia jest gładki.

***
INGOLD – wiodąca analityka procesowa. Różnicowy monitoring O zapewnia bezpieczeństwo pracy wirówki w procesie warzenia piwa
Różnicowy pomiar tlenu w wirówce przy pomocy czujników o dolnym limicie detekcji na poziomie ppb jest elementem systemu wczesnego ostrzegania o występującej nieszczelności w układzie. Pojawienie się sygnału ostrzegawczego powoduje konieczność wykonania zapobiegawczych prac konserwacyjnych wirówki.

***
Napęd PowerFlex 4M – ekonomiczne sterowanie silnikami
Firma Elmark Automatyka od początku roku proponuje napędy PowerFlex 4M w nowych atrakcyjnych cenach. Klasa tych napędów to przede wszystkim ekonomiczne sterowanie silnikami dla maszyn. Mocowanie na szynie DIN, łatwość programowania i prowadzenie kabli na wtyk sprawiają, iż opisywana przetwornica może być stosowana w konfiguracji standardowej w miejsce zarówno dotychczasowych, jak i nowych aplikacji. W obu tych przypadkach przetwornica PowerFlex 4M okazuje się idealnym rozwiązaniem do sterowania silnikami z regulowaną częstotliwością. Klienci używający opisywanej przetwornicy doceniają korzyści w zakresie poprawy wydajności i ochrony silników, jakie mają do dyspozycji.

***
T. Minksztym
VLT® Micro FC 51 – nowa odsłona – Danfoss rozszerza ofertę prostych napędów małych mocy.VLT® Micro FC 51 już dostępna w zakresie mocy do 22 kW
Przetwornica częstotliwości VLT® Micro FC 51 to niewielkie wymiary, bezkompromisowa jakość i niezawodność. VLT Micro FC 51 to napęd spełniający w zakresie małych mocy oczekiwania użytkowników przemysłowych oraz producentów maszyn – Klientów OEM.

***
H. Kubera
Problemy jakości opakowań farmaceutycznych
W ciągu ostatnich lat obserwujemy istotne zmiany w światowym przemyśle farmaceutycznym. Rynek produktów leczniczych ze społecznego i ekonomicznego punktu widzenia stał się jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki. Motorem napędowym tych przeobrażeń jest pojawianie się na rynku coraz większej liczby leków, biofarmaceutyków i leków generycznych, będących odpowiednikami leków oryginalnych. Rozwój ten spowodował zwiększone zapotrzebowanie na opakowania farmaceutyczne.

***
A. Milewski
Certyfikacja opakowań w świetle przepisów obowiązujących w Polsce
Certyfikacja opakowań i materiałów opakowaniowych jako część krajowego systemu certyfikacji wyrobów funkcjonuje w Polsce od wielu lat.

***
S. Mostek
Systemy wizyjne i ich zastosowanie w produkcji
Systemy wizyjne (machine vision) to grupa urządzeń, które mają analizować obraz. W skład tej grupy wchodzą rozwiązania różniące się stopniem zaawansowania i zastosowaniami – można wśród nich wyróżnić czujniki obrazu, kamery, analizatory i osprzęt.
Powrót
 
A. Bera
Innowacje w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym
Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny należą do najbardziej innowacyjnych gałęzi polskiej gospodarki. Swój sukces zawdzięczają inwestowaniu w najnowsze technologie i prace badawczo-rozwojowe, na które przeznaczane są wysokie nakłady finansowe. Polski rynek leków i kosmetyków charakteryzuje szybki rozwój, podyktowany potrzebą wprowadzania i doskonalenia produktów w celu zapewnienia sobie konkurencyjności.

***
Przemiany i tendencje w przemyśle spożywczym
Przemysł spożywczy to najbardziej rozpowszechniona i silnie zróżnicowana gałąź przemysłu przetwórczego. Wyróżnia się kilkanaście branż przemysłu spożywczego, z których najważniejsze to: przemysł młynarski; mięsny; rybny, rozwinięty w państwach z dostępem do morza; przemysł mleczarski – obejmujący produkcję mleka spożywczego, masła, śmietany, serów itp.; przemysł cukrowniczy i cukierniczy; przemysł olejarsko-tłuszczowy – związany, gdzie potentatami są głównie kraje śródziemnomorskie; przemysł tytoniów i napojów alkoholowych.

***
Problematyczne inwestycje firm w dotacjach
Atutami firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw są elastyczność w działaniu, szybkie reagowanie na potrzeby rynku, mobilność. Większość z „unijnego tortu dotacyjnego” adresowana jest właśnie do nich. Tymczasem okazuje się, że są pewne inwestycje w przedsiębiorstwach, na które trudniej uzyskać dotację. Barierę stanowią niejasne wytyczne instytucji w zakresie kwalifikowania wydatków, czyli określenie, kiedy wydatek może być zrefundowany.

***
Innowacyjna linia produktów Rittal dla przemysłu spożywczego. Hygienic Design
Nieustannie rosną wymagania względem higieny w przemyśle spożywczym i przetwórczym. W coraz większym stopniu standardy te dotyczą techniki sterującej, która stanowi podstawę zautomatyzowanej produkcji. Firma Rittal wprowadziła na rynek szafy sterownicze i panele obsługi odporne na bakterie i inne szkodliwe mikroorganizmy. Produkty Rittal z linii Hygienic Design (HD) umożliwiają radykalne podniesienie poziomu higieny przy produkcji żywności, a tym samym zminimalizowanie ryzyka kontaminacji.

***
J. Oszmiański
Nowe trendy w utrwalaniu soków owocowych i warzywnych
Konsumenci poszukują soków o cechach świeżego surowca. Tradycyjny sposób utrwalania polegający na termicznej pasteryzacji lub sterylizacji powoduje utratę naturalnej barwy, związków aromatycznych, witamin i innych substancji termolabilnych. Produkt ma posmak gotowania. Natomiast produkcja świeżych soków „jednodniowych” stwarza duże ryzyko zatruć pokarmowych. Soki takie ulegają łatwo zepsuciu w wyniku szybkiego rozwoju w nich drożdży, pleśni i bakterii.

***
Aktywne opakowania
Jak pokazują wszystkie badania marketingowe, współcześni konsumenci bardzo różnią się od tych sprzed kilku czy kilkunastu lat. Rolą przemysłu jest zarówno kreować tendencje i przyzwyczajenia, jak i za nimi podążać. Zmiany zachodzą zarówno pod względem preferencji odnoszących się do dokonywania zakupów, jak i tworzenia samych opakowań.

***
A. Szuba
XI Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab
Tysiące gości – 5947 – i rekordowa ilość 132 wystawców z Austrii, Finlandii, Francji, Holandii, Irlandii, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Szwecji i USA – prezentujących oferty z zakresu analityki chemicznej, metrologii, biotechnologii i Life Science oraz najnowsze rozwiązania, technologie i osiągnięcia naukowe, a także giełda pracy Jobvector – m.in. to złożyło się na XI Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab.

***
Nagrody Targów Mleczna Rewia oraz BALTPIEK 2009
Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za utrzymanie stałej wysokiej jakości produkcji oraz działania innowacyjne w branży mleczarskiej: Spółdzielnia Mleczarska MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem.

***
Targi PNEUMATICON 2009. Ekspozycja z przyszłością
Równolegle z Międzynarodowymi Targami Energetyki ENEX po raz drugi przez Targi Kielce zorganizowane zostały Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań – PNEUMATICON.

***
Targi PLASTPOL zapraszają
To największa wystawa tworzyw sztucznych nie tylko w Polsce, ale także w Europie Wschodniej, a jednocześnie najważniejsze wydarzenie w roku dla światowych firm z tej branży. Od kilku już lat w rankingu Polskiej Korporacji Targowej PLASTPOL jest na szczycie listy wśród imprez o największej liczbie wystawców zagranicznych. Najnowocześniejsze technologie przetwórcze, maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych są tylko niewielką częścią tego, co pod koniec maja będzie można znaleźć na stoiskach w Targach Kielce.

***
PAKFOOD zaprasza we wrześniu do Poznania
Od 14 do 17 września 2009 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się druga edycja Targów PAKFOOD. Wydarzenie to organizowane jest w latach nieparzystych, naprzemiennie z Targami TAROPAK. Organizatorzy już dziś zachęcają do zgłaszania swojego udziału w tym ważnym spotkaniu branży opakowaniowej sektora spożywczego.

Reklama