Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/2010

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 01/2010


Copley Controls ServoTube. Pierwsze na świecie trójfazowe napędy liniowe o konstrukcji siłowników
Pierwsze na świecie napędy liniowe o konstrukcji siłowników eliminują większość problemów związanych z silnikami liniowymi o tradycyjnej budowie. Są od nich również tańsze i wymagają mniejszych nakładów przy uruchomieniu i serwisie.

***
Targi POWTECH 2010. Kluczowe technologie dla podstawowych branż
W dniach od 27 do 29 kwietnia 2010 r. oferenci i specjaliści ds. produkcji z całego świata spotkają się na Targach POWTECH 2010, by wymienić się opiniami na temat najnowszych technologii. Podczas ubiegłej imprezy (w 2008 r.) 15 000 zwiedzającym specjalistom zaprezentowało się 707 przedsiębiorstw – w tym 209 międzynarodowych wystawców z 26 krajów. W tym roku równolegle odbędzie się także Kongres WCPT6 – Światowy Kongres Technologii Cząstek wspierany przez PARTEC, który rozpocznie się o jeden dzień wcześniej – 26 kwietnia.

***
Jacek Pilecki, Andrzej Hantz
Kto i kiedy może dokonać oceny zgodności? Kiedy mogą wystąpić niezgodności? Prawna kontrola metrologiczna urządzeń ważących
Historyczne zapisy o dokonywaniu pomiarów podstawowych wielkości fizycznych sięgają starożytności. Już 3000 lat p.n.e. groziła kara śmierci za niedopełnienie obowiązku wzorcowania przez architektów egipskich wzorca jednostki długości. W dzisiejszych czasach aż takich konsekwencji nie obserwujemy, a nawet trudno byłoby sobie je wyobrazić, jednak historia pokazuje nam, jak ważne jest poprawne wskazanie przyrządu pomiarowego. Trzeba jednak sobie zdawać sprawę, że nadzór nad przyrządami pomiarowymi, podobny w pewnym sensie do nadzoru z czasów starożytnych, istnieje również obecnie. Ma on jednak w życiu człowieka swoje jasno określone i zdefiniowane miejsce. Metrologia prawna, bo o niej mowa, dotyczy wielu przyrządów pomiarowych.

***
CAS CTP-320. Urządzenie do ręcznego pakowania towarów na tackach polipropylenowych (PP)
Od lutego 2010 r. w ofercie CAS Polska wśród urządzeń wspierających obsługę sprzedaży w obiektach handlowych pojawiło się urządzenie do ręcznego pakowania towarów na tackach polipropylenowych (PP) – CAS CTP-320. Jest ono przeznaczone do pakowania artykułów spożywczych bezpośredniego spożycia sprzedawanych luzem na wagę.

***
Ręczna zgrzewarka ramieniowa CNT. CNT-200/300/400
Ręczne zgrzewarki ramieniowe impulsowe CNT-200/300/400 znajdują szeroki zakres zastosowań tam, gdzie zachodzi potrzeba szczelnego zamykania woreczków foliowych, saszetek oraz torebek z folii bąbelkowej o różnorodnej zawartości.

***
Czteroczujnikowe wagi platformowe i paletowe
W ofercie CAS Polska znajdą Państwo czteroczujnikowe wagi platformowe i paletowe. Są to wysokiej jakości konstrukcje produkowane w dużej liczbie w Korei. Laserowo wycięte, dokładnie pospawane i pomalowane proszkowo zapewniają wygodę i trwałość użytkowania.

***
Serializacja i system e-Pedigree
Świat stoi w obliczu rosnącego zagrożenia wynikającego z produkcji podrabianych, błędnie lub nielegalnie oznakowanych albo fałszowanych (o zmienionym składzie) leków sprzedawanych na receptę. Przywódcy państw, politycy i zarządy głównych dostawców wyrobów farmaceutycznych łączą wysiłki w celu utworzenia metody niezawodnego śledzenia i monitorowania takich leków. Z powodu tego rosnącego zagrożenia, wiele państw zajęło się problematyką słabych punktów łańcucha dostaw, uchwalając ustawy, które między innymi wymagają utworzenia kompleksowego systemu, często nazywanego systemem e-Pedigree (elektroniczne pochodzenie), mającego na celu śledzenie i monitorowanie drogi przebywanej przez leki wydawane na receptę w całym łańcuchu dostaw.

***
Pomiar powszechny, ale istotny
Niedrogi system pomiaru zawartości tlenu w fazie gazowej, niższy wydatek, mniejsze ryzyko dla rafinerii, wysoka wszechstronność i dokładność oraz niskie koszty instalacji i eksploatacji – to podstawowe cechy wyróżniające systemy pomiaru zawartości tlenu Mettler-Toledo. Dzięki tym systemom masz pewność, że Twoje procesy są bezpieczne.

***
Moduły i czujniki wagowe do stref niebezpiecznych (Ex). Pełne bezpieczeństwo w Twoim miejscu pracy
Nasz szeroki wybór bezpiecznych systemów wagowych obejmuje wagi, terminale pomiarowe i akcesoria, moduły wagowe i platformy wagowe o dowolnych wymiarach, kształcie i nośności. Poprawiasz w sposób ciągły swoje standardy dotyczące bezpieczeństwa, zdrowia oraz środowiska naturalnego, dążąc jednocześnie do zapewnienia wyższej wydajności oraz lepszej jakości produktu? mettler-toledo ma dla Ciebie bezpieczne rozwiązanie – kompletne systemy wagowe do strefy Ex.

***
GuardShield Micro 400. Kurtyny świetlne bezpieczeństwa
GuardShield Micro 400 jest nową kurtyną świetlną bezpieczeństwa, którą Rockwell Automation wprowadza na rynek w tym roku. Pozycja ta skierowana jest do producentów małych maszyn. Tam, gdzie mamy niewielką przestrzeń roboczą albo gdzie miejsce zamocowania kurtyny jest ograniczone, zastosowanie GuardShield Micro 400 będzie jak najbardziej słuszne. Zabezpieczając niebezpieczne miejsca maszyny kurtyną GuardShield Micro 400, otrzymujemy rozwiązanie o poziomie bezpieczeństwa SIL 3.

***
Standaryzacja czy indywidualne dopasowanie? Jak skuteczniej monitorować procesy napełniania i paczkowania. Komponenty wagowe firmy HBM
Skuteczne i wiarygodne monitorowanie procesów ważenia i porcjowania to główny element zabezpieczenia jakości produktów. To ważne zagadnienie stawia również wysokie wymagania odnośnie używanych urządzeń ważących. Elektronika wagowa musi spełniać wzrastające wymagania odnośnie do dokładności, niezawodności i elastyczności. W przypadku ważenia dynamicznego kluczową rolę odgrywa oprogramowanie wewnętrzne używane m.in. do filtracji i w algorytmach przetwarzania sygnału.

***
Energooszczędne rozwiązania firmy SEW-EURODRIVE w zakresie automatyki przemysłowej. Energia jako czynnik ekonomiczny
Przyszłość należy do produktów specjalnie zaprojektowanych w celu realizacji konkretnych zadań, w tym energooszczędności. Sew-Eurodrive jako lider na światowym rynku automatyki przemysłowej inwestuje w rozwój nowych technologii – wynikiem takich badań jest urządzenie MOVIGEAR® – mechatroniczny system napędowy.

***
Witold Ober
Skomputeryzowany pomiar siły z kilku czujników tensometrycznych
W warunkach przemysłowych często zachodzi konieczność użycia naraz kilku czujników siły do oceny wagi całego obiektu lub wyliczenia nacisku z kilku podpór obiektu. Do obróbki sygnałów z czterech czujników tensometrycznych użyć można tanich i praktycznych urządzeń ADT4-U opracowanych i produkowanych w firmie WObit.

***
Wojciech Mazurek
Pomiar efektywności pracy maszyn
Maszyna pracująca w trybie ciągłym – 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, gdy utraci chociażby 1 minutę na godzinę, powoduje stratę 12 godzin miesięcznie. W rzeczywistości straty spowodowane względami technicznymi, logistycznymi czy organizacyjnymi są znacznie większe, choć – gdy nie przekraczają kilku lub kilkunastu minut – pozostają niezauważone.

***
Konrad Grohs
Roboty paletyzujące FANUC
Paletyzacja jest procesem, który ogólnie można zdefiniować jako: układanie opakowanych produktów na palecie według określonego wzoru. W przemyśle spożywczym paletyzacja odbywa się zwykle na standardowej europalecie, a wysokość paletyzacji nie przekracza 2800 mm. Masa paletyzowanych opakowań w przemyśle spożywczym waha się pomiędzy kilkoma dekagramami a 25 kilogramami. Proces odbywa się zazwyczaj z prędkością od kilkudziesięciu do kilku tysięcy opakowań na godzinę.

***
Roboty przemysłowe firmy ADEPT. Szybkie, precyzyjne, inteligentne
Współczesny rynek nakłada na producentów szereg wymagań, których spełnienie umożliwia zaistnienie na rynku i dobrą sprzedaż oferowanych produktów. Różne sposoby pakowania produktów mogą pomóc w realizacji założonych strategii sprzedaży. Akcje promocyjne, polegające na dołączaniu dodatków typu: kupon, zabawka, dodatkowy produkt w cenie jednostkowego opakowania lub specjalne zestawy promocyjne, wymagają zastosowania inteligentnych rozwiązań w zakresie pakowania. Rosnące koszty pracy powinny zwrócić uwagę firm na rozwiązania bazujące na inteligentnych i szybkich robotach przemysłowych oferowanych przez firmę Adept Technology Inc.

***
Maszyny HAVER-FFS do pakowania produktów ziarnistych, granulowanych i sproszkowanych
HAVER-FFS to maszny idealne do pakowania materiałów ziarnistych, granulowanych i w postaci sproszkowanej w worki z tworzywa sztucznego. Cel to czyste, szczelne i kompaktowe opakowanie.

***
Konkurs w dziedzinie systemów zasilania teraz już na skalę światową
Firma igus GmbH z Kolonii, wiodący producent systemów prowadzenia przewodów wraz z przewodami i wszelkimi akcesoriami, ogłosiła po raz drugi konkurs „vector”. Ze względu na ogromny sukces pierwszej edycji, obecna inicjatywa będzie miała zasięg światowy (poprzedna miała zasięg europejski).

***
Dominik Wójcicki
Rynek opakowań z tworzyw sztucznych w Polsce
Prezentujemy analizę polskiego rynku opakowań z tworzyw sztucznych. Od wielu lat mamy w naszym kraju do czynienia z jego sukcesywnym wzrostem i dział ten stanowi najistotniejszą część rodzimego przemysłu opakowaniowego.

***
Monika Gomółka
Robotyzacja procesu produkcyjnego w branży spożywczej. Rynek robotyki w Polsce
Robotyka jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej techniki. Stanowi ona nierozłączną kombinację z zakresu wielu obszarów wiedzy dla potrzeb projektowania samych wyrobów, jak i usprawniana procesów produkcyjnych.

***
Aleksandra Sroczyńska, Tomasz Rydzkowski
Przegląd Technik Hermetycznego Pakowania Żywności
Pakowanie żywności w ostatnich latach nabiera bardzo szczególnego znaczenia. Sposób pakowania produktów decydująco wpływa na zmiany ich jakości i właściwości zdrowotnych w trakcie przechowywania. W czasach dużych sieci handlowych i ogromnych samoobsługowych hipermarketów, żywności wymagającej długiego okresu przydatności do spożycia, przy jednocześnie wzrastających wymaganiach odnośnie naturalności produktów i minimalizowaniu zawartości środków konserwujących, dobór właściwej techniki pakowania staje się kluczowym zagadnieniem.

***
Paweł Zając, Stanisław Kwaśniowski
Problematyka współczesnych opakowań i maszyn pakujących
Trudno przecenić rolę opakowań w dystrybucji towarów. Opakowania nie są zbytkiem, lecz koniecznością. Opakowanie zapewnia jakość artykułowi, który kupujemy. Funkcje opakowań są wielorakie. Nie zdajemy sobie sprawy, że przemysł opakowaniowy to maszyny, materiały opakowaniowe i technologie. Materiały opakowaniowe stanowią znaczący segment gospodarki krajów rozwiniętych. W produkcie krajowym brutto gospodarki USA udział przemysłu opakowaniowego stanowi 4%, a więc nie węgiel, stal czy inne dobra, lecz opakowania.

***
„Atrakcyjne i funkcjonalne opakowanie warunkiem rynkowego sukcesu towaru”. V Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar i II Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar pod Patronatem
Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań (COBRO) wspólnie z Polską Izbą Opakowań (PIO), Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie (ASP), Zarządem Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) oraz Internetowym Serwisem Branżowym www.opakowania.com.pl zapraszają studentów, projektantów, producentów oraz użytkowników opakowań i materiałów opakowaniowych do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Opakowań PakStar 2010 i Krajowym Konkursie Projektów Opakowań Student PakStar 2010.

***
Anna Szymczak
Dotacje na rozwój działalności eksportowej. Pomoc na trudne czasy?
Wiele firm próbuje powiększyć rynek działania poza Polską. Promocja produktów czy firmy za granicą nie należy do tanich. Udział w targach, druk materiałów promocyjnych, reklama, zakupy baz danych czy analiza ryzyka działania na danym rynku to duże wydatki, natomiast efekt nie jest pewny. W takim układzie pomocne mogą okazać się dotacje na rozwój eksportu udzielane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości – tzw. „Paszport do eksportu” (Działanie 6.1). Do ubiegania się o tę dotację uprawniony jest przedsiębiorca sektora MSP (mikro, mały, średni), którego udział eksportu w całkowitej sprzedaży w poprzednim roku nie przekracza 30%. Najbliższy termin naboru wniosków to luty 2010.

***
Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy. Już niedługo druga edycja Targów EPLA
Od 2 do 4 lutego 2010 specjaliści z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy będą mieli okazję do wymiany cennych informacji oraz podzielenia się doświadczeniami z innymi profesjonalistami z branży.

***
Katarzyna Potaczek
Targi PROTECH’09. Seminaria i targi w jednym
W dniach 18–19 listopada ub.r. odbyły się piąte Międzynarodowe Targi Produkcji i Technologii – PROTECH’09. Impreza od kilku już lat organizowana jest w zabytkowej Hali Stulecia we Wrocławiu, która – pomimo trwającego remontu – zachęcała swoją dostojnością architektury do udziału w imprezie. Rozłożony wewnątrz hali czerwony dywan wzmagał uczucie ważności przedsięwzięcia i sprawiał, że – pomimo niedużej liczby gości – atmosfera Targów była ciepła i przyjazna, czemu dodatkowo sprzyjała – pomimo jesiennej aury – słoneczna pogoda.

***
Maj miesiącem PLASTPOLU. Targi Kielce zapraszają
Organizowane już od 14 lat w Kielcach Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL to największa impreza dla branży tworzyw sztucznych w tej części Europy.

***
Targi SyMas 2009. Specjalistyczna tematyka obfitująca w konkretne zainteresowanie
2 i 3 grudnia 2009 roku w Krakowie odbyła się pierwsza edycja Targów easyFairs® SyMas. Były to pierwsze w Polsce Targi przeznaczone specjalnie dla branży materiałów sypkich i masowych. Debiutancka wystawa odbyła się równolegle z 1. Ogólnopolską Konferencją Powder and Bulk Materiały Sypkie i Masowe, zorganizowaną przez redakcję czasopisma Powder & Bulk 2 grudnia ub.r.

***
Agnieszka Sawicka
Targi HAPexpo, WIRTOTECHNOLOGIA, RubPlast, TUM. Branżowe premiery na starcie
W ciągu zaledwie trzech dni (18–20 listopada ub.r.) w Expo Silesia odbyły się aż dwie imprezy branżowe oraz dwie premiery targowe. W nowoczesnej hali w Sosnowcu zgromadziło się około 250 wystawców z całej Europy. Trzydniowa impreza przepełniona była nowościami, interesującymi spotkaniami, seminariami i panelami dyskusyjnymi o szerokim zakresie tematycznym. W miejscu, gdzie dochodzi do spotkania czterech różnych branż, nie można się nudzić.

***
XI edycja Konkursu ASTOR na najlepszą pracę dyplomową. Dobra praca… popłaca
W ramach działań wspierających edukację, firma ASTOR ogłasza co roku Konkurs na najlepszą pracę dyplomową wykonaną w oparciu o oferowane przez firmę produkty.

***
XII Targi EuroLab już w marcu
Podczas najbliższych Targów EuroLab będzie można – tradycyjnie już – liczyć na możliwość zdobycia wiedzy i podniesienia kwalifikacji zawodowych. W programie znajdzie się kilka nowości, których przedstawiciele branży laboratoryjnej nie mogą przeoczyć. XII Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2010 odbędą się w dniach 3–5 marca w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56 C w Warszawie.

***
Opakprint 2010
Serdecznie zapraszamy na drugą edycję Lubelskich Targów Opakowań i Poligrafii – Opakprint, w dniach 19–20 maja 2010 roku.

***
Monika Gomółka
Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO 2009. Techniczne rozwiązania dla ekologii
Ciekawe ekspozycje, rozmaite nowości produktowe, specjalistyczne konferencje i seminaria wypełniły czas wystawców i zwiedzających hale Targów POLEKO w Poznaniu, które odbyły się równocześnie z drugą edycją Międzynarodowych Targów Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA i zgromadziły blisko 21 tys. zwiedzających i 900 firm i instytucji z 23 krajów. Po raz pierwszy zorganizowano także Targi Miast, Gmin i Regionów GMINA.

***
ExpoLAB 2009. Targi Laboratoryjne w Expo Silesia
Z początkiem listopada ub.r., podczas pierwszej edycji Targów Analityki, Technik i Wyposażenia Laboratorium – ExpoLAB 2009, sosnowieckie Expo Silesia odwiedziło ponad 2000 specjalistów z branży laboratoryjnej. Wśród gości znaleźli się m.in.: pracownicy laboratoriów medycznych, przemysłowych (z branży spożywczej, chemicznej, petrochemicznej, kosmetycznej, farmaceutycznej), kryminalistycznych oraz związanych z ochroną środowiska.

***
Międzynarodowe seminarium dla branży gastronomicznej
W dniach 21–22 października 2009 roku w Packforum® – centrum techniczno-wystawienniczym firmy Sealed Air Cryovac – odbyło się seminarium dla branży gastronomicznej: Tastemakers (czyli „Smakotwórcy”). Uczestniczyło w nim 70 przedstawicieli 45 firm z sektora gastronomii, działających w obszarach produkcji, dystrybucji i wyposażenia, z regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), USA oraz z Nowej Zelandii. Biorący udział w seminarium prelegenci, technicy i szefowie kuchni zwrócili uwagę w swoich prezentacjach i pokazach na szczególne możliwości i przeszkody stojące przed rynkiem posiłków spożywanych poza domem.

***
Agnieszka Sawicka
Targi Przemysłu Mięsnego Meat Meeting 2009. Spotkanie ze smakiem
Specyfika żywności sprawia, że jest ona wyjątkowo wdzięcznym produktem targowym. Mogliśmy się przekonać o tym w dniach 3–5 grudnia ub.r. w Expo Silesia podczas Targów Przemysłu Mięsnego – Meat Meeting. Imponujące wystawy i finezyjne kompozycje mięsne swoją barwą cieszyły oko, a zapachem przyciągały wielu zwiedzających. Na tak smakowitym spotkaniu targowym nie mogło zabraknąć wielu atrakcji.

***
Mleczna Rewia zaprasza w maju!
W dniach 12–14 mają br. w Gdańsku odbędą się już po raz 13. Targi Mleczarstwa Mleczna Rewia. Tradycyjnie Patronat Honorowy nad Targami sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Reklama