Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 03/2011

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 03/2011


Ekologiczne rozwiązania dla przemysłu
Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO, odbywające się w Poznaniu w dniach 22–25 listopada, to ważne dla branży forum wymiany doświadczeń i prezentacji najnowszych technologii.

***
Wybuch w środowisku przemysłowym
Spółka VST Engineering zajmuje się analizą ryzyk, prewencją i ochroną urządzeń przemysłowych przed wybuchem pyłów. Działania firmy prowadzą zawsze do pomocy przy bezpiecznej eksploatacji Państwa urządzeń bez ryzyka przestojów oraz strat ekonomicznych, powstałych na skutek wybuchu w niezabezpieczonych urządzeniach. Poprzez zastosowanie nowoczesnych i niezawodnych urządzeń firma zapewnia Państwu oraz Państwa pracownikom odpowiedni stopień bezpieczeństwa.

***
POWTECH 2011 na fali
Targi POWTECH w Norymberdze goszczą co 18 miesięcy przedstawicieli wielu branż – od przemysłu chemicznego i farmaceutycznego, poprzez branżę spożywczą i paszową, budowlaną i surowców mineralnych, po przemysł ceramiczny i szklany oraz drzewny i papierniczy. Wszystkie te gałęzie przemysłu opierają się na technologiach kluczowych – transporcie, rozdrabnianiu, mieleniu, mieszaniu czy przesiewaniu. POWTECH – jako wiodące światowe targi mechanicznych procesów technologicznych i analityki – prezentują niezwykle szeroką specjalistyczną ofertę w połączeniu z aktualnym programem ramowym. Również od 11 do 13 października 2011 r. organizatorzy obiecują ponownie trzy niezwykle ciekawe dni.

***
Opakowania z tektury falistej w łańcuchu dostaw
Opakowania transportowe w przeważającej większości stanowią elementy całego łańcucha logistycznego. Łączą producenta konkretnych dóbr i ich finalnego odbiorcę, jak również odbiorców pośrednich – centra dystrybucji, hurtownie, punkty sprzedaży. Pełne wykorzystanie potencjalnych możliwości, jakie daje nam zastosowanie opakowań transportowych w łańcuchu dostaw, umożliwia partnerska współpraca pomiędzy producentem opakowań a klientem – odbiorcą opakowań w zakresie poszukiwania optymalnych rozwiązań logistycznych. W wyniku takiej współpracy klient ma możliwość korzystania z wiedzy i doświadczenia dostawcy oraz z najnowszych dostępnych na rynku rozwiązań technologicznych związanych z ciągłym rozwojem jego parku maszynowego. Natomiast producentowi opakowań łatwiej jest opracować rozwiązania dostosowane pod kątem wytrzymałości i funkcjonalności do wymagań stawianych przez odbiorcę, mając na ten temat pełną wiedzę.

***
Andrzej Hantz
Metrologia w przemyśle
Wyposażenie pomiarowe stosowane w przemyśle, podobnie jak w laboratoriach, ma bardzo istotny wpływ na jakość produktów wszędzie tam, gdzie są stosowane jakiekolwiek pomiary. Odpowiedni nadzór nad wyposażeniem pomiarowym oraz zachowanie spójności pomiarowej zapewniają miarodajne wyniki pomiarów. Aby proces nadzoru przebiegał poprawnie, należy na wstępie przygotować odpowiednią specyfikację zamówienia, eksploatować wyposażenie zgodnie z instrukcjami, prowadzić dokumentację oraz uwzględniać wyposażenie pomiarowe i nadzór nad nim w planach audytów wewnętrznych.

***
Pomiar ozonu zapewnia jakość wody oczyszczonej
Ozon jest silnym środkiem dezynfekującym i zarazem silnym utleniaczem, który może uszkadzać produkty farmaceutyczne. Oznaczanie ozonu w systemach oczyszczania wody pozwala monitorować jakość procesu. Dowiedz się, dlaczego firma Christ Pharma & Life Science wybrała czujniki ozonu Thornton.

***
Wagi kontrolne GARVENS Multi-Lane. Zwiększ wydajność pracy
Wyższa wydajność linii produkcyjnych, wyższe koszty kontroli oraz ograniczona przestrzeń produkcyjna stanowią zasadniczy powód, dla którego powinieneś rozważyć zastosowanie na swoich liniach produkcyjnych systemu wieloliniowej wagi kontrolnej GARVENS multi-lane. Oprogramowanie systemu daje wiele nowych możliwości, elementy dodatkowe natomiast pozwalają osiągnąć większą wydajność produkcji, zmniejszyć koszty związane z przepełnianiem oraz skrócić okresy przestoju urządzeń produkcyjnych.

***
ProdX. Centralne oprogramowanie kontroli jakości produktów
Dokumentuj przebieg procesu produkcji oraz sprawdzaj urządzania stosowane do kontroli jakości produktów, korzystając z oprogramowania do zarządzania danymi ProdX. Korzystając z oprogramowania ProdX, kierownicy produkcji i osoby odpowiedzialne za nadzór nad przebiegiem produkcji mogą monitorować z różnych miejsc i w czasie rzeczywistym wyniki oraz sprawność wag kontrolnych Hi-Speed i Garvens, detektorów metalu Safeline i systemów kontroli rentgenowskiej.

***
Dozowniki HETHON. Precyzyjne podawanie proszków, granulatów, barwników, ziaren
Firma HETHON od 1989 r. produkuje dozowniki materiałów sypkich z elastycznymi ściankami. W urządzeniach tych wykorzystuje się łagodne masowanie zewnętrznych powierzchni zbiornika tak, że podczas dozowania zapobiega się zbijaniu, zawieszaniu się oraz tunelowaniu, nawet przy najtrudniejszych materiałach. Łagodne działanie nie powoduje degradacji, segregacji czy też aglomeracji.

***
Ważenie zbiorników. Gotowe moduły ważące opracowane przez HBM
Określenie zawartości zbiorników coraz częściej odbywa się na drodze pomiaru ich masy przy wykorzystaniu technik tensometrycznych. Firma HBM (Hottinger Baldwin Messtechnik GmbH) – od blisko 60 lat będąca światowym liderem w zakresie elektronicznych technik pomiarowych opartych na zasadach klasycznej tensometrii oporowej – w swojej ofercie posiada również gotowe elementy zabudowy przetworników tensometrycznych przeznaczone do układów ważenia zbiorników.

***
Tomasz Stanclik, Paweł Safian
Ewolucja systemów kontroli towarów stałowagowych
Standardowymi procedurami kontroli towarów stałowagowych w zakładach produkcyjnych są pomiary metodami statycznymi oraz dynamicznymi. Bardzo często obie te metody występują jednocześnie, a jedynym kryterium wyboru metody dla danej linii produkcyjnej jest jej wydajność. W każdym z przypadków konieczna jest rejestracja wyników pomiarów na serwerze, który w bardziej zaawansowanych systemach spełnia również rolę jednostki sterującej stanowiskami wagowymi.

***
Konfekcjonowanie trudnych produktów. Optymalizacja kosztów produkcji
Współczesne standardy dotyczące opakowań jednostkowych w handlu detalicznym wyznaczane są przez sieci supermarketów i podstawowym kryterium dla tego standardu jest optymalizacja opakowań pod względem logistycznym.

***
wipasz wybiera alians firm meyn i ishida dla dużego projektu przetwórstwa drobiu w Polsce
Alians Meyn-Ishida, powołany do sprzedaży kompleksowych rozwiązań w dziedzinie przetwórstwa drobiu, wygrał czwarty duży kontrakt od chwili swego oficjalnego zaistnienia w styczniu 2011 r. Projekt przewiduje kompletną dostawę i instalację urządzeń dla zakładu mającego przylegać do istniejącej już fabryki firmy WIPASZ w Polsce. Będzie to jeden z najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa drobiu w Europie, którego budowa rozpoczęła się w tym roku.

***
Nowy wymiar detekcji metali. Vistus® – najnowszy, najlepszy!
Kompletna kontrola jakości, bezpieczne procesy produkcyjne, a przede wszystkim ochrona konsumentów poprzez dostarczanie im dobrych produktów – to wymagania, jakie muszą spełniać producenci. Szczególnej obserwacji poddane są zanieczyszczenia metaliczne w produktach.

***
Paweł Kaczmarek
Ważenie technologią utraty masy, pakowanie metodą FFS z rękawa i zagęszczaniem produktu oraz paletyzacja za pomocą robota. Techniki pakowania i paletyzacji produktów pylistych
Tani, estetyczny worek o idealnym kształcie, stabilna paleta i pełna automatyzacja procesu w przypadku pakowania produktów pylistych wymagających zagęszczenia – czy to możliwe?

***
Mieszarki firmy Fejmert
Szwedzka firma Fejmert AB istnieje na rynku od lat 40. ubiegłego wieku. Mieszarki Fejmert to nie tylko solidna konstrukcja ze szwedzkiej stali, ale także unikalna metoda mieszania.

***
Rodzina maszyn termoformujących w komplecie
Na Targach Interpack firma CFS wystawiła pod hasłem „Let’s increase Your performance” („Wspólnie zwiększymy wydajność w PAŃSTWA zakładzie”) na dwóch stoiskach swoje najnowsze rozwiązania i propozycje w dziedzinie maszyn termoformujących (rolowych), maszyn do zamykania tacek, pionowych maszyn do pakowania ciągłego w woreczki, technologii etykietowania oraz drukowania, krajalnic oraz automatyzacji. Innym centralnym elementem są materiały opakowaniowe oraz usługi serwisowe. Firma zajmuje się nie tylko potrzebami przemysłu spożywczego, ale także pakowaniem wyrobów technicznych, np. jednorazowych artykułów medycznych.

***
Jarosław Łagowski
Węzeł pakowania Behn + Bates. Nowoczesne maszyny w polskiej cukrowni
Behn + Bates zajmuje czołową pozycję na międzynarodowym rynku technologii pakowania produktów spożywczych. Od ponad 75 lat zbiera doświadczenie pozwalające na produkcję najnowocześniejszych systemów pakujących do napełniania materiałów sypkich do worków wentylowych i otwartych oraz Big Bagów. Sukces Behn + Bates opiera się na doświadczeniu oraz innowacyjności pracowników, prostej strukturze firmy, wyspecjalizowanym serwisie, a także ścisłej współpracy z firmą matką Haver & Boecker i renomowanymi firmami partnerskimi, co pozwala być technologicznym światowym liderem oraz dostarczać kompletne rozwiązania pakujące „z jednej ręki”.

***
Jarosław Łagowski
Analiza produktu + analiza opakowania = ustalenie optymalnej technologii produkcji. Analizujemy produkty w celu kontroli jakości oraz stabilności procesu
Każdy producent pewny wysokiej jakości swoich wyrobów potrzebuje autoryzacji mającej na celu pomoc w przekonaniu potencjalnych odbiorców, jak również w prowadzeniu ciągłej optymalizacji i kontroli procesu produkcyjnego.

***
Techniczne rozwiązanie firmy Ishida usprawnia pracę linii do pakowania pomidorów
Techniczne rozwiązanie linii pakującej, specjalnie dostosowanej do wymagań klienta, opracowane przez firmę Ishida Europe i jej wyłącznego belgijskiego dystrybutora – firmę BRN pozwoliło na zwiększenie produkcji o 200%, a jednocześnie znacznie obniżyło ilość produktu wydawanego za darmo oraz polepszyło elastyczność produkcyjną czołowej belgijskiej firmy Frani, produkującej i pakującej pomidory.

***
Serwatka, czyli drugie wcielenie mleka
Serwatka jest pozostałością po zsiadłym mleku przeznaczonym do produkcji serów. W zależności od sera możemy uzyskać różne gatunki serwatki, które stanowią około 50% suchej masy mleka. Serwatka składa się głównie z laktozy, białka i minerałów. Dzięki bogactwu w składniki naturalne, serwatka używana jest w różnego rodzaju produktach, takich jak czekolada, pokarm dla niemowląt, pieczywo czy dania gotowe.

***
Urszula Bizoń-Żaba
Po prostu większa wydajność. zenon – oprogramowanie usprawniające procesy produkcji żywności i napojów
Przemysł spożywczy jest bardzo dynamiczny. Konsumenci poszukują stale nowatorskich, wysokiej jakości, tanich produktów w innowacyjnych i atrakcyjnych opakowaniach. W celu zaspokojenia tych oczekiwań przedsiębiorstwa są zmuszone działać w sposób sprawny i elastyczny. Muszą mieć zdolność do szybkiego modyfikowania procesów i cyklów roboczych. Automatyka zakładowa i produkcyjna jest nierozerwalnie związana z tym ewoluującym środowiskiem i powinna w 100% wspierać realizację założonych celów, zamiast je ograniczać lub nawet blokować.

***
Rewelacyjne sortowniki optyczne Raytec Vision już w Polsce!
Sortowniki optyczne zostały wprowadzone do branży owocowo-warzywnej w latach 80. Ich głównym zadaniem była detekcja ciał obcych w kontrolowanym produkcie. Pierwszy system wykorzystujący monochromatyczną wolframową lampę i analogową elektronikę był w stanie osiągnąć rozdzielczość jedynie ok. 40 mm. Rozwój elektroniki, systemów optycznych oraz technologii wizyjnej wykorzystującej jednocześnie wiele rodzajów światła pozwoliły na znacznie lepszą charakterystykę produktu, jak i zanieczyszczeń. Dostępne w chwili obecnej urządzenia poza wykryciem typowych wtrąceń posiadają szereg systemów pozwalających na podniesienie jakości produktu finalnego. Wzrastająca ilość informacji, jaką pobierają maszyny, wymagała opracowania rozbudowanych algorytmów, a jednocześnie zwrócenia uwagi na łatwość obsługi i przyjazny użytkownikowi interfejs.

***
Adam Jednoróg
Inwestycje w zysk – jutro może być już dziś
W świecie gospodarki rynkowej każde przedsiębiorstwo jest zmuszone do przetwarzania znacznej ilości informacji, które docierają z wielu źródeł ze wzmożoną częstotliwością. Problemem jest wychwycenie tych potrzebnych i ich wyselekcjonowanie oraz przetworzenie w celu uzyskania cennych danych ułatwiających podejmowanie kluczowych dla organizacji decyzji. Systemy informatyczne zarządzania biznesowego mają to ułatwiać. Dodatkowo tego typu rozwiązania mają również za zadanie wspierać realizację wyznaczonych celów biznesowych i operacyjnych, jakie stawia przed sobą każda organizacja.

***
Przemysław Degórski
Czujniki serii optoNCDT1402 w produkcji spożywczej
Firma WObit w 2006 r. wprowadziła do sprzedaży laserowe czujniki dystansu produkowane przez niemiecką firmę Micro-Epsilon. Od tamtego czasu zostały one zastosowane w aplikacjach realizowanych w różnorodnych zakładach przemysłowych. Do tej pory nie były one jednak obecne w produkcji spożywczej, ponieważ jak dotychczas nie istniała wersja czujnika, która spełniałaby surowe wymagania tejże branży.

***
2a-WN/T-50 linie ze zwiększoną wydajnością
Jedną z podstaw działalności P.W. DREWMAX Sp. J. jest dostarczanie optymalnych rozwiązań naszym Klientom. Wydajność to jeden z głównych parametrów, którego oczekują.

***
Najnowsza linia firmy ISHIDA zwiększa wydajność Snellmana
Wydajna linia do pakowania firmy Ishida umożliwiła fińskiemu przedsiębiorstwu przerobu mięsa – firmie Snellman zwiększenie wydajności pakowania mięsa mielonego o 32,5%, z 80 do 106 opakowań na minutę i jednocześnie zmniejszono liczbę pracowników koniecznych do obsługi linii.

***
Producent przekąsek przyznaje firmie Ishida najwyższą ocenę za zmniejszenie ilości produktów wydawanych za darmo
Automatyczna naważarka wielogłowicowa firmy Ishida do naważania porcji różnych twardych i lepkich składników umożliwiła firmie Heinrich Brüning, niemieckiemu producentowi przekąsek, znaczne zmniejszyć ilości kosztownych składników wydawanych za darmo – obecnie ilość ta to jedynie 0,5% – i sprawiła, że zwrot nakładów na tę inwestycję nastąpił bardzo szybko.

***
Elektryczne, praktyczne, ekonomiczne!
Oto pole do twórczego popisu dla konstruktorów: Modułowy System Mechatroniczny firmy Festo, który może występować w setkach wariantów dzięki dowolnym kombinacjom wzajemnie dopasowanych elementów składowych, realizujących funkcje chwytania, przesuwania, obracania i pozycjonowania. To pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze! Łańcuchowe prowadniki przewodów, przewody ochronne, czujniki i wyspy zaworowe stanowią elementy konstrukcyjne i wchodzą w skład dostawy gotowych modułów manipulacyjnych. System został uzupełniony o szybkie i precyzyjne napędy elektryczne: moduł obrotowy ERMB, napęd wysięgnikowy ze śrubą pociągową EGSA oraz napęd liniowy EGC.

***
Owijarki palet OCTOPUS. Nowe wyzwanie – 200 palet na godzinę
Octopus 200 Twin jest pierwszą w historii owijarką folią stretch osiągającą 200 palet na godzinę. Po wieloletniej pracy nad superszybkimi modelami zespół konstruktorów Haloila stworzył kolejną automatyczną dwugłowicową owijarkę OCTOPUS 200 TWIN. Pierwszy jej model został dostarczony do naszego klienta we Francji. Poprzednia wersja owijarek Twin istnieje od 2006 r. Opierając się na solidnym fundamencie doświadczenia z innych modeli owijarek pierścieniowych, HALOILA podniosła kolejny raz poprzeczkę w pakowaniu palet.

***
Octomax®. Przyszłość serwisu owijarek Octopus
Ze względu na rosnący rynek w Polsce, zarząd TW Mima Service postanowił utworzyć własny oddział serwisowy ITW Mima Service, część ITW HALOILA, w Polsce. Dane kontaktowe na dodatkowej okładce niniejszego wydania.

***
Ugruntowana pozycja na rynku etykiet
Rozmowę z Maciejem Wojtaszkiem , współwłaścicielem firmy Aniflex Sp. j., przeprowadziła Monika Gomółka.

***
Cichszy, szybszy prowadnik „E6.1”. Prowadnik przewodów „E6.1”: nowa konstrukcja, do 37% lżejszy
Ekspert w dziedzinie systemów zasilania, firma igus GmbH z Kolonii, zaprojektował na nowo swój „cichy prowadnik” – szybką, cichą i charakteryzującą się niskim poziomem wibracji serię „E6”. Zaprezentowana niedawno w Hanowerze nowa generacja „E6.1” jest do 37% lżejsza i wyróżnia się jeszcze cichszą pracą. Ponadto jest łatwiejsza w montażu i umożliwia realizowanie dodatkowych form konstrukcyjnych.

***
DriveBenefits®. Zorientowane na klienta rozwiązania procesowe SEW-EURODRIVE
Firma SEW-EURODRIVE nie tylko dostarcza produkt, ale również wspomaga swych klientów w optymalizowaniu procesów biznesowych. Stworzyliśmy dla naszych klientów portfolio DriveBenefits.

***
Klaudiusz Szymczak
Mamy certyfikat i co dalej? Doskonalenie skuteczności systemu zarządzania
Wdrożenie systemu zarządzania ISO 9001, ISO 14001 lub innego kończy się auditem certyfikującym i wydaniem certyfikatu. Wiele zakładów jako cel stawia sobie właśnie pozyskanie i utrzymanie tego certyfikatu i nie ma pomysłu, co dalej robić z systemem zarządzania.

***
Mateusz Sikorski
Brama komunikacyjna Profibus Master – Modbus RTU Slave
W dobie dzisiejszego postępu technologicznego często zapomina się o kompatybilności wymiany informacji między dwoma przemysłowymi urządzeniami. Wielu czołowych producentów tworzy własne standardy sieci przemysłowych typu fieldbus lub Ethernet, przez co najbardziej cierpi klient, który niekoniecznie chce kupować sprzęt tylko jednej marki. Z pomocą przychodzi im szwedzka firma HMS, która jest producentem urządzeń ułatwiających w szczególny sposób sprzęgi pomiędzy sieciami.

***
Metody pozycjonowania produktów w zrobotyzowanych liniach pakujących dla przemysłu spożywczego i drzewnego
Procesy produkcyjne w przemyśle spożywczym i drzewnym (w szczególności w wielkoseryjnej produkcji mebli) są wielokrotnie bardzo skomplikowane i całkowicie od siebie różne. Bezpośrednie porównanie procesów produkcyjnych w tak różnych dziedzinach przemysłu może wydawać się bezzasadne, jednak mimo istotnych różnic robotyzacja procesów pakowania w obu gałęziach przemysłu napotyka na podobne wyzwania.

***
Podniesiemy prawie wszystko
Dzisiejszy rynek i potrzeby konsumentów definiują jakość produkcji i jej wydajność. Rosnące zapotrzebowanie na określone produkty wymusza na przedsiębiorcach zwiększenie wolumenu wytwarzanych dóbr przy jednoczesnym zachowaniu efektywności i jakości produkcji. Najlepszym rozwiązaniem staje się zatem automatyzacja poszczególnych etapów wytwarzania, także na tzw. końcówkach linii produkcyjnych, gdzie mamy do czynienia przede wszystkim z koniecznością transportu ładunków na nieduże odległości. Dobrze dobrane urządzenie z obszaru maszyn transportu bliskiego jest w tym momencie najlepszym rozwiązaniem. Może to być dynamiczny i wszechstronny manipulator podciśnieniowy, niezwykle precyzyjny manipulator pneumatyczny czy też lekki i mobilny wózek manipulacyjny.

***
Paweł Handzlik
Podnoś, kładź, zarabiaj…
Do fabryk na całym świecie szybko wkraczają roboty do zadań Pick & Place, ale na czym dokładnie polega ta technologia? W artykule zostaną wskazane korzyści biznesowe oraz aspekty techniczne stosowania tego typu aplikacji na przykładzie pakowania czekoladek.

***
Nowa generacja przenośników ze stali nierdzewnej wprowadzona na rynek przez FlexLink
Na Targach Interpack 2011, po wcześniejszym sukcesie serii przenośników X85 wprowadzonych na rynek w 2008 r., firma FlexLink przedstawiła nową generację przenośników ze stali nierdzewnej. Nowe przenośniki firmy FlexLink spełniają wciąż rosnące wymagania dotyczące wydajności produkcji, elastyczności i czystości urządzeń produkcyjnych.

***
Zawory zaciskowe firmy AKO Armaturen & Separations GmbH
W różnych gałęziach przemysłu stosowanych jest wiele metod odcinania i dozowania mediów. Są to m.in. zawory kulowe, zawory pneumatyczne, zasuwy nożowe czy przepustnice. Ciekawą alternatywę, ze względu na sposób działania, stanowią zawory zaciskowe firmy AKO Armaturen & Separations GmbH. Zawory te służą do odcinania i dozowania różnego rodzaju mediów, w szczególności sypkich oraz włóknistych.

***
„Hygienic Drive” – rozproszone systemy sterowania silnikami. Przetwornice częstotliwości VLT® Danfoss do nabudowy i w układach zintegrowanych z silnikami Tadeusz Minksztym
Nowe dyrektywy unijne nakładają na producentów rygorystyczne wymogi utrzymania czystości przy produkcji żywności.

***
Anna Kosmacz-Chodorowska, Andrzej Hejduk
Dobór opakowań i ich oznaczeń dla nowoczesnych form sprzedaży
W poprzednich wydaniach pisaliśmy o potrzebie funkcjonowania i korzyściach, jakie przynosi System Wspomagania Doboru Opakowań – SWDO dla produktów ogrodniczych w Polsce. Aby nastąpił wzrost opłacalności produkcji oraz eksport na wymagające rynki tych i innych produktów, należy zachować międzynarodowe normy jakości i dostosować opakowania do wymagań odbiorcy oraz zachować reguły nowoczesnej logistyki. Aby spełnić te wymogi, nie wystarczy dobrać odpowiednie opakowanie, ale również je właściwie oznaczyć.

***
Strefa dla przemysłu podczas Targów ExpoLAB
Organizatorzy tegorocznych Targów Analityki, Technik i Wyposażenia Laboratorium ExpoLAB kładą szczególny nacisk na przemysł. W sosnowieckiej hali Expo Silesia powstanie specjalna strefa „LAB dla Przemysłu”, nie zabraknie branżowej konferencji i tradycyjnie Spektaklu Mikroskopii. Wydarzenie odbędzie się w dniach 13–14 października br.

***
Stanisław Kwaśniowski, Paweł Zając
Logistyczny problem decyzyjny w warunkach działania ciągłego. Niezawodny system AUTO-ID lub szybki serwis
Wyobraźmy sobie sytuację: pracownik pracuje na stanowisku biurowym, w dziale handlowym pewniej firmy, a jego zadaniem jest przygotowywanie ofert handlowych. W pewnej chwili jego komputer przestaje działać, pracownik sprawdza, czy jest prąd – jest! Działając wg instrukcji stanowiskowej, zapewne zatelefonuje do serwisu, który zajmuje się obsługą naszej firmy. Konsultant telefoniczny prosi o wykonanie pewnych czynności. Jednak one nie przynoszą efektu w postaci uruchomienia komputera, pozwalają jedynie zdiagnozować stan. W efekcie po 20 minutach pracownik serwisu dowozi do biura stację główną PC, zabiera uszkodzoną. Serwis odjeżdża, a pracownik dalej pracuje.

***
Magdalena Bukowska
Opakowania aerozolowe
Opakowania aerozolowe są obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej techniki pakowania. Na rynku istnieje wiele zastosowań aerozoli w zależności od rodzaju produktu, bowiem stosuję się je w takich branżach, jak: przemysł kosmetyczny, chemia gospodarcza, środki czystości, odświeżacze powietrza, medycyna. Właściwie większość produktów można zapakować w aerozol, począwszy od pianek do golenia, przez odmrażacze do zamków w samochodzie, kończąc na śniegu w sprayu. Od wielu lat obserwujemy ogromny rozwój tego rodzaju opakowań.

***
Foliówki: zakazane, opodatkowane. Bruksela konsultuje swe pomysły
Komisja Europejska chce poznać społeczne propozycje prowadzące do zmniejszenia używania jednorazowych torebek z tworzyw sztucznych. Unijni decydenci wpadli na pomysł, że to sami obywatele pomogą wybrać im najbardziej racjonalne rozwiązania, które przyczynią się do ograniczenia stosowania tworzywowych jednorazówek. Jedną z rozpatrywanych przez Komisję opcji, co do której będzie chciała ona poznać opinie obywateli, ma być całkowity zakaz używania foliówek. Komisja rozważa również wprowadzenie opłat, tzw. podatków opakowaniowych za używanie jednorazówek oraz wskazanie sposobów na poprawę biodegradacji.

***
Produkcja dziś i jutro, czyli projekt doradczy od środka
W swojej działalności często spotykamy się z obawami kadry zarządzającej przedsiębiorstw dotyczącymi współpracy w zakresie doradztwa i szkoleń specjalistycznych. Skąd pewność, że będą efekty? Które obszary wymagają zewnętrznego wsparcia? Jak dobrać odpowiedniego usługodawcę? Jak monitorować działania doradcze? To tylko niektóre z pytań, jakie padają na zebraniach zarządów w kontekście zasadności doboru usług konsultingowych. Celem poniższego artykułu jest przybliżenie specyfiki projektów wdrożeniowych w firmach produkcyjnych oraz ukazanie ścieżki, jaka prowadzi do osiągnięcia określonych korzyści.

***
Świeże sposoby pakowania
Targi PAKFOOD wpisują się w potrzeby producentów i odbiorców opakowań żywności, uzupełniając ofertę organizowanych w cyklu dwuletnim Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK. Trzecia edycja spotkania sektora opakowań spożywczych odbędzie się w dniach 12–15 września 2011 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

***
Targi easyFairs® SyMas 2011. Poznaj nowe rozwiązania dla branży materiałów sypkich i masowych
Proces produkcyjny w takich przedsiębiorstwach, jak fabryki leków, zakłady chemiczne czy fabryki przetwórstwa spożywczego wymaga zarówno ogromnej precyzji w przygotowywaniu i dozowaniu poszczególnych produktów, jak i wiąże się z zaostrzonymi wymogami dotyczącymi magazynowania i transportu. Również w zakładach przemysłowych, takich jak kopalnie czy składy materiałów budowlanych, istotną rolę odgrywa proces logistyczny produktów. Dlatego też tak ważny jest dobór odpowiednich, sprawdzonych urządzeń lub linii technologicznych zapewniających wysoką jakość ostatecznego wyrobu.

***
Monika Gomółka
Konferencja Naukowo-Techniczna. Automatyzacja i systemy pakujące w przemyśle
Jednodniowa ekspozycja rozwiązań w zakresie automatyzacji procesu produkcji, systemów znakowania, identyfikacji i pakowania, która odbyła się w wiosennej scenerii Beskidu Śląskiego, miała na celu prezentację nowoczesnych rozwiązań wszystkim zgromadzonym na Konferencji zorganizowanej przez kwartalnik „Ważenie, Dozowanie, Pakowanie”. We wnętrzach hotelu „Orle Gniazdo” w Szczyrku w dniu 12 maja br. uczestnicy Konferencji mogli poszerzyć zakres swojej wiedzy o możliwości zwiększenia wydajności, funkcjonalności i innowacyjności w procesie pakowania, znakowania i automatyzacji produkcji w oparciu o produkty i rozwiązania m.in. firm: ABB, Astor, Fenix Systems, FlexLink Systems Polska, igus, Klingenburg International, TURCK, Yakudo Plus.

***
Mleczna Rewia 2011. Nagrody dla najlepszych
W dniach 18–20 maja br. odbyły się w Gdańsku już po raz 14. Targi Mleczarstwa MLECZNA REWIA. Tradycyjnie Patronat Honorowy nad imprezą sprawował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki. Targi dofinansowano z Funduszu Promocji Mleka, a zorganizowane zostały przy ścisłej współpracy Międzynarodowych Targów Gdańskich SA z PHZ SM LACPOL Sp. z o.o., Wydziałem Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Krajowym Związkiem Spółdzielni Mleczarskich.

***
Monika Gomółka
Targi AUTOMA 2011 Automatyka i energetyka pod wspólnym dachem
Trzecia edycja poznańskich Międzynarodowych Targów Robotyki, Automatyki i Aparatury Kontrolno-Pomiarowej AUTOMA już za nami. Wystawa trwała równolegle z Targami EXPOPOWER oraz GREENPOWER, które w tym roku zorganizowano w dniach 24–27 maja. Z całym przekonaniem można powiedzieć, że Ci, którzy zdecydowali się przyjechać w tym czasie na tereny poznańskich targów, wrócili do codziennych zajęć z bagażem informacji na temat nowych rozwiązań z zakresu automatyki, robotyki, elektroniki czy też systemów sterowania procesami produkcyjnymi. O tym, że spore grono specjalistów zaufało organizatorom, świadczyć może fakt, iż podczas trwania targów ekspozycje firmowe odwiedziło w sumie 10 500 profesjonalistów z branży.

***
PLASTPOL 2011 większy o 20%. Sukces kieleckiej wystawy
Branża przetwórstwa tworzyw sztucznych jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów przemysłu. Tendencja ta jest zauważalna na całym świecie, również w Polsce. Nie może zatem dziwić fakt, że kolejna edycja Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL potwierdziła rolę tej imprezy jako jednej z największych w Europie Wschodniej.

***
Poznań stolicą światowych innowacji
Jubileusz 90-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich sprawił, że w tym roku na kolejną edycję Targów Innowacje – Technologie – Maszyny ITM Polska do Poznania zjechało wielu specjalistów czołowych branż przemysłu z kraju i z zagranicy. Stolica Wielkopolski, w ciągu czterech dni, od 14 do 17 czerwca br. stała się więc miejscem ekspozycji światowych innowacji. W tegorocznych targach udział wzięło ponad 900 wystawców z 32 państw, którzy zaprezentowali przeszło 100 światowych rynkowych premier. Z okazji obejrzenia wystawy nowoczesnych technologii skorzystało 16 800 osób.

Reklama