Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/2012

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 01/2012


Andrzej Hantz
Wzorce masy w zachowaniu spójności pomiarowej wag elektronicznych
Pomiary masy, obok pomiarów długości, należą do najstarszych pomiarów na świecie. Według zapisów historycznych pierwsze wzmianki dotyczące urządzeń przeznaczonych do określenia masy sięgają roku 4000 przed naszą erą. Konieczność takich pomiarów związana była z rozwojem handlu w dorzeczu rzek Eufrat, Tygrys i Indus. Pierwsze odkrycia urządzeń ważących, wykonanych z wapienia i powrozów lnianych oraz drewna, były tereny dawnej Mezopotamii. Podobne wagi, o prostej budowie składającej się z belki z zawieszonymi na końcach powrozami, można obejrzeć w niektórych europejskich muzeach wag. Tego typu urządzenie było przodkiem wag prostodźwigniowych, których konstrukcja na przestrzeni 6000 lat uległa nieznacznym modyfikacjom, zachowując tę samą własność fizyczną związaną z przyspieszeniem ziemskim.

***
Krzysztof Kędra
Wokół ważenia
Automatyzacja nowoczesnego procesu wsadowego wymaga nie tylko zastosowania dobrych urządzeń, ale także wiedzy z zakresu technologii i efektywnego zarządzania produkcją. Dlatego też systematycznie rośnie zapotrzebowanie na rozwiązania kompleksowe w dziedzinie ważenia przemysłowego.

***
Skuteczniejsza detekcja metalu dla produktów wilgotnych i suchych przy pomocy detektora Profile Select
Detektor metalu pracujący ze zmienną częstotliwością skuteczniej wykrywa zanieczyszczenia i poprawia wydajność procesów.

***
Przewodnik na temat wydajności w przemyśle spożywczym
Ważenie ma kluczowy wpływ na wydajność produkcji na wielu etapach i w wielu aplikacjach. Skuteczny wybór odpowiedniej technologii ważenia, właściwe przetwarzanie danych oraz łatwa integracja z systemami MES/ERP to kluczowe parametry sukcesu. Nowy przewodnik jest cennym źródłem informacji dla osób odpowiedzialnych za wybór wyposażenia produkcyjnego oraz projektowanie procesów.

***
Rozwiązania systemowe HBM w zakresie technologii ważenia, spełniające wymagania MID
Rozwiązania systemowe HBM w zakresie technologii ważenia, spełniające wymagania MID

***
Tomasz Stanclik
Automatyzacja procesów ważenia w ciągach produkcyjnych zakładów spożywczych
Mając na uwadze stale rosnące wymagania swoich klientów odnośnie do automatyzacji procesów kontroli przepływu towarów, firma Yakudo Plus wprowadza na rynek nowe urządzenia, będące uzupełnieniem systemu ETIform(mag).

***
Michaela Flindt
Rozwiązania procesowe DriveBenefits firmy SEW-Eurodrive. Nowoczesne narzędzia, które usprawniają procesy logistyczne
W swoim kompleksowym portfolio zawierającym rozwiązania DriveBenefits firma SEW-Eurodrive posiada narzędzia, które generują wymierne korzyści w procesach handlowych w zakresie: zaopatrzenia, gospodarki materiałowej oraz intralogistyki. Stworzone przez SEW etykiety DriveTag z wydrukowanymi kodami kreskowymi ułatwiają klientom prawidłowe przyporządkowywanie komponentów i tym samym oszczędzają cenny czas przy przyjmowaniu towarów.

***
Wysokiej jakości odczyt kodów z wykorzystaniem czujnika wizyjnego firmy Balluff. Redukcja kosztów i zwiększenie jakości
Firma Balluff rozszerza rodzinę sprawdzonych czujników wizyjnych BVS o nowy model do detekcji i odczytu kodów 1-D (kody kreskowe) i kodów 2-D (Data Matrix). BVS-E Ident pozwala na odczyt wszystkich popularnych typów kodów, a ponadto umożliwia weryfikację tekstów oraz sekwencji liczb. Odczytuje również wiele kodów w jednym cyklu przebiegu, a ponadto działa bardzo niezawodnie w wymagających aplikacjach, takich jak odczyt kodów DPM nanoszonych bezpośrednio na materiał.

***
Jarosław Łagowski
Najnowocześniejszy węzeł pakowania skrobi w polskim przemyśle ziemniaczanym
Behn + Bates, jako lider na międzynarodowym rynku technologii pakowania produktów spożywczych, po raz kolejny dowiódł swojej wysokiej pozycji, dostarczając do PPZ „Trzemeszno” topowy system konfekcjonowania – INTEGRA FD 3(2).

***
Paletyzator wysokopoziomowy, płytowy Ilerpal firmy TMI – gwarancja wysokiej jakości wykonania i wysokiego poziomu satysfakcji. Paletyzacja na wysokim poziomie
Paletyzatory serii Ilerpal są zaprojektowane tak, by zapewnić maksymalną wydajność i zagwarantować minimum prac konserwacyjnych, jak również niskie średnie zużycie energii i oszczędność czasową. Paletyzator wysokopoziomowy (model ILERPAL) będzie najlepszą opcją do uzyskania prawidłowego i bardzo estetycznego wyglądu gotowej palety, przy jednoczesnej dużej wymaganej wydajności aplikacji. Ilerpal jest doskonały do paletyzacji nawozów, czego przykładem jest jego zastosowanie w zakładach Anwil S.A. Poza tym sprawdza się świetnie przy paletyzacji worków wentylowych czy też FFS i produktów takich, jak materiały budowlane, mąka, pelety, piasek i wiele innych produktów.

***
Emilian Axinia, Urszula Bizoń-Żaba
Nadzór nad procesem w czasie rzeczywistym w branży spożywczej. Część II
W bieżącym wydaniu pragniemy zaprezentować artykuł, który stanowi drugą i zarazem ostatnią część cyklu dotyczącego systemów pozwalających efektywnie nadzorować proces produkcji w zakładzie produkcji spożywczej.

***
Lech Ptaszyński
Układy wielonapędowe z przetwornicami Danfoss serii VLT® AutomationDrive FC 302 w instalacji produkcji mleka w proszku, nadzorowane magistralą Profibus
Firma Danfoss należy do niekwestionowanych liderów branży napędowej. Od lat nazwa VLT® określa przetwornice częstotliwości i softstarty o najlepszych parametrach technicznych, najwyższej niezawodności i funkcjonalności. Napędy VLT® pracują w aplikacjach na całym świecie, a Danfoss oferuje najbardziej rozległą sieć doświadczonych specjalistów i partnerów z zakresu techniki napędowej.

***
Joanna Sławińska
Wielopunktowe pomiary sił i ciężarów
Systemy do pomiaru ciężaru i siły są wykorzystywane w wielu dziedzinach. Ich popularność na przełomie ostatniej dekady mocno wzrosła, głównie dzięki rozwojowi nowoczesnych cyfrowych przetworników pomiarowych i dostępności szerokiej gamy tensometrycznych czujników siły. Szczególną rolę odgrywają one w przemyśle, gdzie często zachodzi konieczność jedno- lub wielopunktowego pomiaru siły bądź masy.

***
Nowa generacja przenośników ze stali nierdzewnej
Na Targach Interpack 2011 w Düsseldorfie firma FlexLink zaprezentowała nową linię przenośników ze stali nierdzewnej. Co to oznacza dla klientów? Przede wszystkim szeroki wybór niezawodnych i czystych systemów modułowych. Co najważniejsze, produkt ten pozwala osiągnąć wydajność produkcji na zupełnie nowym poziomie.

***
Ponaddwukrotna przepustowość. Inteligentny przenośnik taśmowy zwiększa wydajność dzięki eliminowaniu pustych przebiegów
W zakresie automatyki innowacyjne i efektywniejsze rozwiązania systemowe stają się coraz bardziej istotne dla konstruktorów maszyn i urządzeń. Inteligentny przenośnik taśmowy z obiegiem zamkniętym, firmy igus GmbH z Kolonii, ze zintegrowaną magistralą dostarczającą zasilanie, dane i media, oferuje zupełnie nowe perspektywy dla kompleksowych rozwiązań „podnieś – przenieś”.

***
Synergia zapewnia maksymalną efektywność
Duży ciężar i wielka wydajność – tak można najkrócej przedstawić charakterystykę linii produkcyjnych, na których odbywa się pakowanie produktów w worki ważące 25 kg czy 50 kg, a także kartony o ciężarach dochodzących do 30 kg. I nie ma znaczenia, czy jest to produkcja cementu, mąki czy napojów – duża wydajność produkcji wymaga automatyzacji procesu paletyzacji.

***
Paweł Halicki
W biznesie liczy się szybkość
Postawmy nieco przewrotne pytanie: co jest najważniejsze w biznesie? Odpowiedzi może być wiele, tak jak wiele jest dziedzin, a w każdej z nich liczą się inne czynniki wpływające na szeroko pojęty sukces biznesowy. W niektórych dziedzinach ważna jest jakość produktu czy też usługi, którą oferujemy. W innych – dobra reklama i sprawny marketing, a w jeszcze innych – dobry pomysł na prowadzenie działalności. Jednak jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na powodzenie w biznesie jest zdolność do szybkiego działania – pod każdym względem.

***
Mateusz Klimczyk, Jarosław Gracel
Wonderware MES – Operations 4.0 Jak automatycy wspierają logistykę produkcji? Mateusz Klimczyk, Jarosław GracelWonderware MES – Operations 4.0 Jak automatycy wspierają logistykę produk
Firma Wonderware, pracując nad rozwojem oferty w zakresie systemów klasy MES/EMI (Manufacturing Execution Systems), przywiązuje bardzo dużą wagę do możliwości programowania aplikacji tej klasy w znanym automatykom środowisku projektowania aplikacji HMI/SCADA, jakim jest Wonderware Development Studio. Ma to znaczący wpływ na efektywność zdobywania nowych kompetencji przez inżynierów wchodzących w świat systemów zarządzania produkcją, zintegrowanych z systemami ERP.

***
Nowe jednostki PLC + HMI firmy Unitronic
Wraz z ciągłym wzrostem cen wiele przedsiębiorstw zaczyna poszukiwać tańszych, aczkolwiek wciąż tak samo efektywnych rozwiązań. Z pomocą przychodzi tutaj firma Elmark Automatyka Sp. z o.o., która jako jedna z nielicznych w tej dziedzinie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoim klientom.

***
Rozwiązania, na które liczysz!
To dewiza przyświecająca firmie Isoil Industria od początku działalności, to ponad 50 lat ciągłego rozwoju i doskonalenia oferowanych produktów. Wszystko po to, aby nasi Klienci mogli wierzyć, że przepływomierze, na które liczą, nigdy ich nie zawiodą, nawet w najtrudniejszych aplikacjach.

***
Klaudiusz Szymczak
Jak wdrożyć kilka systemów zarządzania jednocześnie?
W ostatnim czasie coraz częściej firmy wdrażają kolejne systemy zarządzania. Rodzi się zawsze w takiej sytuacji pytanie, jak to robić, aby prace wdrożeniowe przebiegły sprawnie i stosowanie kilku systemów zarządzania nie było uciążliwe dla przedsiębiorstwa. Rozwiązaniem jest integracja systemów zarządzania.

***
Andrzej Krótki
Organizacyjne ograniczenia automatyzacji
Instynktownie kojarzymy automatyzację z inwestycją, usprawnieniem, zwiększaniem produktywności – po prostu z postępem. Nie da się ukryć, iż zazwyczaj stanowi ona krok naprzód, niezależnie od branży, jakiej dotyczy. Jednakże doświadczenie konsultantów pracujących w branży produkcyjnej pokazuje, iż często nie zwraca się uwagi na ograniczenia związane z dostępnością maszyn i urządzeń, które w naturalny sposób zmniejszają korzyści płynące z automatyzacji. Jest to wynikowa szeregu czynników związanych ze świadomością osób zarządzających na temat strat, z utartymi schematami funkcjonowania przestrzeni produkcyjnej wykształconymi na przestrzeni lat czy też z ograniczeniami o charakterze infrastrukturalnym.

***
Stanisław Kwaśniowski, Paweł Zając
Możliwości wykorzystania ogniw fotogalwanicznych do zasilania wózków widłowych w typowym magazynie paletowym
Zauważa się, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się temat wykorzystywania prądu pochodzącego z ogniw słonecznych do zasilania urządzeń w  systemach logistycznych, w tym magazynów. Autorzy przeprowadzili obliczenia na poziomie analizy biznesowej przedsięwzięcia „projektu magazynu”. Projekt, a więc i wszystkie parametry porównawcze magazynu tzw. tradycyjnego, Czytelnik znajdzie w książce Logistyczne systemy transportu bliskiego i magazynowania autorstwa prof. dr hab. inż. Zbigniewa Korzenia – tak więc można przeprowadzić porównanie i analizę wskaźnikową projektów, wyrabiając sobie własne zdanie w przedmiotowym temacie.

***
„Estetyka + ekologia + funkcjonalność = dobre opakowanie”. VI Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar i III Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar
Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań (COBRO) wspólnie z Polską Izbą Opakowań (PIO), Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi (ASP), Zarządem Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) oraz Internetowym Serwisem Branżowym www.opakowania.com.pl zapraszają producentów, studentów, projektantów i użytkowników opakowań oraz materiałów opakowaniowych do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Opakowań PakStar 2012 i Krajowym Konkursie Projektów Opakowań Student PakStar 2012.

***
TAROPAK 2012. Na sukces składa się wiele czynników…
… a na nowatorską formułę targów TAROPAK – multidyscyplinarna ekspozycja wystawców i bogaty program wydarzeń skierowany do zwiedzających zawodowo związanych z branżą. Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Logistyki w Poznaniu to największe targi branży opakowaniowej i logistycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Ich dwudziesta ósma edycja odbędzie się w dniach 8–11 października br.

***
Mleczna Rewia. 15. Targi Mleczarstwa
Od 23 do 25 maja br. w Gdańsku odbywać się będą po raz 15. Targi Mleczarstwa MLECZNA REWIA. Targi dofinansowano z Funduszu Promocji Mleka, a organizowane są przy ścisłej współpracy Międzynarodowych Targów Gdańskich SA z PHZ SM LACPOL Sp. z o.o., Wydziałem Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Krajowym Związkiem Spółdzielni Mleczarskich.

***
Trzeba wprowadzić system kaucyjny dla butelek PET!
Rośnie potrzeba wprowadzenia obowiązkowego systemu kaucyjnego dla butelek PET. O konieczności takiego kroku przekonuje Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych. PZPTS poinformował o fakcie podjęcia kolejnych działań, które mają na celu przekonanie Ministerstwa Środowiska do wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego prowadzącego do zwiększenia odzysku butelek PET do poziomów osiąganych przez kraje Europy Zachodniej.

***
EuroLab. Laboratorium XXI wieku
Elementy wyposażenia laboratorium, aparatura analityczna, sprzęt kontrolno-pomiarowy i przegląd usług analitycznych – to tylko część oferty prezentowanej podczas czternastej edycji Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab, które odbędą się w dniach 28–30 marca 2012 roku w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56 C w Warszawie.

***
PLASTPOL – najlepszy i największy
Na spotkanie liderów branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy zapraszamy do Kielc od 29 maja do 1 czerwca 2012 r. To najlepsze miejsce w tej części Europy, gdzie można zobaczyć najnowocześniejsze technologie i maszyny. Wystawa ta to najbardziej międzynarodowe targi w Polsce. Swoje stoiska mają tu firmy z ponad 30 państw z całego świata, a odwiedza je co roku 17 tysięcy specjalistów i właścicieli firm – liderów na rynku.

Reklama