Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2012

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 02/2012


Ireneusz Bester
PUE HY. Terminal wagowy nowej generacji do pracy w systemach dozująco-recepturujących
Firma RADWAG prezentuje nowe oprogramowanie terminalu PUE HY, realizujące w szerokim zakresie procesy recepturowania i dozowania w przemyśle. Przemysłowy terminal PUE HY pozwala na realizację szeroko pojętego precyzyjnego odmierzania materiałów i towarów wg ułożonego porządku i składu, jak również powtarzalnego dozowania składników receptur. Całość cechuje łatwa i intuicyjna obsługa.

***
Przegląd rodziny serwonapędów MINAS A5 firmy Panasonic Electric Works
Z początkiem 2012 r. firma Elmark Automatyka wprowadziła do swojej oferty trzy grupy serwonapędów rodziny Minas A5. Najbardziej popularna jest seria MINAS A5. Są to serwonapędy ogólnego przeznaczenia.

***
Bezproblemowa kontrola wysokiej jakości dań gotowych do spożycia
W celu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa produktów czołowy holenderski producent gotowych dań – Maître André – zainstalował system kontroli rentgenowskiej firmy METTLER TOLEDO Safeline. System kontroluje nową serię gotowych dań „do piekarnika” na aluminiowych tackach, sprawdzając, czy są wolne od zanieczyszczeń.

***
Moduły wagowe Pinmount i rozwiązania SafeLockTM
Moduły wagowe Pinmount METTLR TOLEDO są dostarczane, jako kompaktowe urządzenia gotowe do instalcji pod zbiornikiem, niewymagające stosowania dodatkowych środków ostrożności. SafeLockTM chroni wbudowany przetwornik tensometryczny przed przypadkowym przeciążeniem podczas późniejszego opuszczania zbiornika na moduł wagowy. Gdyby zbiornik był opuszczany nierówno i spoczął tylko na jednym module wagowym, przetwornik tensometryczny nie ulegnie uszkodzeniu wskutek przeciążenia. Dzięki rozwiązaniu SafeLockTM nie ma potrzeby stosowania podpór statycznych ani atrap przetworników tensometrycznych w toku całego procesu instalacji.

***
Przewodnik bezpieczeństwa żywności METTLER TOLEDO
Przewodnik bezpieczeństwa żywności, przydatny szczególnie dla kierowników kontroli jakości oraz kierowników ds. zgodności, zawiera przegląd istniejących międzynarodowych programów certyfikacyjnych, takich jak BRC, IFS, SQF oraz FSSC 22000. Przewodnik zawiera róznież zagadnienia poświęcone metrologii prawnej. Zamów bezpłatny egzemplarz:

***
METTLER TOLEDO wprowadza na rynek nowe modele wag ICS
Ważenie, liczenie i ważenie kontrolne to czynności bardzo czasochłonne. Gdy w działania te zaangażowanych jest wielu operatorów, w ich trakcie mogą występować błędy pociągające za sobą stratę czasu i pieniędzy. Nowe kompaktowe wagi przemysłowe ICS METTLER TOLEDO ułatwiają realizację procesów ważenia, zmniejszając jednocześnie ryzyko popełnienia błędu. Procesy stają się bardziej niezawodne i przebiegają płynniej. Uzyskuje się dokładniejsze wyniki.

***
Łańcuchy pomiarowe HBM pracujące na potrzeby odnawialnych źródeł energii
Nadal nie wiadomo, dokąd doprowadzi nas będący wyzwaniem problem energii. Mamy maksymalnie pięćdziesiąt lat, zanim złoża paliw naftowych staną się niewystarczające. Dlatego też przywołuje się i rozwija nowe metody produkcji energii. Dla przykładu: rząd niemiecki wraz ze swym rozporządzeniem dotyczącym odnawialnych źródeł energii (EEG) oferuje maksymalne wsparcie kombinacji produkcji zielonej energii elektrycznej i ciepła, dając tym samym potrzebną pomoc i bodziec do rozwoju dotychczas zaniedbanego tematu produkcji i wykorzystania biogazu.

***
Zaawansowany Filtr Aktywny VLT® AAF. Danfoss proponuje niezawodne urządzenie do tłumienia harmonicznych w Twojej instalacji
Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 20 lat zapotrzebowanie na energię elektryczną w skali całego świata wzrośnie o 25%. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przewidywany wzrost standardu życia mieszkańców krajów rozwijających się. Sprostanie temu gwałtownemu wzrostowi będzie niewątpliwie wymagać zwiększenia produkcji energii elektrycznej. Z uwagi na postępujące zmiany klimatyczne większość nowo wytwarzanej energii musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Jednocześnie należy zwracać dużo większą uwagę na kwestię jej oszczędzania. Energia – jak ją oszczędzać? Poprzez regulację prędkości silników elektrycznych, np. w aplikacjach HVAC lub pompowych, można uzyskać oszczędność energii do 50%. Poziom taki nie jest obecnie niczym niezwykłym. Naturalnym procesem jest zatem upowszechnianie się napędów o regulowanej prędkości.

***
Urządzenie do pomiaru siły na każdą okazję
Różnorodne dziedziny wykorzystują aplikacje, w których niezbędna jest kontrola i rejestracja pomiarów sił ściskających i rozciągających czy naprężeń. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na urządzenia i systemy do pomiaru siły. Dział R&D firmy WObit nieustannie rozszerza możliwości i ofertę urządzeń pomiarowych, dzięki czemu WObit dostarcza rozwiązania nawet dla bardzo złożonych potrzeb klientów.

***
Tylko cztery produkty, a pełny zakres usług. Już od wiosny dostępna rodzina produktów zenon
Dzięki oprogramowaniu HMI/SCADA zenon i zintegrowanemu środowisku straton soft-logic, firma COPA-DATA już teraz służy wielu użytkownikom w zastosowaniach automatyki w przemyśle. Aplikacje zenon Editor oraz zenon Runtime dla platformy CE są również wykorzystywane jako warianty środowiska zenon i specjalnie zaprojektowane dla systemów wbudowanych (embeedded). Aby przygotować naszych Klientów na przyszły rozwój, zmiany w przemyśle i budowie instalacji, dokonaliśmy restrukturyzacji portfolio oferowanych przez nas produktów. Począwszy od wiosny 2012 roku, proponujemy zróżnicowany zakres produktów z: zenon Logic, zenon Operator, zenon Supervisor i zenon Analyzer, składający się na rodzinę produktów zenon.

***
Komponenty przemysłowe nagrodzone za konstrukcję
Cztery produkty firmy igus zostały wyróżnione renomowaną nagrodą „iF Produkt Design Award 2012”. Produkty firmy igus GmbH, stosowane w milionach aplikacji, udowadniają, że dobra konstrukcja odpłaca się trwałością i wydajnością kosztową. Również jury renomowanego konkursu „iF Product Design-Award” docenia design produktów specjalisty w dziedzinie tworzyw sztucznych – firmy igus z Kolonii. Od roku 1987 wyróżniono już ponad 20 zgłoszonych do konkursu produktów firmy. W roku 2012 cztery produkty z dziedziny prowadnic liniowych oraz automatyki niskokosztowej otrzymały nagrody w kategorii „Przemysł”.

***
Jarosław Łagowski
Zjednoczenie dwóch światów – Włókno polipropylenowe wykorzystane w technologii FFS. PP + FFS – symbioza surowców i opakowań w połączeniu z rozwojem maszyn pakujących
Z jednej strony dysponujemy technologią FFS do napełniania produktów sypkich. Z drugiej strony plecionką z włókna polipropylenowego jako materiałem opakowaniowym. Obie oferują istotne korzyści w zakresie ich wykorzystania. Połączenie tych zalet celem osiągnięcia podwójnej korzyści było do tej pory niemożliwe, stanowiło wyjątkowe wyzwanie oraz nieodparty powód dla Haver&Boecker oraz dwóch innych firm – znanych z rozwijania innowacyjnych, wysokiej klasy produktów – do podjęcia aktywnej współpracy na tym polu i pójścia naprzód.

***
Duży ciężar i wielka wydajność
Praca przy paletyzacji jest męcząca, nużąca i często niebezpieczna dla pracowników. Dodatkowo normy BHP ograniczają czas jej wykonywania przez pracownika oraz wprowadzają maksymalny limit wagi, który może obsługiwać człowiek. W tych warunkach najlepszym, a w wielu przypadkach jedynym, rozwiązaniem jest instalacja robota przemysłowego, który wykona ciężką pracę i jednocześnie będzie łatwy w programowaniu, pozwalając na szybkie przygotowanie programu np. dla produktu o innym udźwigu.

***
Adam Jednoróg
Odchudzanie czas zacząć
Od momentu wkroczenia w erę globalnej gospodarki w Polsce zaczęły sę pojawiać coraz liczniej zagraniczne firmy produkcyjne, które dostrzegły ogromny potencjał rozwoju w naszym kraju. Wraz z napływem nowych firm oraz technologii pojawiły się również nieznane dotychczas idee prowadzenia „odchudzonej produkcji” – jako narzędzia pomagające zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw. Główny cel odchudzania produkcji to wykrycie i eliminacja wszelkiego typu marnotrawstwa, które nie przynosi wartości dodanej produktowi finalnemu. Można mówić w tym kontekście zarówno o dobrach materialnych, jak i usługach. Innymi słowy, to po prostu minimalizacja niepotrzebnych kosztów, przy jednoczesnej maksymalizacji zysków oraz zachowaniu odpowiedniej jakości.

***
Zawsze świeże
Konsumenci oczekują wysokiej jakości, gdy kupują produkty spożywcze. Higieniczna produkcja, napełnianie oraz pakowanie w przemyśle spożywczym gwarantuje pierwszą klasę produktów. Ważną rolę w łańcuchach budowania wartości odgrywają wtedy indywidualne rozwiązania Festo dostosowane do wymagań klientów.

***
Festo. Partner dla przemysłu spożywczego i maszyn pakujących
Bez względu na to, czy to wypiek pieczywa, przetwórstwo mięsa, mleka, produkcja sera czy lodów, Festo ma dla przemysłu spożywczego „czyste rozwiązania” – kompletny program specjalizowanych komponentów ze szlachetnych materiałów o wysokiej odporności na środki myjące, przeznaczonych do bezpośredniego kontaktu z żywnością oraz strefy rozbryzgów.

***
Higieniczne instalacje próżniowe. Oszczędzaj pieniądze i inwestuj w ekologiczne technologie pakowania
Pompy próżniowe są często stosowane w liniach napełniania butelek do napojów w celu zmniejszenia ostatecznej zawartości tlenu w produkcie. Dzięki opróżnieniu butelki zmniejszony jest udział tlenu podczas napełniania, a w konsekwencji okres przechowywania produktu jest przedłużony. Jako generator próżni, uznanym i preferowanym rozwiązaniem jest pompa próżniowa z pierścieniem cieczy, stosowana jako standardowe wyposażenie linii do rozlewu butelkowego. W najnowszych rozwiązaniach w celu zmniejszenia ilości tlenu stosuje się dodatkowe płukanie CO2 i co najmniej dwukrotny cykl ewakuacji tlenu. Typowy dla pomp próżniowych z pierścieniem cieczy jest pewne i bezobsługowe działanie. Do obsługi tych pomp konieczny jest jednak stały dopływ świeżej wody, aby skutecznie odprowadzić ciepło sprężania. W typowych „otwartych” systemach wytwarzania próżni zapotrzebowanie na świeżą wodę na linii o wydajności 50 000 butelek/godz. (butelki 0,5 l) wynosi do 5 m³ na godzinę. Oznacza to, że w przypadku browaru, w którym pracuje tylko 1 linia rozlewnicza na 3 zmiany, całkowite zużycie wody może wynosić około 30–40 tys. m³ rocznie.

***
Klaudiusz Szymczak
Społeczna odpowiedzialność biznesu wg SA 8000
W ostatnim czasie popularna jest aktywna troska przedsiębiorcy o społeczeństwo, w którym funkcjonuje. Przedsiębiorstwa podejmują wiele działań, które mają je zbliżyć do społeczności i na odwrót. Norma SA 8000 zawiera szereg wymagań, które może wykorzystać firma chcąca systemowo wdrożyć problematykę społecznej odpowiedzialności w swojej działalności. Dodatkowo norma SA 8000 może stanowić podstawę certyfikacji przez niezależną jednostkę certyfikującą, która potwierdzi, że firma prowadzi społecznie odpowiedzialny biznes.

***
FlexLink wprowadza na rynek nowy system przenośników z szeroką taśmą modularną
Nowy modułowy system przenośników taśmowych firmy FlexLink to efektywne rozwiązanie umożliwiające transport dużych produktów indywidualnych oraz dużych partii mniejszych obiektów.

***
Nowoczesna technologia w świecie znakowania
O urządzeniach, innowacjach i kierunkach rozwoju firmy w zakresie systemów znakujących mówi Swapan Chaudhuri, dyrektor Videojet Technologies Sp. z o.o.

***
ISHIDA pomaga wiodącemu przetwórcy oliwek zwiększyć produkcję
Wielogłowicowa naważarka Ishida serii RS, ze specjalnie zaprojektowanym dla potrzeb klienta systemem rozprowadzania, pracuje z niezwykłą efektywnością i dokładnością do 0,1 grama, pomagając jednemu z wiodących francuskich dostawców oliwek zwiększyć szanse rynkowe.

***
ISHIDA pokazuje elastyczne podejście do wydajności i efektywności
Innowacja i integracja skupiała uwagę na stoisku firmy Ishida Europe podczas Targów Anuga FoodTec dzięki najnowocześniejszym, ostatnio wypuszczonym na rynek, urządzeniom zapewniającym liniom pakującym większe wydajności, wyższą efektywność i łatwość obsługi.

***
PRIOSKOLIE wybrała wysoką wydajność i dokładność w pakowaniu elementów drobiu
Związane aliansem firmy Meyn i Ishida zakończyły instalację zakładu przetwórstwa i pakowania kurczaków dla giganta drobiowego, firmy ZAO Prioskolie w Rosji, w okręgu biełgorodzkim. Produkcja tego najnowocześniejszego zakładu oparta jest na opracowanej przez firmę Ishida najnowszej technologii porcjowania wagowego, która zrewolucjonizowała szybkość produkcji i dokładność naważania, połączoną teraz z możliwością atrakcyjnego układania produktu w opakowaniach.

***
Paweł Safian
Eliminacja produktów zanieczyszczonych jako warunek konieczny poprawnego funkcjonowania zakładu produkcji żywności
Wytwarzanie produktów spożywczych jest procesem niezwykle złożonym oraz rozległym przestrzennie. Czasy, w których produkcja sera, czekolady czy ciastek odbywała się na jednej małej hali, z wykorzystaniem własnych surowców, minęły bezpowrotnie. Zróżnicowanie dostawców półproduktów, skomplikowana procedura produkcji wykorzystująca niezliczoną ilość urządzeń i procesorów oraz wysoce rozwinięty system transportu wewnątrzzakładowego z jednej strony w znacznym stopniu poprawia efektywność pracy zakładu oraz jakość oferowanych przez wytwórcę produktów, z drugiej jednak podnosi ryzyko zanieczyszczenia lub uszkodzenia produktu, który w efekcie trafia na półki sklepowe.

***
Automatyzacja podbija świat
– Niezwykle wysoka stopa wzrostu w 2011 roku oraz nieustanny światowy popyt na nowe rozwiązania w dziedzinie automatyki dają dostawcom robotyki i automatyki w Niemczech, Europie i na świecie powód do optymizmu – stwierdził Patrick Schwarzkopf, zastępca dyrektora zarządzającego zrzeszenia branżowego VDMA Robotyka + Automatyzacja, na konferencji prasowej AUTOMATICA w Warszawie. – Z niecierpliwością czekamy na Targi AUTOMATICA 2012, wiodącą platformę prezentacji rozwiązań i innowacji ze wszystkich dziedzin. Będzie ona impulsem do dalszego rozwoju robotyki i automatyzacji – dodał.

***
Andrzej Krótki
W kierunku standaryzacji
Czy uważasz, że w Twojej firmie proces wytwarzania ułożony jest optymalnie? Czy praca operatorów produkcji zorganizowana jest efektywnie? Czy sądzisz, że skutecznie eliminuje się straty z poszczególnych czynności? Jeżeli na chociaż jedno ze wskazanych powyżej pytań odpowiedziałeś twierdząco, poniższy artykuł na pewno Cię zainteresuje.

***
Kwaśniowski Stanisław, Zając Paweł
Charakterystyka nowoczesnych opakowań grzejących i chłodzących
Opakowania muszą spełniać szereg różnych funkcji, aby znajdowały kupujących. Funkcja marketingowa, użytkowa czy logistyczna opakowań jest bardzo istotna przy sprzedaży produktów, jednakże pierwotnym i głównym celem opakowań jest ochrona zapakowanego produktu przed mikrobiologicznym i chemicznym zepsuciem.

***
Wheylayer. Projekt na rzecz innowacyjnych folii
2,5 mln euro przeznaczono na realizację unijnego projektu badawczego o nazwie Wheylayer. Efektem jest opracowanie tworzywowych folii powlekanych białkiem serwatkowym i tym samym możliwość zastąpienia drogich polimerów oraz poprawa zdatności produktu do recyklingu.

***
Berlińskie eksperymenty z odpadami
Berlińskie Przedsiębiorstwo Komunalne Berliner Stadtreinigung (BSR) i koncern BASF zakończyły realizowany wspólnie projekt pilotażowy. Polegał on na zastosowaniu przez mieszkańców worków na odpady organiczne wykonanych z biodegradowalnego tworzywa Ecovio FS. Efekty są pozytywne.

***
AUTOMATICON® 2012. Innowacyjne podejście do automatyki
Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON® są największym wydarzeniem targowym w dziedzinie automatyki, pomiarów i elektroniki przemysłowej. Warszawska ekspozycja, odbywająca się w dniach 20–23 marca br. już po raz 18., a po raz dziesiąty w obiektach wystawienniczych EXPO XXI, zorganizowana została przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP oraz MVM Sp. z o.o.

***
Targi easyFairs® PACKAGING INNOVATIONS 2012. Innowacyjne podejście do opakowań
Przedsięwzięcia easyFairs to krótkie, ale efektywne imprezy targowe, adresowane do starannie wyselekcjonowanego, branżowego klienta. Według tej zasady w dniach 14–15 marca br. w Warszawie, w hali EXPO XXI, odbyły się po raz czwarty Targi easyFairs® PACKAGING INNOVATIONS. Była to impreza, na której zostały pokazane innowacje w opakowaniach, najnowsze technologie i trendy oraz przyszłościowe rozwiązania pakowania i prezentowania produktów.

***
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań – PNEUMATICON Targi Energetyki ENEX. Energetyka i pneumatyka. w jednym miejscu i w jednym czasie
V Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań PNEUMATICON będące odpowiedzią na oczekiwania branży hydraulicznej i pneumatycznej, odbyły się w tym roku w Targach Kielce równolegle z Targami Energetyki i Elektrotechniki ENEX oraz Targami Odnawialnych Źródeł Energii ENEX – Nowa Energia. Tegoroczne targi obfitowały- oprócz wielu nowości prezentowanych na stoiskach – w wyjątkowo dużą liczbę konferencji, warsztatów i specjalistycznych branżowych spotkań. Rozmowy m.in. o ekologii, energii, utylizacji odpadków na ponad 20 spotkaniach podjęło w ciągu trzech dni aż 1500 osób.

***
Kraków pod znakiem targów przemysłowych easyFairs®
Dobór odpowiednich maszyn, sposobów magazynowania, dozowania czy transportu materiałów sypkich w przedsiębiorstwie produkcyjnym jest absolutnie kluczowy, jeśli chodzi o efektywność zarówno w wymiarze technicznym, jak i finansowym. Nie od dziś wiadomo, że sprawna i efektywna produkcja wymaga najnowszych technologii oraz szerokiej wiedzy osób odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie linii produkcyjnych. Zwiększająca się potrzeba, a wręcz konieczność modernizacji procesów produkcji czy magazynowania sprawia, że również oferta producentów i dystrybutorów urządzeń i rozwiązań dla branży przemysłowej staje się coraz bogatsza.

***
EuroLab 2012. W służbie innowacji
6300 zwiedzających, 215 wystawców z 15 krajów i wiele interesujących wydarzeń merytorycznych – XIV Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2012 przyciągnęły czołowych producentów i dystrybutorów z branży laboratoryjnej, a także wielu przedstawicieli placówek badawczych, wybitnych ekspertów oraz studentów chemii, biologii, farmakologii i innych kierunków przygotowujących do pracy w laboratoriach. Impreza odbyła się w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w dniach 28–30 marca 2012 roku. Targi EuroLab objęli honorowymi patronatami: prof. dr hab. Barbara Kudrycka – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – oraz prof. dr hab. Michał Kleiber – Prezes Polskiej Akademii Nauk. W tym roku po raz pierwszy imprezie towarzyszyły Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab 2012.

Reklama