Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 03/2012

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 03/2012


Falowniki PowerFlex 4M i 400
Elmark Automatyka wprowadza promocyjne ceny dla napędów serii PowerFlex 4M i 400, pokrywające moce 0,37–37 kW. Klasa tych napędów to przede wszystkim ekonomiczne sterowanie silnikami dla maszyn. Mocowanie na szynie DIN, łatwość programowania i prowadzenie kabli na wtyk sprawiają, iż opisywane przetwornice mogą być stosowane w konfiguracji standardowej w miejsce zarówno dotychczasowych, jak i nowych aplikacji. Przemienniki częstotliwości PowerFlex klasy 4 to proste i ekonomiczne rozwiązania przeznaczone do sterowania urządzeniami autonomicznymi z poziomu maszyny lub łatwej integracji z systemami sterowania. Ta klasa uniwersalnych przetwornic częstotliwości została zaprojektowana z myślą o łatwości użytkowania. Kompaktowe wykonanie umożliwia optymalizację miejsca w szafie sterowniczej i wszechstronność zastosowań.

***
STRAPEX. Rozwiązania dopasowane do potrzeb klienta
Jest wiele firm oferujących maszyny i urządzenia do stabilizacji ładunków na paletach oraz zabezpieczania pakietów przed otwarciem. STRAPEX jest jedną z nielicznych firm, które oferują kompleksowe rozwiązania do zastosowań przemysłowych, dopasowane do specyfiki produktów.

***
Automatyczny pomiar twardości materiałów
Jedną z cech produkowanych materiałów jest ich twardość – bardzo ważny parametr na etapie produkcji lub kontroli jakości. Ogólnie znane metody pomiaru twardości (Brinnela, Vickersa, Rockwella) są oparte na pomiarze wielkości wgłębienia (powierzchni, średnicy, głębokości) pod wpływem działania znanej siły. Niestety, pomiar wymiarów wgłębienia jest trudny do zautomatyzowania. Pomiar wykonywany „ręcznie” w warunkach przemysłowych jest wolny i mało dokładny.

***
Andrzej Hantz
Dokładność pomiaru a dokładność odczytu przyrządu pomiarowego
Współczesne przyrządy pomiarowe, ich możliwości funkcjonalne i wysokie rozdzielczości mogą dawać wrażenie, że oferowane dokładności pomiaru są gwarantowane. Takie podejście nie uwzględnia ryzyka błędnych pomiarów wówczas, gdy w procesie pomiarowym pojawiają się czynniki zakłócające. Wielkość tych niezamierzonych zmian jest dostrzegalna tylko w przypadku przyrządów o wysokich rozdzielczościach. Stąd wynika praktyczna wskazówka, że nawet jeżeli takie zmiany wystąpią, to nie są rejestrowane przez urządzenia o niskich rozdzielczościach.

***
Firma METTLER TOLEDO rozszerza możliwości technologii kontroli wizyjnej w Europie, tworząc centrum innowacji i zakład produkcyjny.
Producenci żywności, napojów i farmaceutyków mają lokalny dostęp do najlepszej w branży wiedzy fachowej w zakresie kontroli wizyjnej dzięki uruchomieniu nowego Europejskiego Centrum Innowacji CI-Vision firmy Mettler Toledo w Niemczech. Globalny producent rozwiązań kontroli wizyjnej do linii produkcyjnych żywności, napojów i środków farmaceutycznych otworzył Centrum i nowy zakład produkcyjny w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na jego zaawansowaną technologię w Europie, w dużej mierze wynikające z bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących kontroli jakości i coraz większego nacisku na bezpieczeństwo konsumentów. Zapewniając lokalny dostęp do fachowych konsultantów i najnowszej technologii kontroli wizyjnej, Europejskie Centrum Innowacji CI-Vision firmy Mettler Toledo usprawnia proces oceny i projektowania, umożliwiając opracowanie nowych, ekonomicznych i spersonalizowanych technologii kontroli wizyjnej, które spełniają indywidualne wymagania producentów.

***
Najlepsze zasady postępowania. Właściwy terminal dla wagi podłogowej
Wybór odpowiedniego terminalu wagi podłogowej zwiększa bezpieczeństwo żywności i wydajność produkcji. Do wyboru jest szeroka gama terminali METTLER TOLEDO: od prostych, łatwych w obsłudze modeli przeznaczonych do nieskomplikowanych aplikacji ważenia, po zawansowane przyrządy z funkcją gromadzenia danych lub komunikacji z komputerami. Terminale do pracy w trudnych warunkach otoczenia, wymagających częstego mycia podłogi.

***
System detekcji metalu Safeline nagrodzony
System detekcji metalu Safeline firmy METTLER TOLEDO otrzymał nagrodę „The Queen’s Awards for Enterprise” w kategorii „International Trade 2012”.

***
VKIA405
Cyfrowy wzmacniacz VKIA405 został zaprojektowany do łączenia równoległego max. czterech tensometrycznych przetworników wagi w 4- lub 6-przewodowej technice połączeń. Jego zastosowanie to głównie przemysłowe układy wag technologicznych niewymagające legalizacji. Analogowy sygnał docierający z przetworników jest wpierw wzmacniany i filtrowany poprzez zintegrowany układ elektroniczny, a następnie zamieniany na sygnał cyfrowy przy pomocy konwertera A/C. Zdigitalizowany sygnał pomiarowy jest przetwarzany przez mikroprocesor. Opracowany sygnał jest następnie przesyłany do komputera za pomocą interfejsu szeregowego RS485 2-przewodowego. Wszystkie parametry mogą być zachowane w sposób nieulotny w pamięci EEPROM.

***
Wagi dynamiczne CAS
CAS Polska w swojej ofercie posiada szeroką gamę urządzeń do kontroli towarów paczkowanych. Jednym z kluczowych elementów kontroli jakości jest wyeliminowanie opakowań ze zbyt małą ilością produktu. W przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym dodatkowo dochodzi konieczność zagwarantowania, że w opakowaniach nie znajdują się niepożądane ciała obce – np. drobne elementy metalowe zapakowane na skutek ewentualnej usterki urządzeń na wcześniejszych etapach produkcji.

***
Idea tworzenia możliwości
Przedstawiamy systemy przenośników FlexMove® – elastyczny system oparty na modułowej budowie pozwalającej na łatwe konfigurowanie linii – zapewniający wydajność i opłacalność, o szerokim polu zastosowań przemysłowych.

***
Pełne traceability i wysoka wydajność w laboratoriach klinicznych
Przedstawiając nową ofertę atrakcyjnych cenowo i wydajnych rozwiązań systemów X45 i X45e, firma FlexLink wkracza na rynek rozwiązań do automatyzacji laboratoriów klinicznych.

***
Tomasz Karwot
X-RAY – wykrywanie promieniami rentgenowskimi zanieczyszczeń w produktach spożywczych
W obecnych czasach standardy bezpieczeństwa stawiane producentom żywności są stale podwyższane. Jednym z głównych wymogów jest zabezpieczenie produktu przed zanieczyszczeniami metalicznymi, jak również ciałami obcymi. Fabrykant nie może dopuścić do wyjścia z zakładu produktu zanieczyszczonego, bowiem naraża to zarówno zdrowie konsumenta, jak i producenta na poważne straty finansowe w wyniku dochodzenia odszkodowań. Jak zatem zapobiec takim sytuacjom? Jednym ze sposobów jest zastosowanie systemu, który w skuteczny sposób wyeliminuje zanieczyszczony produkt z linii produkcyjnej. Artykuł ten pozwoli Państwu poznać zasadę działania, funkcje oraz możliwości X-Ray – systemu detekcji zanieczyszczeń promieniowaniem rentgenowskim.

***
Połączenie ważenia dynamicznego z detekcją metali. Vistus® – nowy wymiar detekcji
W przemyśle spożywczym coraz wyżej stawiana jest poprzeczka w zakresie bezpieczeństwa procesu. Kompletny system kontroli jakości i stosowanie odpowiednich urządzeń do kontroli produktów nie tylko zapewnia większe bezpieczeństwo procesu produkcyjnego i przyczynia się do długotrwałych relacji z klientami – jest to również gwarancja maksymalnego wykorzystania maszyn oraz wyeliminowanie błędów w produkcji.

***
Janusz Lewandowski
Poziom konstrukcyjno-technologiczny wag elektronicznych
W niniejszej pracy zostały przedstawione niektóre wyniki projektów badawczych z dziedziny wag elektronicznych finansowanych przez Komisję Europejską. Ostatni z nich, międzynarodowy 3-letni projekt badawczy EUROSTARS E! 4637 – EXCALE pt. „Nowa rodzina wag elektronicznych II klasy oparta na indukcyjnościowej metodzie pomiaru masy”, administrowany jest w Polsce przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zaś w Komisji Europejskiej przez Sekretariat EUROSTARS.

***
Dozowniki HETHON. Precyzyjne podawanie proszków, granulatów, barwników, ziaren
Firma HETHON od 1989 r. produkuje dozowniki materiałów sypkich z elastycznymi ściankami. W urządzeniach tych wykorzystuje się łagodne masowanie zewnętrznych powierzchni zbiornika tak, że podczas dozowania zapobiega się zbijaniu, zawieszaniu się oraz tunelowaniu, nawet przy najtrudniejszych materiałach. Łagodne działanie nie powoduje degradacji, segregacji czy też aglomeracji.

***
Rozwiązania, na które liczysz!
To dewiza przyświecająca firmie Isoil Industria od początku działalności, to ponad 50 lat ciągłego rozwoju i doskonalenia oferowanych produktów. Wszystko po to, aby nasi Klienci mogli wierzyć, że przepływomierze, na które liczą, nigdy ich nie zawiodą, nawet w najtrudniejszych aplikacjach.

***
Pakowanie chemii budowlanej w worki formowane z rękawa foliowego. Czyste opakowanie, bezpieczny produkt i znaczne oszczędności!
Oczekiwania klientów odnośnie techniki pakowania wciąż się zmieniają. Kiedyś w centrum uwagi były trwałość, niezawodność i długi okres eksplotacji. Ale dziś, oprócz powyższych, klient wymaga także wzrostu wydajności, czystości pakowania, dokładności ważenia, wysokiego poziomu ochrony produktu, łatwości obsługi i konserwacji. Do tego doszły oczekiwania związane z ochroną środowiska, oszczędnością energii i nowych rodzajów materiałów opakowaniowych.

***
Zautomatyzowane linie produkcyjne
Podążając za duchem rozwoju technicznego i wymagań Klienta, prowadzimy nasze działania tak, aby produkowane przez nas linie były na najwyższym poziomie jakościowym i wydajnościowym.

***
Maciej Dąbrowski
ILERSAC – rozwiązanie dla każdego typu worka otwartego
Seria maszyn Ilersac hiszpańskiego producenta TMI, reprezentowanego w Polsce przez Alimę-Pack, jest tak przemyślana oraz skonstruowana, że stanowi odpowiedź na wszelkie potrzeby rynku w zakresie pakowania worków otwartych, zarówno papierowych, jak i wykonanych z tworzywa sztucznego.

***
Kompaktowa linia pakująca umożliwia szybką realizację zamówień
Wydajna, lecz bardzo zwarta linia do pakowania, której sercem jest naważarka wielogłowicowa Ishida CCW – RS, umożliwia firmie Fredag AG – szwajcarskiemu producentowi gotowej żywności – szybką realizację pilnych zamówień na produkty w opakowaniach termoformowanych, np. nugaty drobiowe.

***
Precyzja w podnoszeniu – źródłem sukcesu
Firma ID Lifting z Wrocławia dostarcza Klientom na rynku polskim nowatorskie, półautomatyczne rozwiązania służące do łatwego, szybkiego i precyzyjnego przenoszenia ładunków. W dzisiejszych czasach tego typu ułatwienie produkcyjne jest już nie tylko dobrowolną alternatywną dla ręcznego dźwigania i przenoszenia produktów, ale niemalże obowiązkowym wyposażeniem niejednej linii produkcyjnej. Dzieje się tak dlatego, że już na etapie przygotowania produkcji mamy do czynienia z podnoszeniem i bliskim transportem ładunków, a proces ten nie kończy się wraz z końcówką linii, lecz jest kontynuowany np. w magazynie.

***
System firmy ISHIDA automatyzuje operację pakowania kruchych słodyczy
Produkty z kruchymi powłokami, na przykład draże lub płatki śniadaniowe powlekane czekoladą, dzięki unikatowej konstrukcji naważarki wielogłowicowej Ishida można obecnie pakować z dużą szybkością, bez ryzyka znaczniejszych uszkodzeń powstających na skutek obijania się produktów.

***
Healthy Farm podwaja produkcję dzięki aliansowi Meyn-Ishida
Healthy Farm, jeden z wiodących w Rosji producentów wysokiej jakości produktów spożywczych, zainwestował ostatnio w pierwszy w Uralskim Okręgu zakład przetwórstwa drobiu aliansu Meyn-Ishida. Dzięki dwóm liniom produkcyjnym o łącznej wydajności 6000 ptaków na godzinę Healthy Farm podwoi swą obecną wydajność, produkując do 152 000 ptaków dziennie. Ta zwiększona wydajność, w połączeniu z supernowoczesną linią wielogłowicowego naważania i porcjowania wagowego, pozwoli Healthy Farm jeszcze bardziej umocnić swą pozycję na rynku. Healthy Farm znana była dotychczas pod nazwą Ural Broiler.

***
Miratorg gotowa na wyzwania jutra, a to dzięki rozwiązaniom Meyn-Ishida
Rosyjska firma Miratorg oraz alians firm Meyn-Ishida zawarły kontrakt na wybudowanie od podstaw w Rosji, w obwodzie briańskim, zakładu przetwarzającego 12 000 ptaków na godzinę. Projekt ten jest jedną z największych dotychczasowych rosyjskich inwestycji dotyczących przetwórstwa drobiu. Na najnowocześniejsze rozwiązania składać się będą najnowsze sprawdzone technologie pakowania porcji o ustalonej masie. Nowy zakład jest częścią kompleksowego projektu drobiarskiego, w którym zaplanowano całkowitą integrację pionową: od zbioru ziarna poprzez produkcję karmy, aż do gotowych produktów zapakowanych w opakowania detaliczne lub opakowania do dalszego przetwórstwa.

***
Systemy Pakowania Zbiorczego – Case Packing Systems BV
CPS Case Packing Systems BV jest czołowym producentem systemów pakowania zbiorczego, tzw. casepackerów, dla przemysłu spożywczego. Nasze wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji linii pakujących sprawiło, iż zaufało nam wielu producentów z całego świata, jak również Oerlemans Foods Polska. Jakość, elastyczność i serwis to główne filary działalności naszej firmy.

***
Cykl życia OCTOPUSA. Od doboru konfiguracji do „życia po życiu”
Użytkownicy maszyn dostrzegają zwykle najważniejsze własności dotyczące krótkiego okresu przed i po zakupie. Często w kryteriach wyboru znajdują się takie parametry, jak: podstawowe własności użytkowe, termin dostawy, cena zakupu, okres gwarancji, zużycie materiałów eksploatacyjnych. Są to bardzo ważne kryteria wyboru i stanowią o koszcie maszyny, ale niestety tylko w krótkim okresie, sięgającym najdalej okresu gwarancji.

***
Octomax®. Krok do maksymalizacji efektywności OctopusA
Rosnący rynek w Polsce, zainspirował TW Mima Service do otwarcia własnego oddziału serwisowego, część ITW HALOILA, w Polsce.

***
Lepsze mleko
ITW Haloila i OCTOPUS odnoszą coraz większe sukcesy w mleczarstwie. W Polsce zainstalowano je w zakładach mleczarskich w Piątnicy (OSM), Bydgoszczy (MLEKPOL) czy Bieruniu (DANONE). Mleczarstwo w Polsce jest na drodze integracji, a co za tym idzie, poprawy rozwiązań logistycznych.

***
GEA prezentuje wszechstronną linię krojenia w plastry ze zintegrowanym sterowaniem
Podczas tegorocznych Targów Anuga FoodTec (Kolonia, Niemcy) GEA Food Solutions zaprezentowała kompletną linię krojenia w plastry, w tym krajalnicę CFS MegaSlicer XXL, podajnik załadowczy CFS FlexLoader oraz maszynę pakującą CFS PowerPakXT, połączone w jedną linię ze wspólnym sterowaniem. Nowością w sterowaniu jest to, że każda z trzech maszyn może być również obsługiwana indywidualnie z jej własnego pulpitu operatora. Kolejną nową funkcją w maszynie pakującej CFS PowerPak jest wbudowany wyświetlacz graficzny (tzw. Bingo Board), który wizualnie informuje operatora, że dane opakowanie nie zawiera prawidłowej masy produktu.

***
Konfekcjonowanie trudnych produktów. Optymalizacja kosztów produkcji
Współczesne standardy dotyczące opakowań jednostkowych w handlu detalicznym wyznaczane są przez sieci supermarketów i podstawowym kryterium dla tego standardu jest optymalizacja opakowań pod względem logistycznym.

***
Skaner X-Ray gwarancją jakości oraz bezpieczeństwa w przemyśle mleczarskim
Technologia X-ray odgrywa coraz ważniejszą rolę w przemyśle spożywczym. Dla kontroli poziomu napełnienia produktu oraz zanieczyszczeń ciałami obcymi grupa Theo Müller zainstalowała systemy rentgenowskie firmy OCS Checkweighers. Oznacza to istotny wkład w zapewnienie bezpieczeństwa konsumentom.

***
Maciej Wojtaszek
Rola jakości w etykiecie logistycznej i magazynowej
Etykiety samoprzylepne stosowane w logistyce i gospodarce magazynowej stanowią pewien instrument kontrolny dla wydarzeń i procesów, które zachodzą w całym łańcuchu dostaw. W procesie produkcji, dystrybucji wyrobów gotowych, transporcie czy magazynowaniu potrzebne są kolejne informacje związane z identyfikacją danych jednostek. W wymianie towarowej informacje o produkcie generowane są i wykorzystywane przez producenta, dostawcę, przewoźnika i odbiorcę; optymalnym sposobem ich nanoszenia jest etykieta samoprzylepna.  

***
Łatwy w użyciu kompaktowy ekran dotykowy. Nowe przemysłowe drukarki atramentowe 8510
Videojet Technologies, wiodący na świecie producent systemów znakowania przemysłowego wprowadził do oferty nową drukarkę Videojet 8510. Ta kompaktowa drukarka atramentowa została zaprojektowana, aby spełnić wymagania znakowania przemysłowego opakowań. W Europie Videojet 8510 może być też sprzedawana pod nazwą Wolke M600 touch. Oferując niezrównaną łatwość obsługi i konserwacji, Videojet 8510 zapewnia maksymalny czas pracy oraz szybkie i proste zmiany wkładów. Videojet 8510 jest idealnym rozwiązaniem dla szerokiej gamy systemów znakowania jednostkowego i zbiorczego, zapewniających integralność produktu. Dotykowy ekran drukarki pozwala operatorom na dostęp do wszystkich typowych operacji w pięciu dotknięciach, redukując czas nauki i zwiększając wydajność pracy operatora.

***
„Słodka strona” technologii automatyzacji. Przemysłowa sieć Ethernet z magistralą SERCOS
W 1906 roku szwajcarska firma Sapal nabyła patent na składane pudełeczko, co zapoczątkowało automatyczne pakowanie tabliczek czekolady. Wynalazek odegrał kluczową rolę w karierze czekolady, która stała się najpopularniejszym na świecie słodkim poczęstunkiem. Ponad 100 lat później firma Sapal, należąca do Bosch Packaging Technology, przedstawia innowację, która jeszcze raz określa nowe standardy: maszynę Starpac 600 HL. Wysoko wydajna maszyna pakująca do jednokrotnego zawijania z wytłaczaniem i zaginaniem folii korzysta z magistrali SERCOS, stosowanej szeroko w układach automatyki. Takie rozwiązanie zapewnia unikalną precyzję przy niezwykle wysokiej prędkości pracy.

***
Liczba robotów przemysłowych w przemyśle spożywczym rośnie
W ciągu ostatnich kilku lat wzrosło znaczenie robotów przemysłowych w aplikacjach poza tradycyjnymi sektorami przemysłu. Roboty przemysłowe to najprężniej rozwijająca się branża wspierająca procesy produkcyjne i logistyczne w wielu dziedzinach przemysłu. Coraz częściej spotykamy się z nimi między innymi w przemyśle spożywczym. Choć w naszym kraju pracują ich już tysiące, to wciąż do poziomu, w jakim robotyka jest wykorzystywana w krajach najlepiej rozwiniętych, polskim firmom daleko. Dążenie do jak najniższej ceny jednostkowej i współpraca z wymagającymi sieciami handlowymi wymusza je na producentach żywności konieczność automatyzacji i robotyzacji produkcji, bo tylko dzięki w pełni zautomatyzowanym liniom o wielkiej wydajności można stawić czoło konkurencji oraz zapewnić dodatni wynik finansowy działalności. Tak więc można się spodziewać w najbliższych latach, że roboty przemysłowe będą zyskiwały na znaczeniu i zaczną pojawiać się w coraz mniejszych przedsiębiorstwach.

***
Paletyzacja z ABB – łatwa i prosta
Paletyzacja – to pojęcie bardzo szerokie. Obejmuje bowiem zarówno przenoszenie niewielkich detali, jak i całej warstwy zapakowanego towaru. Tak duża zmienność obciążenia oraz wielkości przenoszonych produktów wymaga od producentów robotów zaoferowania różnych manipulatorów dedykowanych do paletyzacji. Odbiorcy oczekują zarówno niewielkich robotów, o małym udźwigu i bardzo dużej wydajności, do przenoszenia pojedynczych wyrobów, jak i uniwersalnych, które są w stanie zabierać po 2–3 kartony lub worki w jednym cyklu, a także manipulatorów o bardzo dużym udźwigu, pozwalających na pobranie całej warstwy produktu, nawet do kilkunastu kartonów za jednym razem. Bardzo ważna jest przy tym także maksymalnie bogata oferta chwytaków, umożliwiających pobieranie kartonów, worków czy palet, a także oprogramowanie pozwalające na szybkie i uniwersalne zaplanowanie pracy zrobotyzowanego stanowiska.

***
Roboty paletyzujące COMAU Inne niż wszystkie
Na rynku robotów przemysłowych oferowanych jest wiele urządzeń różnych producentów. Parametrami najczęściej podawanymi w zestawieniach technicznych są zasięg i udźwig robota. Z uwagi na to, że w aplikacjach paletyzacji wszystkie roboty muszą posiadać udźwigi przystosowane do podnoszenia kartonów, worków lub całej warstwy produktu, wszystkie mają podobne udźwigi i zasięgi. Czy jednak wszystkie roboty paletyzujące są takie same?

***
Ergonomia to przyszłość. COPA-DATA świętuje 25-lecie istnienia firmy
Wywiad z Alexandrem Punzenbergerem współwłaścicielem firmy COPA-DATA i dyrektorem zarządzającym firmy COPA-DATA GmbH oraz COPA-DATA Polska Sp.z o.o.

***
Nowe standardy dla systemów zarządzania jakością w logistyce
Zakłady prowadzące działalność magazynowania, dystrybucji w zakresie jakości i bezpieczeństwa produktu do niedawna mogły wdrożyć system zarządzania oparty o normę ISO 9001, HACCP lub ISO 22000. Standardy te regulują obszary mające znaczenie dla jakości i bezpieczeństwa, ale mają charakter ogólny, nieukierunkowany na konkretną branżę. Od niedawna przedsiębiorstwa z branży logistycznej mają do dyspozycji standardy, które są dedykowane tylko im, jak IFS Logistics oraz BRC Global Standard for Storage and Distribution.

***
Ekonomiczny, szybki i wydajny. R30iB – nowy kontroler robotów FANUC
Robotyka stała się jedną z niezwykle dynamicznie rozwijających się gałęzi automatyzacji produkcji. Roboty są wyposażone w jeszcze bardziej zaawansowane funkcje, które umożliwiają robotyzację procesów dawniej zarezerwowanych tylko dla prac manualnych. Zgodnie z tymi trendami oraz coraz większą potrzebą oszczędności energii i ergonomii firma FANUC zaprojektowała nowy kontroler R30iB.

***
Nierdzewne systemy techniki liniowej
W aplikacjach przenoszących duże obciążenia oraz wymagających realizacji dokładnego i stabilnego ruchu liniowego nieodzowne staje się dziś zastosowanie techniki liniowej. Szczególnie wymagającym polem do aplikacji jest przemysł spożywczy, gdyż stosowane w nim urządzenia muszą spełniać restrykcyjne normy sanitarne i być odporne na możliwe korozje, a przy tym nie mogą w żaden sposób wpływać na przetwarzaną żywność. Takie wymagania spełniają prowadnice liniowe firmy cpc w specjalnym wykonaniu ze stali nierdzewnej – WObit jest wyłącznym przedstawicielem cpc w Polsce.

***
Zyski mogą być wyższe – mówi ponad 80% śląskich przedsiębiorców. Śląskie firmy produkcyjne pod lupą
86% przedstawicieli firm produkcyjnych z województwa śląskiego uważa, że pracownicy mogą być bardziej efektywni w pracy, zwiększając tym samym przychody. Ponad połowa ankietowanych dostrzega problemy z organizacją przestrzeni produkcyjnej, wskazując, że czas tracony jest na szukanie narzędzi oraz materiałów. 50% przedsiębiorstw boryka się z problemem nieterminowych dostaw.

***
Elektryczne, praktyczne, ekonomiczne!
Oto pole do twórczego popisu dla konstruktorów: Modułowy System Mechatroniczny firmy Festo, który może występować w setkach wariantów dzięki dowolnym kombinacjom wzajemnie dopasowanych elementów składowych, realizujących funkcje chwytania, przesuwania, obracania i pozycjonowania. To pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze! Łańcuchowe prowadniki przewodów, przewody ochronne, czujniki i wyspy zaworowe stanowią elementy konstrukcyjne i wchodzą w skład dostawy gotowych modułów manipulacyjnych. System został uzupełniony o szybkie i precyzyjne napędy elektryczne: moduł obrotowy ERMB, nagrodzony na targach Automaticon 2012 napęd wysięgnikowy EGSL oraz napęd liniowy EGC.

***
Portal klienta SEW – DriveGate. Nowoczesne narzędzie komunikacji, informacji i projektowania
Jest to wygodna, przejrzysta i szybka forma komunikacji, dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Portal DriveGate® wyposażony jest w wiele funkcjonalnych narzędzi do projektowania i doboru systemów napędowych, jak DriveCAD, SEW Workbench oraz DriveConfigurator, który umożliwia szybkie i samodzielne wysłanie zapytania ofertowego.

***
Świeże na stół. Tworzywa sztuczne dla większego bezpieczeństwa żywności
Wykrywalne, niezawierające smarów, zgodne z normami FDA, odporne na chemikalia i przeciwbakteryjne rozwiązania z tworzyw sztucznych firmy igus zapewniają bezpieczną i wolną od pozostałości produkcję żywności

***
Układ napędowy wentylatora 160 kW w instalacji proszkowania mleka. Przetwornice częstotliwości Danfoss VLT® w technologiach przemysłu spożywczego
Firma Danfoss należy do niekwestionowanych liderów branży napędowej. Od lat nazwa VLT® określa przetwornice częstotliwości i softstarty o najlepszych parametrach technicznych, najwyższej niezawodności i funkcjonalności. W artykule zostało zaprezentowane jedno z napędowych wdrożeń firmy STAKOL z Lublina. Firma jako Autoryzowany Dystrybutor współpracuje z Danfoss od ponad 10 lat.

***
Euro 2012: niewykorzystana okazja branży opakowaniowej
Wydawało się, że Euro 2012 przyniesie w naszym kraju wysyp ciekawych pomysłów opakowaniowych. Tak się jednak nie stało. Im więcej czasu dzieliło nas jeszcze od rozpoczęcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie, tym bardziej oczywiste było wtedy, że producenci opakowań, designerzy, projektanci, właściciele marek postawią wiosną i latem 2012 r. w swoich działaniach promocyjnych na motyw piłkarski. I tym samym powstaną rozmaite opakowania, które kusić będą motywem euroczempionatu. Dzisiaj, kiedy Euro już za nami, śmiało można powiedzieć, że projektów opakowaniowych związanych z imprezą było bardzo mało, a te, które już się pojawiły, w większości nie były ani ciekawe, ani oryginalne. Możliwe jednak, że są racjonalne przesłanki tłumaczące taką apatię w branży opakowaniowej.

***
Paweł Zając, Stanisław Kwaśniowski
Wykorzystanie metody ABC-XYZ do optymalizacji systemu logistycznego z uwzględnieniem energochłonności
Logistyczny system magazynowy jest bardzo skomplikowanym i często na tyle zajętym miejscem, że nie ma możliwości z odpowiednią dokładnością określić/opisać poszczególnych procesów związanych z obsługą jednostek ładunkowych. W związku z tym często „zarys czynności magazynowych” jest statystycznie analizowany. Jednak pierwszym i najważniejszym krokiem w optymalizowaniu procesów magazynowych jest zrozumienie zleceń klientów, które pozwalają działać całemu logistycznemu systemowi.

***
I. Kongres Przemysłu Opakowań
W „Dniu Opakowań” – 9 października 2012 r., w Poznaniu, w trakcie Targów TAROPAK – Polska Izba Opakowań organizuje Kongres Przemysłu Opakowań. Kongres jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce, a potrzeba jego organizacji wynika ze szczególnej roli, jaką opakowania spełniają w społeczeństwie i gospodarce.

***
Monika Gomółka
Konferencja Naukowo-Techniczna Automatyzacja i systemy pakujące w przemyśle
Zautomatyzowane systemy pakujące, ważące, identyfikujące, jak również zagadnienia związane z nowoczesnymi rozwiązaniami dla optymalizacji procesów produkcji i ich zastosowaniem w przemyśle dyktowały problematykę wystąpień prelegentów, którzy przyjechali z cenionych instytucji i znanych firm do Szczyrku z całej Polski. Miejscem spotkania, w dniach 14 i 15 maja br., był Hotel „Orle Gniazdo”, położony wśród lasów w malowniczym Beskidzie Śląskim.

***
PLASTPOL 2012. To była moc…
W trakcie wystawy, od 29 maja do 1 czerwca, targowe eksponaty-giganty zużyły około 150 000 kWh. To tyle prądu, ile statystyczna polska rodzina zużywa przez… 40 lat. Moc zamówiona na targi sięgnęła 6500 kVA, a to tyle, ile zabezpiecza dużą hutę.

***
Targi ExpoLAB. Laboratorium w praktyce
W Expo Silesia trwają przygotowania do czwartej edycji Targów Analityki, Technik i Wyposażenia Laboratorium ExpoLAB, które odbędą się w dniach 24–25 października 2012 roku. Podczas wydarzenia liderzy rynku zaprezentują rozwiązania, techniki i produkty związane z praktycznymi aspektami funkcjonowania laboratorium, a strefa „LAB dla przemysłu” stanie się miejscem spotkań firm i sfery naukowo-badawczej.

***
EXPOPOWER 2012. Energetyczne technologie jutra w Poznaniu
Ponad 200 firm z 11 krajów zaprezentowało swoją ofertę w Poznaniu podczas szóstej edycji Międzynarodowych Targów Energetyki EXPOPOWER (8–10.05.2012). Tradycyjnie wśród wystawców obecni byli wiodący producenci i dystrybutorzy z branży elektroenergetycznej oraz najważniejsze izby i stowarzyszenia branżowe.

***
ITM Polska. Czołowe targi dla przemysłu zakończone
Jak będzie się rozwijał polski i światowy przemysł w ciągu najbliższych lat, można było zobaczyć podczas Targów ITM Polska, które odbyły się w Poznaniu w dniach 29 maja – 1 czerwca. Wzięło w nich udział 937 wystawców i firm reprezentowanych z 30 krajów. Targi stanowiły pełny przegląd nowoczesnych technologii i dorobku inżynierów, wynalazców oraz naukowców z ostatniego roku.

***
Mleczna Rewia 2012. Nagrody za jakość i innowacje
W dniach 23–25 maja br. odbyły się w Gdańsku już po raz 15. Targi Mleczarstwa MLECZNA REWIA. Tradycyjnie Patronat Honorowy nad imprezą sprawował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Marek Sawicki. Targi dofinansowano z Funduszu Promocji Mleka, a zorganizowane zostały przy ścisłej współpracy Międzynarodowych Targów Gdańskich SA z PHZ SM LACPOL Sp. z o.o., Wydziałem Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Krajowym Związkiem Spółdzielni Mleczarskich.

***
VI Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar 2012 i III Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar 2012. Konkurs Opakowań PakStar
W 2012 roku zorganizowano po raz szósty Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar i po raz trzeci Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar. Celem tych konkursów jest stymulowanie i promowanie działań innowacyjnych w dziedzinie opakowań, zmierzających do doskonalenia opakowań oraz lepszej ochrony pakowanych wyrobów, a także do zwiększenia ich konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym.

***
Radzili, jak doskonalić produkcję i obniżać koszty. Słuchało ich kilkuset przedsiębiorców z całego kraju
O tym, gdzie szukać oszczędności w firmie, jak „szczupłe” projektowanie może przysłużyć się przedsiębiorstwu, a także o roli przywódcy w koncepcji Lean dyskutowali uczestnicy pierwszej ogólnopolskiej konferencji „Lean Management w praktyce”, zorganizowanej przez Instytut Doskonalenia Produkcji (IDP). W ciągu dwóch dni blisko 300 przedsiębiorców i specjalistów, na co dzień zarządzających produkcją w rodzimych firmach, debatowało w Gliwicach na temat skutecznych metod zwiększania efektywności pracy i ograniczania kosztów.
 

Reklama