Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 04/2012

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 04/2012


Ireneusz Bester
Wieloplatformowe urządzenia wagowe do pracy w systemach recepturujących
Firma RADWAG prezentuje nowy moduł wagowy MW-04, który we współpracy z miernikami wagowymi PUE HY, PUE 7, PUE 5 realizuje w szerokim zakresie wieloplatformowe procesy recepturowania w przemyśle. Wieloplatformowe urządzenia wagowe pozwalają na realizację szeroko pojętego precyzyjnego odmierzania materiałów i towarów wg ułożonego porządku i składu, jak również powtarzalnego dozowania składników receptur. Całość cechuje łatwa i intuicyjna obsługa.

***
Napędy PowerFlex 4M. Ekonomiczne sterowanie silnikami
Firma Elmark Automatyka proponuje napędy PowerFlex 4M w nowych atrakcyjnych cenach. Klasa tych napędów to przede wszystkim ekonomiczne sterowanie silnikami dla maszyn. Mocowanie na szynie DIN, łatwość programowania i prowadzenie kabli na wtyk sprawiają, iż opisywana przetwornica może być stosowana w konfiguracji standardowej w miejsce zarówno dotychczasowych, jak i nowych aplikacji. W obu tych przypadkach przetwornica PowerFlex 4M okazuje się idealnym rozwiązaniem do sterowania silnikami z regulowaną częstotliwością. Klienci używający opisywanej przetwornicy doceniają korzyści w zakresie poprawy wydajności i ochrony silników, jakie mają do dyspozycji.

***
V3 → V4. Moduł aktualizacji interfejsu Touch LS
Zwiększenie funkcjonalności wykrywacza metali Signature w ciągu dwóch godzin. Wykorzystaj najnowsze funkcje wykrywania metali, aby zdobyć więcej klientów.

***
System detekcji metali w spadku swobodnym METTLER TOLEDO Safeline Gravity
System detekcji metali w spadku swobodnym METTLER TOLEDO Safeline może wykrywać zanieczyszczenia żelazne, nieżelazne oraz ze stali nierdzewnej w produktach sypkich, o konsystencji granulatu oraz o dużej objętości. Urządzenia są dostępne jako niezależne, wolno stojące maszyny lub też w połączeniu z rurociągami o różnorodnej średnicy, przez które wprowadzany jest produkt. Dostępne są także z szeregiem pracujących bardzo szybko systemów odrzucających.

***
ProdX – monitorowanie kontroli produktów ma teraz nowy wymiar
Aby zrozumieć, co jest ważne dla specjalistów ds. produkcji, firma METTLER TOLEDO przeanalizowała najnowsze linie produkcyjne, zasoby i procedury związane z kontrolą produktów, skutki rosnącej wydajności, wyzwania oraz wymagania w zakresie bezpieczeństwa produktów, a także ochronę marki, reputacji i klientów. Analiza ta wyraźnie wskazała nam 4 fundamentalne elementy, na których miało zostać oparte oprogramowanie ProdX – wydajność, jakość produktów, bezpieczeństwo i przejrzystość.

***
Optymalne dozowanie zawsze pod kontrolą. Instalacja modułów RTN w nowym silosie spoiw firmy CEMEX Austria
Wylewka anhydrytowa jest jednym z najwyższej jakości rodzajów jastrychu na świecie. W celu zapewnienia optymalnego mieszania i dozowania tego materiału firma CEMEX Austria korzysta z technologii ważenia firmy HBM, użytej do nowego silosu tego materiału budowlanego. Instalacja modułów typu RTN zapewnia optymalne dozowanie. Przez bezpośredni interfejs PLC są one bezpośrednio związane z oprogramowaniem zarządzającym.

***
Niezawodna kontrola masy surowego ciasta. Waga kontrolna HC-WD z bezpośrednim sprzężeniem zwrotnym do separatora ciasta
Piekarnia Coop Wallisellen należy do drugiego co do wielkości detalisty w Szwajcarii – firmy Coop. W zakładzie w Wallisellen, zatrudniającym około 400 pracowników pracujących w trybie trzyzmianowym, wytwarza się pieczywo. Cztery linie produkcyjne generują dzienną produkcję 80 ton. Wypieki sprzedawane są wyłącznie przez sieć sklepów Coop. Grupa Coop składa się z pięciu rejonów sprzedażowych, w których posiada ponad 1700 sklepów zatrudniających ponad 48 000 pracowników. Coop jest liderem na rynku produktów ekologicznych oraz Fairtrade. Obroty firmy Coop wyniosły w 2008 r. 16,7 miliardów franków szwajcarskich.

***
Tomasz Stanclik
Wagi statyczne do zadań specjalnych
Firma Yakudo Plus, tworząc system wspierania procesów produkcji oraz logistyki w przemyśle spożywczym ETIform(mag), postanowiła również dostosować pozostałą część swojej oferty skierowanej dla klientów przemysłowych, poszerzając ją o niezbędne urządzenia wspomagające pracę systemu. Wszystkie projekty wdrożeniowe prowadzone u naszych klientów wymagają zastosowania stanowisk roboczych przystosowanych do warunków panujących na liniach produkcyjnych, a co się z tym wiąże, odpornych na wysoką wilgotność oraz niekorzystne warunki temperaturowe (niskie i wysokie temperatury). Większość danych gromadzonych przez system wymaga podania aktualnej masy produktu, a co za tym idzie, stosowania różnego rodzaju wag, najczęściej statycznych ze względu na ich prostą budowę oraz dużą niezawodność.

***
Anna Szymczak
Leasing w unijnych projektach już nie taki korzystny
Leasing może być źródłem finansowania w projektach unijnych. To obok kredytu bankowego bardzo popularny sposób na realizację inwestycji, pozwalający uniknąć zaangażowania własnych środków. Szczególnie gdy trwa zaostrzanie polityki kredytowej w bankach, leasing zyskał na popularności. Niestety zbliżający się koniec dotacji wpływa na restrykcje w zakresie okresu realizacji inwestycji. Ma to bezpośredni wpływ na możliwość korzystania z leasingu.

***
HAVER & BOECKER – 125 lat przyszłości. Ta średniej wielkości firma rodzinna odnosi sukcesy od 125 lat
Carl Haver junior (1884–1976), syn założyciela firmy, Carla Havera, w latach 60 ub.w. tak napisał w swoich wspomnieniach: „Jeżeli ktokolwiek powiedziałby mojemu ojcu we wczesnych latach prowadzenia działalności przedsiębiorstwa, że w pewnym momencie jego firma będzie miała oddziały za granicą, prawdopodobnie uśmiechnąłby się z niedowierzaniem”.

***
Dostawca nowoczesnej technologii
Jako grupa technologiczna, Haver & Boecker zajmuje wiodącą pozycję na międzynarodowym rynku technologii pakowania. Specjalizując się w napełnianiu materiałów masowych, ta grupa firm dostarcza duży asortyment maszyn i instalacji, dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

***
Maciej Dąbrowski
Stanowisko paletyzujące ROBOPACK firmy ALIMA-PACK z ramieniem robota paletyzującego KUKA i chwytakiem opakowań TMI
Ogromne doświadczenia w paletyzacji firmy TMI S.L., Hiszpania, i KUKA, Niemcy, połączone z inżynieryjnym potencjałem spółki Alima-Pack Systemy Pakowania, przyniosły rezultat w postaci stanowiska paletyzującego ROBOPACK, którego premiera miała miejsce na minionych targach Taropak’12 w Poznaniu.

***
Maciej Kaczmarek
Bezpieczeństwo aplikacji zrobotyzowanej. Przykład analizy zagrożeń i oceny ryzyka dla aplikacji zrobotyzowanej paletyzacji
Minęło już trochę czasu od wejścia w życie nowej dyrektywy Unii Europejskiej 2006/42/WE dotyczącej maszyn oraz elementów bezpieczeństwa. Dla aplikacji zrobotyzowanych obowiązują zharmonizowane z nią normy: EN ISO 10218-1 i EN ISO 10218-2. W związku ze zmianami w normach pojawiają się opracowania bardziej szczegółowe, które w szczególny sposób uwzględniają bezpieczeństwo oraz porządkują zagadnienie projektowania, produkcji, wdrażania i eksploatacji maszyn. Pojawiają się również komentarze, artykuły, które tę taktykę poruszają lub przybliżają. Poniżej przedstawiono przykład przeprowadzenia analizy zagrożeń i oceny ryzyka dla aplikacji z robotem przemysłowym. Mamy nadzieję, że sposób przedstawienia zagadnienia poprzez konkretny przykład przybliży Czytelnikom fakt, jak złożony jest to proces i jak wiele elementów powinno się uwzględnić już na poziomie opracowania koncepcji realizującej konkretne zadanie.

***
Marek Krajewski
Innowacyjne wyspy zaworowe ASCO Numatics serii 2000
W dobie postępującej automatyzacji, nacisków na kompaktowość oraz modułowość systemów sterowania warto przyjrzeć się wyspom zaworowym ASCO Numatics serii 2000. Wyspy te występują w czterech typach, związanych wartościami przepływów powietrza. Najbardziej popularne to: seria 2002 z przepływem od 230–275 l/min (w zależności od rodzaju uszczelnienia), seria 2005 z przepływem 600 l/min, seria 2012 z przepływem 1310 oraz seria 2035 z przepływem 3820 l/min. Opcje te gwarantują optymalną dynamikę działania napędów w instalacji Klienta oraz determinują wielkość samego urządzenia.

***
EZO – nowa funkcja w portalach Opakowania.biz oraz Tworzywa.org
O co chodzi? Zapewne Państwu znane portale branżowe www.Opakowania.biz oraz www.Tworzywa.org, podobnie jak cała grupa Vertica, wprowadziły nową funkcję dla swoich użytkowników – EZO, czyli Elektroniczne Zapytania Ofertowe. Użytkownik, przeglądając portal, wyszukuje firmy lub produkty, które go interesują, i dodaje je do notesu, by następnie wysłać zapytanie ofertowe do wskazanych przedsiębiorstw. W odpowiedzi firmy przedstawiają zainteresowanemu swoją ofertę telefonicznie lub e-mailowo.

***
Stanowisko do paletyzacji w ofercie Blumenbecker IPS Polska
Firma Blumenbecker IPS Polska wraz z firmą KUKA pokazała na Targach TAROPAK 2012 w Poznaniu stanowisko do paletyzacji kartonów i worków. Było ono wyposażone w dwa typy przenośników (panelowy i rolkowy) do transportu paletyzowanych materiałów oraz przygotowane depozyty dla worków i kartonów. Sercem stanowiska był, po raz pierwszy pokazywany w Polsce, robot serii KR QUANTEC PA firmy KUKA, wyposażony w unikalny chwytak opracowany przez konstruktorów z Blumenbecker IPS służący do paletyzacji i depaletyzacji kartonów lub worków.

***
Od całkowitego zatrzymania do pełnej funkcjonalności w mniej niż jedną sekundę. Enkodery firmy Kübler z interfejsem Profinet obsługują Fast Start Up
Czas to pieniądz. Odnosi się to w szczególności do zakładów przemysłowych, gdzie każdy, nawet krótki przestój ma negatywne skutki. Powtarzający się „czas ponownego rozruchu” sumuje się i powoduje kosztowne przestoje. Nic więc dziwnego, że ludzie poszukiwali rozwiązania w celu zmniejszenia tego czasu. I znaleźli je. Technologia szybkiego startu FSU (Fast Start Up) pozwala teraz uruchomić system w mniej niż sekundę. Enkodery Küblera z interfejsem Profinet czynią szybki start możliwym.

***
Grzegorz Sarwas
Pełna automatyzacja produkcji betonu komórkowego
W ostatnich dziesięcioleciach beton komórkowy, zwany potocznie gazobetonem, stał się jednym z materiałów budowlanych najczęściej wykorzystywanych w budownictwie domów jednorodzinnych. Nie tylko jego cena, ale i parametry pozwalają stwierdzić, że w swojej kategorii jest on najlepszym materiałem budowlanym obecnie dostępnym na rynku. Popularność tego budulca spowodowała duże zmiany technologiczne, połączone z optymalizacją procesu produkcyjnego.

***
Nowa era – kontynuowanie ścieżki rozwoju firmy FlexLink
Na początku 2012 r. firma FlexLink została członkiem grupy Coesia. Nowe prawo własności zostało oficjalnie potwierdzone w dniu 10 stycznia 2012 r.

***
Jacek Romański
Innowacyjne rozwiązanie w transporcie wewnętrznym. Systemy przenośnikowe Carryline
Wdrażane obecnie systemy przenośnikowe spełniać muszą wysokie wymagania zarówno pod względem odpowiedniej wydajności i energooszczędności, jak też możliwości elastycznego dostosowania do specyficznych warunków, jakie istnieją w miejscu pracy przenośników. Ma to związek z ograniczeniami występującymi w poszczególnych obiektach oraz wymaganiami związanymi ze specyfiką danej branży i określonych produktów, jakie system przenośnikowy ma obsługiwać.

***
REOVIB. Sterowniki do podajników wibracyjnych – przegląd wykonań
Szeroka gama sterowników REOVIB posiada wykonania przeznaczone zarówno dla bardzo prostych zastosowań, jak i wykonania pozwalające na automatyzację złożonych systemów transportu bliskiego, zawierających podajniki wibracyjne z napędem elektromagnetycznym. Sterowniki REOVIB posiadają wykonania zarówno dla stałych częstotliwości drgań jak i programowanych i regulowanych częstotliwości.

***
Procesor RFID i Master IO-Link w jednym. Inteligentne połączenie kontrolera RFID i technologii IO-Link
Technologia RFID (ang. radio frequency identification – identyfikacja falami radiowymi), odnosząca się do identyfikacji za pośrednictwem pól elektromagnetycznych, od dawna jest popularną metodą niezawodnego identyfikowania obiektów np. w procesach przepływu materiałów. Systemy RFID nie funkcją jednak samodzielnie – w obrębie danego układu lub maszyny stosowane są często wraz z szeregiem innych rozwiązań. Przykładowo: w automatycznych systemach produkcyjnych przemieszczenie uchwytu z narzędziem jest z reguły kontrolowane za pomocą systemów LF (niskiej częstotliwości), podczas gdy systemy HF (wysokiej częstotliwości) stosuje się częściej do identyfikacji obiektów ze względu na większy zasięg i wyższe prędkości transmisji danych.

***
Ergonomia to przyszłość! COPA-DATA przedstawia zenon 7
Ergonomia stacji roboczej zazwyczaj odwołuje się do idealnych warunków pracy i obejmuje wszystkie urządzenia, które dostarczane są użytkownikowi, aby ten mógł osiągnąć optymalny wynik pracy. Celem firmy COPA-DATA jest wprowadzenie ergonomii do przemysłowych procesów produkcyjnych i cyklów roboczych. Z tego właśnie powodu powstał zenon 7 – wszechstronne oprogramowanie dla zintegrowanych i ergonomicznych rozwiązań, obejmujących cały zakres automatyki, od czujników do systemów ERP.

***
Manipulator Tripod EXPT
Szybki manipulator z funkcjonalnością robota do swobodnego przemieszczania w przestrzeni 3D zapewnia precyzyjne pozycjonowanie w połączeniu z bardzo dużą dynamiką ruchu, umożliwiającą uzyskanie do 150 cykli roboczych na minutę. W połączeniu z bardzo sztywną strukturą kinematyczną piramidy i systemem sterowania ze specjalizowanym sterownikiem robotów, manipulator gwarantuje wysoką dokładność pozycjonowania dynamicznego i statycznego. Manipulator EXPT jest idealny dla zadań Pick&Place, sortowania i paletyzacji oraz aplikacji nakładania kleju, smaru, farby itp.

***
Elektryczne, praktyczne, ekonomiczne!
Oto pole do twórczego popisu dla konstruktorów: Modułowy System Mechatroniczny firmy Festo, który może występować w setkach wariantów dzięki dowolnym kombinacjom wzajemnie dopasowanych elementów składowych, realizujących funkcje chwytania, przesuwania, obracania i pozycjonowania. To pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze! Łańcuchowe prowadniki przewodów, przewody ochronne, czujniki i wyspy zaworowe stanowią elementy konstrukcyjne i wchodzą w skład dostawy gotowych modułów manipulacyjnych. System został uzupełniony o szybkie i precyzyjne napędy elektryczne: moduł obrotowy ERMB, nagrodzony na targach Automaticon 2012 napęd wysięgnikowy EGSL oraz napęd liniowy EGC.

***
Centrum Aplikacyjne
Festo Sp. z o.o. zaprasza do nowo otwartego Centrum Aplikacyjnego. Jest to pierwszy tego typu ośrodek naukowo-szkoleniowy Festo w Europie Środkowo-Wschodniej.

***
Paweł Handzlik
Robotyzacja zakładów przetwórstwa spożywczego
Era robotyzacji rozpoczęła się w zakładach motoryzacyjnych, ale obecnie dotyczy już wszystkich gałęzi przemysłu. Stanowiska zrobotyzowane ewoluowały od prostych, zamkniętych i niezależnych celi – do kompleksowych, elastycznych i bardzo wydajnych linii produkcyjnych. Zmiany te dotyczą każdego rodzaju zakładów, ale szczególnie ciekawie sytuacja przedstawia się w przypadku przemysłu spożywczego i zakładów produkujących żywność.

***
ASTOR Strategicznym Partnerem Targów HAPexpo i RobotSHOW 2012
W dniach 13–15 listopada 2012 r. w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia odbędą się już tradycyjnie Targi Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki HAPexpo, poświęcone automatyzacji procesów produkcyjnych. Wraz z HAPexpo w Sosnowcu zagoszczą już po raz drugi Targi Robotyzacji i Automatyzacji w Przemyśle – ROBOTshow. Partnerem strategicznym targów została ponownie firma ASTOR.

***
Włoska napełniarka z automatyzacją firmy Bosch Rexroth. Torebka cukru co pół sekundy
Można je spotkać wszędzie od gastronomi po biura – różne formy małych opakowań z cukrem są niezbędne tam, gdzie serwuje się gorące napoje. W samej Europie konsumenci zużywają kilkaset milionów tych opakowań rocznie. Cena jednostkowa poniżej 0,5 centa, niskie koszty i wysoka wydajność to kluczowe cechy związane z ich produkcją. Włoska firma M.F. snc Macchine Automatiche ma w swojej ofercie nową wysoko wydajną maszynę pakującą do napełniania małych opakowań. M.F. opiera się na automatyce firmy Bosch Rexroth z zastosowaniem komunikacji w czasie rzeczywistym poprzez magistralę SERCOS.

***
Wielka inteligencja dla małych napędów
Producenci maszyn oraz konstruktorzy systemów oczekują, że nawet małe napędy elektryczne o niewielkiej mocy będą wyposażone we wszystkie możliwe opcje – począwszy od wszechstronnych funkcjonalności aż do realizacji funkcji logicznych sterowania przemieszczeniami. Chcą korzystać z wyrafinowanej inteligencji nawet przy konstrukcji kompaktowych sterowników automatycznych. Żeby poradzić sobie z tym zadaniem, firma Bosch Rexroth oferuje nowy, zaawansowany (ADVANCED) poziom efektywności, osiągany przy użyciu kompaktowych napędów serii IndraDrive Cs. Zintegrowana logika przemieszczeń, zgodna z normą IEC 61131-3, pozwala na sterowanie nawet dziewięcioma dodatkowymi osiami za pośrednictwem interfejsu SERCOS master. Zintegrowane z napędem funkcje zabezpieczeń osiągają poziom SIL-3.

***
Nierdzewne miniaturowe prowadnice liniowe firmy cpc
Trend miniaturyzacji w technice liniowej rozpoczął się w 1990 roku wraz z aplikacjami wymagającymi precyzyjnego pomiaru oraz narzędzi pomiarowych. Dynamicznie rozwijające się dziedziny przemysłu, jak elektronika, półprzewodniki oraz powiązane z nimi branże, często opierają się na miniaturowych komponentach realizujących ruch liniowy. Firma Chieftek Precision Co. Ltd., której WObit jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce, oferuje szeroki wybór miniaturowych prowadnic liniowych.

***
Automatyzacja linii produkcyjnych
EMES Automatyka Przemysłowa jest innowacyjną firmą dostarczającą zaawansowane technicznie produkty oraz świadczącą wysoko wyspecjalizowane usługi w zakresie elektroniki i automatyki przemysłowej. W ramach tej działalności zajmujemy się projektowaniem i budową urządzeń, układów i systemów sterowania. Oferujemy nowoczesne rozwiązania napędowe, wykonujemy kompleksowe modernizacje systemów automatyki w oparciu o komponenty czołowych producentów.

***
Aplikacje zrobotyzowane w przemyśle farmaceutycznym
Zrobotyzowane stanowiska produkcyjne to nie tylko motoryzacja, przemysł ciężki czy spożywczy. W ostatnich latach wzrosło znaczenie robotyki w przemyśle farmaceutycznym. Produkcja w tej branży jest bardzo uzależniona od zautomatyzowanego procesu kontroli i jakości oraz zapewnienia, że wytworzenie określonej partii produktu prowadzone jest w sposób powtarzalny, niezawodny i dokładny. Kolejnym bardzo ważnym – jeśli nie najważniejszym – elementem procesu jest jego sterylność. Z prowadzonych badań wynika, że największym źródłem zanieczyszczeń jest ciało ludzkie. Wyeliminowanie tego czynnika pozwala na 100% pewności co do jakości i czystości produkowanej partii, nad kontrolą której czuwa system wizyjny pozwalający na śledzenie i identyfikowanie produktu w całym procesie produkcyjnym.

***
System PMA – lider na rynku ochrony kabli
Ochrona przewodów jest bardzo ważnym elementem projektowania i budowy instalacji. Uszkodzony przewód może doprowadzić do awarii maszyny lub całego systemu, a przewód pracujący w warunkach, w których występuje ryzyko eksplozji, może wywołać bardzo daleko idące konsekwencje. Taki przewód jest potencjalnym źródłem zapłonu, co może prowadzić do niezwykle poważnych wypadków, groźnych w skutkach zarówno dla sprzętu, jak i dla personelu.

***
Miliony cykli prowadników igus w przemyśle farmaceutycznym
GlaxoSmithKline jest liderem na polskim rynku farmaceutycznym. GSK jest także największym inwestorem w branży. Firma zatrudnia w Polsce ponad 1600 osób, w tym 1000 pracowników w Poznaniu. GSK za swoją działalność została uhonorowana licznymi nagrodami, m.in.: nagrodą „Wielkopolskiego Tytana Biznesu”, i uzyskała tytuły: „Złotego Inwestora”, „Przyjaznego Pracodawcy” i „Złotego Eksportera”. W 1999 roku GSK, inwestując w rozwój linii produkcyjnej, rozpoczęła współpracę z firmą igus®. Na początku przeprowadzono testy techniczne, poprzez zamontowanie systemu prowadnikowego w maszynie do składowania palet.

***
Kamil Długosz
Wdrażanie Total Productive Maintenance
Wdrażanie metodyki Total Productive Maintenance jest długotrwałym, wymagającym ciągłej akcji procesem, podczas którego zachodzi radykalna zmiana w podejściu operatorów produkcji oraz pracowników utrzymania ruchu do zagadnień związanych z obsługą i konserwacją narzędzi pracy, którymi są maszyny i oprzyrządowania. Przed rozpoczęciem tego procesu w większości przypadków pracownik obsługujący maszynę nie jest zainteresowany sposobem, w jakim ona pracuje, zaś technicy utrzymania ruchu, w przypadku awarii dążą do jak najszybszego ponownego uruchomienia maszyny. Zazwyczaj nie jest to jednak tożsame z naprawą maszyny, a tym bardziej z przywróceniem jej do stanu pierwotnego sprzed awarii. Takie nieplanowane i wykonywane w sposób przypadkowy interwencje mechaników bardzo często prowadzą do degradacji parku maszynowego, co w konsekwencji może mieć wpływ na jakość wytwarzanych wyrobów.

***
Noże bezpieczne
Firma Jusky z siedzibą we Wrocławiu istnieje na rynku od 2004 r. Od początku swojej działalności zajmuje się sprzedażą noży bezpiecznych. Głównym zadaniem firmy jest doradztwo w zakresie bezpiecznego cięcia. Firma posiada zespół doświadczonych przedstawicieli handlowych, działających na terenie całego kraju. Dobór noża zależy od rodzaju ciętego materiału oraz od pozycji tnącej. Noże bezpieczne z ukrytym ostrzem całkowicie zabezpieczają operatora przed skaleczeniem.

***
Janusz Lewandowski
Projekty badawcze stosowane
W projektach badawczych 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej preferowany jest udział jednostek produkcyjnych, podobnie w Programie Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju znacznie większe szanse uzyskania dofinansowania mają konsorcja, w których oprócz instytutu naukowego występuje przedsiębiorstwo produkcyjne. Niżej zostanie przedstawiona próba wyjaśnienia tej nowej strategii politycznej w dziedzinie badań naukowych. Warto tutaj przypomnieć, że w latach osiemdziesiątych ub.w. istniał w Polsce operatywnie funkcjonujący drobny przemysł prywatny i promowanie przez Komisję Europejską małych jednostek produkcyjnych nie jest niczym odkrywczym. Reformy Pana Leszka Balcerowicza spowodowały likwidację nie tylko przemysłu państwowego, ale również w dużym stopniu drobnego przemysłu prywatnego, który dobrze funkcjonował pod szyldem spółdzielni rzemieślniczych.

***
Coca-Cola na rynku opakowań w Polsce
Coca-Cola świętuje w Polsce swój jubileusz. Jej pojawienie się nad Wisłą to nie tylko ekspansja znanej na całym świecie marki, ale też nowoczesne podejście do opakowań i ich zagospodarowywania. W Polsce startowała budowa Huty Katowice, a na podbój globu ruszały piłkarskie Orły Górskiego. Świat z kolei dowiadywał się o aferze Watergate oraz z zapartym tchem śledził wojnę w Wietnamie i dramat izraelskich sportowców mordowanych w wiosce olimpijskiej w Monachium. Był to rok 1972. I właśnie wtedy w Warszawie podpisano umowę silącego się na kredytowaną nowoczesność rządu Edwarda Gierka z The Coca-Cola Company. Niedługo potem w stołecznych Zakładach Piwowarskich ruszyła pierwsza linia rozlewnicza Coca-Coli z dostarczonego do Polski koncentratu. Dzisiaj amerykański koncern celebruje 40-lecie swojej działalności w naszym kraju.

***
Packaging Innovations 2013. Targi Nowych Rozwiązań w Branży Opakowań
Sam produkt to nie wszystko. Potrzeba dobrego opakowania, żeby go zabezpieczyć, przetransportować, a przede wszystkim wyróżnić, wypromować i sprzedać. Organizator targów branżowych – firma easyFairs – dobrze wie, jak ważne jest opakowanie i jak wiele od niego zależy. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom producentów i odbiorców opakowań, już po raz piąty organizuje w Warszawie Targi Nowych Rozwiązań w Branży Opakowań Packaging Innovations. Impreza odbędzie się 10 i 11 kwietnia 2013 roku w Warszawie. Wydarzenie co roku przyciąga coraz większe grono wystawców i odwiedzających, dlatego tym razem odbędzie się w większej Hali nr 1 w obiekcie Expo XXI.

***
5. Targi TOOLEX – kolejny wzrost i dobra inwestycja
Liderzy branży obróbki metalu już w trakcie trwania Targów TOOLEX, 2–4 października 2012 roku, zadeklarowali chęć udziału w kolejnej edycji. To wszystko za sprawą bardzo udanego jubileuszu Targów, podczas którego organizatorzy postawili wysoką poprzeczkę. Zaoferowali gościom odwiedzającym Expo Silesia dostęp do największej liczby nowości i ofert rynkowych, a Wystawcom rzeszę profesjonalnych klientów: w głównej mierze specjalistów i menedżerów.

***
Monika Gomółka
SyMas i MAINTENANCE 2012. Krakowska odsłona innowacyjnych technologii
Najnowsze rozwiązania w zakresie obróbki, magazynowania, transportu i logistyki materiałów sypkich i masowych oraz utrzymania ruchu, planowania i optymalizacji produkcji oraz specjalistyczne konferencje wypełniły tradycyjnie czas wystawców i zwiedzających Targi SyMas i MAINTENANCE. Impreza odbyła się w dniach  3–4 października br. a jej gospodarzem była firma easyFairs Poland.

***
CONTROL-STOM. Wszystko o technikach pomiarowych
CONTROL-STOM to okazja do zaprezentowania najnowszych technologii i zdobycia niezbędnej w branży wiedzy. Na Targach Przemysłowej Techniki Pomiarowej, które w 2013 roku odbędą się od 19 do 21 marca, pokazany zostanie nowoczesny sprzęt kontroli pomiarowej, aparatura badawcza i wyposażenie pomieszczeń laboratoryjnych. Swój udział w wystawie zadeklarowali już między innymi Mahr Polska, Oberon czy Carl Zeiss. Dodatkowym atutem wystawy są spotkania branżowe, szkolenia, prezentacje i konferencje.

***
Monika Gomółka
Taropak 2012. Zautomatyzowany charakter spożywki
Przez cztery dni (8–11 października), na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, podczas Targów Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK swoją ofertę prezentowało niemal 600 firm z 30 krajów świata. Ekspozycja zajmowała powierzchnię 30 000 m2. Targi odwiedziło 44 600 zwiedzających. Ta imponująca statystyka stawia tę imprezę w panteonie gwiazd Międzynarodowych Targów Poznańskich, a także w europejskiej czołówce targów skierowanych do odbiorców najnowszych produktów i usług z dziedziny pakowania oraz logistyki. A tych wystawcy zgłosili aż 130 i wiele z nich miało swoją premierę właśnie w Poznaniu. W tym samym miejscu i terminie odbyły się Międzynarodowe Targi Technologii Spożywczych POLAGRA-TECH, Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych POLAGRA-FOOD, Międzynarodowe Targi Gastronomiczne POLAGRA GASTRO, Targi Wyposażenia Hoteli INVEST HOTEL.

***
Jubileuszowa, 25. edycja targów energetycznych ENERGETAB 2012 znów rekordowa
W piątek 14 września zakończyły się 25. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB. Jubileuszowa edycja Targów zgromadziła rekordową liczbę 713 wystawców. Bardzo duże było zainteresowanie Targami ze strony zwiedzających, którzy tłumnie odwiedzali stoiska zajmujące ponad 30 tys. m2 powierzchni ekspozycyjnej.

***
Trendy i innowacje w opakowaniach
W dniach 1–2 października br. w Centrum Konferencyjnym Warszawianka odbyła się Konferencja „Trendy i innowacje w opakowaniach FMCG”, którą zorganizowała Movida Conferences. Do współpracy zaproszono uznanych ekspertów z branży FMCG, którzy dzielili się wiedzą z uczestnikami Konferencji.

Reklama