Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2014

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 02/2014


Wielotorowe ważenie kontrolne
Jednoczesne ważenie kontrolne za pomocą systemów obejmujących od 2 do 16 torów. Zwarta konstrukcja i oszczędność powierzchni. Zarządzanie wszystkimi torami z poziomu jednego łatwego w obsłudze centralnego interfejsu operatora. Wydajność dochodząca do 1500 szt./min. Sterowanie porcjowaniem i zaawansowane monitorowanie danych zarówno dla pojedynczych, jak i wszystkich torów.

***
Przewodnik Ex
Urządzenia i terminale wagowe przeznaczone do stosowania w atmosferach wybuchowych muszą spełnić wymagania wielu przepisów, norm i dyrektyw, zanim będą mogły być sprzedawane i użytkowane na całym świecie.

***
Przewodnik IND PharmaChemical-Cosmetics
Duża konkurencja i szybki rozwój we współczesnym przemyśle sprawiają, że optymalizacja parametrów wszystkich etapów produkcji ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu producentów kosmetyków. Rosnące koszty surowców wymuszają na producentach dokładniejsze przyglądanie się łańcuchowi dostaw w celu zwiększenia zysków.

***
Bezpieczeństwo i ochrona przewodów w przemyśle, automatyce i robotyce
Niezawodność instalacji elektrycznych przy liniach produkcyjnych pełni kluczową rolę w zakładach produkcji seryjnej. Przestój w produkcji z powodu awarii maszyny czy instalacji elektrycznej naraża firmę na poważne straty i konsekwencje z niewywiązania się na czas z zawartych kontraktów.

***
Wacław Wasiak
II KONGRES PRZEMYSŁU OPAKOWAŃ. Geneza, cele i zadania
Opakowanie jest ważnym czynnikiem rozwoju cywilizacyjnego kraju i w równym stopniu produktem tego procesu. Zmiany demograficzne, w stylu życia i modelu konsumpcji powodują powstanie nowych produktów odpowiadających potrzebom społeczeństwa. Spektakularne zmiany dotyczą wyrobów powszechnego użytku, a w szczególności w segmencie AGD i RTV. Obserwujemy niezwykle dynamiczny postęp w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Rosnące wymagania w zakresie bezpieczeństwa żywności, a także wymagania w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego człowieka, pociągają za sobą powstanie nowych opakowań. W odniesieniu do żywności, coraz większego znaczenia nabierają zagadnienia zmniejszenia strat powstałych w drodze od producenta żywności do konsumenta. Dotyczy to także strat w grupie świeżych owoców i warzyw. Dynamicznie rozwija sie przemysł tzw. wygodnej żywności, spożywanej poza domem przez rosnącą liczbę jednoosobowych gospodarstw domowych. Rośnie odsetek tzw. singli.

***
zenon 7.11. Twoja przepustka do ergonomii w procesach produkcji
W marcu 2014 roku miała miejsce premiera kolejnej wersji oprogramowania firmy COPA-DATA – zenon 7.11. Tak jak w poprzednich wersjach, największy nacisk położono na ergonomię. Oznacza to, że podczas wdrażania uwzględniono poszczególne elementy nowych funkcji, np. przyjazność użytkowania, prostotę, trafność rozwiązań, dostępność i agregację danych, zwiększenie wydajności i skuteczność.

***
Mateusz Sikorski
Telemetria w automatyce na przykładzie EC350 firmy Netbiter
Jak powszechnie wiadomo, tam, gdzie sterowanie obiektem jest automatyczne lub półautomatyczne, wymagana jest kontrola i monitoring takiego procesu. Jeśli jednak centrum nadzoru miałoby się znajdować w odległym miejscu oraz w ekstremalnie skrajnych temperaturach pracy, to potrzeba czegoś, co zapewni bezpieczną i nieprzerwaną komunikację.

***
Magnesy trwałe – uniwersalne elementy mocujące
Magnesy trwałe to układy magnetyczne wytwarzające stałe pole magnetyczne. Umożliwiają szybkie, bezkształtowe łączenie elementów. Dzięki specjalnej konstrukcji i odpowiedniemu ukierunkowaniu pól magnetycznych cała siła przyciągania magnesów skupiona jest na powierzchni roboczej.

***
Klaudiusz Szymczak
Systemy zarządzania i normy w branży ważenia, dozowania i pakowania
W poprzednich numerach magazynu opisywane były dość szczegółowo wymagania różnych norm opisujących systemy zarządzania. W niniejszym wydaniu zestawione zostaną systemy zarządzania i normy je opisujące, mające zastosowanie w szeroko rozumianej branży ważenia, pakowania, dozowania.

***
Procesor RFID i Master IO-Link w jednym. Inteligentne połączenie kontrolera RFID i technologii IO-Link
Technologia RFID (ang. radio frequency identification — identyfikacja falami radiowymi), odnosząca się do identyfikacji za pośrednictwem pól elektromagnetycznych, od dawna jest popularną metodą niezawodnego identyfikowania obiektów np. w procesach przepływu materiałów. Systemy RFID nie funkcjonują jednak samodzielnie — w obrębie danego układu lub maszyny stosowane są często wraz z szeregiem innych rozwiązań. Przykładowo, w automatycznych systemach produkcyjnych przemieszczenie uchwytu z narzędziem jest z reguły kontrolowane za pomocą systemów LF (niskiej częstotliwości), podczas gdy systemy HF (wysokiej częstotliwości) stosuje się częściej do identyfikacji obiektów ze względu na większy zasięg i wyższe prędkości transmisji danych. Do realizacji tych zadań zwykle wykorzystywano kilka różnych jednostek, co wiązało się ze znacznymi kosztami osprzętu i montażu. Dzięki nowej generacji kontrolerów sytuacja ta ulegnie teraz zmianie. Dodatkowo do tego rodzaju inteligentnych rozwiązań po raz pierwszy można podłączyć czujniki lub elementy wykonawcze zgodne ze standardem IO-Link, co w jeszcze większym stopniu obniża wydatki i koszty montażu.

***
Agnieszka Morawska
Obniżenie kosztów opakowań i uproszczenie procesów produkcji wyrobów mleczarskich. Druk na żądanie – sposób na prostsze zarządzanie jednostkami magazynowymi i poprawę wydajności
Producenci w branży mleczarskiej bardzo często stosują całą gamę wstępnie zadrukowanych opakowań, przeznaczonych do różnego rodzaju wyrobów o różnych wielkościach. Ten sposób sprawdza się w praktyce, ale czy istnieje lepsza metoda?

***
Czysty i bezpieczny transport. Nowe rozwiązanie oparte na szerokiej taśmie
Na Targach Interpack firma FlexLink zaprezentowała swoje najnowsze osiągnięcie w dziedzinie bezpiecznego i czystego przenoszenia żywności, w opakowaniach pierwotnych i wtórnych. Koncepcja zrównoważonego pakowania to ważny element w dążeniu do redukcji strat w produkcji i łańcuchu dostaw żywności. Najnowsza innowacja firmy FlexLink – szeroki przenośnik taśmowy – powstał także z myślą o podwyższonych standardach higieny.

***
Programowalny sterownik ruchu MCO305 dla napędów Danfoss VLT® AutomationDrive
MCO305 jest zintegrowanym programowalnym sterownikiem ruchu przeznaczonym dla przetwornic częstotliwości serii VLT® AutomationDrive FC301 oraz FC302, zwiększającym funkcjonalność i elastyczność tych napędów w stosunku do standardowej i tak już bogatej konfiguracji tych urządzeń. Przetwornice FC301 i FC302 w połączeniu z MCO305 tworzą inteligentny napęd, oferujący wysoką dokładność, dużą dynamikę sterowania ruchem, funkcję synchronizacji, pozycjonowania, kontrolę hamulca mechanicznego, a także funkcję Elektronicznej krzywki. Swobodna możliwość programowania sterownika pozwala na przygotowanie wielu różnorodnych funkcji aplikacyjnych, takich jak monitoring czujników procesu oraz inteligentna obsługa błędów.

***
Danfoss Drives – Przetwornice częstotliwości VLT® 45 lat ciągłego rozwoju
Jesienią w 2013 roku minęło 45 lat od momentu, gdy została sprzedana pierwsza na świecie seryjnie produkowana przetwornica częstotliwości. Była to przetwornica VLT® wyprodukowana przez Danfoss. Od tego czasu nastąpił ogromny postęp technologiczny. Wraz z globalnym rozpowszechnieniem się technik sterowania i automatyzacji procesami produkcyjnymi znacząco zwiększyła się różnorodność zastosowań dla napędów elektrycznych.

***
Technologia serwo dla każdego – niskie koszty i optymalne parametry. Siłownik elektryczny EPCO z pozycjonerem CMMO-ST
Zespół napędowy, który maksymalnie ułatwia pozycjonowanie i jest znacznie tańszy od konwencjonalnych elektrycznych systemów pozycjonowania. Siłownik elektryczny EPCO z silnikiem skokowym EMMS-ST i pozycjonerem silnika CMMO-ST w trybie ServoLite – napęd prosty jak siłownik pneumatyczny, ale z zaletami napędów elektrycznych.

***
Tomasz Witek
Multiprojekt jako dostawca komponentów techniki liniowej
Oferta firmy Multiprojekt skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, którymi są zarówno biura projektowe, producenci różnego rodzaju aplikacji, maszyn i urządzeń, jak również służby utrzymania ruchu i firmy integratorskie z branży automatyki i nie tylko. Oprócz urządzeń do sterowania, wizualizacji i napędów oferujemy technikę liniową, a wśród niej takie produkty jak prowadnice liniowe, prowadnice wałeczkowe, śruby kulowe, bloki łożyskujące z akcesoriami, moduły liniowe – katalogowe oraz projektowane na zamówienie, a także silniki krokowe z osprzętem i serwosiłowniki liniowe.

***
Michał Zych
Falowniki wektorowe Micno serii KE300 w ofercie firmy Multiprojekt
Shenzhen Micno Electric Co. jest przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją, sprzedażą i obsługą napędów elektrycznych automatyki przemysłowej. Jednym z najnowszych rozwiązań firmy w zakresie sterowania silnikami są wysokowydajne falowniki serii KE300.

***
Urządzenia do zadań specjalnych WObit – aplikacje w higienicznych warunkach
W aplikacjach medycznych czy spożywczych poza zwykłymi czynnikami branymi pod uwagę przy wyborze komponentów dochodzi jeszcze jeden, mianowicie wysoki stopień ochrony – zwykle IP69K. Firma WObit proponuje znakomite silniki liniowe odpowiednie do takich aplikacji.

***
Małe słodkości z dużą indywidualnością
Kiedy niemiecka cukiernia zdecydowała się ulepszyć sposób dekorowania swoich popularnych małych ciastek, jej właściciele i pracownicy nie mieli pojęcia, że roboty mogą zwiększyć zdolności produkcyjne aż o 1000%. Co może być bardziej kuszącego niż kawałeczek ciasta, delikatnie mrożonego, z eleganckim monogramem wykonanym z czekolady? Niemiecka piekarnia De Bakker jest znana ze swojej specjalności: wysokiej jakości niewielkich ciastek, zrobionych z ciasta, dżemu, kremu oraz marcepanu.

***
Podróż firmy igus dookoła świata
Rozpoczął się transkontynentalny test wytrzymałości polimerowych łożysk ślizgowych. Firma igus z Kolonii, ekspert w dziedzinie trybopolimerów, przy okazji pięćdziesięciolecia istnienia firmy oraz jubileuszu trzydziestu lat materiałów iglidur, demonstruje wytrzymałość na obciążenia i potencjał swoich specjalistycznych tworzyw sztucznych. W dniu 20 stycznia w światową podróż wyruszył samochód, który przez wiele tygodni był poddawany modyfikacjom w warsztacie Fachhochschule Köln (Wyższa Szkoła Techniczna w Kolonii).

***
Polscy naukowcy opracowali nanokompozytowy pochłaniacz tlenu
Zespół badawczy z Wydziału Towaroznawstwa poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego opracował nowy typ pochłaniaczy tlenu. Pochłaniacze tlenu to dość powszechnie stosowane przez branżę opakowaniową rozwiązania, służące wydłużeniu czasu przechowywania produktów i zachowaniu ich jakości. Używane są głównie w branży spożywczej, gdzie tlen odpowiedzialny jest za psucie się żywności, oraz w innych zastosowaniach, gdzie może on wywoływać np. korozję czy psucie się leków.

***
Rynek maszyn dla branży spożywczej i maszyn pakujących
Według najnowszych prognoz wartość światowego rynku maszyn dla przemysłu spożywczego i maszyn pakujących wynosi 33 mld euro. Światowy przemysł spożywczy i napojów to bardzo dynamicznie rosnący rynek, a według prognoz ekspertów popyt w tym sektorze wciąż będzie rosnąć. Dotyczy to zwłaszcza żywności pakowanej – zgodnie z szacunkami ekspertów w roku 2013 wydatki na opakowane napoje i żywność sięgną 2,72 bln euro. Organizacja branżowa VDMA, powołując się na dane brytyjskiego instytutu Euromonitor, prognozuje, że suma ta do roku 2017 zwiększy się o 25% i osiągnie wartość 3,39 bln euro.

***
Opakowania ważnym elementem światowego rynku
Według najnowszych szacunków obroty w branży opakowań przekroczyły w 2012 roku 500 mld euro. Instytut badawczy Euromonitor szacuje, że w roku 2013 na całym świecie sprzedanych zostało 4,1 bln sztuk opakowań. Azja jest tu największym rynkiem zbytu z udziałem 45 procent, przed Europą (27%) i Ameryką Północną (13%).

***
VI Międzynarodowe Targi Automatyki i Mechatroniki. AUTOMATICA 2014
Międzynarodowe Targi AUTOMATICA, organizowane w cyklu dwuletnim w Monachium, to szerokie spektrum zagadnień dotyczących robotyki, automatyki, przemysłowego przetwarzania obrazu, a także techniki montażu. 24 marca w Warszawie, w hotelu Hilton, odbyła się konferencja prasowa poświęcona Monachijskim Targom AUTOMATICA, które odbędą się w dniach 3–6 czerwca 2014 r. Gospodarzami spotkania byli Armin Wittmann, komisarz Targów AUTOMATICA, Grzegorz Bosak, dyrektor SCHUNK Intec Sp. z o.o., a także dyrektor biura Targów Monachijskich w Polsce – Grzegorz Grabarczyk. Konferencja była poświęcona Targom AUTOMATICA 2014 i imprezom towarzyszącym, a także możliwościom rynkowym robotyki i automatyki.

***
Tadeusz Pokrywka
Gospodarka odpadami opakowaniowymi w świetle nowej ustawy
Sejm 13 czerwca 2013 r. przyjął nową ustawę o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która zastępuje dotychczasowe regulacje zawarte w ustawach z 11 maja 2001 roku; o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, a także ustawę o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.

***
Rafał Prendke
Innowacje w tekturowych opakowaniach zbiorczych. Cz. III. Inteligencja i nowoczesność
Ostatnia grupa innowacji tradycyjnie kojarzy nam się z nowoczesnością. Prezentuje rozwiązania z wykorzystaniem high-tech, ultranowoczesnych materiałów oraz z połączeniem tektury i elektroniki. Pozwala uciec w przyszłość i wyobrazić sobie, jak będą wyglądały opakowania za kilka, kilkanaście lat, kiedy uda się pokonać barierę kosztową i wprowadzić innowacje do codziennego użycia. Dziś są to często koncepcje stosowane eksperymentalnie lub ciągle jeszcze walczące o zaufanie klientów. Przyspieszenie technologiczne ostatnich lat pozwala jednak żywić nadzieję, że pokazana przyszłość już wkrótce stanie się naszą codziennością.

***
Monika Gomółka
Konferencja Naukowo-Techniczna. Automatyzacja i systemy pakujące w przemyśle
Zautomatyzowane systemy pakujące, ważące, identyfikujące, transmisja danych, jak również zagadnienia związane z nowoczesnymi rozwiązaniami dla optymalizacji procesów produkcji i ich zastosowaniem w przemyśle dyktowały problematykę wystąpień prelegentów, którzy przyjechali z cenionych i znanych firm do Proszenia. Miejscem spotkania w dniu 16 kwietnia br. był Kompleks Gastronomiczno-Hotelarski „GÓRSKI” w gminie Wolbórz.

***
Targi easyFairs® PACKAGING INNOVATIONS 2014. Innowacyjne podejście do opakowań
W dniach 9–10 kwietnia 2014 roku odbyła się najważniejsza impreza w branży opakowań w Europie Środkowo-Wschodniej, VI Międzynarodowe Targi Opakowań PACKAGING INNOVATIONS. Wydarzenie miało miejsce w Warszawskim Centrum Expo XXI i odbiło się głośnym echem zarówno wśród gości targowych, którzy w wypowiedziach podkreślali bardzo wysoki poziom imprezy, jak i mediów branżowych.

***
Katarzyna Zając
XX Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON® 2014. Innowacje na najwyższym poziomie
Coraz mocniej zaznaczająca się w każdej sferze ludzkiej działalności specjalizacja sprawia, że zachowujące swój branżowy charakter Targi AUTOMATICON cieszą się stale rosnącym powodzeniem wśród fachowców z takich dziedzin, jak automatyzacja i robotyzacja.

***
Targi EuroLab oraz CrimeLab za nami
XVI Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab oraz III Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab już za nami. Hale Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska na trzy dni zmieniły się w laboratorium wypełnione tysiącami produktów oraz specjalistycznymi urządzeniami analityczno- -pomiarowymi. W Targach wzięło udział 178 wystawców z 13 krajów, których odwiedziło 6000 specjalistów. Odbyło się również 20 specjalistycznych konferencji, w trakcie których liczne grono naukowców i ekspertów podzieliło się wiedzą i doświadczeniem.

Reklama