Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
 

Reklama

Współpraca

XVIII Konferencja Naukowo-Techniczna: AUTOMATYZACJA I SYSTEMY PAKUJĄCE W PRZEMYŚLE



Konferencja WDP 2019


Jednodniowa ekspozycja rozwiązań w zakresie automatyzacji, robotyzacji procesu produkcji, systemów znakowania, identyfikacji i pakowania miała na celu prezentację nowoczesnych rozwiązań wszystkim zgromadzonym na Konferencji zorganizowanej przez kwartalnik „Ważenie, Dozowanie, Pakowanie”. We wnętrzach kompleksu CKiR „Orle Gniazdo” w Szczyrku w dniu 15 maja br. uczestnicy Konferencji mogli poszerzyć zakres swojej wiedzy o możliwości zwiększenia wydajności, funkcjonalności i innowacyjności w procesie pakowania, znakowania, a także automatyzacji i robotyzacji produkcji w oparciu o produkty i rozwiązania m.in.: ABC Control Sp. z o.o., Balluff Sp. z o.o., Elettric 80 Sp. z o.o., Invertek Drives Polska Sp. z o.o., KIPP POLSKA Sp. z o.o., Lenze Polska Sp. z o.o. , Mitsubishi Electric Europe B.V. (Sp. z o.o.), Murrelektronik Sp. z o.o., POLPAK Sp. z o.o., PROGRES AUTOMATYKA Sp. z o.o., PTH Pneumatic Complex Osojca J. i P. Sp. J., SANYU Sobczak Spółka Jawna, SMIT TECH, Turck Sp. z o.o.



Spotkanie zgromadziło przedstawicieli sektora spożywczego, mleczarskiego, rozlewniczego, farmaceutycznego, kosmetycznego, cementowego. Systemy pakujące, ważące, dozujące, rozwiązania z zakresu automatyki, jak również zagadnienia związane ze znakowaniem i ich zastosowaniem w przemyśle dyktowały problematykę wystąpień prelegentów, którzy przyjechali do Szczyrku z całej Polski. Gościliśmy prezesów, dyrektorów, specjalistów ds. technicznych, automatyków, elektryków, mechaników, kierowników utrzymania ruchu, kierowników produkcji, konstruktorów i przedstawicieli z wielu znanych zakładów produkcyjnych, jak m.in.: Browar Zamkowy z Raciborza, CEMEX Polska – Zakład Cementowni z Rudnik, Chemiczno-Farmaceutyczną Spółdzielnię Pracy „ESPEFA” z Krakowa, COLQUIMICA POLSKA Sp. z o.o. z Plewisk, Fanex Sp. z o.o. z Błoni, INDYK ŚLĄSK Sp. z o.o. z Wieszowej, Intersilesia McBride Polska Sp. z o.o. ze Strzelec Opolskich, „Laboratoria Natury” Sp. z o.o. z Lublina, Lafarge Cement SA z Małogoszczy, Lubelskie Zakłady Farmaceutyczne „POLFA” SA z Lublina, OSM z Pszczyny, OSM ze Skały, Pfeifer & Langen Polska SA z Poznania, HASCO-LEK SA z Wrocławia, SoNa Sp. z o.o. z Koziegłów, SM SPOMLEK z Radzynia Podlaskiego, STARPAP ze Starachowic, AGROMIX z Niepołomic, Siarkopol SA z Tarnobrzegu, Polpharma SA z Nowej Dęby.


Konf WDP 2019


Naturalnym kierunkiem postępu technologicznego jest ciągła poprawa parametrów w celu wyeliminowania wad i usterek w procesie eksploatacji. Wyznacznikiem rozwoju rynku maszyn jest zwiększająca się rola automatyzacji i robotyzacji w działaniach związanych z procesem pakowania. Korzyści wynikające z tych czynników w procesie produkcji przemawiają same za siebie. Redukują koszty produkcji i zatrudnienia, zwiększają poziom jakości i bezpieczeństwa użytkowania oraz udoskonalają wydajność i elastyczność wytwarzania. Ponadto automatyzacja może usprawnia ergonomię pracy i higienę pakowania. W dobie zróżnicowanych produktów i rosnącej liczby opakowań wymienione zalety są bardzo istotne dla procesu wytwórczego, w szczególności w niedużych halach produkcyjnych z oddzielnymi liniami pakującymi. Wspomniane zmiany mają wpływ również na branże automatyki, bez której współczesny rynek maszyn pakujących, znakujących, ważących, dozujących nie byłby w stanie funkcjonować.



Konferencja WDP foto


Przemysł spożywczy, chemiczny, kosmetyczny, budowlany to tylko niektóre z wiodących branż zastosowań maszyn pakujących, dozujących, napełniających, paletyzujących, foliujących, ważących, a także wielu komponentów automatyki przemysłowej czy aparatury kontrolno-pomiarowej. Automatyzacja procesów produkcyjnych dotyczy przede wszystkim paletyzacji, depaletyzacji, transportu i sortowania produktów. Wymagają one odpowiedniego oprogramowania, które spełnia wiele funkcji – konfiguruje i kontroluje system produkcji. Obecne oczekiwania wobec dostawców części, podzespołów, sterowników, napędów, systemów koncentrują się na dostarczaniu produktów i usług o jak najmniejszej awaryjności oraz zamienności i kompatybilności najczęściej stosowanych elementów. Najistotniejsze działania w tej dziedzinie to wspomaganie programowania, wizualizacja procesu, kontrola kolizji, jak również kontrola poprawności poszczególnych podzespołów, przy odpowiednich pracach konserwacyjnych maszyny.


Konferencja WP 4


Temat automatyzacji jest bardzo obszerny i dotyczy prawie każdego etapu produkcji, począwszy od transportu surowca do fabryki, a kończąc na układaniu na palety gotowego produktu, owijania go folią i znakowania partii wyprodukowanego i zapakowanego towaru. Przekazanie określonej wiedzy i jej przetworzenie na konkretne działanie mechanizmów wykonawczych wymaga rozwiązania wielu problemów z różnych dziedzin nauki i techniki i dlatego jako organizatorzy majowego spotkania jesteśmy przekonani, że na takie właśnie spotkania liczą specjaliści działający na polskim rynku.

Wśród firm przedstawiających swoją ofertę zakładom znaleźli się producenci maszyn, elementów automatyki, urządzeń pakujących, etykietujących i znakujących, systemów ważących i dozujących, maszyn i urządzeń paletyzujących i systemów pakowania zbiorczego oraz robotów i oprogramowania dla linii produkcyjnych w przemyśle.



Konferencja WDP 5


Program Konferencji podzielono na trzy sesje. W pierwszej z nich swoje wystąpienia zaprezentowali: Paweł Juras – Balluff Sp. z o.o. – który przedstawił uczestnikom nowoczesne rozwiązania dla przemysłu spożywczego na podstawie wachlarza ofertowego firmy BALLUFF; Michał Skiba – POLPAK Sp. z o.o. – wyjaśnił gościom możliwości wykorzystania rozwiązań proekologicznych w konstrukcji maszyn pakujących. Michał Król z firmy Mitsubishi Electric Europe, którego wystąpienie dotyczyło robotyzacji i monitoringu produkcji w świetle wyzwań Industry 4.0; Maciej Jastrzębski, który przybliżył rozwiązania oferowane przez Murrelektronik Sp. z o.o. i zreferował bardzo ciekawie temat „Niezawodność zasilania maszyn w przemyśle”.


Konferencja WDP


W drugiej sesji udział wzięli Błażej Maćkowski z Turck Sp. z o.o. którego wystąpienie dotyczyło Przemysłu 4.0 w maszynach pakujących i logistyce magazynowej z zastosowaniem rozwiązaniach firmy Turck; Grzegorz Fałkowski, który omówił temat nowoczesnych przemienników częstotliwości INVERTEK DRIVES w systemach intalogistycznych; Marcin Ciepluch, przedstawiciel firmy PNEUMATIC COMPLEX, który zaprezentował GlueCobota, czyli robota Universal Robots z głowicami do klejenia na gorąco oraz głowic przyłączeniowych od Universal Robots; Paweł Szewczyk z Elettric 80 Sp. z o.o., którego referat dotyczył zintegrowanej automatyzacji fabryk przyszłości w oparciu o rozwiązania Elettric80 oraz Bema w Przemyśle 4.0.


Konf WDP


Trzecią sesję rozpoczął Sławomir Kwiecień z Lenze Polska Sp. z o.o., który opisał szafowe i zdecentralizowane rozwiązania Lenze. Z kolei przedstawiciel firmy SANYU SOBCZAK Sp. J., Jerzy Sobczak przybliżył ofertę swojej firmy, wyjaśnił gościom charakter działalności oraz jej najważniejsze produkty. Sławomir Miłoś z PROGRES AUTOMATYKA Sp. z o.o. przybliżył zgromadzonym temat: „CUMARK – Inteligentne przemienniki częstotliwości”. Mariusz Gregorowicz – SMIT TECH – zapoznał słuchaczy z systemami zapewniania bezpieczeństwa produktów spożywczych i farmaceutycznych w zakresie ważenia dynamicznego, detekcji metali oraz detekcji rentgenowskiej.

Mamy nadzieję, że Konferencja przyczyniła się do uczynienia kolejnego kroku na drodze unowocześniania środków i systemów pakowania. Dzień pełen rozmów, prezentacji, wymiany doświadczeń stał się na pewno bodźcem do kolejnych innowacji w automatyzacji procesów ważenia, dozowania i pakowania w mleczarniach, zakładach chemicznych, zakładach produkujących artykuły spożywcze, kosmetyczne czy farmaceutyczne.


Konf WDP

Konf WDP

Konf WDP


 

Referaty przedstawili:


Paweł Juras – Balluff Sp. z o.o.
Paweł Juras – Balluff Sp. z o.o.


Michał Skiba – POLPAK Sp. z o.o.
Michał Skiba – POLPAK Sp. z o.o.


Michał Król – Mitsubishi Electric Europe B.V. (Sp. z o.o.)
Michał Król – Mitsubishi Electric Europe B.V. (Sp. z o.o.)


Maciej Jastrzębski – Murrelektronik Sp. z o.o.
Maciej Jastrzębski – Murrelektronik Sp. z o.o.


Błażej Maćkowski – TURCK Sp z o.o.
Błażej Maćkowski – TURCK Sp z o.o.


Grzegorz Fałkowski – Invertek Drives Polska Sp. z o.o.
Grzegorz Fałkowski – Invertek Drives Polska Sp. z o.o.


Marcin Ciepluch – PNEUMATIC COMPLEX
Marcin Ciepluch – PNEUMATIC COMPLEX


Paweł Szewczyk – Elettric 80 Sp. z o.o.
Paweł Szewczyk – Elettric 80 Sp. z o.o.


Sławomir Kwiecień – Lenze Polska Sp. z o.o.
Sławomir Kwiecień – Lenze Polska Sp. z o.o.


Jerzy Sobczak – SANYU SOBCZAK Sp. J.
Jerzy Sobczak – SANYU SOBCZAK Sp. J.


Sławomir Miłoś – PROGRES AUTOMATYKA Sp. z o.o.
Sławomir Miłoś – PROGRES AUTOMATYKA Sp. z o.o.


Mariusz Gregorowicz – SMIT TECH
Mariusz Gregorowicz – SMIT TECH
 

Reklama