Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
 

Reklama

Współpraca

BAUMER – partnerstwo, precyzja, pionierstwo

Baumer to międzynarodowa firma skupiająca się na technologii czujników do automatyzacji procesów produkcyjnych. Swoją historię zapoczątkowała wprowadzeniem na rynek miniaturowych mikroprzełączników mechanicznych z serii My-Com, które aż do dziś produkowane są w głównym zakładzie produkcyjnym we Frauenfeld w Szwajcarii.

Od 70 lat Baumer jest światowym pionierem w produkcji najbardziej precyzyjnych czujników przemysłowych, mikroprzełączników, enkoderów obrotowych i kamer przemysłowych. Jako rodzinna firma kieruje się trzema wartościami: partnerstwo, precyzja, pionierstwo i to dzięki nim wyróżnia się na międzynarodowej arenie.

Technologią, która przyczyniła się do rozwoju komunikacji pomiędzy czujnikiem a sterownikiem PLC, jest standard IO-Link. Firma Baumer zaprojektowała USB-C IO-Link Master wraz z darmowym oprogramowaniem Baumer Sensor Suite do parametryzacji i odczytu informacji z każdego czujnika wyposażonego w IO-Link. Ponadto połączenie oparte jest na sieci Ethernet i umożliwia bezpośrednią komunikację z czujnika do systemów informatycznych.


Firma oferuje dużą liczbę produktów ze standardem IO-Link, a w szczególności:

 • Enkodery

Po raz pierwszy do klasy enkoderów bezłożyskowych została wprowadzona przez firmę technologia IO-Link. Dzięki temu EB200E oferuje więcej funkcjonalności i możliwość zbierania dodatkowych danych, takich jak temperatura, godziny pracy itp. Parametry takie, jak prędkość i pozycja są obliczane bezpośrednio w enkoderze i przesyłane jako informacja cyfrowa. Rozwiązanie pozwala na proste podłączenie kilku enkoderów do układu sterowania poprzez IO-Link master. Sygnały przesyłane są przez magistralę polową bezpośrednio do kontrolera lub do chmury. Powoduje to zmniejszoną ilość okablowania, a co za tym idzie mniejsze koszty. EB200E może być również używany jako zwykły inkrementalny enkoder, jednak zastosowana w nim technologia IO-Link pozwala na jego łatwe sparametryzowanie. Z tego powodu użytkownik zamiast wielu różnych produktów w swoim procesie może zastosować jeden, skracając tym samym czas dostawy. Zakres prędkości, zatrzymanie i kierunek obrotów można równie łatwo monitorować, z dwoma niezależnymi sygnałami. Do sprawdzania prędkości nie jest wymagany dodatkowy sprzęt, co również przyczynia się do ograniczenia kosztów w procesie produkcyjnym.

 • Czujniki do wykrywania obiektów
 • Czujniki do pomiaru odległości
 • Czujniki profilu
 • Czujniki procesowe
 • Czujniki do pomiaru siły

Wykrywanie obiektów pozwala na zliczanie czy detekcję przedmiotów nawet dla przezroczystych i nieregularnych powierzchni. Ponadto mogą one monitorować zmiany w procesach produkcyjnych i kontrolować montaż najmniejszych części elektronicznych Z modułem IO-Link można wyróżnić:

 • Czujniki indukcyjne z mikrometrowymi wartościami odległości
 • Czujniki fotoelektryczne dopasowane do trudnych właściwości obiektu, pozycji montażowych lub warunków oświetlenia
 • Czujniki ultradźwiękowe obsługujące najnowszy standard IO-Link 1.1
 • Czujniki etykiet, których zadaniem jest wykrywanie gamy etykiet i materiałów nośnych
 • Pomiar odległości jest nieodzownym elementem w każdym procesie, w którym wymagane jest precyzyjne pozycjonowanie narzędzi do obróbki czy dokładne ustawienie komponentu. W tym obszarze można wyróżnić:
 • Laserowe dalmierze o wysokiej wydajności OM20/OM30, które posiadają najlepszą w swojej klasie wydajność pomiarową na szerokiej gamie powierzchni
 • Czujniki radarowe o dużym zakresie pomiarowym i precyzyjnym dostosowaniu do wymagań dzięki IO-Link
 • Czujniki profilu OX oferują potężną wydajność pomiaru 2D w kierunku XY lub XZ z intuicyjną obsługą. Są bardzo łatwo konfigurowane i można je szybko dostosować do indywidualnych aplikacji bez żadnego wysiłku programistycznego.
 

W branży spożywczej i farmaceutycznej niezwykle ważne jest zachowanie świeżości i jakości przygotowywanych produktów. Zadbanie o właściwą temperaturę mleka czy odpowiedni poziom granulatu farmaceutycznego wiąże się ze spełnieniem wielu restrykcyjnych wymagań. Czujniki procesowe firmy Baumer posiadają doskonale opracowaną konstrukcję PEEK (bezspoinowa higieniczna obudowa) oraz wiele certyfikatów.

Spośród nich ze standardem IO-Link można znaleźć:

 • Czujniki przepływu stworzone do zastosowań higienicznych i przemysłowych dla mediów wodnych w układach zamkniętych
 • Czujniki poziomu pozwalające na uniwersalny pomiar poziomu w dowolnym medium
 • Czujniki przewodności generujące szybkie i precyzyjne wyniki pomiarów
 • Czujniki wykrywające pęcherzyki powietrza i gazu w cieczach na podstawie wartości DK
 • Czujniki ciśnienia zapewniające wydajny proces dzięki interfejsowi IO-Link
 • Czujniki temperatury o szerokiej gamie technologii pomiarowych i klas Pt100
 • Czujniki tensometryczne oferujące różne zakresy siły w jednym produkcie

   

Pomiar siły i odkształcenia wspomaga proces i wykrywa zużycie lub nadmierne obciążenia łożysk, zawieszeń lub podpór na wczesnym etapie. W tej grupie znajdują się:

Wzmacniacze pomiarowe oferowane w trzech wersjach
z IO-Link oraz wyjściem prądowym lub napięciowym albo bez modułu IO-Link

Technologia IO-Link zrewolucjonizowała komunikację pomiędzy czujnikami i sterownikami. Ułatwiła proces konfiguracji i otworzyła dostęp do dodatkowych danych, które wcześniej nie były osiągalne. Firma Baumer kocha innowacje, dlatego ciągle pracuje na wdrożeniem tego standardu do pozostałych produktów. Nowe pomysły i innowacje sprawiają, że Baumer utrzymuje wysoką pozycję na rynku jako lider technologiczny.
 

 Baumer Sp. z o.o.
ul. Wydawnicza 1/3
92-33 Łódź

Telefon: +48 42 676 7330
 Fax: +48 42 676 7332
 sales.pl@baumer.com
 www.baumer.com 

Reklama