Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer WDP 02/2025

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer WDP 02/2025


Zapraszamy na targi automatica 2025 – światowe centrum innowacji  w automatyzacji!
Targi automatica 2025, które odbędą się w dniach 24–27 czerwca w Monachium, to jedno z najważniejszych wydarzeń dla wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami i technologiami w zakresie automatyzacji produkcji. Wydarzenie to gromadzi kluczowych graczy i decydentów z różnych sektorów przemysłu, umożliwiając wymianę doświadczeń oraz nawiązywanie cennych kontaktów biznesowych.

***

Dozowniki HETHON – precyzyjne podawanie proszków, granulatów, barwników, ziaren
Firma HETHON od 1989 roku produkuje dozowniki materiałów sypkich z elastycznymi ściankami. W urządzeniach tych wykorzystuje się łagodne masowanie zewnętrznych powierzchni zbiornika tak, że podczas dozowania zapobiega się zbijaniu, zawieszaniu się oraz tunelowaniu nawet przy najtrudniejszych materiałach.

***

Dotacje dla przemysłu:  Cyfrowa transformacja i efektywność energetyczna w praktyce
Po wakacjach szykuje się spory zastrzyk pieniędzy dla firm. Już od września 2025 r. ogłoszony zostanie długo oczekiwany konkurs DIG.IT – Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP, który może odmienić kierunek rozwoju tysięcy firm z sektora produkcyjnego. W podobnym terminie rozpocznie się kolejny nabór wniosków w ramach programu Kredyt Ekologiczny, wspierającego inwestycje w efektywność energetyczną i modernizację parku maszynowego. 

***

Nadarzyn, 8–10 kwietnia 2025 r. Dziesiąta edycja Międzynarodowych  Targów Techniki Pakowania i Opakowań Warsaw Pack za nami
Jubileuszowe wydarzenie nie zawiodło ani pod względem frekwencji, ani jakości merytorycznej. Tysiące zwiedzających, setki wystawców i kilkadziesiąt godzin eksperckich prelekcji – wszystko to składało się na największe w regionie święto branży opakowaniowej. Zespół naszej redakcji był na miejscu, by z bliska przyjrzeć się aktualnym trendom i technologiom, które już dziś kształtują przyszłość produkcji i logistyki.

***

digiBOX
Podczas transformacji cyfrowej w przemyśle, integracja technologii informacyjnej (IT) i technologii operacyjnej (OT) staje się kluczowa dla optymalizacji procesów, zwiększenia produktywności i płynnego przepływu danych.

***

Warsaw Industry Automatica 2025: Nowe kierunki i praktyczne rozwiązania dla przemysłu
Edukacyjne panele prowadzone przez cenionych ekspertów, tysiące odwiedzających nastawionych na kontraktacje oraz możliwości rozwoju biznesowego, jakich nie oferuje żadne inne wydarzenie – 4. edycja Warsaw Industry Automatica zapisała się jako jedno z najbardziej wartościowych spotkań branżowych. Event odbył się w dniach 13–15 maja 2025 roku w Ptak Warsaw Expo. Odwiedziło go 13 342 osób.

***

Za nami XXVII edycja Ogólnopolskiego Sympozjum Hydroprezentacje 2025 
Tegoroczna edycja, która odbyła się w dniach 2–4 kwietnia w Krynicy-Zdroju, stała się ważnym forum wymiany doświadczeń oraz prezentacji najnowszych trendów technologicznych w sektorze wodno-kanalizacyjnym. Przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowych, świata nauki i firm technologicznych spotkali się, by dyskutować o wyzwaniach związanych z cyfryzacją, automatyzacją oraz bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej. Hasło tegorocznej edycji – „Smart wodociągi, inteligentne miasto pod ziemią” – doskonale oddaje kierunek, w jakim zmierza branża. 

***

O tym rozmawiali uczestnicy XVII Europejskiego  Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Bezpieczeństwo i konkurencyjność gospodarki w dobie geopolitycznych zawirowań
Uznane autorytety, decyzyjni politycy, menedżerowie dużych firm i przedsiębiorcy, wyraziste osobowości, eksperci, naukowcy i ludzie mediów spotkali się 23–25 kwietnia w Katowicach na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym (EEC – European Economic Congress). Co znaczy działać razem dla bezpiecznej przyszłości i w jaki sposób podnieść konkurencyjność i niezależność europejskiej gospodarki – te kwestie były myślami przewodnimi tegorocznej debaty, organizowanej pod patronatem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. 

***

Sabina Galus
Zastosowanie procesu powlekania w projektowaniu aktywnych folii opakowaniowych
Streszczenie: W ostatnich latach obserwuje się nowe koncepcje opakowań żywności, głównie aby ograniczyć stosowanie konwencjonalnych materiałów i zaspokoić rosnący popyt na wysokiej jakości, gotowe do spożycia produkty spożywcze. Dlatego też obecne innowacje w badaniach nad opakowaniami żywności koncentrują się na opracowaniu materiałów biodegradowalnych. Nowatorskim podejściem są również modyfikacje powierzchniowe materiałów opakowaniowych, w tym technologia powlekania, w celu nadania funkcji aktywnej.

***

Małgorzata Kowalska, Sławomir Janas
Propozycja szybkiej metody oznaczania wody w wybranym produkcie tłuszczowym typu margaryna
Streszczenie: Jednym z parametrów określających jakość tłuszczów czy tłuszczowych produktów spożywczych jest zawartość wody. Celem pracy jest pokazanie alternatywnej metody oznaczania wody w produktach tłuszczowych. Zawartość wody dla wybranej margaryny zbadano metodą znormalizowaną. Tłuszcz suszono z wykorzystaniem pumeksu jako podłoża w temperaturze 102°C. Otrzymano zawartość wody w margarynie 19,33%. Następnie tę samą próbkę suszono, wykorzystując wagosuszarkę. Zastosowano przy tym dwa typy podłoża nośnego: pumeks oraz piasek kwarcowy. Zawartość wody jaką otrzymano z wykorzystaniem wagosuszarki to 19,83% (podłoże – pumeks), 19,30% (podłoże – piasek). Porównano również całkowity czas potrzebny na zrealizowanie jednostkowego badania, który dla metody znormalizowanej wynosił średnio 3 godziny, dla metody z wykorzystaniem wagosuszarki – 27 minut (podłoże – pumeks) i 17 minut (podłoże – piasek kwarcowy).  

***

Marek Ludwicki, Michał Ludwicki
Perspektywy rozwoju automatyki
Omówione w rozdziale 24 układy sterująco-regulacyjne poszczególnych wielkości i całych procesów technologicznych były w większości układami jednoparametrowymi. Nawet w układach z wieloma obwodami regulacyjnymi, mimo wzajemnego powiązania wielkości regulowanych, wartości zadane poszczególnych regulatorów nie były od siebie wzajemnie uzależnione; mieliśmy więc do czynienia z regulacją autonomiczną (p. 17.3.2). 

***

Marek Ludwicki, Michał Ludwicki
Pomiary nietypowych parametrów procesów przemysłu spożywczego
Podstawą intensywnego na całym świecie rozwoju automatyzacji jest równoczesny rozwój techniki pomiarowej – możliwości precyzyjnego i niezawodnego kontrolowania parametrów procesów, które chcemy automatyzować. Pomiary parametrów typowych, takich jak np. temperatura, ciśnienie, przepływ płynów, występujące w wielu innych branżach przemysłu, są proste ze względu na dużą dostępność czujników i przetworników produkowanych przez wiele różnych firm. Dużo trudniejsze są pomiary wielkości specyficznych dla poszczególnych technologii przemysłu spożywczego, np. przemysłu fermentacyjnego czy cukrownictwa, takich jak np. alkaliczność, stężenie suchej substancji, przesycenie. Jak podano w podrozdz. 12.8, tutaj jest znacznie mniejszy wybór rozwiązań i producentów, większe trudności eksploatacyjne i często mniejsza pewność pomiaru. 

***

Ewa Kubińska-Jabcoń, Mariusz Niekurzak, Wiktor Kubiński
Ogólne metody badania żywności
Oznaczanie całkowitej zawartości arsenu i selenu w artykułach żywnościowych metodą atomowej spektrometrii absorpcyjnej z generacją wodorków (HGAAS) po mineralizacji ciśnieniowej zgodnie z normą PN-EN 14627:2005P [N1] polega na oznaczaniu tych pierwiastków w roztworze badanym (po mineralizacji ciśnieniowej) techniką atomowej spektrometrii absorpcyjnej z generacją wodorków HGAAS w połączeniu z techniką generowania par, wyrażeniu ich zawartości w badanej próbce w postaci ułamka masowego.

***

Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk
Przepływ produktów na linii produkcyjnej w procesach zrobotyzowanego sortowania, pakowania i paletyzacji w dobie Przemysłu 4.0. Część 2 
Firmy produkujące roboty przemysłowe oferują – dedykowane procesowi paletyzacji – roboty cztero- i pięcioosiowe. W większości przypadków roboty czteroosiowe (rys. 47) są wystarczające (trzy główne osie robota umożliwiają dowolne przemieszczanie ładunku w przestrzeni kartezjańskiej – wzdłuż osi x, y, z), czwarta oś pozwala na zmianę orientacji ładunku wokół pionowej osi z). Czasami jednak, zwłaszcza przy paletyzacji ładunków o nieregularnych kształtach (np. worki), stosowane są roboty pięcioosiowe, które dodatkowo umożliwiają przechylenie ładunku, a tym samym pozwalają na ułożenie bardziej uporządkowanego, wyższego stosu.

Reklama