Archiwum - numer WDP 01/2025
MOSCA na targach Warsaw Pack 8-10.04.2025. Kompleksowe podejście do wiązania, owijania i consultinguInteligentne, szybkie i bezpieczne – właśnie takie rozwiązania MOSCA przedstawi odwiedzającym Warsaw Pack w Nadarzynie. Dzięki holistycznemu podejściu do tworzenia swojej oferty, ten niemiecki producent maszyn oferuje wydajne systemy wiązania i owijania, które redukują zużycie materiałów. Na stoisku F3.06 w hali F odwiedzający będą mogli zobaczyć nowoczesne wiązarki i owijarki, a także innowacyjne narzędzia cyfrowe oferowane z pakietem usług serwisowych i fachowym doradztwem.
***
Nowe rozwiązania firmy KIPP na targach STOM-TOOL
Firma KIPP podczas tegorocznej edycji targów STOM-TOOL zaprezentuje nowe rozwiązania z zakresu systemów mocujących. Rozwinięcie programu produktów o elementy umożliwiające wprowadzenie automatyzacji procesu przezbrajania na maszynach obróbczych, jest głównym celem rozwoju tej grupy asortymentu i odpowiada rosnącym potrzebom rynku w tym zakresie.
***
IMA FOOD Poland: siła zjednoczonej marki obsługującej polski rynek
Począwszy od 2025 roku, aby wzmocnić tożsamość i usprawnić naszą obecność, IMA Group ogłasza zjednoczenie marek oddziałów w branży spożywczej. W Polsce oddział, wcześniej działający pod marką IMA Ilapak, ma teraz nową markę: IMA FOOD Poland.
***
Innowacyjne maszyny pakujące
DREWMAX Sp. z o.o. jako polski producent maszyn przemysłowych oferuje rozwiązania odpowiadające konkretnym potrzebom polskich i zagranicznych producentów produktów sypkich. Nasze linie technologiczne mają zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, nasienniczym, paszowym czy węglowym.
***
Nowe technologie w branży opakowań gotowych na Targach Packaging Poland!
W dniach 18–20 listopada 2025 roku Ptak Warsaw Expo ponownie stanie się centrum innowacji dla sektora opakowań gotowych. Druga edycja Packaging Poland to wydarzenie dedykowane producentom, dostawcom i odbiorcom nowoczesnych rozwiązań opakowaniowych, obejmujące najnowsze technologie, materiały oraz trendy w branży.
***
Ponad 1000 zadowolonych klientów!
Firma GLOBALWAG to czołowy polski producent elektronicznych wag samochodowych, pomostowych, przemysłowych i kolejowych.
***
Innowacje Ishida poruszą kluczowe kwestie branżowe na targach IFFA
Na targach IFFA 2025 Ishida zajmie się kluczowymi wyzwaniami branżowymi, prezentując swoje najnowsze innowacje, w tym wprowadzaną na rynek kompaktową, wysokowydajną zgrzewarkę do tacek QX-800, która ma pomóc przetwórcom zmniejszyć ilość odpadów i zwiększyć wydajność.
***
Zwiększanie produktywności i bezpieczeństwa w produkcji żywności dzięki zintegrowanym systemom kontroli. Automatyzacja procesu poprzez łączone systemy kontroli METTLER TOLEDO
Systemy kontroli produktów odgrywają kluczową rolę w weryfikacji ich jakości i integralności, co wpływa na bezpieczeństwo konsumentów, ochronę marki oraz zgodność z regulacjami branżowymi. Integracja dwóch lub więcej technologii kontroli METTLER TOLEDO w jeden system umożliwia elastyczne wdrażanie najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie kontroli jakości na każdym etapie produkcji.
***
Efektywność i niezawodność – zdecentralizowane napędy NORD w pakowaniu końcowym
Pakowanie końcowe to jeden z kluczowych etapów w procesie produkcyjnym, który wpływa zarówno na bezpieczeństwo produktów, jak i efektywność logistyczną. Wymaga ono precyzyjnych, wydajnych i energooszczędnych systemów napędowych, które będą w stanie sprostać wymaganiom współczesnych linii pakujących. Napędy muszą być absolutnie niezawodne i gwarantować płynną pracę, a głównym celem jest unikanie przestojów. Jeśli konieczna jest wymiana, np. w celu przeglądu i konserwacji, powinno być możliwe jej przeprowadzenie tak łatwo, a przede wszystkim tak szybko, jak to możliwe. NORD DRIVESYSTEMS oferuje rozwiązania pozwalające na optymalizację tych procesów, redukcję kosztów oraz zwiększenie niezawodności urządzeń.
***
Automatyzacja procesów przemysłowych – przyszłość efektywnej produkcji
W miarę jak przemysł staje się coraz bardziej zintegrowany i zależny od precyzyjnych danych, automatyzacja procesów nabiera kluczowego znaczenia dla efektywnego zarządzania produkcją. Inwestycje w nowoczesne systemy automatyzacyjne umożliwiają nie tylko poprawę jakości produktów, ale również optymalizację procesów logistycznych i zarządzania zasobami ludzkimi. Czy nie warto zaufać rozwiązaniom, które pozwalają na znaczne usprawnienie procesów produkcyjnych i redukcję kosztów operacyjnych? Dzięki innowacyjnym technologiom przedsiębiorstwa mogą osiągać nowe poziomy wydajności, jednocześnie podnosząc standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
***
Sabina Galus, Aleksandra Ziemska
Projektowanie przekąsek warzywnych
Streszczenie: Wraz ze wzrostem zainteresowania oraz poszerzeniem wiedzy konsumentów odnośnie zdrowego odżywiania, naukowcy i producenci starają się dostosować produkty do rosnących wymagań klientów. Obserwuje się stale powiększany asortyment produktów prozdrowotnych, zawierających składniki korzystnie wpływające na organizm człowieka, w tym różnego rodzaju przekąski, które mogą być spożywane poza domem. W pracy przybliżono znaczenie spożycia warzyw i możliwości wytworzenia przekąsek ze szczególnym uwzględnieniem wybranych technologii stosowanych w produkcji przekąsek warzywnych.
***
Hanna Żakowska
Zrównoważony rozwój w odniesieniu do opakowań
Koncepcja zrównoważonego rozwoju podkreśla potrzebę uwzględnienia w działalności gospodarczej, oprócz wymiaru ekonomicznego, również czynników społecznych i środowiskowych, w celu zaspokojenia potrzeb nie tylko obecnego, ale i przyszłych pokoleń.
***
R. Coles
Innowacje i osiągnięcia w przemyśle opakowań z papieru i tektury do żywności, napojów i innych produktów konsumpcyjnych przeznaczonych do szybkiego obrotu
Przemysł opakowań z papieru i zawierających papier jest przygotowany na komercyjne wymagania przyszłości, wynikające z rozwijających się celów marketingowych, ekonomicznych, łańcucha dostaw i zrównoważonego rozwoju. Jest też przystosowany do trendów demograficznych oraz zmieniających się stylów życia i systemów wartości. W niniejszym rozdziale omówiono innowacje pojawiające się w produkcji papieru i tektury oraz w obrębie szerokiej gamy form opakowań, jednocześnie podkreślając wielofunkcyjność dostępnych projektów.
***
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk
Część 1. Przepływ produktów na linii produkcyjnej w procesach zrobotyzowanego sortowania, pakowania i paletyzacji w dobie Przemysłu 4.0
Przepływ produktu podczas całego cyklu jego życia można definiować jako: „Systematyczne wykonywanie działań wzdłuż strumienia wartości w taki sposób, że produkt przemieszcza się od projektu do wypuszczenia na rynek, od zamówienia do dostawy i od surowców do rąk klienta bez żadnych przestojów, braków lub nawrotów” [51]. Ciągły i równomierny przepływ produktów na liniach produkcyjnych jest podstawą prawidłowego funkcjonowania produkcji wielkoseryjnej. Wynika z tego, że przy projektowaniu zrobotyzowanych linii produkcyjnych konieczne jest podzielenie całego procesu przepływu na operacje wykonywane przez poszczególne maszyny i urządzenia. Innymi słowy, należy zdefiniować czynności, które mają być wykonywane na poszczególnych stanowiskach produkcyjnych, oraz określić, w jakiej kolejności muszą być wykonywane operacje, aby na końcu linii uzyskać produkt końcowy. Operacje te powinny być odpowiednio zrównoważone (określenie pracochłonności), tak aby przepływ odbywał się płynnie, przy optymalnym obciążeniu poszczególnych maszyn i urządzeń biorących udział w produkcji (brak tzw. czasów martwych – czasów, w którym maszyny nie pracują, np. czekają na dostarczenie kolejnego produktu). W szczególności przepływ powinien uwzględniać „wąskie gardła”; tzw. „slow chart” musi być tak opracowany, aby nie następowało wsteczne oddziaływanie na produkcję już wykonaną, np. nie należy przetrzymywać produktów na polach odkładczych czy w magazynach pośrednich.