Archiwum - numer 4/2019
Perfekcyjne chwytanie. Chwytak adaptacyjny DHEFZasada działania chwytaka adaptacyjnego jest inspirowana naturą – wzorowana na języku kameleona. Chwytak adaptacyjny może w ramach jednej operacji chwytać, zbierać i umieszczać przedmioty o różnych kształtach, bez konieczności dokonywania zmiany ręcznie.
***
Cyfryzacja utrzymania ruchu
Smartenance – menedżer cyfrowego utrzymania ruchu dla kierowników produkcji, szefów UR i operatorów zakładów przemysłowych – umożliwia cyfrowe zarządzanie utrzymaniem ruchu z wykorzystaniem dokumentów w formie elektronicznej. Zadania oraz plany utrzymania ruchu można w bardzo elastyczny sposób tworzyć, kopiować, a następnie analizować. Dobrze zdefiniowany podział ról umożliwia sprawną współpracę między zespołami i zwiększa efektywność zarządzania utrzymaniem ruchu. Program Smartenance jest intuicyjny i bardzo łatwy do zainstalowania, jest również prostym i ekonomicznym sposobem wdrożenia cyfryzacji.
***
Modułowość, trwałość, uniwersalność – takie są kluczowe cechy napędów ćwierćobrotowych DFPD z Festo. Napęd ćwierćobrotowy DFPD wyznacza nowe standardy w automatyzacji procesów
Modułowość, trwałość, uniwersalność – takie są kluczowe cechy napędów ćwierćobrotowych DFPD z Festo. Mechanizm zębatkowy jest doskonałym rozwiązaniem dla wielu wymogów przemysłu procesowego.
***
Połączenie zalet dwóch urządzeń: czujnika tensometrycznego PR 6221 do wag samochodowych i przetwornika cyfrowego Connexx
Czujnik PR 6221 do wag samochodowych firmy Minebea Intec opracowano w oparciu o wieloletnie doświadczenie jednego z wiodących producentów rozwiązań wagowych i kontrolnych oraz innowacyjną technologię. Przetwornik Connexx, który w nim zastosowano, to cyfrowe urządzenie cechujące się szybką obsługą, niewielką wagą i elastycznością, a także odpornością nawet na skrajne warunki otoczenia.
***
Niezawodne, uniwersalne i na każdą kieszeń: nowe produkty firmy Minebea Intec na Targach TAROPAK
Na targach branżowych Taropak w Poznaniu firma Minebea Intec zaprezentowała innowacyjne rozwiązania dla ważenia w zastosowaniach przemysłowych. Największą uwagę na stoisku przykuwała dynamiczna waga kontrolna Essentus, którą za pomocą wielu dodatkowych opcji można dostosować do indywidualnych potrzeb, co z pewnością obniży koszty ponoszone przez użytkownika.
***
KIPP – zamki obrotowe Hygienic DESIGN z uchwytem T
Na początku bieżącego roku firma KIPP wprowadziła do swojej oferty zamki obrotowe Hygienic Design z uchwytem T. Te zamki obrotowe ze stali nierdzewnej (obudowa i uchwyt: 1.4404; nakrętka uziemiająca i śruba: 1.4301) nadają się przede wszystkim do zastosowania w obszarach wymagających wysokiego standardu higieny, np. w przemyśle spożywczym lub szpitalach i gabinetach lekarskich.
***
Jak wybrać system inspekcji X-ray?
System inspekcji X-ray ma spełniać konkretne wymagania firmy. Ciaran Murphy z Ishida Europe wyjaśnia, na co zwracać uwagę. Zanim wybierzemy konkretną maszynę, powinniśmy uwzględnić serię czynników.
***
Wagi liczące sztuki firmy METTLER TOLEDO
Wagi liczące są stosowane w wielu branżach, w tym w produkcji i dystrybucji części samochodowych oraz elementów elektronicznych, plastikowych i metalowych. Dokładne i efektywne zarządzanie materiałami stanowi podstawę udanej, rentownej produkcji. Chociaż zasada działania jest prosta, dokładne i wydajne liczenie może być wyzwaniem.
***
Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych
Oddzielanie i kierowanie delikatnych porcji ryb do odpowiednich kanałów produkcji z dużą prędkością jest trudnym zadaniem. Valka, islandzka firma high-tech, projektuje i buduje zaawansowane maszyny dla przemysłu rybnego. Stosuje w nich silniki Linmot ze stali nierdzewnej, którym niestraszne są trudne warunki, jakie panują w tej branży: wszechobecna woda morska, wysokie ciśnienie i agresywna chemia stosowana podczas mycia.
***
Uniwersalna maszyna rolowa. TFS 200 MSV do: MAP – SKIN – VACUUM
Dzięki staraniom naszych inżynierów został opracowany nowy model maszyn do pakowania w atmosferze modyfikowanej (MAP), SKIN lub VACUUM. TFS 200 MSV to innowacyjna maszyna, która pozwala nam na pakowanie na wiele sposobów. Oprócz pakowania w folię miękką oraz w folię twardą maszyna ma możliwość pakowania w folię laminowaną z warstwą papieru.
***
Formowanie wtryskowe za pomocą drukowanych narzędzi. Pięćdziesiąt pięć bezsmarowych materiałów igus dostępnych do wytwarzania indywidualnych części odpornych na zużycie
Firma igus rozszerza usługę druku 3D poprzez wprowadzenie metody formowania wtryskowego za pomocą drukowanych narzędzi do szybkiej produkcji bezobsługowych części specjalnych.
***
Maszyna do pakowania dla przemysłu cukierniczego. Większa opłacalność dzięki interfejsowi IO-Link
Przemysł cukierniczy to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów. Wiele nowych rozwiązań z zakresu pakowania wykorzystuje innowacyjne technologie. LoeschPack, wiodący producent maszyn do pakowania z siedzibą w Altendorf w Niemczech, jest jedną z największych firm, które wykorzystują zalety funkcji nowego standardu komunikacyjnego IO-Link. Jest on stosowany w układarce, która stanowi część nowej maszyny do pakowania LRM-DUO.
***
Bohdan Szafrański
Wrocław, 17 września 2019 r. Konferencja ROBOTECH
W tym roku we wrześniu już po raz czwarty we Wrocławiu odbyła się Konferencja ROBOTECH i zgromadziła osoby zawodowo zainteresowane praktycznym wykorzystaniem robotów w przemyśle. To jedna z najważniejszych na polskim rynku konferencji dotyczących robotyki i nowych technologii.
***
Mobilne skidy BP-500 oraz BS-500
Proces wprowadzania proszku do cieczy jest prosty: wystarczy tylko go wysypać na powierzchnię cieczy i rozmieszać. Wiadomo, że będzie się przy tym kurzyć – często proszek spada obok zbiornika, do tego w cieczy lądują obce przedmioty. Wiadomo też, że proszek przykleja się wszędzie: do ścian zbiornika, do mieszadła oraz pozostałych elementów mających z nim kontakt. Przy zetknięciu proszku z cieczą tworzy się cała masa grudek i aglomeratów. Proces ich rozbijania trwa długo i często wymaga zaangażowania energochłonnych mieszadeł. Wprowadzanie proszków jest niezdrowe zarówno dla operatora, jak i dla samego procesu. Jednak może to przebiegać zupełnie inaczej…
***
Monitoring produkcji – rozwiązania techniczne
Dobre wykorzystanie maszyn i czasu pracowników wymaga pomiarów, analizy i dobrej wizualizacji wyników – dla motywacji załogi oraz informacji niezbędnej zarządzającym.
***
Bogusław Krasuski
Zintegrowana, inteligentna i interaktywna. Automatyzacja jako droga do optymalnej i efektywnej produkcji
Producenci stają przed wieloma wyzwaniami, przechodząc do elastycznego środowiska produkcyjnego. Tylko wtedy, gdy są pewni spełnienia zarówno wymagań stawianych przez konsumentów, jak i rynku, mogą rozpocząć optymalny proces zwiększania elastyczności produkcji i drogę do ostatecznego celu, jakim jest stworzenie „Fabryki Przyszłości”.
***
Bogusław Krasuski
Inteligentne linie pakujące
Wdrażanie założeń Przemysłu 4.0 w linii pakującej może przynieść wiele korzyści: od lepszego zarządzania danymi po ogólną poprawę wydajności. Mimo to wymiana całej linii produkcyjnej w przypadku firm z branży opakowaniowej często nie jest nawet rozważana, ze względu na to, że już teraz w tym sektorze udaje się osiągać niskie marże. Oczywiście to właśnie kompleksowa modernizacja linii i jej przekształcenie w bardziej nowoczesną, elastyczną i inteligentną przyniesie najwięcej korzyści, jednak nawet wprowadzenie drobnych zmian w istniejących liniach może znacząco zwiększyć ich efektywność.
***
Zrobotyzowane procesy zgrzewania
Obecnie najczęściej stosowanym rodzajem zgrzewania elektrycznego jest zgrzewanie oporowe. Dzieli się je na: doczołowe (zwarciowe, iskrowe); punktowe (jedno- i dwustronne); liniowe (na zakładkę, liniowo-doczołowe); garbowe.
***
Systemy recyklingu odpadów opakowaniowych
W modelu gospodarki opakowaniowej w obiegu zamkniętym istotnego znaczenia nabierają systemy recyklingu (materiałowego lub organicznego), które należy postrzegać jako całą infrastrukturę techniczno-technologiczną oraz organizacyjno-prawną, umożliwiającą pozyskanie odpadów i ich przetworzenie. W przypadku recyklingu materiałowego jest to przetworzenie na nowy wyrób finalny, a podczas recyklingu organicznego odpady zostają przetworzone na kompost (warunki tlenowe) lub w celu uzyskania metanu (warunki beztlenowe). Z uwagi na stosunkowo niski poziom opakowań biodegradowalnych wprowadzonych w kraju na rynek podstawowe znaczenie ma system recyklingu materiałowego, który dotyczy większości opakowań z tradycyjnych materiałów opakowaniowych.
***
Marta Osińska
Korekty finansowe w projektach unijnych
Dotacje stwarzają duże możliwości dla rozwoju firm. Wiele przedsięwzięć nie byłoby możliwych do realizacji w tak szerokim zakresie i szybkim czasie bez ich udziału. Jednak dotacja to przywilej obarczony dość restrykcyjnymi zasadami wydatkowania środków. W przypadku naruszenia zapisów umowy o dofinansowanie, przede wszystkim w zakresie NIEPRAWIDŁOWOŚCI w prowadzeniu postępowań o udzielenie zamówień, na Beneficjentów nakładane są KOREKTY FINANSOWE. Prawidłowość wydatkowania środków często jest kontrolowana, w związku z czym dobrze mieć świadomość, jakie konsekwencje niosą ze sobą takie naruszenia i jak ich unikać.
***
Anna Szymczak
Dotacje UE – pułapki w procedurach wyboru dostawców
Realizując projekt z dotacją UE, beneficjenci z perspektywy 2014–2020 mają narzucone określone procedury wyboru dostawców, w ramach których mają się poruszać. Te wymagania dotyczą także podmiotów spoza ustawy o zamówieniach publicznych, czyli takich, jak np. prywatne przedsiębiorstwa. Jak wskazuje praktyka, na tym polu pojawiają się spore problemy wynikające z niewiedzy lub z niefrasobliwości. Efekty takich błędów mogą być poważne, bo mogą skutkować utratą części, a nawet całości dotacji na określony wydatek.
***
Jacek Leszczyński
Europejski przemysł tworzyw. Licz na najlepsze, szykuj się na najgorsze
W końcówce drugiej dekady XXI wieku europejski przemysł tworzyw sztucznych stanął przed wyzwaniami na wielu frontach. Jak wieszczą niektórzy, gospodarka po prostu się załamuje; przedłużające się zamieszanie związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wywołuje od dłuższego już czasu fale powracających niepokojów; chwieją się główne rynki eksportowe; a zaostrzające się postawy konsumentów wobec opakowań z tworzyw sztucznych prowadzą do pośpiesznych – czasami nawet krytycznie ocenianych – działań legislacyjnych wytyczających drogę ku gospodarce o obiegu zamkniętym.
***
Andrzej Niziołek
Administracja samorządowa a ochrona danych
Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli o zarządzaniu bezpieczeństwem informacji w jednostkach samorządu terytorialnego, obecnie prawie 70 proc. skontrolowanych urzędów nie radzi sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa przetwarzania informacji. Jakie kroki powinny podjąć urzędy, aby w pełni zabezpieczać dane obywateli? Veeam, lider rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, które zapewniają zarządzanie danymi w chmurze (Cloud Data Management™), prezentuje 5 wskazówek dotyczących skutecznej ochrony informacji.
***
Andrzej Niziołek
Cztery zasady zarządzania danymi w chmurze
W 2018 r. przetwarzanie w chmurze po raz pierwszy w swojej historii wkroczyło w fazę początku stabilizacji oczekiwań (ang. Slope of Enlightenment) na słynnym wykresie Gartner Hype Cycle, który przedstawia kolejne etapy dojrzewania technologii. To punkt zwrotny – chmura przestała być technologią, o której dyrektorzy oraz menedżerowie działów IT rozmawiają, ale niekoniecznie ją wdrażają, i stała się obowiązkowym „wyposażeniem” każdego przedsiębiorstwa cyfrowego.
***
Spójna identyfikacja przepustką do globalnego sukcesu w branży kosmetycznej. Kosmetyki pod lupą
Bez przejrzystych i kompletnych danych produktowych właściwie nie ma co liczyć na sprzedaż kosmetyków w sieci. Identyfikowalność to podstawa e-handlu. System globalnej standaryzacji oferowany przez GS1 zapewnia transparentność, którą docenią zarówno pracownicy, jak i klienci.
***
CosmeticBusiness Poland potwierdza swoją pozycję największych targów dla polskiego przemysłu kosmetycznego
Czwarta edycja CosmeticBusiness Poland, która odbyła się w dniach 25 i 26 września br., potwierdziła, iż targi te stanowią najważniejsze w Polsce miejsce spotkań dla dostawców produktów i usług dla branży kosmetycznej i detergentowej. W ramach CosmeticBusiness Poland oraz odbywających się równocześnie targów HPCI Home and Personal Care Ingredients Exhibition and Conference blisko 300 wystawców oraz reprezentowanych przez nich firm i marek zaprezentowało najnowszą ofertę dla przemysłu kosmetycznego i detergentowego, w tym surowce, maszyny, opakowania, etykiety oraz usługi laboratoryjne i doradcze. Towarzyszący targom CosmeticBusiness Poland program konferencji poruszał aktualną tematykę, prezentując m.in. nadchodzące trendy w branży kosmetycznej oraz wpływ polityki zrównoważonego rozwoju na przemysł kosmetyczny.
***
Siła spotkań na Targach SYMAS® i MAINTENANCE
Międzynarodowe Targi SYMAS® i MAINTENANCE, które odbyły się w dniach 2–3 października 2019 r. w EXPO Kraków, udowodniły, że jedna rozmowa lub jedno spotkanie warte są więcej niż wiele wysłanych e-maili. Świadczy o tym bardzo duże zainteresowanie imprezą, której siła wynika m.in. z połączenia dwóch rodzajów targów przemysłowych. Tegoroczną edycję odwiedziły 2874 osoby, które poszukiwały konkretnych rozwiązań i produktów wśród stoisk 212 wystawców z 12 krajów.