Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/2006

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 01/2006


Witold Czmich
Kontrola produkcji w przemyśle spożywczym
Wiele firm produkcyjnych wprowadza obecnie wymagane przez odbiorców standardy w zakresie bezpieczeństwa i zapewnienia jakości, takie jak HACCP, związana z nim tzw. Dobra Praktyka Produkcyjna (GMP), a także systemy śledzenia produkcji, umożliwiające tworzenie pełnej genealogii produktów. Wdrażając system umożliwiający spełnienie tych norm, przedsiębiorstwo odnosi również szereg istotnych korzyści, wynikających z faktu zastosowania nowoczesnego oprogramowania przemysłowego.

***
Tomasz Wilk
Spotkanie dystrybutorów firmy RADWAG
Wyprodukowanie przez radomską firmę RADWAG 150-tysięcznej wagi było okazją do zorganizowania kolejnego już spotkania dystrybutorów tej firmy. Spotkanie odbyło się 27 stycznia br. w hotelu GROMADA w Radomiu. Firma RADWAG jest wiodącym producentem wag elektronicznych, a jej wyroby mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

***
Wieńczysława Gizmajer
Droga do realizacji wzorca jednostki miary masy w Polsce
W Polsce, podobnie jak i w innych krajach, pierwsze miary odnoszone były do ciała ludzkiego. Najstarszym źródłem wiedzy o miarach w dawnej Polsce była bulla (urzędowy dokument papieża) Innocentego II, który w 1136 r. uznał arcybiskupstwo gnieźnieńskie. W bulli tej, nazywanej gnieźnieńską, jest mowa o pierwszych polskich mierniczych, żerdnikach, wymierzających granice pól osadniczych.

***
Woda pitna w butelkach PET
W ostatnich latach butelki PET (politereftalan etylenu) stały się szeroko wykorzystywanym opakowaniem do napojów. Źródłem sukcesu tego materiału są jego korzystne cechy, takie jak: niska waga, odporność na uszkodzenia, możliwość wielokrotnego użycia, efektywność kosztów i łatwa aplikacja.

***
Piotr Huryń
Seria B&R Power Panel – więcej niż panele operatorskie
Współczesny rozwój technologii przemysłowej stawia nowe wymagania przed dostawcami systemów sterowania: realizacja bardziej skomplikowanych i szybszych algorytmów sterowania, przyjazna wizualizacja, większe pamięci, kompaktowa budowa, łatwość rozbudowy systemu, uniwersalne narzędzia programistyczne – to wszystko przy jednoczesnej redukcji kosztów.

***
Jacek Majewski
Badanie przeciwwstrząsowych opakowań piankowych
Gwałtowny rozwój mikroelektroniki i mechaniki precyzyjnej sprawił, że wiele wyrobów – np. sprzęt RTV, sprzęt komputerowy – zawiera podzespoły lub elementy wykonawcze o coraz mniejszych wymiarach i coraz mniejszej masie – ale także o coraz delikatniejszej konstrukcji. Dlatego tym większego znaczenia nabiera zapewnienie takim wyrobom opakowań przeciw-wstrząsowych, które zabezpieczą kosztowny sprzęt przed uszkodzeniem podczas transportu na (często długiej) trasie od producenta do sieci handlowej, a następnie do użytkowników.

***
Taśmy transportujące i pasy napędowe płaskie
Firma Chiorino produkuje taśmy transportujące z materiałów wyjściowych, przez proces walcowania, otrzymując produkt o szerokości 2000, 3000 i 3500 mm. Standardową ofertę produkcyjną stanowi 110 różnych typów taśm, mogących dostarczyć odpowiednie rozwiązania w transporcie towarów o lekkiej i średniej masie, dla każdej gałęzi przemysłu.

***
Marcin Szendzielorz, Rainer Beudert
Prosta integracja - OPC w Ethernecie
Kierownik działu elektrycznego, inżynier odpowiedzialny za projekty oraz specjalista planujący przyszłe linie produkcyjne stoją przed decyzją, czy zastosować OPC jako standardowy interfejs. Zadają sobie przy tym pytanie: dlaczego w ogóle zdecydować się na OPC?

***
Nowe komponenty z rodziny AED i FIT
Nowa generacja inteligentnych przetworników wagi FIT i cyfrowych wzmacniaczy przemysłowych z serii AED została stworzona z myślą rozszerzenia oferty firmy HBM w zakresie dostaw komponentów na potrzeby zautomatyzowanych procesów ważenia dynamicznego i pakowania towarów.

***
Przepisy unijne sprzyjają lokalnym producentom wag
Wykonanie wagi samochodowej czy zbiornikowej nie musi wiązać się z koniecznością zatwierdzania typu WE. Firma Cardinal Scale Manufacturing z USA, która jest największym niezależnym producentem wag w Stanach Zjednoczonych, oferuje różne wersje zestawów podzespołów do tensometrycznych wag platformowych, samochodowych oraz ważenia technologicznego zbiorników, silosów itp.

***
Sterowniki OPLC - Unitronicsi Allen-Bradley
Elmark Automatyka Sp. z o.o. jest przedstawicielem firmy Unitronics, której flagowymi produktami są sterowniki z panelem operatorskim.

***
Marcin Uliński
Zarządzanie relacjami z klientem
Zapewnienie skoordynowanego funkcjonowania działu handlowego, a także sprawnego przepływu informacji na linii handlowiec – klient powinno być jednym z głównych priorytetów managerów wyższego szczebla. Zespół sprawnie działających handlowców bezpośrednio oddziałujących i reagujących na potrzeby klienta jednoznacznie przyczynia się do sukcesu firmy i generuje jej zyski.

***
Kontrola ciężaru w decydujących fazach: ważne zadanie przy przetwarzaniu mleka
Laiterie de Montaigu jest niezależnym zakładem rodzinnym, który został utworzony w 1932 roku i z biegiem lat stał się wzorcowym zakładem w zakresie produktów mlecznych. Suche produkty, jak mleko w proszku i pokarm dla niemowląt, a także masło z pieczęcią jakości Charentes-Poitou, Creme fraîche i śmietana, lody i produkty UHT to tylko niektóre ze specjalności wytworzonych przez Laiterie de Montaigu w celu spełnienia oczekiwań swoich klientów.

***
Współpraca i równowaga - Mettler Toledo i Arctic Frisa
Wszyscy lubią lody produkcji ARCTIC FRISA. Ta rodzinna firma z Holandii kładzie nacisk na jakość, a METTLER TOLEDO cieszy się, że może w tym pomagać.

***
Pakowanie świeżych produktów w przemyśle spożywczym
W poprzednim numerze kwartalnika „Ważenie – Dozowanie – Pakowanie” została przedstawiona szeroka gama różnych sposobów pakowania. W bieżącym numerze przybliżymy Państwu nowatorskie podejście do pionowego formowania, wypełniania i zamykania opakowań.

***
Agata Matuszewska, Zbigniew Kominek
Swobodnie programowalne procesory wagowe serii GSE
Firma Wikpol Sp. z o.o., jako autoryzowany przedstawiciel amerykańskiej firmy GSE Scale Systems, oferuje produkowane przez tę firmę nowoczesne, swobodnie programowalne procesory wagowe. Procesory wagowe GSE są uniwersalnymi przyrządami stosowanymi w systemach pomiaru masy i w układach sterowania.

***
Ewa Jankowska
Oferta handlowa Marflex – M.J. Maillis Poland Sp. z o.o.
Firma M.J. Maillis została założona przez Michaela Maillisa w 1968 roku. Przez wiele lat podstawową działalnością spółki była produkcja taśm stalowych (bednarki). W roku 1995 Michael Maillis, zarządzający firmą i będący jej największym udziałowcem, zdecydował się na rozszerzenie zakresu produkcji. Przyjęta strategia zakładała, że w ciągu kilku lat powstanie Grupa Maillis jako globalna organizacja dostarczająca systemy opakowań (materiały i urządzenia) najpierw w Europie, a następnie w Ameryce Północnej.

***
Zenon Foltynowicz
Czy butelki z tworzyw sztucznych zostaną zaakceptowane przez piwoszy?
Ostatnio przeprowadzone porównawcze bilanse ekologiczne dla opakowań szklanych i PET wykazały, że opakowania poliestrowe mają porównywalny wpływ na środowisko, jak opakowania szklane, a w niektórych przypadkach wypadają nawet lepiej. Można by sądzić,że rynek opakowań dojrzał do opakowań z tworzyw sztucznych. Jednakże do prawdziwego wzrostu zainteresowania tym typem opakowań przyczyniło się, uchwalone w 2003 roku, niemieckie ustawodawstwo recyklingowe.

***
Międzynarodowe Targi Gdańskie zapraszają na Targi Spożywcze – Oferta Eksportowa DELIKATESY
Z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa na Targi Spożywcze DELIKATESY, które odbędą się w Gdańsku w dniach 9–11 maja 2006 roku. Miło nam poinformować, że odpowiadając na potrzeby Klientów, wzbogaciliśmy dotychczasową formułę Targów POLFOOD, MLECZNA REWIA, MEAT EXPO, powiększając ją o sektor PRODUKTU REGIONALNEGO i SALON TECHNOLOGICZNY. Biorąc pod uwagę fakt, iż głównym motorem napędowym dla branży żywnościowej jest eksport produktów rolno-spożywczych, doprecyzowaliśmy misję Targów.

***
Agata Matuszewska, Zbigniew Kominek
Nowe Produkty firmy Wikpol Sp. z o.o.
Firma Wikpol Sp. z o.o. powstała w 1991 roku w Lublinie i od początku zajmuje się dostarczaniem dla przemysłu nowoczesnych technologii w zakresie elektronicznych systemów pomiaru masy, dozowania i pakowania oraz specjalizowanych systemów informatycznych.

***
Tadeusz Minksztym, Andrzej Gizicki
Rozproszone systemy sterowania silnikami - Przetwornice częstotliwości VLT® Danfoss do nabudowy i w układach zintegrowanych z silnikami
W ciągu ostatnich kilku lat rozproszone systemy sterowania i kontroli napędami pozostają w centrum zainteresowania inżynierów i osób zarządzających wysoko wydajnymi procesami produkcyjnymi w różnych sektorach przemysłu.

***
Grzegorz Sokołowski
Traceability – spełnienie wymagań prawnych i korzyść dla firmy
Producenci branży spożywczej dostarczają obecnie na rynek towary, które poprzez spełnienie odpowiednich norm jakościowych są teoretycznie bezpieczne dla konsumenta. Jednak już od 1 stycznia 2005 r. przedsiębiorstwa tego sektora zobowiązane są do spełnienia dodatkowych wymagań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa produktów wprowadzanych na rynek.

***
Największe targi biznesowe branży kosmetycznej w Polsce i Europie Środkowej
Po dwóch edycjach, odbywających się w maju w warszawskim centrum wystawienniczym EXPO XXI, Targi interCHARM Polska na trwałe wpisały się w kalendarz biznesowych imprez targowych zarówno wśród przedsiębiorców związanych z kosmetyką, jak również z przemysłem opakowaniowym, surowcowym oraz maszynowym branży kosmetycznej.

***
Statystyki opakowań typu puszka
Na świecie co roku zużywa się ponad 205 miliardów puszek. Dane na temat średniej światowej odzysku opakowań aluminiowych mówią o 58 proc. recyklingu. Przodują tu takie kraje, jak Szwajcaria, Szwecja i Finlandia, gdzie powtórnie wykorzystuje się ponad 90 proc. puszek.

***
Jan Boratyński
Inwentyka? TRIZ? Co to takiego?
Przemysł konfekcjonowania towarów, z czym wiąże się ważenie, pakowanie w opakowania jednostkowe i zbiorcze, problem reklamy i promocji – to dziś odrębna dziedzina techniki, bardzo specyficznej, stawiającej bardzo wysokie wymagania konstruktorom urządzeń dozujących, ważących i pakujących. Niezbędna jest tu, obok szerokiej wiedzy fachowej i „pozafachowej”, duża wyobraźnia, inicjatywa, jednym słowem – jak to się dziś modnie mówi – kreatywność.

***
Targi EuroLab 2006
Największa w Polsce impreza wystawiennicza urządzeń pomiarowych i kontrolnych – VIII Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab – odbędzie się 8–10 marca 2006 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

***
Rekord na jubileusz - PLASTPOL po raz dziesiąty
Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL – jedna z największych Europie wystaw branżowych – szykują się do wyjątkowego jubileuszu. W dniach 30 maja – 2 czerwca 2006 roku. PLASTPOL odbędzie się już po raz dziesiąty. Impreza już teraz przyciągnęła rekordową w dziesięcioletniej historii Targów ilość wystawców.

***
Gabriela Dutkowska
Ponadbranżowa platforma informacji i zbytu - Konferencja prasowa – Anuga FoodTec
Technologie stosowane w przetwórstwie produktów spożywczych i napojów to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu w Europie. Fakt, że czołowi producenci maszyn spożywczych mają swoje siedziby właśnie tutaj, nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę chociażby różnorodność tradycji kulinarnych na naszym kontynencie. W ślad za przemysłem spożywczym podążają producenci maszyn pakujących i opakowań, gdyż dobra konsumpcyjne potrzebują odpowiedniej oprawy, by zachować swoją świeżość i przyciągać uwagę konsumentów.

***
Gabriela Dutkowska
Nowatorskie technologie dla przemysłu - Konferencja prasowa HANNOVER MESSE 2006
Największa i zarazem najważniejsza dla światowego przemysłu prezentacja innowacyjnych technologii i osiągnięć, czyli kolejna edycja HANNOVER MESSE, odbędzie się 24–28 kwietnia 2006 r. Zgromadzi ona pod jednym dachem 10 specjalistycznych targów branżowych, dotyczących m.in. automatyzacji procesów, produkcji oraz budynków przemysłowych, odnawialnych źródeł energii, sieci rurociągów i kanałów przesyłowych, systemów informatycznych i telekomunikacyjnych, monitorowania, a także mikrosystemów i nanotechnologii.

***
Magdalena Grzonka
Najważniejsze to czyste środowisko - POLEKO 2005
Już po raz 16. odbyły się Targi Ekologiczne w Poznaniu, które są największym wydarzeniem o tejże tematyce w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Impreza stworzyła doskonałą okazję do nawiązania współpracy z przedsiębiorstwami i samorządami lokalnymi, jak również z partnerami przybyłymi z terenów Zachodniej oraz Wschodniej Europy.

***
Gabriela Dutkowska
Jak zaskoczyć i zainteresować konsumenta, czyli innowacyjne opakowanie
Jak skutecznie dotrzeć do konsumenta i na jakie strategie packagingu się zdecydować? Czy opakowanie może być źródłem sukcesu marki? Czy dokonać rewolucji, czy tylko ewolucji opakowania, by zmiany zostały pozytywnie ocenione przez konsumenta? Na te i wiele innych pytań można było znaleźć odpowiedź podczas dwudniowej konferencji „Innowacyjne opakowanie: od projektu do wykonania”, która odbyła się 21–22 listopada 2005 r. w warszawskim hotelu InterContinental.

Reklama