Archiwum - numer 01/2003
Ewa MączewskaKontrola towarów paczkowanych
Z dniem 1 stycznia 2003 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 6 września 2001 r. o towarach paczkowanych (Dz. U. Nr 128, poz. 1409). Ustawa określa zasady paczkowania produktów przeznaczonych do sprzedaży w opakowaniach i oznaczania towarów paczkowanych znakiem "e" oraz zasady produkcji butelek miarowych i oznaczania ich znakiem "3" (odwrócony epsilon).
***
Jerzy Kostuś
K-SFT (smart force transducer) - inteligentny przetwornik siły w 100% cyfrowy
K-SFT jest to cyfrowy przetwornik pomiarowy, wykorzystujący zależność zmian częstotliwości rezonansowej drgań struny wywołanych zmianą jej naprężenia. W oparciu o cienki drut umieszczony w stałym polu magnetycznym zastosowano układ generatora, którego częstotliwość rezonansowa zależy jedynie od naprężenia drutu. Układ zapewnia stałą amplitudę drgań. Zmiana naprężenia drutu następuje w wyniku odkształcenia obudowy pod wpływem przyłożonego obciążenia.
***
Wojciech Surtel, Mariusz Duk, Anna Smolińska
Model pomostowej wagi kolejowej
Kolejowa waga pomostowa jest urządzeniem pomiarowym do określania i kontroli ruchu masy poprzez nacisk kół lub wózka przejeżdżającego pojazdu. Jest elementem torowiska i stanowi część ciągu komunikacyjnego. W trakcie ważenia pociągu przejeżdżającego przez wagę powstaje wiele zakłóceń sygnału pomiarowego wywołanych takimi zjawiskami, jak udarowe działanie koła na szynę w miejscu złącza szyn, nierównościami na obwodzie koła lub spłaszczeniem profilu koła (zowalizowanie koła), ruchem wężykowym zestawów kołowych lub wózków, oddziaływaniem sprzęgów samoczynnych itp. Ważnym elementem jest podłoże, na którym zainstalowano wa-gę. Rodzaj i stan podłoża wpływa na wielkość tłumienia drgań przenoszonych poprzez grunt z sąsiednich pomostów lub torowiska. Wymienione zjawiska stanowią dodatkowe źródło sygnałów zakłócających. Analiza wpływu zakłóceń na wynik pomiaru umożliwi opracowanie metody estymacji masy minimalizującej błędy, które mają swoje źródła w oddziaływaniu pomiędzy pomostem ważącym i ważonym pojazdem. W artykule przedstawiony został model wagi pomostowej uwzględniający wpływ sygnałów zakłócających na wynik pomiaru masy.
***
Higrograf i termograf/ minirejestrator wilgotności i temperatury LB-520
Obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące pomiarów i rejestracji temperatury i wilgotności względnej w pomieszczeniach zamkniętych, szczególnie tam, gdzie przechowywane są produkty spożywcze, farmaceutyczne oraz takie, które muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki klimatyczne, nakazują stosowanie do tego celu legalizowanych przyrządów pomiarowych.
***
Dariusz Krzysztof Stempka
Sterowanie systemem naważania surowców w Heinz Glas Działdowo Sp. z o.o.
Każdy proces produkcyjny, w tym również produkcja szkła, wymaga utrzymania ostrych reżimów technologicznych, które zapewnią wysoką jakość i atrakcyjność wyrobu. Produkcja wysokogatunkowych opakowań szklanych dla przemysłu kosmetycznego zaczyna się już na zestawiarni, gdzie wysokiej jakości komponenty muszą być naważone z dużą precyzją w ramach ściśle określonych receptur.
***
Zbigniew Pawelski, Tomasz Szydłowski
Przekładnia hydrostatyczna w hybrydowym układzie napędowym pojazdu - Część I
Napędy hydrostatyczne to takie, w których występuje przemiana energii mechanicznej na hydrauliczną, którą można łatwo przenosić, sterować i rozdzielać, aby następnie w siłownikach lub silnikach ponownie zamienić na energię mechaniczną.
***
Tanie i dokładne liczenie odlewów wtryskowych
Abaloid Plastics (Leicester, Wielka Brytania), producent odlewów plastikowych wykonywanych metodą wtryskową, znalazł dzięki nowym wagom METTLER TOLEDO korzystny sposób na zwiększenie dokładności liczenia produktów. Przedsiębiorstwo zakupiło 20 wag liczących typu Viper MonoBloc, mając na celu podniesienie efektywności własnych linii produkcyjnych.
***
WeighbarŽ - nowatorska konstrukcja przetworników tensometrycznych
Avery Berkel, brytyjski producent wag i systemów ważących, oferuje nowatorskie rozwiązanie w dziedzinie przetworników tensometrycznych: WeighbarŽ. W luźnym tłumaczeniu oznacza to: pręt ważący. Ten rodzaj konstrukcji charakteryzuje się wysoką odpornością na trudne warunki pracy, niezawodnością oraz dokładnością pomiaru obciążenia. Jednakże największą zaletą tych przetworników jest niewrażliwość na działania wszelkiego rodzaju sił bocznych, skośnych i skręcających. Wszystko to za sprawą unikalnej, opatentowanej zasady działania.
***
Wacław Kollek, Piotr Osiński
Diagnozowanie maszyn i urządzeń hydraulicznych metodą holografii akustycznej
W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania metody holografii akustycznej w pomiarach złożonych procesów wibroakustycznych. Innowacyjne metody badawcze wytyczają nowe perspektywy rozwoju w obniżeniu emisji hałasu, którego poziom coraz częściej świadczy o klasie maszyn i urządzeń.
***
Trzpienie pomiarowe firmy Magtrol
Pomiar sił i przeciążeń w istniejących lub modernizowanych konstrukcjach przemysłowych wymaga zwykle zastosowania skomplikowanych i kosztownych urządzeń pomiarowych. Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie tzw. trzpieni pomiarowych. Montowane w miejsce normalnych trzpieni umożliwiają monitorowanie sił działających w danym miejscu konstrukcji.
***
Marek Kurkowski
Przyrządy wirtualne w pomiarach mocy obwodów z przebiegami niesinusoidalnymi
W artykule przedstawiono koncepcję zastosowania przyrządu wirtualnego, zrealizowanego w środowisku graficznym DasyLab do pomiarów, rejestracji i analizy przebiegów niesinusoidalnych ze szczególnym uwzględnieniem wyznaczania wartości mocy [5, 6, 7].
***
LMI Milton Roy - sterowniki procesu dozowania - LIQUITRON. miernik/regulator pH, typ DP5000, REDOX, typ DR5000
Regulator DP/DR 5000 jest mikroprocesorowym sterownikiem z jednym wejściem pomiarowym pH/ORP oraz dwoma przekaźnikami sterującymi zaworami lub pompami w układzie ON/OFF i niezależnymi dwoma wyjściami impulsowymi niskonapięciowymi dla regulacji proporcjonalnej pomp dozujących, sterowanych impulsowo. Czytelny wyświetlacz ciekłokrystaliczny dostarcza nam bieżącej informacji o zachodzącym procesie oraz w sposób aktywny prowadzi nas poprzez Menu doboru wszelkich nastaw regulatora, a także wskazuje nam drogę kalibracji.
***
Dobry partner, solidna firma
Firma UNISCALE, oferująca profesjonalne systemy ważące, od wielu lat współpracuje z Avery Berkel. O prężnym rozwoju swojej firmy, produktach i prestiżowych osiągnięciach z Cezarym Mroczkiem, dyrektorem firmy UNISCALE, rozmawiała Katarzyna Jaworek, redaktor "Ważenia - Dozowania - Pomiarów".
***
FIT - optymalizacja procesu dozowania
FIT (od. Fast Intelligent Transducer) to nowa generacja przetworników cyfrowych firmy HBM przeznaczonych do celów ważenia dynamicznego. Oprócz typowych funkcji pomocnych w procesie ważenia, nowa rodzina przetworników cyfrowych dostarcza również możliwość bezpośredniego sterowania procesami sortowania, napełniania i dozowania.
***
Patryk Lange
Rewolucja od kuchni, czyli: NOWY PANEL ADMINISTRATORSKI DLA FIRM na www.automatyka.pl
W styczniu 2003 r., Serwis automatyka.pl uruchomił nowy moduł, służący do edycji danych dotyczących zarejestrowanych firm. Powstał szereg zupełnie nowych funkcji, które umożliwiają wprowadzanie jeszcze bardziej kompleksowej i uporządkowanej informacji o firmach zarejestrowanych w Serwisie.
***
Elmark Automatyka Sp. z o.o. - 20 lat tradycji na rynku systemów automatyki w Polsce
Firma znana dzisiaj pod nazwą Elmark Automatyka Sp. z o.o. działała od 1983 roku najpierw pod nazwą "Wyrób i Naprawa Urządzeń Elektronicznych", a następnie "Elmark - Zakład Cyfrowych Urządzeń Pomiarowych Kontrolnych Sterujących". W pierwszych latach działalności firma zajmowała się konstrukcją i produkcją sterowników mikroprocesorowych w standardzie "MIKROSTER". Standard ten został opracowany przez inżynierów z "PIE" (Przemysłowego Instytutu Elektroniki), a następnie wdrożony do produkcji w zakładach "UNITRA-CEMI" w Szczytnie. Jednak w tamtym okresie scentralizowany system gospodarczy uniemożliwiał szybkie nadążanie przemysłu za pojawiającymi się na rynku nowymi typami mikroprocesorów. Tę lukę związaną z szybkością projektowania i wdrażania nowych pakietów mikroprocesorowych dostrzegła nasza firma i postanowiła ją wypełnić.
***
Zdzisław Kwiatkowski
Ważenie stare jak świat - część V
Wagi równoramienne stosowane są od początku istnienia pomiarów masy. Jak już wcześniej opisywano, wagi te przetrwały przez wieki w niezmiennej formie. Dopiero wiek XVI przyniósł zmiany w konstrukcji tych wag.
***
V Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EUROLAB2003
W dniach 26-28 lutego 2003 r. w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki odbędą się jubileuszowe V Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2003.
***
Czy Twoje pieniądze mają nadal odpływać?
Szukając oszczędności nie zdajemy sobie sprawy, że codziennie tracimy majątek, pozwalając toczyć się sprawom własnym rytmem. Sprężone powietrze jest czystym i powszechnie stosowanym medium praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu. Powstające w kompresorowni, na liniach przesyłowych i w urządzeniach odbiorczych przecieki są zwykle trudno wykrywalne, a prowadzą do znaczących strat tego medium.
***
Nowości w ofercie NIVELCO-POLAND Ultradźwiękowy, dwuprzewodowy kompaktowy miernik poziomu typu EchoTREK - Next Generation
Seria nowych, inteligentnych, dwuprzewodowych, ultradźwiękowych mierników poziomu typu EchoTREK obejmuje urządzenia do pomiaru poziomu cieczy do 8 m, stanowiąc ekonomiczne rozwiązanie bezkontaktowego pomiaru poziomu praktycznie dla wszystkich branż przemysłu.
***
Katarzyna Kajstura
Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2002
Międzynarodowe Targi Ekologiczne POLEKO 2002 odbyły się w dniach od 19 do 22 listopada ub. r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. POLEKO są największą imprezą ekologiczną w Europie Środkowej. Podczas tegorocznej edycji Targów zaprezentowana została oferta ponad 600 wystawców z 17 państw na powierzchni przekraczającej 12 tys. m2. Rozwiązanie problemów ekologicznych wymaga współpracy instytucji finansowych, inwestorów i wykonawców. Do realizacji inwestycji służących ochronie środowiska niezbędne są technologie i rozwiązania. Bez społecznej edukacji ekologicznej nie można liczyć na pełny sukces w tej dziedzinie. Targi POLEKO stanowią platformę, na której spotykają się zarówno organizacje i instytucje wyspecjalizowane w różnorodnych działaniach na rzecz środowiska, jak i firmy oferujące nowoczesne technologie i urządzenia oraz ich odbiorcy.
***
Anna Nozdryn-Płotnicka
Elektrycy w Pałacu Kultury
IX Międzynarodowe Targi ELEKTRO EXPO, które odbyły się w dniach 5-8 listopada 2002 roku w Warszawie, zgromadziły na powierzchni 5 500 m2 około 130 wystawców krajowych i zagranicznych. Targi te miały podtytuł Elektroinstalacje, Elektronika i Oświetlenie, a zakres tematyczny organizatorzy zawarli w haśle: "O nowoczesne, funkcjonalne, bezpieczne, estetyczne i energooszczędne instalacje elektryczne i oświetleniowe".
***
Główne kierunki działania i preliminarz finansowy Stowarzyszenia Producentów Wag w Polsce na okres I kadencji władz
Informacja o działalności Stowarzyszenia Producentów Wag w Polsce