Archiwum - numer 01/2011
Nowa drukarka termotransferowa DOMINO V120i. Oszczędza Twój czas i pieniądzeFirma DOMINO, światowy lider w dziedzinie rozwiązań służących znakowaniu produktów, poszerza swoją ofertę termotransferowych drukarek Serii V o nowy model – drukarkę V120i.
***
Systemy ważące na bazie wag i terminali wagowych RADWAG
Firma RADWAG prezentuje ofertę przemysłowych systemów ważących budowanych w oparciu o wagi i terminale swojej produkcji. Mogą to być systemy dozujące, recepturujące, liczące, etykietujące, jak również systemy kontroli towarów paczkowanych. RADWAG oferuje również pomoc w implementacji systemów wagowych na liniach produkcyjnych zakładów przemysłowych zarówno na etapie projektowania, jak i wdrażania systemu ważącego.
***
Pakowarki próżniowe CAS CVP. Sposób na wysoką jakość żywności
Wysoka konkurencja pomiędzy placówkami handlowymi i dążenie do zaspokojenia potrzeb klientów przyczyniły się do powstania zapotrzebowania na małe stołowe pakowarki próżniowe przeznaczone do szybkiego pakowania nabywanych produktów. Firma CAS Polska, odpowiadając na potrzeby rynku, wprowadziła do swojej oferty linię stołowych pakowarek próżniowych CAS CVP.
***
Wózki paletowe z wagą
Większość towarów, które składujemy w magazynach, umieszczane są na paletach drewnianych. Dla ułatwienia składowania i transportu wymiary tych palet zostały zunifikowane. Standardem została tzw. europaleta – jej budowa, materiały, wymiary i oznaczenia zostały określone w normie. Ma to olbrzymie znaczenie zarówno przy planowaniu miejsca na składowanie towarów, projektach regałów magazynowych, jak i przy konstrukcji środków transportu do przemieszczania tych towarów.
***
Wagi hakowe produkcji CAS
W przemyśle często wykorzystywane są wagi do ważenia ładunków przemieszczanych przez suwnice lub dźwigi. Jest to specyficzny rodzaj wag. W ofercie CAS Polska wagi takie występują pod nazwą firmową CASTON II – THB lub CASTON III – THD. Wagi te różnią się zarówno konstrukcją, jak i przeznaczeniem. Generalnie wagi THB zalecane są do zastosowań w pomieszczeniach zadaszonych, a wagi THD mogą być stosowane na otwartej przestrzeni.
***
Krzysztof Kędra
Pomiar wilgotności bez problemów
Producenci betonu są przekonani, że pomiar wilgotności powiązany z systemem automatyki zapewni im właściwą jakość mieszanek. Często są w błędzie.
***
Elektroda pH InPro 4260. Mniejsza korozja dzięki kontroli pH
Korozja związana z działalnością rafinerii była i nadal jest tematem wielu badań, publikacji, szkoleń i forów internetowych. Chociaż z wielu opracowań wynika, iż dokonał się znaczny postęp w zakresie rozumienia tego zjawiska, to jednak problem ten jest nadal obecny i niewykluczone, że staje się coraz większy.
***
Czy tracisz czas i pieniądze przez błędy zliczania? Znajdź odpowiednią wagę z firmą METTLER TOLEDO
Podczas sprawdzania zapasów, pakowania części do pojemników lub potwierdzania ilości produkcji każda część jest ważna. Firma METTLER TOLEDO jest liderem w technologii precyzyjnego zliczania części, która gwarantuje, że do użytkownika lub jego klientów zostanie dostarczona tylko poprawna liczba części. Nasze niezwykle precyzyjne rozwiązania, takie jak waga zliczająca BBK4xx lub terminal wagowy IND690, zapewniają niezrównaną dokładność zliczania.
***
Kontroler IND780 Q.iMPACT do dozowania materiałów
Zwiększ wydajność o 30%, poprawiając jednocześnie dokładność procesu dozowania nawet o 90%.
***
Optymalizacja jest najważniejsza
Firma TMT Sp. z o.o. rozpoczęła swoją działalność w 1991 r. Intensywne kampanie marketingowe oraz znakomita jakość oferowanych produktów umożliwiły szybkie tempo wzrostu oraz uzyskanie w 2000 r. Certyfikatu Zgodności Systemu Jakości z normą ISO 9002 potwierdzonego przez Germanischer Lloyd Certifacation GmbH. W trosce o bezpieczeństwo oferowanych produktów spółka wdrożyła i utrzymuje system analizy i kontroli punktów krytycznych (HACCP). W kwietniu 2003 r. uzyskała również certyfikat ISO 9001:2000 oraz certyfikowała HACCP. W maju 2004 r. otrzymała certyfikat dopuszczający do handlu na rynku europejskim, czego im z głębi serca gratulujemy i kierujemy słowa uznania w kierunku tak znakomitej firmy ze 100-procentowym polskim kapitałem.
***
Elektronika wagowa HBM. DWS2103 – bezpieczne rozwiązanie dla legalizowanych systemów ważących w przemyśle
Nowy terminal do wag cyfrowych DWS2103 może być użyty do łatwej konfiguracji wag legalizowanych, które podlegają nowej dyrektywie europejskiej dotyczącej przyrządów pomiarowych MID (Measuring Instruments Directive). Wyświetlacz wagi pracuje zarówno z przetwornikami analogowymi, jak i cyfrowymi. HBM oferuje w tym zakresie cyfrowe przetworniki wagi typu FIT, jak również przetworniki analogowe łączone z elektroniką typu AED. Umożliwia to budowę zarówno automatycznych, jak i nieautomatycznych układów ważących. Nowy terminal wagowy jest interesujący szczególnie dla otwartych systemów, które pracują z PLC, jak i standardowymi sieciami przemysłowymi – w tym wypadku można je bardzo łatwo i tanio rozbudować o rozwiązanie w postaci wagi legalizowanej.
***
PAYPER. Workownica typu FFS do produktów żrących
W 2010 r. firma PAYPER podjęła się działań mających na celu rozwiązanie problemów związanych z pracą z produktami żrącymi. Używając technologii FFS, firma stała się jednym z głównych dostawców maszyn z bobiną cylindryczną dla produktów agresywnych.
***
Jarosław Łagowski
Analiza produktu + analiza opakowania = ustalenie optymalnej technologii produkcji. Analizujemy produkty w celu kontroli jakości oraz stabilności procesu
Każdy producent pewny wysokiej jakości swoich wyrobów potrzebuje autoryzacji mającej na celu pomoc w przekonaniu potencjalnych odbiorców, jak również w prowadzeniu ciągłej optymalizacji i kontroli procesu produkcyjnego.
***
PIOVAN. Światowy lider urządzeń peryferyjnych
Marka Piovan sięga tradycjami 1934 r., kiedy powstała jako firma mechaniki inżynieryjnej. W 1963 r. Piovan wkroczył do branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, specjalizując się w produkcji urządzeń peryferyjnych. Siedziba główna Piovan znajduje się w miejscowości Santa Maria di Sala koło Wenecji.
***
„Żyrafy” Rexroth w zakładzie Mokate
Nowo zainstalowany system transportowy w zakładzie produkcyjnym firmy Mokate jest w stanie odebrać z linii produkcyjnych do 40 kartonów zbiorczych na minutę. Dziewięć „żyraf”, czyli pionowych transporterów wykonanych na bazie systemu transportowego VarioFlow VFS100, wynosi kartony z poziomu maszyn produkcyjnych na wysokość 4 metrów do transporterów głównych.
***
Paletyzacja w fabryce Strauss Cafe Poland
Grupa Strauss to jeden z czołowych producentów kawy na świecie. Strauss Cafe Poland należąca do tej grupy – jako producent znajdujący się w czołówce palarni kawy w Polsce – wytwarza rocznie 20 000 ton kawy, sprzedając ją pod różnymi markami.
***
Piotr Kozakow
Linia paletyzacji kartonów z robotem przemysłowym FANUC Robotics typu M410iB
Co zrobić, gdy pakujemy i paletyzujemy dużą liczbę różnorodnych i ciężkich produktów? Zastosować zrobotyzowaną linię. Jeszcze lepiej, gdy linia ta współpracuje z zakładowym systemem planowania i zarządzania produkcją.
***
Folia MAX FILM – maksymalna jakość
W czasach wszechobecnej konkurencji, producenci wprowadzając na rynek swoje wyroby, oprócz zagwarantowania wysokiej jakości oferowanych produktów, muszą przywiązywać szczególną uwagę do zastosowanych opakowań. Wśród wielu dostępnych towarów niejednokrotnie to właśnie opakowanie skłania klienta do dokonania ostatecznego wyboru. Folia PVC rozciągliwa MAX FILM jest opakowaniem, które nie tylko ułatwia transport, przedłuża okres przydatności produktów do spożycia, ale również gwarantuje ich efektowny wygląd.
***
XL6 – większe możliwości w sterowaniu i obsłudze maszyn
Czego wymaga się od maszyn pakujących, ważących i dozujących? Na pewno szybkiej pracy, która idzie w parze z dużą dokładnością. Wszyscy zgodzimy się, że istotna jest również intuicyjna obsługa, wysoka niezawodność, niewielkie rozmiary oraz cena urządzenia. Nie ma co ukrywać, ten parametr w głównej mierze jest brany pod uwagę przez potencjalnego klienta, ale nie bez znaczenia jest dla niego również jakość samego produktu oraz jego możliwości.
***
Wydajność energetyczna zgodna z certyfikatem. SEW-EURODRIVE otrzymuje Certyfikat TÜV SÜD
Analiza i optymalizacja procesów technologicznych, która ma na celu znaczne zwiększenie produktywności i wydajności, skutkują zmniejszeniem zużycia energii. Warunkiem jest odpowiedni dobór systemów oraz narzędzi w celu uzyskania spodziewanych rezultatów.
***
Adam Sarzyński, Marcin Prokopiak
Czujniki tensometryczne w systemach wagowych
Systemy wagowe oparte na czujnikach tensometrycznych są spotykane w układach automatyki, w sytuacjach, w których istnieje konieczność kontrolowania ogólnie rozumianego ciężaru, np. w zbiornikach magazynujących różnego typu surowce, zbiornikach mieszalniczych, systemach naważania itd.
***
Katarzyna Małysa, Łukasz Piasecki
Philtec. Światłowodowe czujniki do pomiarów odległości, przemieszczeń i drgań
Czujniki firmy Philtec to doskonałe rozwiązanie do pomiarów odległości, przemieszczeń i drgań w sposób bezkontaktowy. Znajdują zastosowanie w różnych aplikacjach, wszędzie tam gdzie utrudniony jest dostęp do badanego obiektu.
***
Przetwornice częstotliwości VLT® firmy Danfoss. Sposób na mądre oszczędzanie w systemach automatyki
W technologii budowy maszyn niezwykle ważny obszar zwiększania energooszczędności stanowią napędy elektryczne. W obecnej chwili są one najbardziej efektywnym rozwiązaniem pozwalającym szybko i w istotny sposób zredukować zużycie energii. Regulacja prędkości obrotowej w silnikach elektrycznych może na przykład energetycznie zoptymalizować eksploatację kompresorów w systemach chłodniczych, wentylatorów w układach klimatyzacji, pomp w gospodarce wodno-ściekowej i wielu innych napędów używanych w przemyśle. Centralny Związek Przemysłu Elektrotechnicznego i Elektrycznego w Niemczech (ZVEI) zakłada w samym tylko przemyśle możliwość oszczędności powyżej 15% zużycia prądu w przypadku systemów napędzanych silnikami elektrycznymi. Ale uwaga – obojętnie, jakie środki podejmą użytkownicy, muszą je oni zawsze przed realizacją sprawdzić pod względem realnej opłacalności.
***
Kompaktowy czujnik pomiarowy Panasonic Electric Works SUNX
Czujnik z serii HL-G1 to najnowsze rozwiązanie Panasonic Electric Works SUNX w dziedzinie precyzyjnych czujników pomiarowych. Urządzenie wykorzystuje triangulację laserową do pomiaru odległości. Dioda laserowa emituje widzialną plamkę, która odbita od mierzonej powierzchni zostaje zobrazowana na elemencie światłoczułym CMOS. Ze względu na fakt, że czujnik nie ma fizycznego kontaktu z mierzonym materiałem, to obiekty, takie jak rozgrzany metal, czarna guma czy wypolerowany metal, także mogą być precyzyjnie zmierzone.
***
Mocne przewody BUS’owe do wszystkich rodzajów ruchów
Firma igus® GmbH z Kolonii, ekspert w dziedzinie odpornych na zginanie przewodów do bardzo dynamicznych zastosowań w prowadnikach przewodów, rozszerzył swój szeroki asortyment produktów z rodziny przewodów BUS’owych o kolejne poziomy jakościowe. Obecnie w magazynie dostępna jest nowość – przewody CAT5e/GigE „CFBUS.PVC.045” przeznaczone do pomieszczeń suchych oraz „CFBUS.PUR.045” do środowisk zaolejonych.
***
System „Guidelok Slimline (SL)”. Niezawodnie na wysokości
W pionowych zastosowaniach prowadników przewodów wysokości masztów stają się coraz większe, drogi przesuwu coraz dłuższe, a wszystko to dzieje się przy dużych prędkościach i błyskawicznych przyspieszeniach. Szybko może więc dojść do sytuacji, że przy gwałtownych przyspieszeniach poprzecznych prowadnik przewodów ulegnie bocznemu odchyleniu, np. w kierunku konstrukcji regałowej. Jeżeli prowadnik uderzy przy tym jeszcze o metalowy wspornik czy palety, to przy tak ogromnej dynamice zerwanie prowadnika jest w zasadzie przesądzone. Na potrzeby takich właśnie sytuacji ekspert w dziedzinie systemów zasilania, firma igus GmbH z Kolonii, skonstruowała obecnie system „Guidelok Slimline (SL)”. Na masztach i wieżach o wysokości 50 m i wyżej prowadnik nadal pozostaje stabilny w swoim torze.
***
Seweryn Moczko
Pneumax. Najnowsze rozwiązania w zakresie pneumatycznych wysp zaworowych
Firma Pneumax, producent elementów do automatyzacji pneumatycznej, w swojej ofercie posiada między innymi szeroką gamę elektrorozdzielaczy pneumatycznych. Począwszy od prostych rozwiązań z elektrozaworami typu ECO serii 484 i T424 (G1/4") 488 i T488 (G1/8”), w wersjach z korpusami z aluminium lub z technopolimeru stosowanych indywidualnie bądź na bazach, aż do bardziej zaawansowanych rozwiązań wysp zaworowych typu Enova i Optyma.
***
Anna Szymczak
Dotacje na rozwój firm w 2011 roku
Coraz głośniej mówi się o końcu dotacji inwestycyjnych dla firm. Tłuste lata dotacji za nami, jednak to jeszcze nie koniec. Środków jest mniej, ale to jeszcze nie dno unijnej kasy.
***
Stanisław Kwaśniowski, Paweł Zając
Technika w systemach logistycznych transportu ładunków sypkich i pylistych
Transport ładunków sypkich i pylistych w globalnych przewozach stanowi dzisiaj poważny odsetek ładunków. Według danych holenderskiej organizacji NIVO (odpowiednik Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych) stanowi on około 30% udziałów masowych [1]. Do transportu tej grupy ładunków wykorzystuje się pojazdy samowyładowcze, specjalizowane nadwozia oraz nadwozia silosy.
***
Interpack 2011. Komplet branży w Düsseldorfie
Międzynarodowe Targi Maszyn Pakujących, Opakowań oraz Maszyn Cukierniczych Interpack 2011, organizowane w cyklu trzyletnim w Düsseldorfie, to szerokie spektrum zagadnień dotyczące opakowań, robotyki, automatyki w systemach pakujących, maszyn znakujących, etykietujących, dozujących. 12 stycznia w Warszawie, w restauracji Confashon Sport odbyła się konferencja prasowa poświęcona Düsseldorfskim Targom Interpack, które odbędą się w dniach 12–18 maja 2011 r.
***
Patrycja Paczyńska
Potrzeba poprawy wydajności pracy w Polsce
Towary produkowane przez polskie firmy tracą na atrakcyjności, ponieważ dynamika wydajności pracy rośnie wolniej niż w innych krajach regionu – donosi „Parkiet”. Prześcigają nas zarówno Czesi, jaki i Rumuni, których wydajność rośnie cztery razy szybciej. Jedynie Węgrzy, borykający się z reformami budżetowymi, wypadają gorzej od nas.
***
Anna Kosmacz-Chodorowska, Andrzej Hejduk
Dlaczego System Wspomagania Doboru Opakowań?
Wielu konsumentów chętnie kupuje świeże owoce i warzywa, ponieważ są podstawowym składnikiem zdrowej diety współczesnego człowieka. Ta rosnąca świadomość przekłada się na duży popyt na świeże produkty z sadów i plantacji warzyw. Na stopień zaspokojenia tego popytu ma wpływ specyfika uwarunkowań obrotu rynkowego. Dostępność świeżych owoców i warzyw w obrocie detalicznym zależy od ciągłości dostaw do sklepów, a sady i plantacje są często bardzo odległe od punktów dystrybucji detalicznej, które mieszczą się w różnych krajach.
***
SweetTARG 2011. Zjazd liderów branży cukierniczej, piekarniczej i lodziarskiej!
W dniach 9–11 marca na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich odbędzie się druga edycja Śląskich Targów Cukierniczych, Piekarniczych i Lodziarskich SweetTARG 2011. Swój przyjazd do Katowic zapowiedziało wiele czołowych firm. Warto podkreślić, że są to przedstawiciele branż z całej Polski, nie tylko z okolic Śląska. Wystawione zostaną innowacyjne technologie branży piekarniczej, cukierniczej i lodziarskiej, maszyny i urządzenia, produkty i półprodukty, koncentraty, dekoracje, wyroby i galanteria cukiernicza, produkty przemysłu tłuszczowo-olejarskiego i mleczarskiego, urządzenia do utrzymania czystości i higieny, a także odzież robocza i wydawnictwa branżowe.
***
Zbigniew Połomski
Podajniki ulotek w przemyśle farmaceutycznym
Produkty farmaceutyczne przed wprowadzeniem ich do obrotu detalicznego poddawane są drobiazgowemu procesowi rejestracji. Dotyczy to zarówno samego leku, jak i opakowań oraz ulotek informacyjnych. Zapakowany jednostkowo produkt farmaceutyczny zazwyczaj umieszczany jest w jednostkowym opakowaniu kartonowym łącznie z ulotką informacyjną, składając się w całości na finalny produkt trafiający do pacjenta.
***
Iwona Michalska-Pożoga, Aleksandra Raczkowska
Pakowanie i inne metody zapobiegania czerstwieniu pieczywa
W artykule zostały omówione czynniki wpływające na proces czerstwienia pieczywa oraz metody zapobiegania temu procesowi, a tym samym przedłużania jego świeżości, a mianowicie: stosowanie odpowiedniej mąki, dodatków, polepszaczy, utrzymanie odpowiednich warunków procesu technologicznego i technika wypieku, pakowanie, zamrażanie pieczywa.
***
EPLA 2011. Targi Tworzyw Sztucznych i Gumy
W dniach 22–24 marca br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się Targi Tworzyw Sztucznych i Gumy – EPLA.
***
Targi Mleczarstwa. MLECZNA REWIA 2011
W dniach 18–20 maja br. w Gdańsku odbędą się już po raz 14. Targi Mleczarstwa MLECZNA REWIA. Tradycyjnie Patronat Honorowy nad imprezą sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Targi dofinansowano z Funduszu Promocji Mleka, a organizowane są przy współpracy: PHZ SM LACPOL Sp. z o.o., Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.
***
Dominik Wójcicki
Inteligentne etykiety podbijają rynek
Rynek etykiet wszelkiego rodzaju dołączanych do opakowań rośnie w tempie 6% rocznie, także w Polsce. Głównym motorem wzrostu jest rozwój w segmencie inteligentnych etykiet. Dlatego warto przedstawić najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie.
***
EuroLab po raz trzynasty – już w marcu
Jeszcze nie ucichły głosy po ostatniej, bardzo udanej edycji największych targów laboratoryjnych w Polsce, a już branża przygotowuje się do następnej. Pomimo trzynastki na początku EuroLab 2011 zapowiadają się przynajmniej tak interesująco, jak w ubiegłym roku. Wskazuje na to wciąż rosnąca liczba wystawców oraz wyjątkowy – z uwagi na Międzynarodowy Rok Chemii – program wydarzeń towarzyszących. XIII Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2011 odbędą się w dniach 9–11 marca w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56 C w Warszawie. Organizatorem wydarzenia są MT Targi.
***
Międzynarodowe Targi Pakowania i Opakowań EMBALLAGE 2010. Światowy szczyt opakowań
Wraz z obecnością 1295 wystawców oraz 500 reprezentowanych marek i frekwencją wynoszącą 85 372 odwiedzających – Międzynarodowe Targi Opakowań EMBALLAGE, które odbyły się od 22 do 25 listopada 2010 r. w Parku Ekspozycyjnym Paris Nord Villepinte, były odzwierciedleniem odzyskiwania dynamizmu przez branżę opakowań. Jak zawsze światowa wystawa opakowań stanowiła możliwość znalezienia najnowszych trendów związanych z maszynami i opakowaniami. Organizatorzy z całą pewnością zintensyfikowali swoje wysiłki, aby zaprezentować najszerszy wachlarz rozwiązań i produktów związanych z branżą.
***
SilesiaTSL EXPO – targi w nowej formule
Targi Transportu, Spedycji i Logistyki SilesiaTSL EXPO, które w dniach 14–15 kwietnia 2011 br. odbędą się w Expo Silesia w Sosnowcu, to połączenie dwóch, organizowanych w poprzednich latach, imprez branżowych: Targów Transportu Szynowego SilesiaRAIL EXPO oraz Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu LOGISTEX. Obok ekspozycji i branżowych spotkań zwiedzający wezmą udział w Giełdzie Używanych Wózków Widłowych, a także zobaczą prezentację Czech – Kraju Partnerskiego targów.
***
Katarzyna Potaczek
Kongres Produkcji i Technologii PROTECH 2010. Zmiany na lepsze
W dniach 26–27 października ub.r. na terenie nowo powstałego Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej we Wrocławiu, tuż obok zabytkowej Hali Stulecia, odbyła się szósta edycja Kongresu Produkcji i Technologii PROTECH. Kongres został zorganizowany przez wydawcę magazynów „Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych”, „Control Engineering Polska” oraz portalu MSI Polska – firmę TMI Polska.
***
Nowocześnie i ze smakiem!
Wszystko, co niezbędne we współczesnych piekarniach i cukierniach – począwszy od maszyn i urządzeń technologicznych, przez rozwiązania informatyczne, systemy logistyczne i pakujące, aż po dodatki i komponenty piekarnicze, cukiernicze i lodziarskie oraz tendencje we wzornictwie wykończenia ciast i dekoracji tortów – będzie można zobaczyć podczas Targów Przemysłu Piekarskiego i Cukierniczego BAKEPOL organizowanych po raz trzeci przez Międzynarodowe Targi Poznańskie w Kielcach. Już teraz, na 3 miesiące przed targami, powierzchnia ekspozycji zajmuje 6500 m2 netto, czyli tyle, ile liczyła powierzchnia poprzedniej edycji Targów BAKEPOL. Wystawcy zapowiadają szereg nowości oraz debiutów rynkowych.
***
Katarzyna Potaczek
HAPexpo. Najnowsze technologie w robotyce
Za sprawą Targów Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki HAPexpo w sosnowieckim Expo Silesia zostały zaprezentowane roboty przemysłowe i laboratoryjne, a także automatyka przemysłowa, elementy i systemy pneumatyczne, sterowniki i napędy. Wydarzenie połączone z Targami Tworzyw Sztucznych RubPlast EXPO oraz Targami WIRTOTECHNOLOGIA zgromadziło w Sosnowcu ponad 230 firm. Targom HAPexpo towarzyszył efektowny Salon Robotyki ROBOTshow i pokazy nowinek technologicznych.
***
Targi Kielce nie mają sobie równych
Już za trzy lata goście Targów PLASTPOL skorzystają z Centrum Kongresowego za 61 mln zł. To największa inwestycja w historii Targów Kielce. Umowę podpisano 16 grudnia 2010 r. Generalnym wykonawcą jest firma BUDECON posiadająca referencje m.in. od Inter IKEA Centre Group.
***
Targi PACKAGING INNOVATIONS już wkrótce
W dniach 23–24 marca 2011 r. odbędzie się w Warszawie trzecia już edycja Targów easyFairs® PACKAGING INNOVATIONS dotyczących nowych rozwiązań w branży opakowań. Sama koncepcja targów – trwających zaledwie dwa dni i nakierowanych przede wszystkim na ściśle branżowe spotkania B2B – pozostała bez zmian. Pozwala ona na znaczne skrócenie czasu poświęconego na przygotowanie do imprezy, a co za tym idzie – również na obniżenie kosztów, na które w ostatnim czasie firmy zwracały szczególną uwagę. Jednak organizatorzy, jak co roku, również na tę edycję przygotowali nowości tematyczne.
***
Monika Gomółka
Targi SYMAS i MAINTENANCE 2010. Branżowość i profesjonalizm – atuty krakowskiej ekspozycji
W dniach 1–2 grudnia 2010 r. odbyła się druga edycja Targów Obróbki, Magazynowania, Transportu i Logistyki materiałów sypkich i masowych easyFairs® SyMas oraz premierowa edycja Targów Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji produkcji easyFairs® MAINTENANCE. Imprezy te zorganizowane zostały na terenie Targów Krakowskich.
***
Monika Gomółka
Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO 2010. Ekologia z techniką w tle
Najnowsze rozwiązania w zakresie ochrony środowiska, ciekawe ekspozycje specjalne, pokazy sprzętu komunalnego, specjalistyczne konferencje i warsztaty wypełniły tradycyjnie czas wystawców i zwiedzających hale Targów POLEKO w Poznaniu. Targi odbyły się równocześnie z Międzynarodowymi Targami Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA oraz Targami Produktów i Usług dla Samorządów Lokalnych GMINA w dniach 23–26 listopada ub.r., a ich gospodarzem były Międzynarodowe Targi Poznańskie.