Archiwum - numer 4/2017
TOOLEX 2017 – jubileuszowy sukces10. edycja Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX, jak przystało na jubilata, wypadła okazale. Doceniane przez specjalistów i wysoko oceniane pod względem efektywności i merytoryki, Targi były imponujące: blisko 500 Wystawców z 14 krajów, reprezentujących prawie 600 światowych marek, zaprezentowało nowości z branży na imponującej powierzchni 15 tys. m kw. Targom towarzyszył bogaty program seminariów i prelekcji. Wydarzenie odwiedziło blisko 10 tysięcy zwiedzających. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby podkreślić wyjątkowość 10. edycji m.in. poprzez wręczenie specjalnych statuetek 10-lecia dla wystawców, którzy od początku wspierali rozwój wydarzenia.
***
Przejmij kontrolę nad swoją wagą samochodową. Trzy opcje zapewniające większą wydajność
Terminal wagowy to coś więcej niż tylko wyświetlacz masy. Jest to centrum sterowania wagą samochodową oraz umożliwia interakcję wagi z innymi urządzeniami. Wybór odpowiedniego terminalu ma zasadnicze znaczenie dla maksymalizacji wydajności operacji ważenia.
***
Nie igraj z jakością. Wdrażaj testy oparte na ryzyku
Z czasem parametry każdego przyrządu pomiarowego mogą ulec zmianie. Aby zagwarantować, że urządzenie będzie stale spełniać wymagania dotyczące tolerancji ustalonej dla danego procesu, należy opracować strategię monitorowania, czego wymaga również GMP. Wdrożenie oceny parametrów uwzględniającej ryzyko pozwoli spełnić wymagania prawne i optymalnie przydzielić zasoby.
***
Z pewnością wyższa jakość zapakowanych produktów spożywczych
Przedsiębiorstwo Minebea Intec wspiera branżę spożywczą w podnoszeniu niezawodności, bezpieczeństwa i wydajności linii produkcyjnych. Portfolio firmy obejmuje wszelkie zastosowania od kontroli podczas przyjęcia towaru do wydania towaru z magazynu. W poniższym artykule główną uwagę zwrócimy na obszar „Pakowanie”.
***
Naważarka 18-głowicowa Ishida. Obsługa opakowań niskiej masy z wysoką prędkością roboczą
Technologia naważania wielogłowicowego Ishida wspomogła proces transformacji cyklu pakowania w zakładzie należącym do międzynarodowej firmy spożywczej Hügli w Zàsmuky, w Czechach. Zmiana polegała na instalacji naważarki wielogłowicowej Ishida (wersja 18-głowicowa) o konstrukcji kompaktowej, przeznaczonej do naważania i pakowania produktów dehydratyzowanych (tj. odwodnionych) w woreczki o gramaturze od 15 do 25 g z prędkością roboczą do 100 opakowań na minutę.
***
Nowa linia pod zamówienie utrzymuje potok produkcyjny ciastek
Większa wydajność, poprawiona elastyczność i wzmocniona kontrola jakości to główne korzyści z nowo zainstalowanej linii pakującej Ishida Europe dla czołowego producenta ciast i ciasteczek, spółki Poppies International. Linia została wykonana pod zamówienie, a realizację przeprowadził belgijski przedstawiciel Ishida Europe, firma BRN. Nowa linia w belgijskiej fabryce Poppies w Zonnebeke obejmuje wielogłowicową naważarkę liniową, model Ishida CCW-R-108P, oraz specjalny system dystrybucyjny, pozwalający na obsługę zarówno tacek, jak i torebek z ciasteczkami. Waga kontrolna Ishida DACS oraz system kontroli X-Ray model IX-GA 4075 X odpowiadają za kontrolę wagi oraz jakości, obsługując wszystkie rodzaje opakowań z produktem.
***
Pomiar poziomu napełnienia – przegląd rozwiązań
Kontrola poziomu napełnienia cieczy lub materiałów sypkich wiąże się z koniecznością dokonania wyboru odpowiedniego rozwiązania. Choć rynek obfituje w różnego rodzaju produkty, to żaden z nich nie będzie rozwiązaniem uniwersalnym. Inaczej realizuje się pomiar w procesach ciągłych, gdzie konieczne jest stałe monitorowanie aktualnej wartości poziomu, a inaczej, gdy będzie nas interesowało, czy graniczna wartość w zbiornikach została osiągnięta. Innym kryterium jest to, czy poziom ten ma być określony w bezpośrednim kontakcie z mediami, czy pośrednio, na przykład przez ściankę pojemnika. Ponadto wybór metody pomiaru jest często określany przez wiele innych parametrów, takich jak rodzaj cieczy, stała dielektryczna, wartość przewodnictwa, lepkość, ciśnienie czy temperatura. Poniższy artykuł ma na celu przybliżyć niektóre z metod używanych w tego typu pomiarach.
***
20–21 lutego 2018 r. INDUSTRYmeeting – innowacyjne technologie i rozwiązania przemysłowe
W sosnowieckim Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia trwają przygotowania do drugiej edycji Targów Technologii Przemysłowych INDUSTRYmeeting – unikatowego wydarzenia dedykowanego innowacyjnym produktom i rozwiązaniom dla przemysłu. Targi odbędą się w dniach 20–21 lutego 2018 roku.
***
Nowa seria sterowników Unistream – US5 firmy Unitronics
Unistream 5" to najnowsza seria sterowników o modułowej budowie, na którą składa się wszechstronny oraz potężny procesor, dotykowy oraz kolorowy panel HMI, a także wbudowany już moduł I/O. Dodatkowo sterownik można normalnie rozbudować w bardzo łatwy sposób o kolejne moduły komunikacyjne oraz I/O. W efekcie otrzymujemy kompaktowy sterownik ze zintegrowanym panelem HMI oraz wbudowanymi wejściami/wyjściami, które spełnią nawet największe wymagania klienta.
***
Marcin Świetliński
Liczniki produkcyjne. Wiemy, ile. Wiemy, jak szybko produkujemy
Myślenie Kaizen jest proste. Prostota nie znosi nadmiaru. Nie angażujmy systemów zarządzania produkcją, póki liczniki i timery dają nam to, czego potrzebujemy.
***
Manipulatory specjalizowane Portal-T oraz Tripod zapewniają bardzo dynamiczną pracę przy relatywnie niskich kosztach. Pakowanie w czasie 670 milisekund
Szybki Portal-T oraz Tripod firmy Festo to rozwiązania o 30 procent szybsze od standardowych manipulatorów. Rozpoczynają one nową erę w technologii opakowań, stanowiąc połączenie dynamiki napędów liniowych z ekonomicznością zastosowania paska zębatego – co jest niezmiernie istotne w przypadku np. szybkiego przenoszenia produktów do pojemników na końcu procesu obejmującego formowanie, napełnianie i zamykanie.
***
Elastyczne pozycjonowanie
Optimised Motion Series to system napędowy, który maksymalnie ułatwia pozycjonowanie i jest znacznie tańszy od konwencjonalnych elektrycznych systemów napędów. Składa się z zespołu napędowego ze zintegrowanym, silnikiem i sterownikiem silnika z funkcją Web-Config oraz z odpowiedniego okablowania. Dodatkowa zaleta: możliwość konfiguracji, zamawiania i uruchomienia przy użyciu jednego kodu zamówieniowego.
***
Krzysztof Gołąb
ESTUN – najciekawsze pozycje w ofercie oraz innowacyjne rozwiązania w branży serwonapędów
W sierpniu 2011 r. firma Multiprojekt została autoryzowanym przedstawicielem Estun Automation w Polsce. Oznacza to gwarancję jakości, najlepszych cen i wsparcia technicznego dla naszych klientów.
***
Firma igus poszerza asortyment swoich materiałów mających zastosowanie w technologii wytwarzania przyrostowego o tworzywo przeznaczone do spiekania laserowego. Koła zębate wykonane drukarką 3D od firmy igus udowadniają w testach swoją wyższość nad materiałami standardowymi
Specjalista od tworzyw sztucznych wykorzystywanych np. w formie elementów ślizgowych, firma igus, poszerzył serię materiałów do druku 3D. Obecnie oferuje materiał, który może być w szczególności wykorzystywany w wytwarzaniu przyrostowym kół zębatych. Nowy materiał iglidur I6, przeznaczony do selektywnego spiekania laserowegoo (SLS), charakteryzuje się przynajmniej sześciokrotnie wyższą odpornością na zużycie niż w przypadku standardowych materiałów, co przekłada się na wydłużenie żywotności elementów ruchomych.
***
Arthur Smith
Estetyka opakowania – znakowanie jako część projektu. Atrakcyjne opakowanie podstawą sukcesu
W warunkach ostrej konkurencji na półkach sklepowych główną bronią w arsenale marek na każdym kontynencie jest projekt opakowań. Atrakcyjny wygląd opakowań to kwestia najwyższej wagi, ponieważ uwagę potencjalnych klientów może przyciągnąć jedynie wyróżniający się produkt. Istnieją różne trendy we wzornictwie opakowań, zależne od kategorii produktów – od śmiałych kolorów i prostego liternictwa po klasyczne wzory mające wywoływać uczucia nostalgii. W każdym przypadku konieczne jest zagwarantowanie rozpoznawalności marki, a wszelkie czynniki, które mogłyby odwracać uwagę klienta od wyglądu produktu, powinny zostać dokładnie przeanalizowane na etapie projektowania.
***
Anna Szymczak
Pułapki w dotacjach na recykling
Wiele czasu w mediach, konferencjach poświęca się na kwestie środowiskowe. Wychwalane są wszelkie objawy pozytywnego wpływu na otoczenie, jak np. wykorzystywanie odpadów czy mniejsze ich wytwarzanie, redukcja zużycia energii elektrycznej. Tymczasem rzeczywistość dotacyjna bywa odmienna i może zaskakiwać potencjalnych wnioskodawców o środki unijne. Ogólne deklaracje nie zawsze mają przełożenie na realne preferencje dla recyklingowych projektów.
***
Lean management po polsku. O dobrych i złych praktykach
O podejściu lean jako narzędziu do rozwoju firmy opowiada Tomasz Król, twórca, a obecnie dyrektor zarządzający Instytutem Doskonalenia Produkcji. Ekspert w dziedzinie wdrażania lean management, konsultant, trener i autor programów szkoleniowych z obszaru zarządzania produkcją. Przeprowadził ponad 100 projektów wdrożeniowych i blisko 1000 szkoleń z różnych obszarów procesów produkcyjnych w niemal wszystkich branżach. Pomysłodawca cyklu konferencji Lean Camp (od 2012 roku). Współtwórca Systemu Trwałej Efektywności Produkcji (STEP). Wykładowca studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie i w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie. Autor niezliczonych artykułów i publikacji na temat zarządzania produkcją. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Warszawskiej i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Dotychczas współpracował między innymi z: NUTRICIA, KGHM, Cadbury Wedel, Wagony Świdnica SA, PESA, Raben, POCh, TRW, Victaulic, Ssania, Porta Drzwi, Stolbud.
***
Analiza procesów zrobotyzowanego sortowania, pakowania i paletyzacji
Sprawny przepływ produktów na liniach produkcyjnych ma ogromne znaczenie dla każdego zakładu produkcyjnego. Zważywszy na krótki cykl życia produktów, wydajność końcówki linii produkcyjnej decyduje o możliwościach produkcyjnych całego zakładu. Tak więc stanowisko do paletyzacji powinno być tak skonfigurowane, aby umożliwiało ciągły przepływ produktów przy jednoczesnej minimalizacji „martwego” czasu. Przekłada się to na weryfikację możliwości firmy w zakresie dostosowania do potrzeb kontrahentów (towar poprawnie ułożony nie jest narażony na uszkodzenie w transporcie i jest łatwiejszy do dalszej obróbki – depaletyzacji) oraz zachowanie bezpieczeństwa pracowników, gdyż źle ułożony towar może stanowić dla nich zagrożenie [I.10, I.27].
***
Rynek robotyki – przegląd nowych rozwiązań i trendów
Od wielu lat światowy rynek robotyki rozwija się dynamicznie. Świadczą o tym coroczne rekordowe wyniki sprzedaży robotów przedstawiane w raportach publikowanych przez Międzynarodową Federację Robotyki (ang. IFR – International Federation of Robotics). Międzynarodowa Federacja Robotyki jest profesjonalną organizacją non profit założoną w 1987 r. Jej głównym celem jest wspieranie badań naukowych, rozwoju, wykorzystania i współpracy międzynarodowej w zakresie robotyki, robotów przemysłowych i robotów usługowych. Ponadto IFR jest koordynatorem, związanego z badaniami w dziedzinie robotyki, Międzynarodowego Sympozjum Robotyki (ang. ISR – International Symposium of Robotics), jednej z najstarszych (organizowanej od 1970 r.) konferencji z zakresu robotyki. Dział badań statystycznych IFR corocznie publikuje analizy, zamieszczając w nich szczegółowe dane dla ponad 50 krajów, z podziałem na obszary zastosowań, gałęzie przemysłu, rodzaje robotów i inne dane techniczne i ekonomiczne [I.16].
***
Tomasz Król
Szczupłe zarządzanie. Efektywne działanie
Nina jest popularną modelką. Jest szczupła, wysoka, zgrabna, ma blond włosy i oryginalną urodę. Otrzymuje mnóstwo zleceń od agencji modelingu i zarabia przyzwoite pieniądze, za które może spokojnie przeżyć oraz bezpiecznie inwestować. Okazuje się jednak, że w pewnym momencie przychodzi moda na niskie i korpulentne modelki o atramentowych włosach. Nina przestaje dostawać dobre zlecenia. Zaczyna się zastanawiać, co zmienić, by wrócić do wygodnego życia…
***
Jacek Leszczyński
Targi drinktec 2017 – w tym roku Oktoberfest zaczął się wcześniej
Światowe Targi Przemysłu Napojów i Pokarmów Płynnych – drinktec 2017 – które zakończyły się w piątek 15 września br., zgromadziły 76 000 zwiedzających z ponad 170 państw świata. W porównaniu z poprzednią edycją Targów wzrosła również liczba wystawców. W 2013 roku było ich 1400 (76 krajów), natomiast w tym roku organizatorzy podają, że wystawa zgromadziła 1749 wystawiających się firm, w tym 1243 zagranicznych (80 państw włącznie z Niemcami).
***
Monika Gomółka
Innowacyjne opakowania i zautomatyzowane trendy w przemyśle spożywczym
Największe wydarzenie dla całego sektora spożywczego tradycyjnie już odbywa się w Poznaniu. Dla branży jesień Polagrą się zaczyna, a jest to grupa targów, która daje klientom kompleksowy przegląd rynku, jest niezmiernie barwna i atrakcyjna w swej ofercie. Już od soboty, 23 września, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęły się Targi Smaki Regionów, do których w poniedziałek – 25 września – dołączył cały blok targów dla biznesu, czyli: Polagra Food, Polagra Tech oraz Pakfood, Polagra Gastro i Invest Hotel, a także najważniejszy w Polsce profesjonalny konkurs dla kucharzy: Kulinarny Puchar Polski. Przez sześć dni to w stolicy Wielkopolski tętniło światowe życie branży spożywczej.
***
27 lutego – 1 marca. Rozpakuj swoją przyszłość na Warsaw Pack 2018
Wiosną 2018 roku ruszy kolejna, trzecia już edycja międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Opakowań Warsaw Pack. Miejscem targów będzie Ptak Warsaw Expo, czyli centrum wystawienniczo-konferencyjne w warszawskim Nadarzynie. Kolejną wystawę będzie można odwiedzić w dniach 27 lutego – 1 marca 2018 r.
***
Monika Gomółka
SyMas i Maintenance. Projekt 2 w 1
Za nami IX edycja Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych – SyMas oraz VIII edycja Targów Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji – Maintenance. Imprezy te zorganizowane zostały na terenie EXPO Kraków w dniach 18–19 października br. Dzięki organizacji Targów SyMas oraz Targów Maintenance w tym samym miejscu i czasie zarówno wystawcy, jak i zwiedzający mogli w pełni skorzystać z efektu synergii. Ponad 100 innowacji targowych, nowa strefa tematyczna „Przemysł 4.0”, rewolucyjne podejście do procesów przemysłowych, cyfryzacji oraz automatyzacji fabryki, nowoczesne technologie dla branży materiałów sypkich – to wszystko zaprezentowano w EXPO Kraków. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 190 wystawców z 12 krajów Europy, których w ciągu 2 dni odwiedziło ponad 2600 odwiedzających. Został pobity również kolejny rekord zajętej przez wystawców powierzchni wystawienniczej, bowiem targi po raz pierwszy były organizowane w obydwu halach EXPO Kraków.
***
Branżowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego. CosmeticBusiness Poland
Druga edycja targów CosmeticBusiness Poland, która odbyła się w dniach 27 i 28 września, wspólnie z targami HPCI – Home and Personal Care Ingredients Exhibition and Conference – zakończyła się, podobnie jak ich zeszłoroczna premiera, dużym sukcesem. Na terenie Warszawskiego Centrum EXPO XXI swoje produkty zaprezentowało ponad 270 wystawców oraz reprezentowanych przez nich firm i marek. Przedstawiciele branży mogli zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami skoncentrowanymi na kreacji produktów zgodnie z panującymi trendami, a także z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi produkcji kosmetyków i detergentów oraz z ofertą opakowań dla artykułów kosmetycznych i detergentowych. Zarówno wystawcy, jak i odwiedzający bardzo pozytywnie ocenili tegoroczną edycję targów.
***
Nieustanny rozwój – podsumowanie 8. Targów KOMPOZYT-EXPO®
– Olbrzymią zaletą tych Targów jest możliwość spotkania w jednym miejscu i czasie naszych dotychczasowych Kontrahentów. To jednak nie wszystko – obecność tutaj jest także świetną okazją do nawiązania kontaktu z nowymi Klientami z branży, począwszy od producentów materiałów, maszyn i urządzeń do ich obróbki aż po Klientów końcowych. Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu i już dziś nie mogę się doczekać przyszłorocznej edycji! – ocenił 8. Międzynarodowe Targi KOMPOZYT-EXPO Julian Eder z firmy HELM AG. Trudno o lepsze podsumowanie najważniejszego spotkania branży kompozytów, które odbyło się w EXPO Kraków w dniach 11–12 października. W tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba 230 Wystawców z Polski oraz zagranicy, m.in. z Białorusi, Czech, Chin, Francji, Holandii, Japonii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch.
***
Jubileuszowe targi energetyczne ENERGETAB 2017 za nami
Informacja o Międzynarodowych Targach Energetycznych ENERGETAB 2017, których jubileuszowa 30. edycja odbyła się w dniach 12–14 września na terenach ekspozycyjnych ZIAD Bielsko-Biała SA.