Archiwum - numer 3/2019
Innowacyjny c.561B / a.560B. Akumulatorowy zszywacz do zamykania kartonów
Zszywacz akumulatorowy c.561B jest ergonomiczny, łatwy i ekonomiczny w użyciu. Zastosowanie technologii silnika bezszczotkowego zapewnia prędkość, której potrzebujesz, dzięki czemu zamknięcie kartonu osiągnie wyższy poziom. Urządzenie, zaprojektowane z myślą o użytkowniku, jest lekkie, z ergonomicznym uchwytem i zapewnia najdelikatniejszy możliwy odrzut przy niskiej emisji hałasu. System wykrywania palca na spuście urządzenia oraz przycisk bezpieczeństwa wystrzału zszywki zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkownika.
***
Zszywacze przemysłowe
Firma Transaco, jako dystrybutor systemów zapewniających zabezpieczanie ładunków podczas transportu lub magazynowania, posiada w swojej ofercie szeroką gamę zszywaczy przemysłowych, których kilka modeli chcielibyśmy zaprezentować na łamach aktualnego numeru kwartalnika.
***
SEW-EURODRIVE Polska automatyzuje system transportu ładunków o dużych gabarytach
Firma SEW-Eurodrive Polska, polski oddział światowego lidera w dziedzinie techniki napędowej, zrealizowała projekt automatyzacji transportu w tłoczni profili aluminiowych firmy Final SA z Dąbrowy Górniczej w oparciu o system AGV.
***
System bezpiecznego załadunku cystern drogowych do przewozu materiałów sypkich
Obecnie ze względu na swą ogromną elastyczność transport drogowy materiałów sypkich, takich jak zboża, nawozy, cement, wapno, cieszy się bardzo dużą i stale rosnącą popularnością, przejmując częściowo transport kolejowy.
***
Essentus. Dynamiczna waga kontrolna do różnorodnych zastosowań w przystępnej cenie
Globalny oferent wag i urządzeń kontrolnych – Minebea Intec – przedstawia nową dynamiczną wagę kontrolną Essentus, która poprzez liczne opcje może być dostosowana do indywidualnych wymagań. Czy to np. w przemyśle spożywczym czy też chemicznym, czy to do ważenia ciężkich czy też lekkich produktów: Klienci otrzymują wagę, która dokładnie pasuje do ich zastosowań. Kombinatoryka to duży potencjał oszczędności.
***
SPC@Enterprise i ProRecipe XT. Nowe wersje oprogramowania firmy Minebea Intec oferują jeszcze więcej możliwości i komfortu obsługi
Oferując wersję 4.0 oprogramowania SPC@Enterprise, Minebea Intec daje teraz kompletny pakiet programu ze zwiększonym komfortem obsługi. Oprogramowanie do statystycznej kontroli procesu i kontroli towarów paczkowanych zawiera teraz między innymi rozszerzone funkcje dotyczące dynamicznych wag kontrolnych i detektorów metali. Jednocześnie globalny oferent wag i urządzeń kontrolnych wprowadza na rynek nową wersję odnoszącego sukcesy oprogramowania ProRecipe XT.
***
Przełom w automatyce przemysłowej. Unitronics wprowadza unikalny i wydajny sterownik PLC
Firma Unitronics na nowo definiuje świat PLC dzięki nowej koncepcji sterowania przemysłowego – PLC z wirtualnym HMI.
***
Przetwornice VLT® zapewniają maksymalny czas pracy bez przestojów, wysoką precyzję i pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie energii w Arla – na czym skorzystali również klienci. Najwyższej jakości laktoza procentuje – również dla użytkownika końcowego
Dla firmy Arla Foods Ingredients najważniejszym użytkownikiem końcowym jest następne pokolenie – ale zanim to nastąpi, firma jest jeszcze producentem żywności dla dzieci. Dzięki zastosowaniu przetwornic VLT® AutomationDrive nowa instalacja do produkcji sproszkowanej laktozy, zaklasyfikowanej do „początkowego żywienia niemowląt” o podwyższonej klasie niż było to możliwe wcześniej, pozwala obecnie na czterokrotne zwiększenie produkcji tego środka spożywczego w obiekcie Arla Videbæk w Danii, z godną pozazdroszczenia oszczędnością energii.
***
Roboty FANUC – nieocenione w procesach przetwórstwa i pakowania żywności
Roboty przemysłowe od lat są z sukcesem wykorzystywane w wielu gałęziach globalnego przemysłu. W fabrykach wytwarzających samochody, maszyny czy sprzęt elektroniczny są wręcz stałym elementem infrastruktury technicznej, bez którego trudno wyobrazić sobie realizację celów produkcyjnych. Globalizacja, dobra koniunktura gospodarcza oraz rosnąca konsumpcja powodują, że do grona branż szczególnie otwartych na roboty dołącza przemysł spożywczy.
***
Technologia Ishida wsparciem procesów ważenia i kontroli jakości. Ciasta klasy premium
Spółka Pfalzgraf Konditorei GmbH jest czołowym niemieckim producentem ciast klasy Premium na rynek gastronomiczny. W procesie dokładnego dozowania owoców na ciasta i torty, jak również zagwarantowania rygorystycznych standardów jakości, firma wykorzystuje zaawansowaną technologię Ishida.
***
Dozowniki HETHON – precyzyjne podawanie proszków, granulatów, barwników, ziaren
Firma HETHON od 1989 roku produkuje dozowniki materiałów sypkich z elastycznymi ściankami. W urządzeniach tych wykorzystuje się łagodne masowanie zewnętrznych powierzchni zbiornika tak, że podczas dozowania zapobiega się zbijaniu, zawieszaniu się oraz tunelowaniu, nawet przy najtrudniejszych materiałach.
***
Lechosław Tuz, Krzysztof Sulikowski
Automatyzacja procesów spawania nierdzewnych stali austenitycznych na potrzeby przemysłu spożywczego, chemicznego i kosmetycznego. Piękna i Bestia, czyli ucieczka z paszczy korozji
Specyfika przemysłu spożywczego, chemicznego i kosmetycznego wskazuje na obecność agresywnego środowiska korozyjnego występującego podczas produkcji wyrobów. W obliczu rosnącej dostępności stali nierdzewnej i dynamicznego rozwoju technologii jej obróbki zwiększa się liczba zastosowań w branżach przemysłu przetwórczego, gdzie korzystne właściwości fizykochemiczne i mechaniczne stali nierdzewnej pozwalają na wydłużenie życia zbiorników, maszyn i armatury.
***
Wyzwania przemysłu spożywczego
Co dziś jest najważniejsze dla przemysłu spożywczego, a najtrudniejsze do spełnienia?
Jakość, dostępność surowców, efektywność, logistyka czy bezpieczeństwo? Na pewno to ostatnie.
***
Nowe przewody chainflex CAT5e i CAT6 o przewidywalnej i gwarantowanej żywotności oraz certyfikacji dla protokołów CC-Link IE. Bardzo elastyczne przewody Ethernet dla e-prowadników z certyfikatem CC-Link IE Field
Przewody CAT5e lub CAT6 są niezbędne do wdrożenia Industry 4.0 w automatyzacji. Firma igus opracowała teraz dwa wysoce elastyczne przewody Ethernet, CFBUS.045 i CFBUS.049, przeznaczone specjalnie do stosowania w e-prowadnikach. Nowe przewody zostały przetestowane przez niezależne instytuty i otrzymały certyfikat na protokoły CC-Link IE dla regionu azjatyckiego, a także certyfikat UL, zwiększony do 600 woltów, na rynek amerykański.
***
Detlef Zienert
Nowoczesna koncepcja pakowania tabliczek czekolady. Wykrywanie zmian formatu za pomocą technologii RFID
Wymagania jakościowe wiodących światowych producentów czekolady klasy premium obejmują nie tylko surowce i procesy produkcyjne, ale także pakowanie produktów. Koniecznością jest otrzymanie idealnie zapakowanych tabliczek czekolady bez żadnych wad. Częste zmiany formatu opakowań są szczególnym wyzwaniem. Firma LoeschPack wzorowo sprostała temu wyzwaniu, wykorzystując najnowszy model dwuetapowej owijarki LTM-DUO. Rozwiązanie to opiera się na użyciu części wymiennych dla poszczególnych formatów ze stałym ogranicznikiem. Oprócz tego jest wyposażone w sprawdzony system radiowej identyfikacji obiektów (RFID) firmy Balluff do automatycznego wykrywania części wymiennych.
***
Robert Kokosza
Wiem, co jem
Dzieje ludzkości znaczone są kamieniami milowymi postępu. Aż trudno sobie dzisiaj wyobrazić, że opanowanie tak podstawowych dzisiaj czynności, jak rozpalanie i podtrzymywanie ognia, miało fundamentalne znaczenie dla ludzkości. Opanowanie przez człowieka umiejętności posługiwania się ogniem i umiejętność termicznej obróbki pożywienia sprawiły, że mógł on przygotowywać i spożywać lżejsze posiłki, a tym samym skrócić czas i obciążenie organizmu potrzebne na trawienie. Dla ludzkości oznaczało to uwolnienie znacznych zasobów energii i czasu, które człowiek zaczął wykorzystywać w innych obszarach życia.
***
Bezbłędne kompletowanie i pakowanie. Nowe rozwiązanie do procesów ręcznych
Ręczne procesy kompletowania sprzyjają popełnianiu błędów. Częste pomijanie małych części i niemożność wykrycia usterki sprawiają, że w procesach tych nieustannie występują problemy z jakością. Nowa aplikacja wagowa do kompletowania i pakowania pozwala uniknąć przeróbek na dużą skalę, dodatkowych kosztów i skarg konsumenckich.
***
Doskonalenie ważenia pojazdów. Dokładność – wydajność – zgodność
Waga samochodowa wywiera wpływ na rentowność firmy przez 10 do 20 lat. Przed zakupem warto zapytać, czy waga spełnia wymagania w zakresie rozliczania zakupu/sprzedaży według masy, zgodności z przepisowymi limitami masy, rozładunku na wadze i przenoszenia. Wybór odpowiedniego rodzaju wagi decyduje o uzyskaniu wysokiego zwrotu z inwestycji.
***
Mariusz Snowacki
Mechaniczne przeniesienie napędu a efektywność energetyczna
Parlament Europejski i Rada Europejska, wprowadzając w październiku 2009 roku dyrektywę 2009/125/WE, ustanawiającą ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących Ekoprojektu (EcoDesign) dla produktów związanych z energią, rozpoczęła długoterminowy projekt związany z ograniczeniem energochłonności używanych produktów w gospodarstwach domowych i przemyśle.
***
Warsaw Industry Week
W dniach 13–15 listopada odbędą się Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week, będące miejscem efektywnych spotkań biznesowych. Wydarzenie z roku na rok przyciąga coraz więcej wystawców (w 2018 roku było ich 380), jak i profesjonalnych zwiedzających (2018 rok – 11 125!).
***
Wojciech Sąsiadek
Linie pakujące BASIC Line
Firma P. W. Drewmax Tadeusz Sąsiadek i Wspólnicy, to wiodący producent maszyn pakujących w Polsce, a także znany producent maszyn na świecie. W naszej ofercie znajduje się ponad 100 typów maszyn i urządzeń, a także systemy sterowania oraz automatyzacja całych zakładów produkcyjnych.
***
Damian Rybiński
Przekładnie planetarne Sesame
Precyzyjne przekładnie planetarne firmy Sesame w swoich zasobach mają ponad 20 różnych serii, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Zastosowanie znajdują w różnych gałęziach przemysłu, a wyposażone są w nie m.in. obrabiarki CNC, maszyny do obróbki drewna, roboty przemysłowe, maszyny wymagające dużej precyzji pozycjonowania.
***
Na co warto zwrócić uwagę, wybierając przekładnie?
Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania stają się ogromnym atutem produktów SESAME, rozbudowującego ofertę o kolejne serie przekładni planetarnych. Szeroka gama dostępnych przekładni – serie podstawowe, te mniej skomplikowane aplikacje, lecz wciąż zaskakujące niezawodnością i jakością wykonania, po serie z zębami helikalnymi, mniejszymi luzami oraz nowatorskimi rozwiązaniami, takimi jak wykonanie ze stali nierdzewnej czy też z wydrążonym wałem na wyjściu.
***
MOSCA prezentuje: maszyny wiążące z serii EVOLUTION SONIXS
Mosca, specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu pakowania końcowego, to firma z ponad 50-letnią tradycją, która zatrudnia obecnie ponad 1000 osób 17 w oddziałach na całym świecie. W tym roku maszyny wiążące Mosca można było oglądać m.in. na Targach IFFA (4–9 maja Frankfurt) i SeaFood Expo Global (7–9 maja, Bruksela), poświęconych branży spożywczej, gdzie zaprezentowano modele z serii Evolution: MP-6 T oraz MS-6.
***
IX Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej: rekordowo wysokie noty
Już po raz dziewiąty spotkali się w Warszawie uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. W tym roku w wydarzeniu organizowanym przez EPS Media, wydawcę m.in. kwartalnika „Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej”, uczestniczyło ponad 170 osób z niemal 100 firm i instytucji.
***
Przemysłowy druk HD na opakowaniach
Obecna na rynku od wielu lat firma Codemax, która jest autoryzowanym dystrybutorem przemysłowych systemów drukujących Limitronic®, wprowadza kolejne nowości tego znanego hiszpańskiego producenta.
***
FAWAG ma już 140 lat
Lubelskie Fabryki Wag FAWAG SA to firma istniejąca w Lublinie od 140 lat. Powstała na fundamencie Fabryki Wag W. Hessa, który swoją działalność związaną z produkcją wag w Lublinie rozpoczął w 1879 roku. Był to zakład produkujący wielokrotnie nagradzane za jakość i nowoczesne rozwiązania technologiczne wagi dziesiętne, stołowe, ale także wagi osobowe, karatowe, składane, kranowe i wagonowe.
***
Efektywne sortowanie produktów spożywczych
Najlepsze miejsca na półkach sklepowych znajdują się na wysokości wzroku klientów, dlatego też niezwykle ważne jest umieszczenie tam jak największej liczby produktów. Przepakowywanie segregowanej żywności do opakowań mieszanych stanowi zatem nieodłączny element współczesnego handlu. Jest również idealnym zadaniem możliwym do zrealizowania z udziałem szybkich robotów.
***
Jesma – duńskie rozwiązania ważące
Jesma została założona w 1917 roku jako firma oferująca typowe wagi i od tego czasu stała się wiodącym dostawcą rozwiązań dla przemysłu, gdzie ceni się niezawodność oraz wysoką dokładność. Jesteśmy nowoczesną firmą, która działa na polskim rynku od 2011 roku, zajmujemy się produkcją oraz sprzedażą różnego typu wag i rozwiązań technicznych przeznaczonych do ważenia statycznego, dynamicznego oraz w trybie ciągłym.
***
Jak mądrze produkować żywność?
Produkcja żywności wymaga znacznych nakładów energetycznych, zużywane są także ogromne ilości wody. Nieefektywne wytwarzanie oraz marnotrawienie żywności nie tylko skutkują stratami ekonomicznymi i społecznymi, ale przyczyniają się do zbędnej produkcji gazów cieplarnianych wpływających negatywnie na zmiany klimatu. Problemem jest także utylizacja opakowań. Jednak dzięki gospodarce obiegu zamkniętego możemy efektywniej, w sposób bezpieczniejszy dla środowiska, wytwarzać żywność, zaspokajając potrzeby rosnącej ludzkiej populacji.
***
Monitoring produkcji – rozwiązania techniczne
Dobre wykorzystanie maszyn i czasu pracowników wymaga pomiarów, analizy i dobrej wizualizacji wyników – dla motywacji załogi oraz informacji niezbędnej zarządzającym.
***
Salon Ważenia i Dozowania WAGexpo w ramach Targów Opakowań i Technologii Pakowania ExpoOPAKOWANIA, 20–21 listopada 2019 r. Wydarzenie godne uWAGI!
Zapraszamy do udziału w nowym wydarzeniu wartym uWAGI – w Salonie Ważenia i Dozowania WAGexpo. W dniach 20 i 21 listopada 2019 r. w Expo Silesia zaprezentują się producenci i dystrybutorzy systemów i urządzeń ważących oraz dozujących, oprogramowania i akcesoriów, a także firmy świadczące usługi i naprawy.
***
Wybór właściwej metody znakowania do nanoszenia kodów kreskowych na opakowania zbiorcze, pakiety i folię kurczliwą. Jak uzyskać optymalną jakość kodów kreskowych?
Rosnące oczekiwania detalistów i coraz bardziej rygorystyczne przepisy w połączeniu ze wzrostem złożoności jednostek SKU spędzają sen z powiek producentom dążącym do zabezpieczenia działalności przed kosztownymi konsekwencjami błędów etykietowania lub nieczytelnych kodów kreskowych. Warunkiem poprawy jakości i zapewnienia zgodności z obowiązującymi standardami jest wybór właściwego rozwiązania w zakresie znakowania, dostosowanego do indywidualnych potrzeb operacyjnych przedsiębiorstwa.
***
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk
Zrobotyzowana obsługa maszyn
Analizując różne aplikacje robotów, można zauważyć dość specyficzną grupę ich zastosowań, w sposób znaczący odróżniającą się od pozostałych, a mianowicie – zrobotyzowaną obsługę maszyn. W porównaniu do innych procesów zrobotyzowanych obsługa maszyn obejmuje bardzo szeroką grupę procesów i, co ciekawe, najszerszy zakres parametrów wykorzystywanych robotów. W żadnych innych zastosowaniach nie używa się robotów o tak różnej konstrukcji i szerokim zakresie udźwigu (od kilku do setek kilogramów). Specyfika procesu może się wydawać bardzo prosta. W rzeczywistości jednak prawidłowa realizacja obsługi maszyn wymaga często zastosowania zarówno zaawansowanych opcji programowych, jak i złożonego algorytmu realizacji.
***
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk
Główne czynniki mające wpływ na rozwój robotyzacji
Rozwój robotów przemysłowych jest uwarunkowany czynnikami technicznymi, ekonomicznymi i organizacyjnymi.
***
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk
Systemy bezpieczeństwa na stanowiskach zrobotyzowanych
Bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, jest stanem dającym poczucie pewności istnienia i gwarancje jego zachowania oraz szanse na doskonalenie.
***
Agata Horzela
Dlaczego dwa na trzy wdrożenia kończą się niepowodzeniem i co robić, aby tego uniknąć? Digitalizacja łańcucha dostaw
Cyfryzacja w zakresie logistyki jest już koniecznością, biorąc pod uwagę wymagania konsumentów. Oczekiwania są wysokie – chcemy dostępności, przejrzystości, całodobowego dostępu do informacji czy mechanizmów do przewidywania przesunięć terminów dostaw. Jednak, jak wynika z badania Capgemini, aż 86% projektów cyfryzacji łańcucha dostaw nie zostaje sfinalizowanych. Co powoduje tak ogromną lukę między oczekiwaniami konsumentów oraz firm a finalizacją projektów cyfryzacji?
***
Hanna Walczak
Jak traceability towarów wpływa na jakość naszego pożywienia?
Kto z nas nie lubi owoców czy zimnego piwa? Kupując i konsumując te i inne produkty spożywcze, nie zastanawiamy się, czy są one bezpieczne dla naszego zdrowia. Zakładamy, że skoro trafiły na sklepowe półki, są dobrej jakości.
***
Małgorzata Nowacka, Kinga Drożdżal, Aleksandra Mika
Papierowe opakowania do żywności
Przemysł spożywczy jest obecnie największym odbiorcą opakowań i materiałów opakowaniowych – prawie wszystkie produkty spożywcze sprzedawane są w różnego rodzaju opakowaniach. Pakowanie żywności wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa żywności podczas produkcji, transportu oraz sprzedaży. Dotyczy ono zarówno świeżej, jak i przetworzonej żywności i jest sposobem na ograniczenie jej strat, które wystąpiłyby podczas transportu i przechowywania bez użycia opakowań. Głównym celem pakowania jest zapewnienie ochrony produktów spożywczych.
***
Jacek Leszczyński
Nowa metoda odzysku PE i aluminium z opakowań wielomateriałowych
O nowej metodzie odzyskiwania surowców z opakowań wielomateriałowych, opracowanej przez naukowców z Politechniki Śląskiej, poinformował w maju bieżącego roku Urząd Miasta w Gliwicach. Zespół badaczy pod kierunkiem prof. dr. hab. Jana Zawadiaka z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej opracował nową metodę odzysku surowców z opakowań artykułów spożywczych (powszechnie znanych jako TetraPak – od nazwy firmy, która takie opakowania opatentowała).
***
Marta Osińska
Dotacje dla firm w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) 2014–2020 – aktualizacja harmonogramu naborów
Program Inteligentny Rozwój w obecnej perspektywie jest drugim w kolejności programem co do wielkości dostępnych środków. To również największy w Unii Europejskiej program finansujący badania, rozwój i innowacje. Na półmetku 2019 roku zatwierdzono zaktualizowany harmonogram konkursów dla Programu. W zaakceptowanej 17 czerwca br. wersji dokumentu pojawiły się planowane nowe nabory, głównie w obrębie działań związanych z pracami badawczo-rozwojowymi, które są szansą na wsparcie w rozwoju przedsiębiorstw.
***
Monika Gomółka
Konferencja Naukowo-Techniczna. Automatyzacja i systemy pakujące w przemyśle
Jednodniowa ekspozycja rozwiązań w zakresie automatyzacji, robotyzacji procesu produkcji, systemów znakowania, identyfikacji i pakowania miała na celu prezentację nowoczesnych rozwiązań wszystkim zgromadzonym na Konferencji zorganizowanej przez kwartalnik „Ważenie, Dozowanie, Pakowanie”. We wnętrzach kompleksu CKiR „Orle Gniazdo” w Szczyrku w dniu 15 maja br. uczestnicy Konferencji mogli poszerzyć zakres swojej wiedzy o możliwości zwiększenia wydajności, funkcjonalności i innowacyjności w procesie pakowania, znakowania, a także automatyzacji i robotyzacji produkcji w oparciu o produkty i rozwiązania m.in.: ABC Control Sp. z o.o., Balluff Sp. z o.o., Elettric 80 Sp. z o.o., Invertek Drives Polska Sp. z o.o., KIPP POLSKA Sp. z o.o., Lenze Polska Sp. z o.o. , Mitsubishi Electric Europe B.V. (Sp. z o.o.), Murrelektronik Sp. z o.o., POLPAK Sp. z o.o., PROGRES AUTOMATYKA Sp. z o.o., PTH Pneumatic Complex Osojca J. i P. Sp. J., SANYU Sobczak Spółka Jawna, SMIT TECH, Turck Sp. z o.o.
***
PLASTPOL 2019 – REKORD razy trzy
Kto odwiedził Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy, które w Targach Kielce odbyły się po raz 23., tego nie trzeba przekonywać, że to największe wydarzenie branży w Polsce. Rosnące systematycznie zainteresowanie PLASTPOLEM wystawców zagranicznych sprawia, że Targi te są obowiązkowym punktem w kalendarzu światowej branży. Można podsumować, że rok 2019 to dla kieleckich targów przetwórstwa tworzyw sztucznych rekord do sześcianu – największa powierzchnia, liczba wystawców i zwiedzających.