Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/2013

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 01/2013


Mateusz Sikorski
Możliwości zdalnej telemetrii w automatyce przemysłowej
Wraz z rozwojem przemysłu na świecie wzrosła także potrzeba kontroli, pomiarów oraz monitoringu w miejscach, o których jeszcze nie tak dawno mówiło się, że nie wymagają kompleksowych systemów automatyki. Najczęściej były to problemy związane z odległością od centrum nadzoru oraz z ekstremalnie wysokimi lub niskimi temperaturami. Urządzenia przeznaczone do tego typu zastosowań powinny posiadać przynajmniej dwa interfejsy komunikacyjne, przewodowe LAN lub bezprzewodowe GSM/GPRS. Ważną ich cechą jest również możliwość rozbudowy o dużą liczbę wejść i wyjść analogowych oraz cyfrowych.

***
Targi POWTECH 2013 w Norymberdze
Międzynarodowe Specjalistyczne Targi Mechanicznej Techniki Procesów Przetwórczych i Analityki POWTECH 2013 odbędą się w Centrum Targowym w Norymberdze w terminie od 23 do 25 kwietnia 2013 r. W trakcie poprzedniej edycji Targów POWTECH w roku 2011 swoją ofertę przedstawiło 704 wystawców – 221 spośród nich to wystawcy spoza Niemiec (z 29 krajów, w tym z Polski – najwiecej wystawców z Włoch (44), Szwajcarii (34) i Wielkiej Brytanii (25)). Targi odwiedziło blisko 15500 specjalistów, z czego 31% stanowili goście spoza Niemiec (z 70 krajów). Targi POWTECH są elementem międzynarodowej sieci targowej POWDER & BULK NETWORK, łączącej wiodące w tej branży targi specjalistyczne i konferencje.

***
Andrzej Hantz
Narodowy Instytut Metrologiczny – czy jest potrzebny naszej gospodarce?
Rozwój cywilizacji nie byłby możliwy bez wykonywania i analizy pomiarów różnych wielkości fizycznych. Pomiary towarzyszą człowiekowi od początku jego istnienia. Współczesny świat nie posiadałby takiej dynamiki rozwoju, gdyby nie nowoczesne metody pomiarów wykonywane z coraz to większą dokładnością. Gdyby nie rosnący wciąż poziom wiedzy, infrastruktury i świadomości znaczenia metrologii dla rozwoju gospodarki, nie obserwowalibyśmy dzisiaj tak zaawansowanych technologicznie urządzeń, które możemy znaleźć we wszystkich jej gałęziach. Solidny system metrologiczny jest fundamentalny dla rozwoju nauki, produkcji dóbr i usług, zdrowia, handlu, komunikacji oraz życia codziennego.

***
Noże maszynowe od Durham-Duplex
Durham-Duplex, z siedzibą w Sheffield w Wielkiej Brytanii, jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i dystrybucji noży maszynowych. Ponadstuletnie doświadczenie gwarantuje wyroby zapewniające najwyższą angielską jakość. Potwierdza to znak ”Made in Sheffield” uznawany na całym świecie. Obecnie firma swoje produkty sprzedaje do ponad 40 krajów bezpośrednio lub za pomocą swych dystrybutorów. W”Polsce reprezentowany jest przez firmę Jusky z Wrocławia.

***
Urządzenia zgodne z przepisami chronią klientów
Przepisy dotyczące jakości chronią klientów. Latem 2013 roku zakończy się okres wprowadzania normy ISO 22716 na terenie Unii Europejskiej, a firmy branży kosmetycznej będą musiały zweryfikować swoje procesy i systemy pod kątem zgodności z nową normą ISO. Jednym ze sposobów ochrony klientów i zapewnienia zgodności jest Weryfikacja GWP (GWP – Dobra Praktyka Ważenia).

***
Wykrywanie zanieczyszczeń metalami w celu ochrony konsumentów i marki
Wykrywanie najmniejszych zanieczyszczeń metalami jest i będzie niezwykle ważne w branży przetwórstwa chemicznego. Odpowiedni wykrywacz może stawić czoła coraz większym wymaganiom rynku, zwiększając wydajność, ograniczając koszty produkcji i podnosząc poziom konkurencyjności.

***
Elastyczność i efektywność w produkcji spożywczej Jak moduł Batch Control wspomaga produkcję wsadową?
Większość z nas być może wie, jak wygląda produkcja – na przykład – piwa. Że głównymi składnikami, z których ono powstaje, są: woda, chmiel i jęczmień. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że na jakość i smak tego wyjątkowego trunku mają również wpływ doświadczenie i intuicja mistrzów piwowarskich, którzy tworzą niepowtarzalne receptury. I jak ważne jest, aby zapewnić ścisłą przestrzegalność receptur, bo tylko wtedy uzyskujemy zawsze wysokiej jakości napój o doskonałych walorach smakowych. W tym właśnie miejscu pojawia się oprogramowanie zenon z wbudowanym modułem Batch Control.

***
Anna Szymczak
Dotacje 2013. Przedsiębiorco – orientuj się!
Dotacje z perspektywy budżetowej 2007–2013 właśnie się kończą. Niektóre firmy zdołały pozyskać po kilka dotacji, inne jeszcze nie próbowały nawet złożyć wniosku. Czy coś jeszcze w tym roku pozostało do podziału, czy może należy czekać już na nowe rozdanie, które ruszy zapewne dopiero za jakieś 2 lata?

***
Systemy pomiarowe HBM
Innowacyjna platforma wzmacniaczy PMX firmy HBM została uhonorowana w konkursie MessTec & Sensor Masters Award 2012, zajmując w nim drugie miejsce w kategorii: Test i Pomiar. Nowy system pomiarowy jest idealnym rozwiązaniem dla zagadnień metrologii numerycznej w środowisku przemysłowym. Zgodnie ze swym motto „Fit to Function” skalowalny system umożliwia użytkownikowi precyzyjne dopasowanie funkcjonalności do wymagań aplikacji. Produkty firmy HBM bazują na aktualnych standardach, takich jak: przemysłowy Ethernet z protokołami pracującymi w czasie rzeczywistym: Ethercat i Profinet.

***
Wagi samochodowe, legalizacja wag, serwis i naprawa wag
Drodzy Klienci, serwis firmy TECHNOWAG specjalizuje się m.in. w naprawie wag laboratoryjnych, sklepowych, przemysłowych oraz w wagach samochodowych. Wybierając nas na serwisanta swoich wag, możecie być pewni, że Wasze urządzenia będą służyły Wam długo i niezawodnie.

***
Jarosław Łagowski
HAVER & BOECKER dostarczył i uruchomił najnowocześniejszy w Polsce węzeł pakowania nawozów sztucznych w Zakładach Chemicznych „POLICE” SA
Zakłady Chemiczne „POLICE” SA należą do europejskiej czołówki firm nawozowych i są jednocześnie jednym z największych polskich eksporterów. Spółka posiada kluczowe znaczenie w życiu gospodarczym i społecznym całego kraju, a zwłaszcza regionu zachodniopomorskiego. Przedsiębiorstwo powstało w 1965 r., produkcję uruchomiono w roku 1969. Od 19 sierpnia 2011 r. Zakłady Chemiczne „POLICE” SA należą do Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów, która od 2012 r. działa pod szyldem Grupa Azoty.

***
Techniczne rozwiązania firmy ISHIDA łączą dokładność z jakością na końcu linii produkcyjnej
Linia do pakowania firmy Ishida – w skład której wchodzi naważarka wielogłowicowa, automatyczna waga kontrolna i rentgenowski system inspekcyjny X-ray – umożliwiła firmie POEX, wiodącemu czeskiemu producentowi słodyczy, zwiększenie wydajności i dokładności pakowania. Co więcej, zapewniła jednocześnie, w celu podniesienia jakości produktu, skuteczną kontrolę na końcu linii.

***
Ważenie suszonych owoców. Szybkie zmiany produktu, bez zanieczyszczenia poprzednim
Modernizacja najważniejszej fabryki francuskiego Maître Prunille, wiodącego producenta suszonych i miękkich owoców, a trzeciego co do wielkości producenta śliwek, dotyczyła m.in. nowej hali pakowania, w której, dzięki cennej współpracy z firmą Ishida Europe, została wprowadzona automatyzacja produkcji. Ishida współpracowała z Maître Prunille od samego początku fazy projektowania, by mieć absolutną pewność, że spełnione są rygorystyczne wymagania dotyczące standardów higienicznych w produkcji olbrzymiej liczby różnych rodzajów opakowań.

***
Uniwersalność naważarek Ishida czynnikiem sukcesu ekonomicznego czołowego dostawcy żywności
Technologia firmy Ishida, zastosowana w naważarkach wielogłowicowych i automatycznych wagach kontrolnych, zapewnia uniwersalność i wydajność, które umożliwiają firmie Hider Food Imports Ltd, wiodącej firmie konfekcjonującej żywność, nie tylko sprawne realizowanie aktualnych wymagań biznesu, ale także planowanie jego nieustannego wzrostu.

***
Uniwersalność naważarek Ishida czynnikiem sukcesu ekonomicznego czołowego dostawcy żywności
Technologia firmy Ishida, zastosowana w naważarkach wielogłowicowych i automatycznych wagach kontrolnych, zapewnia uniwersalność i wydajność, które umożliwiają firmie Hider Food Imports Ltd, wiodącej firmie konfekcjonującej żywność, nie tylko sprawne realizowanie aktualnych wymagań biznesu, ale także planowanie jego nieustannego wzrostu.

***
Rentgenowski system inspekcyjny cieszy się uznaniem producentów żywności organicznej
Rentgenowskie systemy inspekcyjne X-ray firmy Ishida Europe umożliwiają australijskiemu przetwórcy żywności organicznej dokonywanie ściślejszej kontroli pod kątem możliwych zanieczyszczeń, w szczególności zanieczyszczeń naturalnych, takich jak kamyki.

***
Jaromir Turlej
VLT® AutomationDrive. Synchronizacja i pozycjonowanie maszyn z przetwornicami częstotliwości Danfoss
W artykule zostało zaprezentowane jedno z wdrożeń firmy Control-Service z Krakowa, która współpracuje z Danfoss od ponad 10 lat. Control-Service zapewnia kompleksową obsługę klientów – od projektu systemu, po jego realizację i uruchomienie ze stałym systemem szkoleń, wsparciem technicznym i serwisem. Danfoss należy do liderów branży napędowej. Danfoss oferuje najbardziej rozległą sieć doświadczonych specjalistów i partnerów z zakresu techniki napędowej.

***
Innowacyjne opakowania do lodów
Amerykańska firma Intelligent Packaging Solutions (IPS) rozpocznie produkcję innowacyjnych pojemników TE-cap, przeznaczonych na rynek lodów.

***
SPC@Enterprise – pełna kontrola linii pakujących
Głównym wyzwaniem producentów (szczególnie w branży spożywczej) jest zapewnienie terminowego wytwarzania produktów o odpowiedniej jakości, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz przy jak najniższych kosztach. Innymi słowy: doskonałość operacyjna! W tym celu konieczna jest jasna i całościowa kontrola linii produkcyjnej. Oprogramowanie do statystycznej kontroli procesu Sartorius ProControl@Enterprise (krótko: SPC@Enterprise) daje użytkownikom taką możliwość, gwarantując jakość produktów, bezpieczeństwo konsumentów (dzięki zapisywaniu i analizie parametrów produktów, w tym informacji na temat metali oraz innych zanieczyszczeń, dacie przydatności, a także wielu innych danych) oraz wydajność sprzętu (informacje o awariach i przestojach, „wąskich gardłach” i ukrytych stratach).

***
Krzysztof Kędra
Ile śmiecisz, tyle płacisz
Gospodarka odpadami komunalnymi – temat bardzo aktualny. Jak pogodzić dwa różne punkty widzenia tego samego problemu: „śmiecących” i wywożących? Jest na to sposób: wagi na samochodach.

***
Farmer ma się czym pochwalić
Zmodernizowany, nowoczesny zakład produkcyjny, wytwarzający rocznie około 48 tys. ton koncentratów i pasz dla bydła, trzody chlewnej oraz pasz dla drobiu, ptactwa i królików, to chluba Wytwórni Pasz i Koncentratów „Farmer” – jednego z głównych krajowych graczy w branży paszowej.

***
Oficjalne otwarcie nowego Międzynarodowego Centrum Dystrybucji FlexLink
Działalność nowego obiektu firmy FlexLink – Międzynarodowego Centrum Dystrybucji (IDC), Centrum Inżynieryjnego oraz FlexLink Systems Polska została zainaugurowana podczas ceremonii, która odbyła się 22 listopada 2012 r.

***
Godziny zamiast dni. Nowy stelaż montażowo-transportowy z możliwością szybkiej indywidualizacji do dopasowanych i gotowych do montażu systemów zasilania
Od około 20 lat firma igus stawia na konfekcjonowane systemy prowadników przewodów readychain. Żeby umożliwić szybkie i pewne umieszczenie tych systemów na maszynie, firma igus zaprezentowała w ramach Motek 2012 swój nowy stelaż transportowy o konstrukcji modułowej z możliwością przedłużenia, który w ciągu jednego dnia roboczego można dostosować z dokładnością co do milimetra do złącza danej maszyny. Rozwiązanie to pozwala na wyraźne obniżenie kosztów procesów w branży budowy maszyn i urządzeń.

***
Możesz zwiększyć wydajność i żywotność maszyny – monitoruj jej stan!
Działania rozwojowe ze strony inżynierów mechaników skutkują stałym zwiększaniem wydajności oraz funkcjonalności maszyn produkcyjnych. Oznacza to, że potrzeba mniej maszyn do wyprodukowania produktów o tej samej ilości i złożoności, co obniża koszty produkcji i zwiększa konkurencyjność maszyn wytwórczych. Z drugiej jednak strony wzrost wydajności czyni producentów bardziej zależnymi od pojedynczych maszyn. Zwiększona zdolność produkcyjna powoduje, że każda godzina przestoju staje się coraz droższa. Każdy, kto kiedykolwiek obsługiwał maszynę, wie, że nie ma możliwości całkowitego uniknięcia przestoju.

***
Rozwiązania, na które liczysz!
To dewiza przyświecająca firmie Isoil Industria od początku działalności, to ponad 50 lat ciągłego rozwoju i doskonalenia oferowanych produktów. Wszystko po to, aby nasi Klienci mogli wierzyć, że przepływomierze, na które liczą, nigdy ich nie zawiodą, nawet w najtrudniejszych aplikacjach.

***
Manipulator Tripod EXPT
Szybki manipulator z funkcjonalnością robota do swobodnego przemieszczania w przestrzeni 3D zapewnia precyzyjne pozycjonowanie w połączeniu z bardzo dużą dynamiką ruchu, umożliwiającą uzyskanie do 150 cykli roboczych na minutę. W połączeniu z bardzo sztywną strukturą kinematyczną piramidy i systemem sterowania ze specjalizowanym sterownikiem robotów, manipulator gwarantuje wysoką dokładność pozycjonowania dynamicznego i statycznego. Manipulator EXPT jest idealny dla zadań Pick&Place, sortowania i paletyzacji oraz aplikacji nakładania kleju, smaru, farby itp.

***
Elektryczne, praktyczne, ekonomiczne!
Oto pole do twórczego popisu dla konstruktorów: Modułowy System Mechatroniczny firmy Festo, który może występować w setkach wariantów dzięki dowolnym kombinacjom wzajemnie dopasowanych elementów składowych, realizujących funkcje chwytania, przesuwania, obracania i pozycjonowania. To pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze! Łańcuchowe prowadniki przewodów, przewody ochronne, czujniki i wyspy zaworowe stanowią elementy konstrukcyjne i wchodzą w skład dostawy gotowych modułów manipulacyjnych. System został uzupełniony o szybkie i precyzyjne napędy elektryczne: moduł obrotowy ERMB, nagrodzony na targach Automaticon 2012 napęd wysięgnikowy EGSL oraz napęd liniowy EGC.

***
Centrum Aplikacyjne
Festo Sp. z o.o. zaprasza do Centrum Aplikacyjnego w Jankach k/Warszawy. Jest to pierwszy tego typu ośrodek naukowo-szkoleniowy Festo w Europie Środkowo-Wschodniej.

***
Ruch jest naszą siłą napędową – od ponad 80 lat SEW projektuje i buduje systemy napędowe
Odpowiedzią na rosnącą potrzebę rozwoju kompetencji oraz zdobywania wiedzy z zakresu techniki napędowej jest stworzenie Centrum Techniczno-Szkoleniowego – DTC Drive Technology Center firmy SEW-Eurodrive w Tychach. Nowa siedziba oddziału w Tychach, otwarta we wrześniu 2012 roku, to idealne połączenie tradycji z zaawansowaną technologią. W niepowtarzalnej i unikatowej formie architektonicznej zostały skomponowane: tradycyjna, ręcznie formowana cegła wraz z nowoczesnym i surowym w wyglądzie szkłem i metalem. Bryła i stylistyka budynku z surowej cegły wpisuje się idealnie w kontekst śląskiej architektury przemysłowej. Całość inwestycji dopełniona została poprzez zastosowanie nowoczesnych, inteligentnych technologii, które zapewniają wysoki komfort użytkowania. Priorytetem dla firmy SEW jest fachowa i szybka obsługa oraz wsparcie techniczne przez doświadczonych inżynierów, a dzięki nowej inwestycji zapewniamy również komfortowe warunki pracy i szkoleń.

***
Michał Ochmański
Robot przemysłowy – istotny element nowoczesnych systemów logistyki produkcji czy wciąż droga alternatywa dla klasycznych układów tzw. „twardej automatyzacji”?
Przedsiębiorca zamierzający automatyzację lub robotyzację produkcji w swoim zakładzie staje przed nie lada wyzwaniem. Często wybór pomiędzy robotem przemysłowym a systemem tzw. „twardej automatyki” nie jest prosty. Kiedy więc opłaca się zastosować robota, a nie układ serw lub siłowników liniowych? COMAU Robotics stara się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym artykule.

***
Łukasz Dragun
Dobre praktyki dla doskonalenia produkcji
Jeden z bardzo dobrych kierowników produkcji przyznał, że jednym z jego sekretów dla efektywnej produkcji jest robić proste  i właściwe rzeczy wyjątkowo dobrze. Poniżej chciałbym podzielić się skutecznym sposobem wykorzystującym przedstawioną ideę – jak zmniejszyć czas przestojów i zwiększyć efektywność linii.

***
Szybko i lekko na dalsze odległości
Nowa wersja systemu Omega Module łączy w sobie niską masę własną oraz szybki napęd paskowy, umożliwiając poprawę parametrów dynamicznych przy przemieszczaniach na większe odległości. System przemieszczeń liniowych Omega Module firmy Bosch Rexroth jest kolejnym elementem systemu modułowego EasyHandling.

***
Przemysł spożywczy i opakowaniowy
Przemysł spożywczy i opakowaniowy charakteryzuje się szybko zmieniającymi się wymaganiami. Są ku temu trzy powody. Po pierwsze: zmieniające się przyzwyczajenia życiowe i tendencja do indywidualizacji utrudniają długoterminowe planowanie, natomiast gusty i upodobania konsumentów rozwijają się w sposób nieprzewidywalny. Po drugie: sieci handlowe prowadzą intensywną walkę cenową, co z kolei wywiera nacisk na producentów. Z jednej strony muszą oni pracować niezwykle efektywnie, z drugiej zaś stawiać czoła zmieniającym się wielkościom partii i coraz krótszym okresom życia produktów, ponieważ do kampanii promocyjnych w coraz większym stopniu wymagane są wyróżniające się produkty lub pakiety produktów. I po trzecie: zmieniają się normy prawne zarówno na poziomie krajowym, jak i na poziomie Unii Europejskiej. W szczególności ściśle przestrzegane muszą być standardy higieniczne poszczególnych krajów. W połączeniu z innowacjami w zakresie materiałów skutkuje to zwiększeniem obowiązków dotyczących dokumentacji.

***
Kompleksowe rozwiązania dla przemysłu
Kontrola i sterowanie procesami produkcyjnymi wymagają kompleksowych i efektywnych rozwiązań. Różnorodne typy czujników, kontrolerów oraz wskaźników produkcji firmy Autonics w połączeniu z urządzeniami pomiarowymi firmy WObit to duet oferujący rozwiązania dla niezliczonych aplikacji w zakresie automatyki przemysłowej.

***
Anna Kosmacz-Chodorowska
Narzędzia e-gospodarki usprawniające przemysł opakowaniowy wg globalnych standardów i najnowszych rozwiązań
Niniejsza praca uwzględnia podstawowe zagadnienia e-gospodarki, podpowiadając firmom opakowaniowym, jak usprawnić swoją działalność i kontakty z otoczeniem, stosując najbardziej efektywne rozwiązania.

***
Hieronim Kubera
Problemy i uwarunkowania rozwoju opakowań przyszłości
Postęp opakowalnictwa jest rezultatem rozwoju gospodarki światowej jako swoistego systemu, który w efekcie prowadzi do poprawy warunków codziennego życia. Jedną z najstarszych cech ludzkości jest ciekawość (żądza wiedzy), a w niej chęć poznania przyszłości. Rozważając problem przyszłości w opakowaniach, należy mieć świadomość, iż brak jest nam informacji, jakiego rodzaju wymagania postawi przyszłość, nie wspominając o nowych rodzajach materiałów opakowaniowych i opakowań. Sytuacja jest jasna – opakowanie zawładnęło planetą. Ten fakt wpisuje się w globalną działalność rynku, który ogarnie świat, eliminując wszelkie bariery ograniczające jego działalność, jak przepisy jurysdykcyjne, granice państwowe, bariery taryfowe i pozataryfowe i in. Sytuacja taka trwać będzie do czasu, kiedy globalny rynek zostanie zastąpiony gospodarką relacyjną, w której producenci zrezygnują z zysku. Może to wydawać się fantazją, jednak wg przewidywań stan taki może mieć miejsce w drugiej połowie XXI w. Futurolodzy twierdzą, że w pewnym momencie człowiek stanie się dla swoich wytworów zbędny i zastąpiony przez roboty, lecz opakowanie, jako artefakt rynku, będzie funkcjonować w każdym czasie i warunkach.

***
Natalia Czaja-Jagielska
Opakowania dla przemysłu spożywczego – dziś i jutro
Opakowania produktów żywnościowych były, są i będą potrzebne. O strukturze ilościowo-jakościowej tej branży będą decydowały zarówno czynniki ekonomiczne, jak i ekologiczne oraz techniczne. Globalny rynek opakowań wykazuje wyraźne tendencje wzrostowe, które są uwarunkowane m.in. koniecznością pakowania większości produktów spożywczych. Kraje o rynkach dojrzałych (Stany Zjednoczone, Japonia, Europa Zachodnia) wykazują jednakże większą stabilizację rynku niż kraje rozwijające się.

***
Renata Dobrucka
Opakowania dla przemysłu farmaceutycznego
Głównym zadaniem opakowań jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i jakości produktu leczniczego, a co za tym idzie, bezpieczeństwa pacjenta. Jakość opakowania produktów farmaceutycznych odgrywa bardzo istotną rolę w jakości tych produktów. Opakowanie ma przede wszystkim chronić przed wpływami zewnętrznymi wszystkich czynników, które mogą zmienić właściwości produktu, np. wilgoci, światła, tlenu i temperatury zmiany temperatur, chronić przed skażeniami biologicznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Ma umożliwić przeprowadzenie prawidłowej informacji i identyfikacji produktu. Rodzaj opakowania i zastosowanych materiałów muszą być dobrane w taki sposób, aby opakowanie nie miało niekorzystnego wpływu na produkt poprzez reakcje chemiczne, wypłukiwanie materiałów opakowaniowych lub też absorpcje. Aspekt bezpieczeństwa musi mieć również wpływ w drugą stronę, tzn. produkt nie może mieć negatywnego wpływu na opakowanie, zmiany jego właściwości oraz wpływu na jego funkcję ochronną.

***
Know-LAB, czyli LABORATORIUM W PRAKTYCE
W dniach 24 i 25 października 2012 r. w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu odbyła się czwarta już edycja Targów Analityki, Technik i Wyposażenia Laboratorium ExpoLAB. Po raz kolejny liderzy rynku prezentowali rozwiązania, techniki i produkty związane z praktycznymi aspektami funkcjonowania wszelkiego rodzaju laboratoriów: naukowych, medycznych i przemysłowych (m.in. z branży spożywczej, chemicznej, kosmetycznej, farmaceutycznej).

***
Targi EuroLab – spotkanie nauki z biznesem
XV Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab odbędą się w dniach 10–12 kwietnia 2013 r. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie. EuroLab to największa tego typu impreza w Polsce. Wezmą w niej udział przedstawiciele placówek badawczych, wybitni eksperci i naukowcy, uczelnie wyższe, instytucje certyfikujące oraz producenci i dystrybutorzy z branży laboratoryjnej. Wystawcy zaprezentują swoją ofertę w ramach czterech sektorów: analityki chemicznej, Life Science, biotechnologii oraz metrologii. Wydarzenie to stanowi unikalne połączenie biznesu ze światem nauki, a także okazję do nawiązania perspektywicznych relacji biznesowych.

***
Mleczna Rewia i nie tylko…
W dniach 22–24 maja 2013 r. w nowym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku odbędzie się największe w Polsce północnej wydarzenie targowe dedykowane branży spożywczej, gastronomicznej i hotelarskiej. W ramach zintegrowanego projektu branżowego zaprezentowane zostaną cztery specjalistyczne ekspozycje: 16. Targi Mleczarstwa MLECZNA REWIA, 15. Targi Piekarstwa, Cukiernictwa i Lodziarstwa BALTPIEK, 17. Targi Wyposażenia i Zaopatrzenia Gastronomii, Hoteli i Sklepów GASTROEXPO oraz 12. Międzynarodowe Targi Przetwórstwa i Produktów Rybnych POLFISH.

Reklama