Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/2015

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 01/2015


Komputery ze stali nierdzewnej dla przemysłu spożywczego i farmacji
Przemysły spożywczy i farmaceutyczny potrzebują dedykowanych, higienicznych rozwiązań nie tylko w zakresie elementów przechowujących i transportujących żywność czy leki, ale również w miejscu obsługi maszyny lub sterowania procesem, czyli szeroko rozumianym HMI.

***
Klaudiusz Szymczak
System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy jako jeden z kluczowych elementów sukcesu firmy
Bezpieczeństwo pracowników, konieczność spełniania wymagań prawnych oraz utrzymywanie dobrego wizerunku to powody, dla których aspekty związane z bezpieczeństwem i higieną pracy są niezwykle istotne dla firm. Równie istotny jest aspekt finansowy. Nieobecność pracownika w pracy z powodu wypadku przynosi wymierne straty przedsiębiorstwu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszych trzech kwartałach 2014 roku odnotowano ponad 59 tysięcy wypadków, co spowodowało, że średnio jeden poszkodowany pracownik był nieobecny w pracy ponad 31 dni. Liczby mówią same za siebie – troska o BHP przyczynia się do wzrostu efektywności firmy. Dlatego systemy zarządzania BHP zdobywają coraz większe znaczenie wśród przedsiębiorstw, które są świadome strat, jakie mogą ponosić w wyniku braku zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.

***
Odczyt położenia – elektroniczne wskaźniki firmy Elesa+Ganter
Mechanizmy śrubowe służą do zamiany ruchu obrotowego w liniowy i są jednym z najbardziej rozpowszechnionych układów regulacji położenia w różnego typu maszynach i urządzeniach przemysłowych. Aby jednak układ taki był w pełni funkcjonalny, potrzebuje on mieć możliwość odczytu położenia przy pomocy wskaźników położenia.

***
Targi Packaging Innovations – co czeka na gości podczas VII edycji?
Wiosną 2015 r. Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations po raz siódmy zagoszczą w stolicy. 9 i 10 kwietnia warszawskie Centrum Expo XXI na dwa dni zamieni się w platformę inspiracji, wiedzy i pomysłów dla wszystkich związanych z branżą opakowań. Wszystko to za sprawą największych i najważniejszych producentów i dystrybutorów z kraju i zagranicy, którzy podczas Targów zaprezentują swoją ofertę.

***
Wyświetlacze i tablice LED na indywidualne zamówienia
Firma SEM jest producentem urządzeń sterujących i pomiarowych od 22 lat. Projektujemy aparaturę z myślą o szerokim zastosowaniu, przyjazną dla operatorów i dobrze sprawdzającą się w warunkach przemysłowych. Niektóre modele, wytwarzane przez wiele lat, doczekały się – w kraju i za granicą – tysięcy zastosowań. Są to wskaźniki i mierniki programowalne produkowane seryjnie.

***
Co odróżnia nóż bezpieczny QUADKUT od innych?
To opatentowane narzędzie przeznaczone jest do cięcia warstw różnych materiałów, zapewniając szybkość, dokładność i wygodę podczas użytkowania. W trakcie cięcia Quadkut kierowany jest do przodu. Materiał wprowadzony w szczelinę tnącą, znajdującą się pomiędzy tylnymi kołami, napręża się samoczynnie, dzięki czemu cięcie staje się sprawniejsze i dokładniejsze. QUADKUT wygodnie leży w obu dłoniach. Osłonięte ostrze uniemożliwia bezpośredni kontakt z palcami, zapewniając użytkownikowi wysoki poziom bezpieczeństwa i związane z tym minimalne ryzyko skaleczenia.

***
Koniec kompromisów w chemii. Bezpieczeństwo w strefach niebezpiecznych
Sprzęt wagowy, aby zapewniał maksymalną ochronę przed wybuchem, musi być zgodny z przepisami dotyczącymi stref Ex. Jednak niektóre środki bezpieczeństwa mogą wpływać na sprawność ważenia. Nowy terminal wagowy ICS466x łączy w sobie doskonałe cechy służące bezpieczeństwu z niezrównaną sprawnością ważenia.

***
Przewidywanie w porę. Diagnostyka – uniknij błędów
Usterka czujnika pomiarowego w trakcie trwania produkcji może nie tylko zagrozić jakości partii towaru, lecz także narazić zakład produkcyjny na znaczne straty czasu i pieniędzy. Nowe czujniki nieustannie monitorują proces ważenia i z wyprzedzeniem ostrzegają operatorów o usterkach.

***
Wydajność i dokładność produkcji ręcznej w przemyśle mlecznym
Produkty spożywcze często są delikatne, dlatego wymagają ręcznej obsługi i dużej ostrożności. Ergonomia oraz inteligentne interfejsy człowiek – maszyna pomagają zwiększyć wydajność produkcyjną i dokładność operatorów. Dzięki temu można zminimalizować liczbę błędów ludzkich, takich jak przepełnienia i wadliwe partie.

***
Wipasz SA wchodzi do europejskiej Top Ligi przemysłu przetwórstwa drobiarskiego
Rok 2012 dla firmy przetwórstwa drobiarskiego – Wipasz SA – to czas zakończenia tzw. Fazy 1 dla głównych inwestycji strategicznych, których celem była transformacja działalności przedsiębiorstwa w kierunku dołączenia do ligi najnowocześniejszych firm w Europie. Przedsiębiorstwo starannie dobiera swych partnerów technologicznych i wybiera tych, którzy są w stanie realizować jego wizję rozwojową. Dla sektora naważania i pakowania Wipasz SA zawiązuje współpracę z Ishida Europe.

***
Jarosław Łagowski, Jerzy Ciupek
HAVER & BOECKER otrzymał nagrodę Globalnego Dostawcy Roku LAFARGE. Technologia pakowania HAVER ADAMS® zwyciężyła w kategorii Zrównoważonego Rozwoju
LAFARGE, światowy lider w produkcji materiałów budowlanych, po raz pierwszy w swojej historii zorganizował konkurs na Globalnego Dostawcę. Podczas ceremonii, która odbyła się w siedzibie głównej LAFARGE w Paryżu, wyróżniono partnerów w siedmiu kategoriach.
Dzięki systemowi pakowania ADAMS®, przeznaczonemu do konfekcjonowania materiałów pylistych w wodoszczelne worki PE, HAVER wygrał w kategorii Zrównoważonego Rozwoju. Uzasadnieniem jury było „udowodnienie zdolności do działania w sposób trwały, w tym wdrażanie odpowiednich działań naprawczych”.

***
Monika Gomółka
„iglidur on tour” – w Polsce
Chcąc uczcić jubileusz pięćdziesięciolecia firmy igus oraz 30-lecie istnienia łożysk iglidur, w dniu 20 stycznia 2014 r. w światową podróż wyruszył samochód, aby zademonstrować wydajność i wytrzymałość polimerowych łożysk ślizgowych firmy igus.

***
Dyrektywa MID już niedługo…
W przyszłym roku mija 10-letni okres przejściowy wdrażania dyrektywy o przyrządach pomiarowych. Począwszy od końca roku 2016, nie będzie już możliwości użytkowania przyrządów pomiarowych z nią niezgodnych.

***
Błyskawiczne pakowanie? Paletyzacja ciężkich ładunków? W Comau wiedzą, jak to robić
Świat pędzi do przodu. Wszystko dzieje się w ciągłym biegu. Nic więc dziwnego, że także w przemyśle można zauważyć te samą tendencję. Oprócz jakościowych aspektów wykonania, maksymalne skrócenie czasu cyklu zdaje się mieć fundamentalne znaczenie przy procesach produkcyjnych, takich jak manipulowanie detalami czy pakowanie. Z drugiej strony konieczność przenoszenia ciężkich ładunków czy całych warstw produktu powoduje, iż ponad szybkość stawia się na siłę udźwigu. Optymalne zestawienie obu cech, którymi opisać z pewnością można roboty przemysłowe Comau, powoduje, iż firma jest liderem branży robotyzacji procesów produkcyjnych. Dodatkowe wsparcie poprzez unikalne oprogramowanie, które ułatwia m.in. pakowanie, paletyzację lub symulowanie pracy robota, stanowi kolejną z wielu zalet firmy.

***
Robotyzacja w przemyśle mleczarskim
Roboty do paletyzacji ABB pozwoliły brazylijskiemu producentowi Piracanjuba wykorzystać zasoby pracownicze w sposób bardziej efektywny oraz pozostać konkurencyjnym na dynamicznie zmieniającym się rynku producentów wyrobów mlecznych.

***
Inteligentne rozwiązania Festo w całym łańcuchu budowania wartości. Od produktów typu Clean Design do bardzo szybkiej automatyzacji produkcji
W przemyśle spożywczym zachowanie higieny podczas produkcji, napełniania oraz pakowania gwarantuje bezpieczeństwo i wysoką jakość produktów. Ważną rolę w łańcuchach budowania wartości dodanej odgrywają indywidualne rozwiązania Festo dostosowane do wymagań klientów.

***
Efektywność energetyczna według FESTO
Sprężone powietrze niesłusznie uważane jest za jeden z najtańszych nośników energii. Założenie to często prowadzi do akceptacji rozwiązań i procedur, które dopuszczają zbyt wysokie zużycie powietrza, traktując ten fakt jako nieistotny dla analizy bilansu ekonomicznego zakładu.

***
Urszula Bizoń-Żaba
Dodatkowe źródła danych, więcej szablonów raportów, zwiększona funkcjonalność: COPA-DATA prezentuje zenon Analyzer 2.20
COPA-DATA, technologiczny lider w produkcji oprogramowania do automatyki przemysłowej HMI/SCADA –
zenon, prezentuje nową wersję oprogramowania do raportowania i analizy: zenon Analyzer 2.20. Oferuje ona klientom bogatsze możliwości dokonywania analiz dzięki połączeniu z zewnętrznymi bazami danych, kompleksowym możliwościom prezentacji i wyświetlania oraz ulepszonej funkcjonalności.

***
Barbara Piwowarska
Produkty Kübler – rozwiązania dla maszyn pakujących i etykietujących w przemyśle spożywczym
Kübler to od wielu lat sprawdzony dostawca elementów automatyki przeznaczonych do zastosowań w systemach sterowania i maszynach w przemyśle spożywczym (maszyny pakujące, etykietujące itp.). Przemysł spożywczy to bardzo wymagający segment rynku – wymogi sanitarno-higieniczne i niemal ciągły tryb pracy wymuszają stosowanie wyjątkowo trwałych części, ale jednocześnie prostych w konserwacji lub ułatwiających potencjalną wymianę, co zapobiega kosztownym przestojom.

***
Rozwiązania liniowe, systemy zasilania, a teraz trybofilament 3D – drukarki 3D rozwijają się z produktami igus. Drukuj własne komponenty do aplikacji ruchomych z nowym filamentem od igus
Drukowanie 3D oferuje użytkownikom nowe sposoby drukowania elementów o skomplikowanych projektach. Jest to dobra alternatywa, przede wszystkim dla konstruktorów, aby projektować komponenty z wykorzystaniem najnowszych technologii niskokosztowych. Firma igus, specjalista od trybopolimerów, produkuje odpowiednie systemy liniowe do drukarek 3D, ale również odpowiednie filamenty. Z materiałem iglidur I180-PF igus wprowadza na rynek nowy filament, który jest łatwiejszy do przetworzenia, co oznacza, że prawdziwe komponenty do rzeczywistych aplikacji można w prosty sposób wyprodukować i od razu zastosować w maszynie.

***
Program serwisowy. REWITALIZACJA motoreduktorów i przekładni przemysłowych SEW-Eurodrive
Program SEW odNOWA to pakiet usług serwisowych przewidziany dla motoreduktorów i przekładni przemysłowych firmy SEW-Eurodrive w celu ich rewitalizacji, czyli odtworzenia pełnych możliwości użytkowych. Pełna rewitalizacja w programie SEW odNOWA dokonywana jest zgodnie z fachową ekspertyzą SEW, dzięki czemu Klient otrzymuje 12-miesięczną gwarancję na cały napęd. W wyspecjalizowanym Centrum Serwisowym SEW w Łodzi fachowcy SEW dają napędom nowe, wydłużone życie.

***
Wielofunkcyjne urządzenia pomiarowe Testo w zastosowaniach przemysłowych
Urządzenia wielofunkcyjne Testo łączą w sobie zalety różnych urządzeń odpowiedzialnych za pomiar jednego parametru, zapewniając wysoką precyzję pomiarów, możliwość równoczesnych pomiarów wielu parametrów oraz zapis danych pomiarowych do pamięci i ich analizę na komputerze. Urządzenia te stosuje się w wielu gałęziach przemysłu, np.: w farmacji, przemyśle spożywczym, przemyśle motoryzacyjnym, przemyśle energochłonnym (huty, stalownie itp.), przemyśle opartym na przetwórstwie i obróbce tworzyw sztucznych i wielu innych.

***
VI Targi Obróbki, Magazynowania, Transportu i Logistyki Materiałów Sypkich i Masowych SyMas.
V Targi Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance

29 i 30 października 2014 specjaliści z branży materiałów sypkich i masowych oraz eksperci utrzymania ruchu spotkali się w nowym Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków – miejscu sprzyjającym robieniu dobrych interesów. Udział w imprezie był okazją do poznania najnowszych technologii, wymiany informacji oraz nawiązania i podtrzymania kontaktów biznesowych.

***
Przetwornice częstotliwości VLT® AutomationDrive FC302 wspomagają proces dozowania biomasy do węgla kamiennego
Firma Danfoss należy do niekwestionowanych liderów branży napędowej. Od lat nazwa VLT® określa przetwornice częstotliwości i softstarty o najlepszych parametrach technicznych, najwyższej niezawodności i funkcjonalności. Napędy VLT® pracują w aplikacjach na całym świecie, a Danfoss oferuje najbardziej rozległą sieć doświadczonych specjalistów i Partnerów z zakresu techniki napędowej.

***
Tomasz Ofiara
Sterowniki Samba firmy Unitronics
Samba to kompaktowy kontroler przeznaczony do prostego sterowania maszyną, wyróżniający się konkurencyjnym, kolorowym i dotykowym panelem HMI. Jest świetnym rozwiązaniem wypełniającym rosnącą niszę aplikacji z niskim budżetem.

***
Automatyczne dozowanie w przemyśle
Dozowanie materiałów stosowane jest w wielu różnorodnych aplikacjach, często w procesach pakowania. Automatyzacja tych procesów znacząco podnosi wydajność produkcji. Firma WObit proponuje roboty przemysłowe typu Desktop oraz roboty kartezjańskie, które doskonale nadają się do realizacji takich zadań.

***
Karol Surma
Multiprojekt – dostawca podzespołów pneumatyki firmy E.MC
Multiprojekt – dostawca sterowników FATEK, paneli operatorskich Weintek, serwonapędów ESTUN oraz techniki liniowej – poszerzył swoją ofertę o elementy pneumatyki E.MC. Odbiorcami nowej propozycji są biura projektowe, producenci maszyn i urządzeń, przedsiębiorstwa integratorskie, osoby odpowiedzialne za utrzymanie ruchu itp. W niniejszym artykule zostały omówione wybrane dystrybuowane produkty E.MC znajdujące się w asortymencie firmy.

***
Pneumatyczne wyspy zaworowe serii 501 i 503
Wyspy zaworowe serii 501 i 503 mają budowę w całości modułową. Zawór rozdzielający montowany jest odpowiednio na podwójnej lub poczwórnej podstawie. Możliwa jest szybka przebudowa wyspy, szybkie dodawanie zaworów oraz wymiana na inną funkcję. Dużą zaletą jest możliwość zamontowania regulatorów ciśnienia między podstawą a każdym zaworem.

***
Wyznaczając nowy kierunek rozwoju robotyki
Frank Souyris, który właśnie rozpoczyna drugi rok pracy w charakterze dyrektora generalnego jednostki ds. robotyki w firmie Bosch Packaging Technology, dzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi zmian zachodzących w tej dynamicznej branży, w której elastyczność ma pierwszorzędne znaczenie.

***
Opakowania elastyczne podbijają kraje Maghrebu. Maroko jest ważnym węzłem przemysłowym dla rynku opakowań Afryki Północnej
Według danych opublikowanych przez Marokańską Agencję Promocji Eksportu, branża tworzyw sztucznych i opakowań jest drugim najistotniejszym sektorem przetwórstwa chemicznego w Maroku. W liczącym 33 mln mieszkańców państwie branżę tworzy 650 przedsiębiorstw, w których bezpośrednio zatrudnionych jest 45 tys. osób. W 2013 roku wielkość produkcji wyniosła 550 tys. ton, a sektor wygenerował przychody w wysokości 1,15 mld euro.

***
EFSA: bisfenol A bezpieczny dla konsumentów
Agencja EFSA opublikowała ostateczną opinię nt. bezpieczeństwa substancji obecnej m.in. w opakowaniach żywności. 21 stycznia Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował ostateczną opinię naukową na temat bezpieczeństwa materiałów zawierających bisfenol A (BPA). Z raportu wynika, że narażenie ze wszystkich źródeł jest bardzo niskie, a produkty na bazie BPA są bezpieczne dla konsumentów.

***
John Fini
Zwiększenie bezpieczeństwa żywności i wizerunku marki dzięki bezpośrednim nadrukom na skorupkach jaj
W ostatnich latach wśród konsumentów stale rosną obawy dotyczące bezpieczeństwa żywności, co wywołuje presję na organy nadzoru, aby dokładniej kontrolowały produkcję jaj, oraz na producentów i hurtowników, aby podawali informacje na temat oferowanych jaj. Konsumenci chcą wiedzieć, gdzie i w jaki sposób kupowane przez nich jaja zostały wyprodukowane, i mieć pewność, że można je bezpiecznie spożywać.

***
Jak skonfigurować optymalny system znakowania laserowego tak, aby spełniał wymagania występujące w konkretnym zastosowaniu? Maksymalna produktywność dzięki przemyślanemu doborowi lasera CO2
Systemy znakowania laserowego to coraz częściej wybierane rozwiązanie do druku danych zmiennych na opakowaniach w wielu średnich i dużych przedsiębiorstwach. Wzrost popularności znakowania laserowego powoduje, że potencjalni użytkownicy mogą mieć kłopot z rozróżnianiem produktów i zrozumieniem oferty. W artykule opisano, jak należy rozumieć pojęcie wydajności lasera, oraz podano wskazówki umożliwiające lepsze wykorzystanie lasera CO2 dzięki przemyślanej specyfikacji i wiedzy o zastosowaniach. Na podstawie tych informacji przedsiębiorstwa produkcyjne są w stanie zapewnić maksymalną wydajność i produktywność, stosując indywidualnie przygotowane rozwiązanie do znakowania laserowego, spełniające potrzeby istotne w konkretnym zastosowaniu.

***
Anne Emblem
Zamknięcia opakowań
Zamknięcie opakowania można z grubsza zdefiniować jako taką metodę zamykania pakunku, że produkt jest w nim prawidłowo umieszczony i chroniony. Bardziej precyzyjna definicja mówi, że zamknięcie jest urządzeniem, które zamyka produkt w opakowaniu, ale które może zostać usunięte w celu uzyskania dostępu do produktu. Istnieje ogromna różnorodność typów zamknięć definiowanych przez sposób ich zastosowania/osiągnięcia uszczelnienia.

***
Targi EuroLab – miejsce spotkań branży laboratoryjnej
W dniach 18–20 marca br. odbędą się 17. Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab oraz 4. Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. Są to branżowe wydarzenia skierowane do profesjonalistów działających w obszarze laboratoryjnym, kadry naukowej oraz pracowników badawczych.

 

Reklama