Archiwum - numer 04/2007
Piotr CiepłuchaNowy terminal wagowy PUE 5 elastyczne rozwiązanie o dużych możliwościach
Firma RADWAG prezentuje nowy terminal wagowy w obudowie nierdzewnej przeznaczony dla przemysłu. Duży 12,1” kolorowy wyświetlacz z aktywną matrycą gwarantuje odpowiednią czytelność ze znacznych odległości. Panel dotykowy pozwala na intuicyjną obsługę programów bez użycia klawiatury. Zastosowanie powszechnie używanych systemów operacyjnych daje możliwość tworzenia oprogramowania przez zewnętrzne firmy oraz wykorzystanie już istniejącego. Zastosowanie komputera personalnego dało dużą elastyczność i łatwość w stosowaniu urządzenia w systemach jednostanowiskowych i sieciowych.
***
Komponenty HBM na potrzeby nowoczesnych układów wagowych Terminal wagowy WE2107: uniwersalne rozwiązanie przy konkurencyjnej cenie
Terminal wagowy WE2107 spełnia wymagania szerokiego zakresu aplikacji wagowych w wielu gałęziach przemysłu. Układ wspiera aplikacje w zakresie nieautomatycznych urządzeń ważących, wag liczących i systemów sterowania procesem, jak również systemów dozowania/napełniania.
***
Poszerzona seria „E4.1” Nowość: prowadnik przewodów, który potrafi (prawie) wszystko
Prowadniki przewodów serii „E4.1” firmy igus, będące jednym z najbardziej ambitnych projektów w historii firmy, są wreszcie gotowe. W ten sposób powstała seria otwierających się obustronnie prowadników przewodów, łącząca w jednej serii (jako rozwiązanie uniwersalne) wszystkie opracowane w ubiegłych latach pomysły konstrukcyjne dotyczące serii „E4”, „E4/4” i „E4.100”. Seria „E4.1” umożliwia realizację prawie wszystkich zastosowań.
***
Smukły, kompaktowy, niewymagający konserwacji DryLin EasyTube: ustawianie wrzeciona w rurze
Dla ustawiania formatowania firma igus z Kolonii stworzyła niewymagającą konserwacji jednostkę liniową „DryLin EasyTube”. Lekki system o bardzo kompaktowej konstrukcji nie wymaga żadnego smarowania i składa się tylko z siedmiu pojedynczych części: wrzeciona, rury, dwóch pierścieni zaciskowych, kołnierza mocującego i sani.
***
Moduły wagowe GAGEMOUNT do niezwykle ciężkich ładunków
Popularna rodzina modułów ważących GAGEMOUNT została rozszerzona o wersję 200t oraz 300t. W tej chwili produkty GAGEMOUNT dostępne są w bardzo szerokim zakresie nośności od 20 do 300 ton. Dzięki temu moduły te są idealnym ekonomicznym rozwiązaniem do przekształcenia zbiorników, silosów, kontenerów w systemy pomiarowe.
***
Pełne bezpieczeństwo w strefie EX – nowy terminal wagowy
Kompaktowe, niezwykle wytrzymałe i wydajne terminale wagowe IND226x. Nowy terminal wagowy IND226x jest: - wytrzymały – dzięki wzmocnionej konstrukcji oraz ochronie IP66 sprosta nawet najcięższym warunkom pracy; - kompaktowy – dzięki ergonomicznej konstrukcji jest łatwy w obsłudze. Wysokiej jakości stal nierdzewna obudowy sprawia, że urządzenie to może być postawione na stole, jak i zostać przytwierdzone do podpory...
***
Stanisław Kwaśniowski, Paweł Zając
Systemy automatycznej identyfikacji w dystrybucji wyrobów sztukowych. Część III – Znakowanie za pomocą mikrokodów
Trwałe znakowanie małych przedmiotów wymaga użycia tzw. mikrokodów. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się kody matrycowe Data Matrix – opisane w cz. I artykułu [1]. Są one nanoszone na powierzchni przedmiotów o małych wymiarach różnymi technikami. Do znakowania elementów metalowych wykorzystuje się technikę mikropunktową, technikę elektrodrążenia lub techniki laserowego wytapiania, na opakowaniach kartonikowych używamy technik drukarskich, na mikroprocesorach nanoszone są za pomocą technik lakierniczych, na przedmiotach szklanych można używać trawienia, lakierowania lub drążenia ściernego. Mały kod zawierający informacje o wyrobie wymaga do odczytu użycia czytnika wizyjnego, który potrafi odczytać (odszyfrować) informacje zawarte w kodzie. W artykule przedstawiona jest technika nanoszenia mikrokodów na przedmiotach metalowych.
***
Ogólne sterowanie ruchem
Od ponad 40 lat nazwa CNC była synonimem precyzyjnych obrabiarek do wytwarzania i obróbki detali. Głównym zadaniem obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC) jest zapewnienie precyzji programowanej ścieżki. Z drugiej strony istnieje także potrzeba, aby maszyny produkcyjne pracowały z możliwie najszybszymi czasami reakcji z wykorzystaniem funkcji oraz sygnałów procesowych sterownika PLC.
***
Andrzej Wnuk
Napędy dla silników z magnesami trwałymi. Przetwornice VLT AutomationDrive FC300 firmy Danfoss
Przed współczesnymi przetwornicami częstotliwości stawiane są bardzo wysokie wymagania względem ich poziomu technicznego, możliwości napędowych, ale też coraz częściej odnośnie nowych obszarów ich stosowania. Odpowiedzią firmy Danfoss na taką potrzebę rynku jest nowa rodzina zaawansowanych przetwornic częstotliwości VLT AutomationDrive FC300, która oferuje optymalny algorytm sterowania polowo zorientowanego zarówno dla silników klatkowych, jak również dla silników z magnesami trwałymi PM. Niniejszy artykuł omawia istotne cechy silników PM oraz zasady ich sterowania przetwornicami częstotliwości VLT AutomationDrive FC300.
***
Ogólnopolski Dobrowolny Program Znakowania Wartością Odżywczą GDA
Główny Inspektorat Sanitarny i Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności”, wychodząc naprzeciw zaleceniom strategii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zakresie diety, aktywności fizycznej i zdrowia oraz realizując zalecenia Komisji Europejskiej zawarte w „Białej Księdze Strategia dla Europy w zakresie zagadnień zdrowia związanych z żywieniem, nadwagą i otyłością”, zgodnie ze stanowiskiem Rządu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 lipca 2007., które mówi, że: - znakowanie jest ważnym elementem wspierającym edukację żywieniową konsumentów i powinno stanowić jej naturalne uzupełnienie...
***
Wrocławskie Forum Logistyki i Technologii Logistycznych WROLOG – 2007
W dniach 27–28 września br. we Wrocławiu odbyło się III Wrocławskie Forum Logistyki i Technologii Logistycznych WROLOG-2007 pod hasłem: „Inżynieria Procesów Logistycznych”, organizowane przez: Politechnikę Wrocławską, Akademię Ekonomiczną im. Oskara Langego we Wrocławiu, Międzynarodową Wyższą Szkołę Logistyki i Transportu we Wrocławiu, Polskie Towarzystwo Logistyczne Oddział Dolnośląski.
***
Marek Bombor
Mikrosterowniki serii Jazz to muzyka dla automatyka
Seria Jazz z panelem operatorskim jest nową serią sprzętu firmy Unitronics. Jest to odpowiedź firmy na zapotrzebowanie rynku na niewielkie sterowania połączone z funkcjonalnym panelem operatorskim, na którym można wyświetlać i wprowadzać różnego rodzaju parametry, dane, zmienne itp.
***
Krzysztof Kędra
Ważenie zbiorników bez tajemnic
Znajomość ilości surowca w każdej chwili gwarantuje prawidłowe planowanie dostaw oraz zapewnia ciągłość produkcji. Surowiec w workach łatwo policzyć. Inwentaryzacja zawartości zbiorników nastręcza sporo trudności.
***
Zależy Ci na bezpiecznym pakowaniu produktów i na obniżeniu kosztu pakowania? Skontaktuj się z nami już dziś!
W ofercie Marflex – M.J. Maillis Poland znajdą Państwo: - owijarki do palet; - wiązarki do taśm PP i PET; - zaklejarki do kartonów; - urządzenia do formowania kartonów; - urządzenia do pakowania w folię termokurczliwą; - narzędzia do wiązania taśmami stalowymi, PP i PET...
***
Swobodnie programowalne procesory wagowe
Firma Wikpol Sp. z o.o. jako autoryzowany przedstawiciel amerykańskiej firmy GSE Scale Systems, oferuje nowoczesne, swobodnie programowalne procesory wagowe, które są uniwersalnymi przyrządami stosowanymi w automatyzacji systemów pomiarów masy i układów sterowania.
***
Europejski rynek opakowań
Oceniając europejski rynek opakowań, należy stwierdzić, że produkcja opakowań, materiałów opakowaniowych i maszyn pakujących to w wielu krajach wysoko rozwiniętych, po motoryzacji i petrochemii, jedna z największych gałęzi przemysłu. Obecnie wartość całego światowego rynku opakowań wynosi 424 mld dolarów i stale rośnie. Według prognoz w 2014 r. może osiągnąć poziom niemal 600 mld USD...
***
Woda na piątkę z BEWY
Rozmowę z Leonem Wojnowskim, prezesem zarządu Towarzystwa Gospodarczego BEWA, przeprowadził redaktor Ryszard Klencz.
***
Tomasz Rydzkowski, Krystian Ryk
Piwo – ciekawostki historyczne oraz porównanie zmian cech jakościowych piwa jasnego przechowywanego w butelkach szklanych i wykonanych z PET – cz. I
Piwo jest napojem znanym od wielu wieków. Jego produkcją zajmowano się już 6000 lat temu. Informacje o wytwarzaniu tego napoju są zapisane na glinianych tabliczkach Sumerów. W ówczesnych czasach występowało kilka odmian piwa, z których jedne służyły do leczenia chorób, inne do zapłaty budowniczym świątyń, a jeszcze inne jako ofiara dla bogów.
***
Maria Trzcińska
Opakowania inteligentne i aktywne w przemyśle spożywczym – stan aktualny i perspektywy
Opakowania aktywne to takie opakowania, które oprócz tradycyjnej funkcji izolacji produktu od środowiska zewnętrznego, dodatkowo aktywnie oddziałują z produktem lub atmosferą wewnątrz opakowania, wpływając na poprawę jakości produktu lub istotnie przedłużając czas bezpiecznego przechowywania. Opakowania aktywne nazywane są też czasem opakowaniami funkcjonalnymi, a w niektórych starszych pracach także opakowaniami inteligentnymi.
***
Bilans przemian w Kompanii Piwowarskiej
Rozmowę z Pawłem Kwiatkowskim – rzecznikiem prasowym Kompanii Piwowarskiej i Dyrektorem ds. Korporacyjnych – przeprowadziła Aleksandra Byczyk.
***
Anna Szymczak
Kredyt czy leasing przy inwestycji unijnej
Dotacje dla firm są refundacją poniesionych kosztów, co oznacza, że dotacja jest wypłacana dopiero po zakończeniu realizacji projektu i uregulowaniu wszystkich zobowiązań wobec dostawców wynikających z tego tytułu. Takie podeście do tematu, połączone z brakiem zaliczek wypłacanych przy zawieraniu umowy o dotację, powoduje konieczność zapewnienia środków finansowych na całą inwestycję, czyli wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych. Zakupy zazwyczaj są finansowane ze środków kredytu bankowego bądź leasingu. Warto nadmienić, że wypłata dotacji jest inna dla każdego z tych przypadków.
***
Anna Szymczak
O dotacjach unijnych przed jesiennymi targami
Trwa promocja dotacji i właśnie zbliża się najgorętszy okres w tym zakresie, gdyż prace nad warunkami programów zbliżają się ku końcowi. Banki i firmy doradcze prześcigają się w akcjach promujących swoje usługi i niejednokrotnie próbują stworzyć wrażenie: dotacja jest na wyciągnięcie ręki. Do tej grupy dochodzą jeszcze potencjalni dostawcy, którzy w dotacjach upatrują sposobu na zwiększenie sprzedaży, wskazując dotację jako oczywisty zwrot kosztów zakupu.
***
Elwira Klencz, Ryszard Klencz
IT + Electronics w Norymberdze. Targi branżowe – oferty wystawców stosowne do potrzeb odwiedzających
Na zaproszenie Targów Norymberskich 25 września odbyła się w Pradze konferencja prasowa „IT + Electronics – Fachmessen”. Termin ten obejmuje siedem wysoce specjalistycznych, a zarazem międzynarodowych targów tworzących platformę dyskusji przedstawicieli przemysłu i świata nauki: „CRM-expo”, „SPS/IPC/DRIVES”, „embedded world”, „e-procure & supply”, „SENSOR + TEST”, „PCIM”, „SMT/HYBRID/PACKAGING”, które będą zorganizowane w roku targowym 2007/2008.
***
IV Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar i I Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar
Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań (COBRO) wspólnie z Polską Izbą Opakowań (PIO), Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie (ASP), Zarządem Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) oraz Internetowym Serwisem Branżowym www.opakowania.com.pl zapraszają studentów, projektantów, producentów i użytkowników opakowań oraz materiałów opakowaniowych do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Opakowań PakStar 2008, poszerzonym o pierwszy Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar.
***
Magdalena Dudek
CONTROL-TECH i METAL Targi Przemysłowej Techniki Pomiarowej i Odlewniczej
Tradycyjnie w Kielcach odbyła się 7. już edycja Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-TECH oraz 13. edycja Międzynarodowych Targów Techniki Odlewniczej METAL. Wystawa zorganizowana w dniach 26–28 września br. przy- ciągnęła 3000 zwiedzających. Przez trzy dni można było podziwiać produkty i rozwiązania prezentowane przez wystawców z 33 krajów. Ekspozycje zajęły ponad 800 m2 hal i terenów przyległych. Impreza od lat jest prestiżowym miejscem spotkań wiodących polskich i zagranicznych producentów sprzętu kontrolno-pomiarowego oraz przedstawicieli świata nauki.
***
Targi Opakowań dla Przemysłu Spożywczego PAKFOOD
Przez cztery targowe dni na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas pierwszych Targów Opakowań dla Przemysłu Spożywczego PAKFOOD swoją ofertę prezentowało niemal 200 wystawców z 18 krajów – z Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Litwy, Luksemburga, Niemiec, Słowacji, Szwecji, Turcji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Ekspozycja zajmowała powierzchnię 6,5 tysiąca metrów kwadratowych. Targi odwiedziło 34 tysiące zwiedzających (razem z Targami Polagra-Food).
***
Ryszard Klencz
XVII Ogólnopolska Konferencja Producentów Wód i Napojów. Rosnący udział przemysłu rozlewniczego w Polsce
Ogólnopolskie spotkanie producentów wód i napojów w Bełchatowie, które odbyło się 16–18 września br., to jednocześnie forum dyskusyjne w zakresie ustawodawstwa krajowego, prac badawczych dotyczących norm żywienia na wodę i składniki mineralne w niej zawarte w porównaniu z przepisami UE. Konferencję otworzył Mieczysław Kucharski, prezes KIG „Przemysł Rozlewniczy”. Stworzyło to sposobność do podziękowania Mieczysławowi Kucharskiemu za długoletnią współpracę w Krajowej Izbie Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”.