Archiwum - numer 04/2013
Jacek Pilecki, Andrzej HantzPrawna kontrola metrologiczna wag nieautomatycznych. Co nas czeka po 1 stycznia 2014 roku?
W dniu 1 maja 2014 roku będziemy obchodzić dziesiątą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przed dziesięciu laty zmieniło się również prawo w zakresie wymagań metrologicznych przyrządów pomiarowych. Jednak stan przygotowań aktów prawnych w obszarze metrologii prawnej wag nieautomatycznych w ówczesnym okresie pozostawiał wiele do życzenia.
***
Fenix Systems to nie tylko Ishida!
Mamy ten przywilej, że niemalże wszystkie firmy z branży spożywczej, których produkty reklamowane są w telewizji, używają urządzeń firm reprezentowanych przez nas. Dostarczamy maszyny także do dużej ilości średnich i mniejszych firm. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, dopasowując ofertę do konkretnych potrzeb z jednym najważniejszym wspólnym mianownikiem: w naszej ofercie zawsze znajdują się urządzenia najwyższej jakości.
***
Czyste, dokładne ważenie. Higieniczna konstrukcja przetwornika wagi
Urządzenie wytwarzające jeden produkt spożywczy zawiera setki składników, w tym do 60 przetworników wagi. Istotne jest, by każdy komponent był zgodny z wytycznymi higienicznymi, zwłaszcza jeśli w całym łańcuchu produkcyjnym aspekt higieny nie może być narażony na ryzyko. Higieniczne przetworniki wagi firmy HBM spełniają te wymogi.
***
Modernizacja wagi samochodowej może przynieść wyższe zyski
Czy Twoja waga samochodowa wciąż dobrze działa? Im starsza waga, tym więcej czasu i pieniędzy mogą pochłaniać starania mające na celu utrzymanie dokładności ważenia. Zadbaj o to, aby waga przynosiła wyższe dochody, dając jej nowe życie poprzez modernizację z zastosowaniem technologii POWERCELL® PDX®.
***
Z myślą o szybkiej produkcji. Nowe wagi ICS4_5 i ICS685
Nowa seria wag kompaktowych – ICS425/ICS435/ICS445/ICS465/ICS685 – umożliwia bezproblemową integrację z istniejącymi procesami produkcji, ponieważ każdą wagę konfiguruje się osobno. Pozwala to na szybką i precyzyjną pracę, dokładnie dopasowaną do potrzeb.
***
10-lecie firmy MULTIPROJEKT
19 października w Kopalni Soli w Bochni odbył się uroczysty bankiet z okazji jubileuszu 10-lecia działalności firmy Multiprojekt. W wydarzeniu wzięło udział niemal 200 osób. Program wydarzenia wypełniony był szeregiem podziemnych atrakcji. Pierwszym jego punktem było spotkanie o godzinie 14 pod siedzibą firmy Multiprojekt. Stamtąd nastąpił wyjazd autokarami na miejsce imprezy w Bochni.
***
Noże ceramiczne Slice
Firma Jusky jako pierwsza w Polsce wprowadziła na rynek narzędzia tnące ceramiczne Slice. Noże ręczne wyposażone w ostrza ceramiczne wykonane są z zaawansowanego technologicznie tlenku cyrkonu ZrO2. Surowiec ten znany jest ze znakomitej twardości i trwałości, w porównaniu do tradycyjnych metalowych ostrzy.
***
Szybka, wysoko wydajna rolowa maszyna pakująca GEA PowerPakSpeed zaprezentowana na Targach IFFA
Nowa rolowa maszyna pakująca GEA PowerPakSpeed jest zoptymalizowana pod kątem wysokiej wydajności i prędkości pakowania dla dwóch obszarów zastosowań: produktów krojonych w plastry/układanych w wachlarze oraz hot-dogów jedno- lub dwuwarstwowych. Na bazie sprawdzonych podzespołów obecnej generacji maszyn pakujących z rodziny PowerPak firma GEA Food Solutions stworzyła nową maszynę, której zadaniem jest zaspokojenie potrzeb w zakładach, gdzie prędkość i wysoka wydajność są kluczowe.
***
Rotkäppchen-Mumm Sektkellereien, producent wina musującego, stawia na urządzenia do pakowania o dużej wydajności firmy BEUMER. Dla rozkosznie musujących chwil
Aby móc bezpiecznie przetransportować paletyzowane produkty do centralnego magazynu oraz do centrów dystrybucyjnych odbiorców, lider niemieckiego rynku wina musującego, firma Rotkäppchen-Mumm-Sektkellereien GmbH z siedzibą we Freyburgu (Unstrut), zdecydował się na instalację w dwóch zakładach wysoko wydajnego systemu pakującego BEUMER stretch hood® M. System ten pakuje ładunki całopaletowe szybko, elastycznie i stabilnie przy pomocy kaptura z folii stretch. W Hesji (Niemcy), w miejscowości Eltville, firma BEUMER dopasowała linię pakującą w taki sposób, aby format folii można było zmieniać w zależności od wymiaru palety, co czyni ten system elastycznym. Dzięki zastosowaniu wspomnianego systemu producent wina musującego może znacznie obniżyć koszty opakowania oraz koszty reklamacji.
***
Rozprowadzanie i ochrona kabli w zautomatyzowanych zakładach produkcyjnych
Niezawodność instalacji elektrycznych przy liniach produkcyjnych pełni kluczową rolę w zakładach produkcji seryjnej. Przestój w produkcji z powodu awarii maszyny czy instalacji elektrycznej naraża firmę na poważne straty i konsekwencje z niewywiązania się na czas z zawartych kontraktów.
***
Klient COPA-DATA – firma Adelholzener Alpenquellen GmbH – uzyskał certyfikat ISO 50001
Niemiecki producent napojów Adelholzener Alpenquellen GmbH już od 20 lat wykorzystuje oprogramowanie HMI/SCADA zenon, firmy COPA-DATA do wizualizacji urządzeń i procesów. W 2011 roku zarząd firmy podjął decyzję o wdrożeniu kolejnego produktu z rodziny zenon – zenon Analyzer – umożliwiającego analizę wszystkich danych operacyjnych i danych o zużyciu mediów oraz zasobów produkcyjnych. Obecnie firma Adelholzener Alpenquellen uzyskała certyfikat zgodności z normą ISO 50001:2011. Jak wynika z audytu przeprowadzonego w zakładzie, oprogramowanie zenon było nieodłącznym elementem procesu certyfikacji.
***
Honorata Wojdat
Certyfikowane szkolenia Rockwell Automation
Firma Elmark Automatyka Sp. z o.o. jest Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym Rockwell Automation od 1998 roku. W ofercie firmy znajduje się szeroka oferta szkoleń standardowych, obejmujących sprzęt Rockwell Automation oraz oprogramowanie Rockwell Software.
***
Spakować 400 sztuk na minutę. Roboty ABB, czyli lata doświadczenia i wiedza na najwyższym poziomie
ABB jest wiodącym dostawcą robotów przemysłowych, modułowych systemów produkcyjnych i usług w zakresie robotyzacji produkcji. Od ponad piętnastu lat jest również liderem w technologii przenoszenia, pakowania i zadań typu pick & place (sortowania). Firma jest silnie ukierunkowana na rozwiązywanie problemów swoich klientów, co ma istotne znaczenie we wspomaganiu producentów pracujących nad zwiększaniem wydajności, poprawianiem jakości produktów, obniżaniem kosztów wytwarzania i zwiększaniem bezpieczeństwa pracy załogi.
***
W bezpiecznych rękach
Szwedzki zakład mleczarski zautomatyzował produkcję sera (pakowanie) czterema niewielkimi robotami ABB, oszczędzając dzięki temu pieniądze i odciążając pracowników od ciężkiej fizycznie i powodującej kontuzje pracy.
***
Kiedy liczy się każdy gram. Polimerowe łożyska ślizgowe na wałkach z włókna węglowego przekonują w testach
Serie badań przeprowadzone w laboratorium testowym firmy igus dowiodły, że iglidur J260 stanowi idealny materiał w połączeniu z wałkami z włókna węglowego. Trybopolimery i włókno węglowe to zderzenie dwóch przyszłościowych materiałów, które w tej kombinacji obiecują niską masę i niewielkie zużycie. Firma igus GmbH z Kolonii dowiodła, że iglidur J260 jest optymalnym materiałem wykonania łożysk ślizgowych iglidur, jeżeli chodzi o stosowanie na wałkach z włókna węglowego. Przetestowano 25 wariantów materiałów iglidur w celu udowodnienia ich trwałości w aplikacjach liniowych o krótkim skoku.
***
Elementy wykonawczo-kontrolne w ofercie WObit
Przedmiotem poprzedniego artykułu była konstrukcja mechaniczna, stanowiąca bazę do budowy maszyny bądź systemu. Tym razem chcielibyśmy się skoncentrować na niemniej istotnym elemencie, jakim jest układ kontrolno-wykonawczy. WObit proponuje sprawdzone napędy, a także sterowniki PLC i panele HMI pozwalające sprawnie i pewnie kontrolować wszystkie procesy.
***
Pakowanie w czasie 670 milisekund. Manipulatory specjalizowane Portal-T oraz Tripod zapewniają bardzo dynamiczną pracę przy relatywnie niskich kosztach
Szybki Portal-T oraz Tripod firmy Festo to rozwiązania o 30 procent szybsze od standardowych manipulatorów. Rozpoczynają one nową erę w technologii opakowań, stanowiąc połączenie dynamiki napędów liniowych z ekonomicznością zastosowania paska zębatego – co jest niezmiernie istotne np. w przypadku szybkiego przenoszenia produktów do pojemników na końcu procesu obejmującego formowanie, napełnianie i zamykanie.
***
Technologia serwo dla każdego – niskie koszty i optymalne parametry. Siłownik elektryczny EPCO z pozycjonerem CMMO-ST
Zespół napędowy, który maksymalnie ułatwia pozycjonowanie i jest znacznie tańszy od konwencjonalnych elektrycznych systemów pozycjonowania. Siłownik elektryczny EPCO z silnikiem skokowym EMMS-ST i pozycjonerem silnika CMMO-ST w trybie ServoLite – napęd prosty jak siłownik pneumatyczny, ale z zaletami napędów elektrycznych.
***
Anna Szymczak
Dotacje 2014–2020, czyli powiało grozą?
Nieubłaganie zbliża się czas na nowe dotacje. W perspektywie lat 2014–2020 będzie to 72,9 mld euro zgodnie z zapisami projektu Umowy Partnerstwa, na realizację 15 regionalnych programów zostanie przeznaczone ok. 60% funduszy strukturalnych (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny) dla tej kategorii regionów. Środki nie są małe. Ale ile z tej puli trafi do przedsiębiorstw i na jakich warunkach?
***
Wagi samochodowe i przemysłowe, legalizacja wag, serwis i naprawa wag
Drodzy Klienci, serwis firmy TECHNOWAG specjalizuje się m.in. w naprawie wag laboratoryjnych, sklepowych, przemysłowych oraz w wagach samochodowych. Wybierając nas na serwisanta swoich wag, możecie być pewni, że Wasze urządzenia będą służyły Wam długo i niezawodnie.
***
Zużycie zakrętek w 2020 roku przekroczy bilion sztuk
Według agencji Ceresana w 2020 roku światowe zużycie zakrętek i zamknięć z tworzyw sztucznych wyniesie 1,1 biliona sztuk. Tworzywa sztuczne są współcześnie najważniejszym materiałem do wyrobu zakrętek i zamknięć do różnego rodzaju opakowań – butelek, tubek, kartoników z napojami i wielu innych. Ze względu na swoje właściwości – niewielką wagę, wszechstronność użycia, niskie koszty produkcji, niewielkie obciążenie środowiska czy duże możliwości w zakresie designu – zdecydowanie wyparły na tym polu inne materiały, jak np. aluminium, szkło czy korek. W najnowszym raporcie agencji Ceresana dotyczącym rynku zakrętek i zamknięć z tworzyw sztucznych analitycy przewidują, że w 2020 roku popyt na te wyroby osiągnie zawrotną wielkość 1,1 biliona sztuk.
***
Wzrasta zapotrzebowanie na maszyny w branży opakowań
Światowe zapotrzebowanie na maszyny stosowane w opakowalnictwie wyniesie w 2017 roku 41,8 mld dolarów. W najnowszym opracowaniu eksperci Freedonia Group przewidują, iż do 2017 roku światowe zapotrzebowanie na maszyny stosowane w opakowalnictwie będzie rosło o 4,6% rocznie i wyniesie pod koniec tego okresu 41,8 mld dolarów. Specjaliści prognozują, iż wzrost sprzedaży urządzeń będzie napędzany przez lepszy klimat w biznesie, zauważalny m.in. w rosnących inwestycjach, wzroście produkcji i popytu na opakowania.
***
Butelki z tworzyw coraz popularniejsze w Europie
Analitycy agencji Ceresana szacują, iż w 2020 roku europejskie zużycie butelek z tworzyw sztucznych wyniesie 170 mld sztuk.
***
Rafał Prendke
Innowacje w tekturowych opakowaniach zbiorczych. Cz. I
Dla współczesnych firm działających na rynku dóbr konsumpcyjnych innowacyjność stała się kluczowym czynnikiem wzrostu wartości i polepszenia pozycji konkurencyjnej. Relatywnie prostym instrumentem takiego działania są innowacje w opakowaniach. Przemysł opakowaniowy wykazuje ogromną różnorodność, w zakresie innowacyjności koncentrując się na takich obszarach, jak: zwiększanie funkcjonalności, ergonomiczność, walory ekologiczne, ekonomiczne, a także zmiana szaty graficznej.
***
Hanna Żakowska
Przyszłość opakowań z biotworzyw
Rozwój wiedzy w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego, jaki nastąpił w ostatnich latach, uwidocznił, że negatywny wpływ różnych wyrobów, w tym wyrobów z tworzyw polimerowych, należy rozpatrywać w całym cyklu ich życia. Z tego względu dużego znaczenia nabrało ich projektowanie, wytwarzanie i użytkowanie oraz postępowanie z odpadami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju1. W praktyce handlowej oraz produkcyjnej coraz powszechniej wprowadzane są wyższe standardy, niż przewidują obowiązujące obecnie przepisy prawne. Wiele przedsiębiorstw działających na rynkach światowych, wykorzystując znormalizowaną metodę oceny cyklu życia (LCA), przeprowadza badania pod kątem rozwiązań technicznych i materiałowych wykazujących najmniejszy wpływ środowiskowy. Wybierając taki wariant, deklaruje, że dla środowiska robi więcej niż konkurencja, a wyniki oceny kształtują nowe kierunki produkcji uwzględniające takie czynniki, jak: źródła pochodzenia materiałów, przydatność do recyklingu i wykorzystanie surowców z recyklingu, ograniczanie wskaźników emisji gazów cieplarnianych (tzw. wskaźniki carbon footprint) itp. Dla przykładu dla opakowań obserwowane obecnie trendy związane z ochroną środowiska to głównie:
***
Bohdan Czerniawski
Przemysł opakowań z tworzyw sztucznych w Polsce
Wielkość zużycia materiałów opakowaniowych i opakowań uznawana jest za jeden z istotnych wskaźników charakteryzujących rozwój przemysłu opakowaniowego. Niejednokrotnie wskazywano też na zależność pomiędzy wielkością zużycia opakowań i rozwojem gospodarczym poszczególnych krajów.
***
MULTIPROJEKT – stale do przodu!
Firma Multiprojekt – dostawca komponentów automatyki i części maszyn – w październiku obchodziła jubileusz 10-lecia swojej aktywnej obecności na rynku! Firma została założona w 2003 roku jako niewielki interes rodzinny. Działalność skupiała się wówczas na sprzedaży części mechanicznych do maszyn (były to głównie elementy techniki liniowej). Dość szybko zakres oferty został poszerzony o automatykę przemysłową (sterowniki PLC firmy Fatek, panele HMI firmy Weintek oraz serwonapędy). Firma posiada magazyn większości oferowanych produktów, funkcjonujący od początku działalności. Dzięki niemu klienci mogą liczyć na realizację zamówienia w krótkim czasie oraz na niskie koszty transportu. Działalność prowadzona jest w sześciu biurach regionalnych w Polsce, a także w dwóch za granicami kraju: na Ukrainie oraz w Rumunii. Dzięki szerokiej ofercie i innowacyjnym produktom MULTIPROJEKT jest dostawcą komponentów automatyki oraz części maszyn do wielu branż.
***
Ruszyły przygotowania do VI edycji Międzynarodowych Targów Opakowań PACKAGING INNOVATIONS
VI edycja najważniejszych obecnie targów opakowaniowych w Europie Środkowo-Wschodniej, PACKAGING INNOVATIONS, odbędzie się tradycyjnie wiosną w Hali Expo XXI w Warszawie 9 i 10 kwietnia 2014 roku. Coraz większe zainteresowanie oraz wzrost zadowolenia wystawców sprawiają, iż impreza uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych w Europie.
***
World Food Warsaw 2014. Już wkrótce Międzynarodowe Targi Żywności zawitają do stolicy. To szansa dla całej branży spożywczej
Wystawcy z Polski i zagranicy, panele dyskusyjne i specjalne konferencje poświęcone żywności i trendom w branży spożywczej – to wszystko będziesz mógł zobaczyć na pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Żywności World Food Warsaw 2014 w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Impreza odbędzie się w dniach 9–11 kwietnia przyszłego roku.
***
Sosnowiec zagłębiem obróbki metalu
Ponad 260 maszyn w ruchu, niemal 600 reprezentowanych marek, 650 ton prezentowanych urządzeń, rekordowa powierzchnia prezentacji stoisk – to tylko wybrane elementy, które po raz kolejny potwierdzają, że VI Targi TOOLEX są najdynamiczniejszą i największą jesienną imprezą tego typu w Polsce.
***
Ważne miejsce dla branży. Wystawa Techniki Pomiarowej CONTROL-STOM wkrótce w Targach Kielce
Targi Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-STOM od 26 do 28 marca 2014 roku już po raz dziewiętnasty odbędą się w Targach Kielce. Równolegle z nimi będą miały miejsce tematycznie zbliżone wydarzenia – między innymi Targi Pneumatyki, Hydrauliki Napędów i Sterowań PNEUMATICON, Targi Obróbki Metali, Obrabiarek i Narzędzi STOM-TOOL, Targi Obróbki Blach STOM-BLECH, Targi Laserów i Technologii Laserowych STOM-LASER a także Międzynarodowe Targi Technologii i Urządzeń dla Spawalnictwa SPAWALNICTWO.
***
Monika Gomółka
Targi SYMAS i MAINTENANCE 2013. Projekt 2w1
Za nami V edycja Targów Obróbki, Magazynowania, Transportu i Logistyki Materiałów Sypkich i Masowych SyMas oraz III edycja Targów Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji MAINTENANCE. Imprezy te zorganizowane zostały na Terenie Tagów Krakowskich w dniach 2–3 października br. Dzięki organizacji Targów SyMas oraz Targów MAINTENANCE w tym samym miejscu i czasie zarówno wystawcy, jak i zwiedzający mogli w pełni skorzystać z efektu synergii.
***
Monika Gomółka
PAKFOOD 2013. Innowacyjne opakowania i zautomatyzowane trendy
Na poznańskim terenie wystawienniczym w dniach 23–26 września br. odbyły się jedne z większych targów branży opakowaniowej i maszynowej przemysłu spożywczego. Impreza organizowana jest co dwa lata, a w tym roku towarzyszyła równolegle blokowi Targów Polagra Food, Polagra Gastro i Polagra Tech, a także Invest Hotel oraz salonowi Smaki Regionów.
***
Rekordowa liczba wystawców na Targach ENERGETAB 2013
Na zakończonych 19 września 2013 r. międzynarodowych targach energetycznych ENERGETAB 2013 swoje najnowsze produkty zaprezentowało 740 wystawców z 18 krajów Europy i Azji. Na tych największych w tej branży w Europie Środkowej targach wystawcy starali się pokazać swoje najnowocześniejsze maszyny, urządzenia, aparaty czy technologie służące zwiększeniu niezawodności przesyłania energii elektrycznej oraz podniesieniu efektywności jej wytwarzania i użytkowania. Z tymi najnowszymi rozwiązaniami postanowiło w tym roku zapoznać się około 21 tysięcy zwiedzających z kraju i zagranicy. Szczególnie było to widoczne drugiego dnia, gdy nad Szyndzielnią pojawiło się słońce, a tłumy zwiedzających zgromadziły się w alejkach pośród setek stoisk plenerowych.
***
TARGI Analityki, Technik i Wyposażenia Laboratorium
W dniach 23–24 października 2013 roku Targi Analityki, Technik i Wyposażenia Laboratorium obchodziły swój jubileusz. Po raz piąty liderzy rynku zaprezentowali rozwiązania, techniki i produkty związane z praktycznymi aspektami funkcjonowania wszelkiego rodzaju laboratoriów: naukowych, medycznych, przemysłowych, kontrolnych i w ochronie środowiska.