Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 3/2017

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 3/2017


Owijarki pierścieniowe GEMA-RING do pionowego i poziomego pakowania ładunków w folie stretch
GEMA to polska firma od 1991 roku specjalizująca się w produkcji owijarek i obkurczarek do paletyzowanych ładunków – od półautomatycznych po wysoko wydajne automaty do zabudowy w liniach. GEMA jest także producentem owijarek do okien, drzwi i bel.

***
Ucieczka lidera, czyli nowa generacja ręcznych urządzeń Strapex do opasywania taśmami z tworzyw
W maju 2017 roku podczas Targów INTERPACK w Düsseldorfie firma Strapex dokonała oficjalnej prezentacji nowej generacji urządzeń do opasywania taśmami z tworzyw sztucznych. O ile do tego momentu można było mieć nadzieję, że konkurencja małymi krokami będzie zbliżać się do poziomu technicznego i jakościowego wyznaczonego poprzez urządzenia Strapex poprzedniej generacji, to teraz nikt nie powinien mieć złudzeń, że zadanie to stało się nierealne.

***
Zrobotyzowane napełnianie butelek. Wypełniając potrzebę prostoty
Kiedy w maszynie stosowane są elementy od różnych dostawców automatyki i robotyki, wynikająca z tego złożoność może utrudnić wydajność i użyteczność.  FG Industries, pionier zautomatyzowanych maszyn do napełniania i kapslowania, znalazł na to radę w rozwiązaniu openROBOTICS firmy B&R, które bez problemu integruje roboty COMAU w środowisku automatyki B&R. Pełne rozwiązanie B&R dało 20-procentowy wzrost wydajności, usprawniony interfejs użytkownika, znaczne oszczędności energii i ulepszoną diagnostykę zdalną.

***
Procesy mieszania i napełniania w trybie Przemysłu 4.0
Efektywność energetyczna z diagnostyką w czasie rzeczywistym, monitorowanie stanu, zdecentralizowana inteligencja i niezależne mechanizmy podejmowania decyzji to kluczowe elementy koncepcji Przemysłu 4.0, typowe dla higienicznych procesów napełniania w przemyśle spożywczym. Festo wykorzystuje odpowiednie technologie, aby sprostać najważniejszym wyzwaniom stawianym przez Przemysł 4.0, jak niezawodność procesu i technika bezpieczeństwa.

***
Szybka i precyzyjna kontrola przepływu mediów ciekłych i sypkich
Zawór zaciskowy Festo VZQA w określonych aplikacjach ma istotną przewagę nad zaworami kulowymi czy klapowymi. Zapewnia swobodny przepływ mediów, wysoką trwałość oraz niskie zużycie energii. Pozwala również na szybki i bardzo precyzyjny pomiar przepływu dzięki możliwości podłączenia z  proporcjonalnym regulatorem ciśnienia Festo VPPM i modułowym terminalem elektrycznym Festo CPX.

***
Dokładność czy bezpieczeństwo? Teraz możliwe jest jedno i drugie!
Ważenie z dużą precyzją w strefie Ex zawsze było wyzwaniem. Teraz jednak wagi ICS4_6x oferują najwyższą dokładność ważenia w strefie 1/21 kategorii 1. Gdy narzucone są wąskie zakresy tolerancji, wagi te zapewniają precyzję gwarantującą niezmiennie dokładne wyniki bez pogarszania bezpieczeństwa.

***
Atestowana higieniczna budowa. Unikaj zanieczyszczenia krzyżowego
Urządzenia zaprojektowane zgodnie z wytycznymi higienicznej konstrukcji ułatwiają przeprowadzanie procedur „czyszczenia w miejscu pracy” (CIP) w branży chemicznej, spożywczej i farmaceutycznej. Aby przyspieszyć czyszczenie i ograniczyć ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego, nowy model wagowy SWB805 i skrzynka przyłączeniowa spełniają kryteria wytycznych.

***
SMARTwag – sprytne ważenie
Lubelskie Fabryki Wag „FAWAG” SA są wiodącym producentem wag w Polsce – firmą o blisko 140-letniej tradycji i uznanej marce. Stały nacisk na rozwój i innowacje zaowocował powstaniem pierwszego na rynku miernika, który dzięki możliwości wymiany oprogramowania można dostosować niemal do każdego procesu produkcyjnego.

***
Nowa seria naważarek wielogłowicowych firmy ISHIDA. Model RVE podnosi poprzeczkę osiągów maszyn zakresu średniego
Ishida wprowadza na rynek nową serię naważarek wielogłowicowych z zakresu średniego, dedykowanych wysoko wydajnemu naważaniu produktów spożywczych o konsystencji sypkiej i półlepkiej. Maszyny te znajdują szerokie zastosowanie w naważaniu produktów suchych, świeżych i mrożonych.

***
Szybki, elastyczny, dokładny – „głodny potwór” firmy ISHIDA
Idealnym przykładem demonstrującym sukces korzystnego partnerstwa pomiędzy dostawcą a odbiorcą jest najnowsza instalacja systemów Ishida Europe w jednej z wiodących brytyjskich firm przetwórstwa spożywczego Tulip, w jej fabryce w Ruskington, w hrabstwie Lincolnshire. Zainstalowana linia obsługuje produkt w postaci mrożonych kiełbasek koktajlowych w tempie 2700 kilogramów na godzinę. Przy masie każdej kiełbaski wynoszącej około 10 gramów wynik przekłada się na imponującą liczbę 270 tysięcy sztuk na godzinę.

***
Andreas Schildknecht
Trzy główne kwestie do przemyślenia przez producentów ciastek i krakersów. Automatyzować czy nie?
Zgodnie z bazą danych agencji Canadean, określającą perspektywy rynku ciastek1, największy objętościowo rynek zbytu dla standardowych ciastek i krakersów stanowią Chiny z prognozowanym 63-procentowym wzrostem rynku między 2014 a 2018 rokiem. Drugie są Indie z oczekiwanym wzrostem o ponad 103%. Z kolei Ameryka Łacińska, Europa Zachodnia, Azja Południowo-Wschodnia, Ameryka Północna oraz Bliski Wschód i Afryka także notują wysokie tempo wzrostu między 30 a 66%.

***
Jak znaleźć odpowiednie opakowanie?
W dzisiejszych czasach poszukiwanie opakowania, w które moglibyśmy zapakować swój produkt, niezależnie od tego, czy ma to być opakowanie na tort, kosmetyki czy też indywidualny projekt, zazwyczaj zaczynamy od wyszukiwarki internetowej. Najczęściej wyszukiwanym słowem – według statystyk wyszukiwarki internetowej – jest opakowanie, które pojawia się na kilkudziesięciu milionach stron. Poszukiwania zaczynamy od przeglądania stron firmowych i zamieszczonych na nich ofert, a następnie szukamy kontaktu, aby móc zapytać o interesujący nas produkt. Nie poprzestajemy na ofercie jednej firmy, ponieważ interesuje nas najkorzystniejsza propozycja. Taka forma poszukiwań wymaga czasu, gdyż wiąże się z wykonaniem wielu telefonów lub wysłaniem dużej liczby e-maili.

***
Proste i niezawodne znakowanie metodą bezkontaktową w technologii CIJ
Citronix® przedstawia nową generację przemysłowych drukarek bezkontaktowych serii ci5000, drukujących w oparciu o technologię ciągłego strumienia tuszu (CIJ).

***
Standardowe aplikacje wagowego systemu I 410
Nowa gama systemu I 410 oferuje kilka uniwersalnych aplikacji dedykowanych do różnych zastosowań wagowych, jak wagi przenośnikowe, dynamiczne wagi kontrolne, wagi automatycznie odważające, wagi dozujące, w tym dozujące jeden lub kilka składników. Poniżej prezentujemy ogólne informacje o aplikacji SDU do dozowania jednego składnika oraz o aplikacji MDU umożliwiającej dozowanie kilku składników.

***
Dozowniki HETHON – precyzyjne podawanie proszków, granulatów, barwników, ziaren
Firma HETHON od 1989 roku produkuje dozowniki materiałów sypkich z elastycznymi ściankami. W urządzeniach tych wykorzystuje się łagodne masowanie zewnętrznych powierzchni zbiornika tak, że podczas dozowania zapobiega się zbijaniu, zawieszaniu się oraz tunelowaniu, nawet przy najtrudniejszych materiałach.

***
InvisiPac HM25c. Szybki i bezpieczny kompaktowy system do topienia na gorąco
Nowo skonstruowany system do topienia na gorąco InvisiPac HM25c firmy Graco jest tak mały, że można go łatwo zintegrować z istniejącą linią pakowania, gdzie zalety bezzbiornikowej technologii topienia pozwolą zwiększyć produktywność i opłacalność.

***
System kontroli rentgenowskiej do materiałów sypkich Dymond Bulk
Od kiedy w roku 1895 Wilhelm Conrad Roentgen wynalazł „niewidoczne promienie”, znalazły one zastosowanie w medycynie. Dzisiaj technologia rentgenowska wspiera także przemysł spożywczy, zapewniając jakość i bezpieczeństwo produktów nawet w trudnych zastosowaniach.

***
System VarioFlow plus umożliwia nowoczesną produkcję torebek z herbatą
Szybki i kompaktowy system przenośnikowy umożliwia producentowi herbaty Yamamotoyama równoczesne pakowanie torebek z herbatą o różnych smakach z dużą szybkością i bez uszkadzania produktu, w warunkach ograniczonej przestrzeni.

***
Szybka ścieżka projektowania nowej maszyny pakującej
Linie opakowaniowe firmy WestRock oparte są całkowicie na modelowaniu cyfrowym. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu projektowania i realizacji zamówień.

***
Zapięcia z blokadą otwarcia seria GN 851.3 oraz GN 852.3
Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, wprowadziła do oferty zapięcia z blokadą otwarcia rekomendowane do zastosowań w maszynach i urządzeniach narażonych na wibracje oraz wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność wyeliminowania przypadkowego otwarcia. Nowe produkty noszą oznaczenie GN 851.3 i GN 852.3 i są wyposażone w automatyczny mechanizm blokujący podczas zamykania. Do otwarcia zapięć konieczne jest świadome zwolnienie blokady.

***
Koła napędowe do zastosowań w środowiskach o wysokich wymaganiach higienicznych
Procesy regulacji podzespołów maszyn i urządzeń, w zależności od częstotliwości ich wykorzystywania, mogą być realizowane ręcznie lub w sposób zmechanizowany. Pomimo postępującej automatyzacji nadal istnieje wiele układów, dla których najodpowiedniejszy okazuje się napęd ręczny. Koła napędu ręcznego w zależności od sektora przemysłu, w którym są stosowane, poza właściwościami wytrzymałościowymi często muszą charakteryzować się odpornością na korozję lub możliwością zachowania higieny.

***
II Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych. Warsaw Industry Week 2017
Zeszłoroczna, pierwsza edycja Targów Warsaw Industry Week spotkała się z doskonałym oddźwiękiem w branży przemysłowej. W czasie imprezy zaprezentowały się wszystkie gałęzie sektora gospodarki: maszyny i narzędzia do obróbki metalu, drewna, przetwórstwa tworzyw sztucznych, automatyzacja i robotyzacja procesów przemysłowych. Nie zabrakło oprogramowania, metrologii przemysłowej, cięcia i szlifowania, a także firm z sektora badań i rozwoju czy BHP.

***
Kompaktowe stacje wytwarzania próżni. Oszczędzaj wodę i… pieniądze
Pompy próżniowe są powszechnie stosowane w instalacjach przemysłowych do wytwarzania podciśnienia wymaganego przez różne procesy technologiczne. Jako generator próżni, uznanym i preferowanym rozwiązaniem jest pompa próżniowa z pierścieniem cieczy, stosowana jako urządzenie samodzielne
lub w kompletnych systemach wytwarzania próżni.

***
Szerokie spektrum możliwości
Firma SEW-EURODRIVE kojarzy się w pierwszej kolejności z pojęciem „silników elektrycznych”. Skojarzenie to jest jak najbardziej prawidłowe, ponieważ z tym związane były początki naszego przedsiębiorstwa. Obecnie nazwa SEW-EURODRIVE oznacza znacznie więcej – to kompleksowe rozwiązania napędowe. To optymalne połączenie niezwykłego systemu modułowego produktów z ich niezawodnością i innowacyjnością rozwiązań.

***
Inżynieria jutra z napędami elektrycznymi Danfoss o wysokiej sprawności i wydajności energetycznej
Firma Danfoss należy do niekwestionowanych liderów branży napędowej. Od lat nazwa ta jest kojarzona z przetwornicami częstotliwości i softstartami o najlepszych parametrach technicznych, najwyższej niezawodności i funkcjonalności. Należące do Danfoss marki VLT i VACON są gwarancją prawidłowego doboru komponentów napędu elektrycznego i redukcji kosztów eksploatacji.

***
Anna Szymczak
„Nowa” innowacyjność w projektach przedsiębiorców
Największym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców cieszyły się zawsze dotacje na zakup maszyn i wyposażenia. Lata promocji funduszy europejskich jako źródło finansowania mające na celu podnoszenie innowacyjności przedsiębiorstw dają efekty. Tymczasem w aktualnie dostępnych programach ujęcie innowacyjności uległo zmianie. Nie jest to teraz tylko deklarowany frazes. Jak zatem można pozyskać unijne środki na innowacyjne inwestycje?

***
Duńska marka wag w Polsce
Jesma została założona w 1917 roku jako firma oferująca typowe wagi i od tego czasu stała się wiodącym dostawcą rozwiązań dla przemysłu, gdzie ceni się niezawodność oraz wysoką dokładność. Jesteśmy nowoczesną firmą, która działa na polskim rynku od 2011 roku, zajmujemy się produkcją oraz sprzedażą różnego typu wag i rozwiązań technicznych przeznaczonych do ważenia statycznego, dynamicznego oraz w trybie ciągłym.

***
Tomasz Płecha
Floating weights – pływające ciężary
W celu uzyskania dużej ilości cykli przy pionowo zamontowanych napędach bezpośrednich lub do ochrony elementów osi pionowej przed uderzeniem po odłączeniu zasilania rzeczywista masa powinna być kompensowana sprężynami. Świetnym rozwiązaniem jest sprężyna magnetyczna, która zastępuje najczęściej stosowane sprężyny mechaniczne i układy pneumatyczne.

***
Rozwiązania dla stref zagrożonych wybuchem oraz środowisk wymagających
Urządzenia czy instalacje pracujące na platformach wiertniczych czy obiektach na otwartym morzu są zawsze narażone na ekstremalne warunki pogodowe, działanie soli morskiej oraz silnych wiatrów. Zalecane jest stosowanie elementów ze stali nierdzewnej kwasoodpornej czy też dodatkowo pokrytej specjalną warstwą ochronną. W pomieszczeniach zamkniętych, zbiornikach, wokół nich tworzy się natomiast bardzo duże stężenie gazów i cieczy palnych, przez co łatwo może dojść do powstania atmosfery wybuchowej. Tutaj jest konieczność szczególnego stosowania środków bezpieczeństwa i montowania jedynie certyfikowanych urządzeń i instalacji zgodnych z dyrektywą ATEX 2014/34/U.

***
Arthur Smith
Organizacje produkcji kontraktowej: Postępowanie przy wdrażaniu serializacji
W ostatnich latach w przemyśle farmaceutycznym zaszła poważna zmiana pod względem działania producentów i łańcuchów dostaw w związku z wprowadzeniem kilku ogólnoświatowych przepisów dotyczących serializacji oraz śledzenia i monitorowania. Ewidentnym motorem ustanowienia tych przepisów jest kwestia podrabiania leków i nieautoryzowanych kierunków dystrybucji w łańcuchu dostaw.

***
ExpoOPAKOWANIA – sukces na wynos!
Centrum Targowo-Konferencyjne Expo Silesia w Sosnowcu zaprasza w dniach 21–22 listopada 2017 r. na pierwszą edycję Targów Opakowań ExpoOPAKOWANIA.

***
Paweł Żelazo
Jak identyfikować straty podczas rozruchu produkcji?
Artykuł oparty na doświadczeniach przy wdrożeniach systemów nadzorujących efektywność produkcji z wykorzystaniem tablic świetlnych Andon.

***
Elmatic Professional Drives – nowe przemienniki częstotliwości w ofercie Elmark Automatyka
Elmark Automatyka wprowadza do swojej oferty przemienniki częstotliwości pod własną marką Elmatic Professional Drives. Jest to propozycja dla wszystkich nowych i obecnych naszych klientów, którzy szukają odpowiedniej jakości za rozsądną cenę.

***
Zdalna diagnostyka robotów zwiększa wydajność
ABB jako jeden z globalnych liderów Przemysłu 4.0 oferuje swoim klientom rozwiązania, które usprawniają pracę, przyspieszają serwis i czynią urządzenia bardziej niezawodnymi. Najlepszym tego przykładem jest zdalny monitoring stanu i diagnostyka robota.

***
Roboty Stäubli w przemyśle spożywczym
Od wielu lat roboty Stäubli cieszą się dużym zainteresowaniem producentów żywności na całym świecie. Duży wybór robotów, takich jak TP80 Fast Picker, Scara czy roboty sześcioosiowe razem z zaawansowaną kinematyką Stäubli, zapewniają uniwersalność zastosowań tych urządzeń w przemyśle spożywczym. W czasach, gdy automatyzacja procesów produkcji żywności była postrzegana jako rynek niszowy, firma Stäubli koncentrowała się już na projektowaniu robotów mających nie tylko usprawnić samą produkcję, lecz również zwiększyć jej powtarzalność. Obecnie czynniki techniczne, standardy higieny czy uwarunkowania handlowe mają kluczowe znaczenie.

***
Nowoczesne systemy bezpieczeństwa
Zastosowanie interfejsu IO-Link w systemach bezpieczeństwa: pierwszy na świecie system bezpieczeństwa oparty na interfejsie IO-Link, bazujący na protokole PROFIsafe.

***
Monitor produkcji MP-240
W jednym urządzeniu połączono funkcje zbierania i rejestracji danych, obliczania wskaźników OEE oraz sygnalizacji typu ANDON. Monitor produkcji zarówno nadzoruje procesy, jak i wyświetla informacje o ich przebiegu na dużym ekranie.

***
Niezawodne systemy zasilania
Nie ma branży, w której nie dałoby się znaleźć zastosowania dla rozwiązań oferowanych przez firmę igus, czołowego producenta wyrobów z tworzyw sztucznych. Dewizą firmy jest: plastics for longer life – tworzywa sztuczne wydłużające żywotność. Przyjrzyjmy się systemom zasilania, na które składają się prowadniki i przewody z wtyczkami, oraz innowacyjnym kompletnym systemom readychain®.

***
Rośnie zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne
Zgodnie z kilkunastoletnią już tradycją stowarzyszenie producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope publikuje w maju pierwsze szacunkowe dane dotyczące produkcji i zapotrzebowania na tworzywa sztuczne w Polsce i w Europie w roku poprzednim.

***
15 września – Dzień Opakowań. Opakowania też mają swój dzień. W pełni na to zasługują
O Dniu Opakowań, genezie i zadaniach, jakie ma do spełnienia – w rozmowie z Wacławem Wasiakiem, dyrektorem Polskiej Izby Opakowań.

***
Większa suma korzyści Polagra Tech i Pakfood 2017
Międzynarodowe Targi Technologii Spożywczych Polagra Tech i Targi Opakowań dla Przemysłu Spożywczego Pakfood w 2017 roku to efektywny tandem. Perspektywiczna integracja branż podczas jesiennego wydarzenia biznesowego skutkować będzie korzyściami dla firm z sektora opakowań. Od 25 do 28 września 2017 roku w Poznaniu odbędą się najważniejsze targi dla branży.

***
Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations – strzał w dziesiątkę!
Opakowania przybierają przeróżne kształty, emitują zapachy, pełnią funkcje ochronne. Sok z mango opakowany w papierowy karton w kształcie tego owocu? Flakon perfum zmieniający kolor pod wpływem natężenia światła? Dla producentów opakowań i etykiet nie ma dziś żadnych technologicznych ograniczeń. Branża rozwija się niezwykle dynamicznie, a bez wątpienia swój ważny udział mają w tym Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations w Warszawie. W ciągu dekady odwiedziło je 30 tys. specjalistów z 27 krajów, którzy byli świadkami 500 branżowych innowacji. Nic dziwnego, że stały się najważniejszym spotkaniem producentów opakowań i etykiet w Europie Środkowej i Wschodniej. 10-ta, jubileuszowa edycja Targów odbędzie się w dniach 17–18 kwietnia 2018 r. w EXPO XXI Warszawa.

***
Smaczne targi
170 wystawców z 15 krajów świata, czołówka polskich producentów, przetwórców i importerów produktów rybnych, wiodące polskie zakłady mleczarskie, 5 tysięcy branżowych zwiedzających, seminaria naukowe i ryby prosto z foodtrucków. Oto statystyki zakończonych sukcesem w Gdańsku Targów POLFISH, MLECZNA REWIA i FOODEXPO.

***
Kieleckie targi przetwórstwa tworzyw sztucznych umocniły swą pozycję w Polsce i Europie. PLASTPOL silny liderami branży
O dobrej kondycji nie tylko krajowych, ale i światowych firm przetwórstwa tworzyw sztucznych można było się przekonać podczas międzynarodowych Targów Plastpol, które 26 maja zakończyły się w Kielcach. Branża pozytywnie podsumowała miniony rok. Bilans Targów to 806 firm z 36 krajów świata i 18 900 zwiedzających w ciągu 4 targowych dni. Wystawa była większa pod względem powierzchni niż w roku ubiegłym, zajmując 34 000 metrów kwadratowych.

***
interpack 2017. Międzynarodowy charakter na rekordowym poziomie
Targi interpack 2017 – największe na świecie targi w branży opakowań i w spokrewnionym z nią przemyśle procesowym – jeszcze przed rozpoczęciem cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Targi odnotowały rekordowy udział 2 865 przedsiębiorstw. W dniach 04–10 maja na Targach interpack panowała niepowtarzalna atmosfera, a kolejny rekord polegał na tym, że 74% wszystkich 170 500 odwiedzających przybyło do Düsseldorfu zza granicy, zaś ¾ spośród nich to osoby podejmujące decyzje.

***
ITM Polska. Polski przemysł ma się bardzo dobrze!
Liczby nie kłamią! Targi Innowacje – Technologie – Maszyny to gigantyczna impreza dedykowana branży przemysłowej, która ponownie przyciągnęła rzesze profesjonalnych zwiedzających oraz tuzy polskiego i światowego przemysłu. Po raz kolejny ITM Polska łącząc to, co ma do zaoferowania przemysł, biznes i nauka, zapewniły wystawcom możliwość prezentacji innowacyjnych produktów, a zwiedzającym niepowtarzalną okazję zapoznania się z najnowszymi technologicznymi rozwiązaniami.

***
Konferencja Naukowo-Techniczna 2017. Automatyzacja i systemy pakujące w przemyśle
Zautomatyzowane systemy pakujące, ważące, identyfikujące, transmisja danych, jak również zagadnienia związane z nowoczesnymi rozwiązaniami dla optymalizacji procesów produkcji i ich zastosowaniem w przemyśle dyktowały problematykę wystąpień prelegentów, którzy przyjechali z cenionych i znanych firm do Proszenia. Miejscem spotkania, w dniu 17 maja br., był Kompleks Gastronomiczno-Hotelarski „GÓRSKI” w gminie Wolbórz.

***
VII Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej: rynek, legislacja, nowości surowcowe
Po raz siódmy spotkali się reprezentanci branży chemii gospodarczej z okazji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Wydarzenie zorganizowało EPS Media, wydawca czasopisma „Chemia i Biznes” i „CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej”. W warszawskiej Konferencji (9 maja br.) uczestniczyło około 180 osób ze 106 firm i instytucji.

***
Pasqualina Lagana, Gabriella Caruso, Francesco Mazzu, Giogia Caruso, Salvatore Parisi, Antonino Santi Delia
Biofilmy
Biofilm jest to zbiorowość drobnoustrojów, którą cechują osiadłe komórki bakteryjne ściśle przylegające do substratu i/lub interfejsu oraz włączone do polimerowej matrycy pochodzenia mikrobiologicznego. W takich warunkach komórki mikrobiologiczne wykazują zmieniony fenotyp w porównaniu do odpowiadających im form życia, np. planktonu. Życie w biofilmie stanowi przeważający model wzrostu mikroorganizmów w różnych środowiskach. Po opracowaniu nowych metod obserwacji oraz wprowadzeniu zmian do różnych procedur możliwe jest zidentyfikowanie biofilmów na znanych podłożach, jak i w nowych miejscach. Koncepcja biofilmu zyskała na znaczeniu w sektorze służby zdrowia, a zwłaszcza w tych obszarach, gdzie wykorzystuje się narzędzia inwazyjne. Ponadto biofilmy odgrywają kluczową rolę w przemyśle spożywczym ze względu na bezpośrednią obecność na powierzchni żywności.

***
Przykłady wdrożenia RFID
Technologia RFID może być stosowana w wielu różnych obszarach. Zadaniem bardzo trudnym jest opracowanie szczegółowej i wyczerpującej listy możliwych zastosowań, nie wspominając o przeprowadzeniu ich klasyfikacji. Niektóre popularne obszary aplikacji RFID przedstawia tabela 1, gdzie jako kryterium przyjęto rodzaj czytnika RFID. Podobnie różne popularne formy znaczników RFID przedstawia tabela 2, ale również nie jest to lista wyczerpująca.

***
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk, Szymon Borys
Środowiska programowania robotów
Szczególną cechą wszystkich robotów, związaną z możliwością elastycznego programowania, jest ich uniwersalność. To dzięki programom, zaimplementowanym w pamięci robota, może on realizować różne zadania. Programowanie robotów nie jest proste, ponieważ w różnych typach robotów wykorzystuje się różne metody programowania, a w poszczególnych metodach – różne języki (np.: RAPID, Karel, KRL, Melfa-Basic, V+). Nowoczesne narzędzia komputerowe pomagają sprostać wyzwaniom produkcyjnym szybko zmieniającej się gospodarki rynkowej, szczególnie w pracy inżynierów. Niskie koszty produkcji, wysoka jakość produktów oraz krótkie cykle produkcyjne wymagają odpowiedniego podejścia do organizacji pracy i zarządzania w biurach rozwoju produktu.

Reklama