Archiwum - numer 02/2023
Wszystko czyste z norelem: części standardowe wg Hygienic DESIGN
Pojęcie „Hygienic DESIGN” oznacza zestandaryzowane przepisy dotyczące projektowania danych komponentów maszyn lub elementów maszyn. I tak elementy standardowe i manipulacyjne norelem wykonane zgodnie ze standardem Hygienic DESIGN posiadają gładkie powierzchnie, umożliwiające niezwykle łatwe czyszczenie gromadzących się na nich zarazków, pozostałości produktów oraz zanieczyszczeń. Duża różnorodność produktów, wysoki poziom oferowanych usług i możliwość stałej realizacji dostaw – produkty Hygienic DESIGN niosą ze sobą wiele korzyści.
***
Firma norelem rozszerza asortyment produktu. Ponad 10 000 nowych artykułów w nowym katalogu
THE BIG GREEN BOOK Edition 2022 firmy norelem jest dostępny – a kompendium wiedzy prezentuje się o wiele obszerniej niż wcześniej: katalog produktów obejmuje dwa tomy na 2700 stronach i zawiera ponad 70 000 komponentów. Firma norelem prezentuje w nim nie tylko liczne nowości produktów, lecz również całkiem nową grupę artykułów dotyczącą tematu sterowania i regulowania jako szczególnie ważną część.
***
Bezpieczeństwo łańcucha chłodniczego z systemem EVERIOT
Czynniki ryzyka, takie jak nieprawidłowa temperatura produkcji, przechowywania czy niedostosowana wilgotność mogą mieć decydujący wpływ na jakość produktów spożywczych od chwili wytworzenia aż po finalną konsumpcję. Produkty żywnościowe zgodnie z procedurami HACCP (analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli) powinny być przechowywane i transportowane w warunkach zapewniających zachowanie właściwej temperatury. Zachowanie tzw. łańcucha chłodniczego umożliwia zapewnienie bezpieczeństwa bakteriologicznego oraz zapobiega zmianom smakowo-zapachowym i konsystencji produktu. Skutecznym i relatywnie niskobudżetowym rozwiązaniem umożliwiającym kontrolę warunków środowiska jest system dystrybuowany przez poznańskiego producenta zasilaczy UPS spółkę EVER, oparty na technologii Blulog.
***
Centrum Szkoleń RADWAG
Zespół doświadczonych pracowników firmy RADWAG zawsze stara się znaleźć optymalne rozwiązanie problemu każdego klienta. Dlatego jeżeli chcesz podnieść kompetencje swojego zespołu dzięki wsparciu doświadczonych ekspertów i być na bieżąco ze zmianami na rynku wagarskim – wybierz szkolenia RADWAG.
***
Czasy rewolucji przemysłowej
Czasy rewolucji przemysłowej (tej pierwszej – parowej) zapoczątkowały pierwsze procesy automatyzacji na szeroką skalę. Szybko dotarło do przemysłowców, że proces uzyskiwania powtarzalnej jakości produkcji w krótkich interwałach czasowych jest bardzo ważny i że może pomóc im stać się bardziej konkurencyjnymi na rynku. Masowe zastosowanie w przemyśle energii elektrycznej oraz mądre jej wykorzystanie to kolejny etap automatyzacji. Pojawienie się w świecie przemysłu przekaźników na nowo zdefiniowało słowo „automatyka”.
***
Terminal wagowy IND500x
W obszarach produkcyjnych sklasyfikowanych jako strefy Ex bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie. Iskrobezpieczny terminal wagowy IND500x zapewnia kontrolę nad procesem i wszechstronność, gwarantując doskonałą równowagę między bezpieczeństwem i maksymalną wydajnością w obszarach zaklasyfikowanych jako strefy Ex 1/21, dział 1. Terminal IND500x pozwala optymalizować procesy ręczne, automatyczne lub półautomatyczne.
***
Wagi dynamiczne z zastosowaniem czujnika wagowego M260 i miernikiem wagowym SWIFT
Życie pędzi coraz szybciej. Podobnie jest z niektórymi procesami ważenia. Są procesy, które bardziej niż inne wymagają szybkich pomiarów, wtedy zwykle stosować trzeba specjalne czujniki wagowe i specjalną elektronikę. Tylko dobrze dobranymi podzespołami możemy uzyskać szybki pomiar.
***
AUTOMATICON 2023. XXVII Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów
Za nami 27. edycja Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON. To pierwsze spotkanie z naszymi wystawcami i gośćmi odwiedzającymi targi po okresie pandemii, którzy chętnie korzystali z tak rzadkiej w ostatnich czasach okazji do osobistych rozmów i nawiązania nowych kontaktów.
***
Pułapki w nowych dotacjach
Po długich miesiącach wyczekiwania, rozpoczęły się nabory wniosków na projekty w ramach programu FENG. Budżety kuszą ogromnymi kwotami, np. 4,4 mld zł w naborze PARP. W tych okolicznościach pojawiło się sporo pułapek zastawionych przez nieuczciwe podmioty, jak firmy doradcze czy dostawcy sprzętu.
***
Karolina Mazur, Sabina Galus
Nanocząstki tlenku cynku jako substancje aktywne w pakowaniu żywności
Innowacyjne opakowania do żywności to nie tylko nowe materiały lub inteligentne rozwiązania informujące konsumenta o stanie żywności. Należą do nich również opakowania aktywne, które mogą przyjmować różną formę, m.in. dodatkowej saszetki, wkładki lub warstwy, absorbując lub emitując odpowiednie substancje, które odgrywają istotną rolę w zapewnieniu odpowiedniej jakości żywności. Powłoki bądź folie jadalne wzbogacone o składnik aktywny mogą wpływać na stan produktu, zwłaszcza produktu świeżego. W pracy omówiono nanocząstki tlenku cynku jako związki aktywne i ich rolę w monitorowaniu stanu żywności, zwłaszcza jakości pozbiorczej owoców i warzyw.
***
Odnawialne źródła energii
Zmniejszaniu się dostępnych zasobów surowców organicznych towarzyszy rosnące zapotrzebowanie na energię, a projekty budowy elektrowni jądrowych czy konwencjonalnych budzą sprzeciw licznych środowisk społecznych, więc obecnie najszerzej akceptowanym rozwiązaniem jest upowszechnienie energetyki wykorzystującej alternatywne źródła energii: Słońca, wiatru, wodospadów i rzek, ruchu wód oceanicznych, energii cieplnej wnętrza Ziemi oraz biomasy i wodoru. W strukturze mocy zainstalowanej OZE w Polsce dominuje obecnie fotowoltaika.
***
Bezprzewodowe sieci sensorowe
Przejdźmy do omówienia urządzeń, z których zbudowane są bezprzewodowe sieci sensorowe (WSN). Z poprzednich rozdziałów wiemy, że są to urządzenia pomiarowe wyposażone w różnego rodzaju czujniki. Urządzenia te, stanowiące węzły sieci, komunikują się drogą radiową. Tak więc nasza sieć składa się z dwóch podstawowych komponentów, tj. zbioru urządzeń pomiarowych oraz łączy radiowych. W kolejnych sekcjach przedstawimy ich dość ogólną charakterystykę. Szczegółowe opisy, obejmujące m.in. moduły sprzętowe i oprogramowanie, znajdzie czytelnik w kolejnych rozdziałach książki. Rozpoczniemy od omówienia typowych właściwości sieci sensorowych.
***
Przyszłość branży opakowaniowej
Nowe i rozwijające się technologie dają niespotykane dotąd możliwości wpływające na poprawę wydajności i metod produkcji oraz osiąganie celów związanych ze zrównoważonym rozwojem.