Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2016

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 02/2016


Dzięki przetwornicom częstotliwości. Danfoss Drives zyskujesz dla swojej maszyny swobodę wyboru technologii silnikowej
Nowe technologie silników elektrycznych to większa wydajność i energooszczędność maszyn. Danfoss Drives to marki VLT® i VACON®, to jeden cel i jedna pasja, to szeroka i najbardziej innowacyjna oferta produktowa, a także usługi serwisowe o najwyższej jakości. Napędy Danfoss Drives to wolność wyboru dowolnej technologii silnikowej na zakres mocy od 0,18 kW do 5,3 MW.

***
Danfoss VLT® FlexConcept® – systemy sterowania napędem elektrycznym podajników
W ostatnich kilku latach rozproszone systemy sterowania napędami pozostają w centrum zainteresowania inżynierów oraz osób zarządzających wysoko wydajnymi procesami produkcyjnymi w różnych sektorach przemysłu spożywczego.

***
Manipulatory specjalizowane Portal-T oraz Tripod zapewniają bardzo dynamiczną pracę przy relatywnie niskich kosztach. Pakowanie w czasie 670 milisekund
Szybki Portal-T oraz Tripod firmy Festo to rozwiązania o 30 procent szybsze od standardowych manipulatorów. Rozpoczynają one nową erę w technologii opakowań, stanowiąc połączenie dynamiki napędów liniowych z ekonomicznością zastosowania paska zębatego – co jest niezmiernie istotne w przypadku np. szybkiego przenoszenia produktów do pojemników na końcu procesu obejmującego formowanie, napełnianie i zamykanie.

***
Elastyczne pozycjonowanie
Optimised Motion Series to system napędowy, który maksymalnie ułatwia pozycjonowanie i jest znacznie tańszy od konwencjonalnych elektrycznych systemów napędów. Składa się z zespołu napędowego ze zintegrowanym, silnikiem i sterownikiem silnika z funkcją Web-Config oraz z odpowiedniego okablowania. Dodatkowa zaleta: możliwość konfiguracji, zamawiania i uruchomienia przy użyciu jednego kodu zamówieniowego.

***
Sławomir Dolecki
Sery, wędliny i ciastka w rękach robota
Branża spożywcza nie należy do szczególnie zrobotyzowanych gałęzi przemysłu w naszym kraju. Oficjalne dane, pochodzące z początku 2014 roku, mówią o 45 robotach zainstalowanych w sektorze „Food products and beverage; Tobacco products”. To dane zbierane i publikowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Robotyki IFR (International Federation of Robotics). Ze statystyk można jednak wyciągnąć również optymistyczne wnioski, ponieważ tylko w 2013 roku liczba robotów w tym sektorze zwiększyła się o 61 procent.

***
Nowość ELESA+GANTER. Prowadnice liniowe – nowe systemy serii GN 2402 – GN 2428
Firma Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, wprowadziła do oferty nową grupę produktów – prowadnice z łożyskami liniowymi oraz prowadnice liniowe rolkowe. Nowe produkty pozwalają na tworzenie systemów liniowego przemieszczania maszyn i urządzeń przemysłowych. Charakteryzują się dużą precyzją wykonania i nośnością. Typowymi zastosowaniami dla nowych prowadnic liniowych Elesa+Ganter są osłony ciężkich maszyn, systemy szufladowe w automatyzacji produkcji, jak również układy dynamicznej regulacji głowic i innych odpowiedzialnych podzespołów maszyn.

***
Stopy wahliwe z możliwością kotwienia – seria LV.FO oraz LVQ.FO
Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, rozszerzyła ofertę stóp wahliwych o nowy model z możliwością kotwienia. Nowy produkt jest dostępny w dwóch wariantach o oznaczeniach LV.FO i LVQ.FO. Jest przeznaczony do zabezpieczania maszyn i urządzeń, które wskutek drgań są narażone na przesuwanie się po podłożu. Stopy wahliwe dają możliwość odpowiedniego wypoziomowania oraz stabilnego ustawienia maszyny nawet na nierównych powierzchniach.

***
Noże maszynowe od Durham-Duplex
Durham-Duplex, z siedzibą w Sheffield w Wielkiej Brytanii, jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i dystrybucji noży maszynowych. Ponadstuletnie doświadczenie gwarantuje wyroby zapewniające najwyższą angielską jakość.

***
Na Hannover Messe 2016 igus zaprezentuje nowy przewód, który ostrzega przed awarią, zwiększając bezpieczeństwo i stabilność procesu produkcji. Inteligentny przewód do robotów przewiduje przyszłość
Zarówno rozbudowa infrastruktury, jak i liczba oraz szybkość ruchów maszyny, wykazują w przemyśle tendencje wzrostowe.
Dzięki największej na świecie gamie przewodów ethernetowych dla e-prowadników, wliczając unikalną 36-miesięczną gwarancję, nawet najbardziej złożone zastosowania mogą być niezawodnie połączone w sieć w inteligentnej fabryce. Następny krok zostanie pokazany przez igus na Hannover Messe 2016: inteligentny przewód do robotów, który ostrzega użytkowników przed wystąpieniem awarii przewodu.

***
Niezawodne wagi porcjujące
Jest już możliwe przyspieszenie zautomatyzowanych procesów ważenia do nadzwyczaj wysokiego tempa 600 Hz. Nowy kompaktowy przetwornik wagowy oszczędza miejsce wewnątrz szafki sterowniczej i umożliwia pełną łączność z układami PLC, zapewniając wysoką dokładność i nadzwyczajną szybkość.

***
Trwałe wagi METTLER TOLEDO
Model BBA236 to solidna i prosta w obsłudze waga ze stali nierdzewnej, nadająca się do wielu podstawowych aplikacji, między innymi do porcjowania i ważenia kontrolnego w środowiskach przejściowo mokrych. Prosty w obsłudze terminal z czytelnym wyświetlaczem umożliwia szybką pracę i jest przystępny dla każdego operatora.

***
Multiprojekt – dostawca nowatorskich silników liniowych firmy LinMot
Siłowniki LinMot to nowatorskie silniki liniowe z rdzeniem w kształcie wałka. Taka konstrukcja umożliwia stosowanie ich w aplikacjach, gdzie do tej pory stosowane były siłowniki pneumatyczne. Oprócz oczywistych zalet silnika liniowego, takich jak dowolne pozycjonowanie, wysoka dynamika i żywotność, siłowniki LinMot zapewniają także bardzo niskie zużycie energii. Tym samym zmiana napędu na elektryczny staje się bardzo opłacalna również ekonomicznie.

***
Nowość! System wykrywania metali Vistus® Freefall, zapewniający najwyższą jakość i bezpieczeństwo produktu. Większe bezpieczeństwo w produkcji żywności
Firma Sartorius Intec rozszerzyła swoją ogólnoświatową ofertę produktową w zakresie wykrywania ciał obcych o system wykrywania metali Vistus® Freefall, przeznaczony do produktów sypkich. Rozwiązanie to wyznacza nowe standardy w zakresie walidacji skuteczności działania. Jego modułowa budowa nie tylko podnosi jakość i bezpieczeństwo produktu, ale także umożliwia dostosowanie do indywidualnych wymogów.

***
Niezawodne znakowanie – rozwiązania od firmy WObit
Znakowanie to ważny etap produkcji, który wpływa na zarządzanie dalszymi losami produktu. Etykieta stanowi swego rodzaju dowód osobisty produktu, umożliwiający automatyczną identyfikację ładunku. Firma WObit proponuje zastosowanie różnych rozwiązań do automatyzacji tego procesu.

***
Anna Szymczak
Bon na innowacje – przepustką do dużych dotacji dla firm
Już w maju Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi nabór wniosków w bardzo ciekawym programie dla małych i średnich przedsiębiorców. W ramach programu za nawet 20% wartości będzie możliwe nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych, które stanowić mogą przepustkę do środków na znaczące inwestycje w park maszynowy czy rozbudowę firmy.

***
Urszula Bizoń-Żaba
Ergonomiczna inżynieria z oprogramowaniem do automatyzacji: Firma COPA-DATA prezentuje najnowsze wersje oprogramowania zenon
Firma COPA-DATA przeprowadza kompleksową aktualizację swoich produktów i wprowadza na rynek oprogramowanie zenon 7.50, zenon Analyzer 3 i zenon Logic 9. Wiele nowych funkcji i ulepszeń zapewnia łatwą konfigurację projektu oraz stabilny czas pracy, a także wsparcie użytkowników w ergonomicznym wdrażaniu projektów automatyzacji.

***
Monachium, 8–9 czerwca 2016 r. Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness
CosmeticBusiness to wiodące w Europie targi typu B2B dla producentów kosmetyków oraz dostawców dla przemysłu kosmetycznego, w tym producentów private label, kontraktowych, producentów surowców, aromatów, opakowań, maszyn do produkcji i napełniania, a także laboratoriów. Niemiecki rynek kosmetyczny jest największy w Europie, a targi CosmeticBusiness są jedyną imprezą targową w tym kraju skierowaną do dostawców dla tej gałęzi przemysłu.

***
SyMas – dlaczego nikt nie ominie tych Targów?
Niemal w każdej firmie produkcyjnej co dzień wykorzystuje się tony surowców, produktów i półproduktów, które są sypkie i masowe. Niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo należy do branży spożywczej, czy bliższy jest mu przemysł ciężki. Bez obróbki, filtrowania, dozowania, magazynowania i transportu materiałów sypkich nie byłoby ani dżemów owocowych, ani farb czy cementu.

***
Wagi zbiornikowe
Wagi zbiornikowe to temat bardzo często uznawany za banalny i znajdujący się poza zakresem zainteresowania firm wagowych. Większość firm wagowych zajmuje się produkcją kompletnych wag i korzysta z cudzych komponentów. Taki model biznesowy sprawia, że nie są zainteresowane zabudową wag zbiornikowych, gdzie oferują praktycznie tylko czujniki tensometryczne oraz elektronikę pomiarową.

***
Katarzyna Zając
XV Konferencja Naukowo-Techniczna. AUTOMATYZACJA I SYSTEMY PAKUJĄCE W PRZEMYŚLE – już za nami
Cieszące się dużym zainteresowaniem branżowe wydarzenie – XV Konferencja AUTOMATYZACJA i SYSTEMY PAKUJĄCE W PRZEMYŚLE – zakończyło się 5 kwietnia br.

***
Sukces pierwszej edycji Targów Techniki Pakowania i Opakowań WARSAW PACK 2016
Targi Techniki Pakowania i Opakowań WARSAW PACK 2016 odbyły się w dniach 8–10 marca 2016 roku w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą. W ich trakcie swoją ofertę zaprezentowało 105 firm z branży na powierzchni 3300 m2, a hale wystawiennicze odwiedziło  3800 gości. To duży sukces, biorąc pod uwagę fakt, że była to pierwsza edycja tego wydarzenia.

***
Zmiany w branży opakowań cienkościennych
Opublikowany niedawno raport agencji AMI Consulting wskazuje, iż w ostatnich latach w obrębie rynku opakowań cienkościennych w Europie zaszły zmiany o charakterze strukturalnym. Jakkolwiek rynek ten, zużywający rocznie 3,1 mln ton tworzyw (2015), jest względnie stabilny, to poszukiwania wyższej marży i wzrostu pozycji rynkowej doprowadziło do zmian w zakresie stosowanych materiałów i procesów. Ostatnie kilka lat było przy tym dla branży szczególnie produktywne, a postęp w przetwórstwie i wiedzy o tworzywach pozwolił wprowadzić znaczne ułatwienia dla producentów.

***
Katarzyna Zając
AUTOMATICA: Rozpoczęła się nowa era automatyzacji
Dnia 17 marca br. w Warszawie, w restauracji Florian, odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiono program oraz inne szczegółowe informacje o Targach AUTOMATICA, których najbliższa edycja będzie miała miejsce w dniach 21–24 czerwca 2016 r. tradycyjnie w Monachium.

***
Katarzyna Zając
AUTOMATICON® 2016. Nowości automatyki impulsem do dalszego rozwoju
Rok 2015 gospodarka polska zamknęła niezłym wynikiem. A jaki będzie ten obecny 2016? Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź wielu przedsiębiorców. Początki nie są zachęcające. Spada kurs złotego. Jedna z międzynarodowych agencji ratingowych obniżyła ocenę Polski. Te fakty nie nastrajają optymistycznie. W takiej sytuacji szczególnego znaczenia nabierają kontakty z klientami oraz szukanie nowych odbiorców. Każdy przedsiębiorca ma własną receptę, jak to robić. Jedną z możliwości jest właśnie udział w targach i promocja swojej działalności w bezpośrednim kontakcie z potencjalnym odbiorcą.

***
III Kongres Przemysłu Opakowań „Opakowania w łańcuchu dostaw”
Rozmowa z Wacławem Wasiakiem, dyrektorem Polskiej Izby Opakowań, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Kongresu

***
OPAKOWANIA W ŁAŃCUCHU DOSTAW tematem III Kongresu Przemysłu Opakowań organizowanego przez Polską Izbę Opakowań i Międzynarodowe Targi Poznańskie – 27 września 2016 r.
Dlaczego temat ten uznano za wiodący na Kongresie Przemysłu Opakowań? Wynika to z roli, jaką opakowania odgrywają w łańcuchu dostaw, rozumianym jako droga od producenta wyrobu do konsumenta.

***
Rynek nie ma granic
Trend automatyzacji i robotyzacji zakładów produkcyjnych powoli obiega cały świat. Do jego umocnienia przyczynia się industrializacja gospodarek oraz ciągłe rozszerzanie się rynku konsumentów. Każda lokalna firma, która myśli poważnie o swojej przyszłości, wie, że powinna bacznie obserwować nie tylko firmy ze swojego najbliższego otoczenia. Coraz częściej musi myśleć przede wszystkim o konkurentach branżowych prosperujących w odległych krajach Europy czy świata.

***
red. nauk. N. Farmer
Osiągnięcia w zakresie opakowań sprytnych i interaktywnych wzbogacające komunikację opakowanie – użytkownik
Streszczenie: Konwencjonalna komunikacja za pomocą tekstu i grafiki wydrukowanych na powierzchni opakowania osiąga już swoje naturalne granice i wydaje się, że przyszłym trendem będą bardziej efektywne, wizualne i sensoryczne formy komunikacji, zwłaszcza komunikacja opakowanie – użytkownik. W niniejszym rozdziale omówiono kilka rozwiązań wprowadzonych w opakowaniach sprytnych i interaktywnych, które mogą ulepszyć komunikację właścicieli marek z konsumentami. Na szczególną uwagę zasługują ostatnie osiągnięcia w opakowaniach interaktywnych i rzeczywistości rozszerzonej, których celem jest umacnianie pozytywnych odczuć związanych z marką i upowszechnianie ich poprzez sieci społecznościowe.

***
Małgorzata Nowacka, Aleksandra Fijałkowska, Magdalena Olszewska
Rozwój opakowań z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością
Opakowanie jest niezbędnym elementem stosowanym w przemyśle spożywczym. Odpowiednio skonstruowane może wpływać na przedłużenie trwałości przy jednoczesnym zachowaniu jakości produktów spożywczych. Ponadto opakowanie jest również jednym z podstawowych środków reklamy. Odpowiednie wyeksponowanie produktu niewątpliwie przekłada się wymiernie na osiągane przez producenta zyski, a także kreuje wizerunek firmy [16]. Zgodnie z literaturą i dostępnymi badaniami dotyczącymi wpływu opakowania na podejmowane decyzje w sprawie wyboru produktu przez konsumenta, niewątpliwie opakowanie ma istotne znaczenie. Badania przeprowadzone przez Martina Lindstroma wykazały, że 80% konsumentów dokonuje spontanicznych decyzji zakupowych, przy czym 45% badanych to osoby, w przypadku których o zakupie produktu zadecydowało jego opakowanie [1]. Dlatego też producenci żywności starają się zwrócić uwagę konsumenta nie tylko samym produktem żywnościowym i jego właściwościami, ale szczególnie opakowaniem.
 

Reklama