Archiwum - numer 01/2022
Wzrost produktywności w Mayer Kartonagen dzięki zastosowaniu agregatów SoniX
W branży przetwórstwa tektury falistej rozwiązania wykorzystywane na końcu linii pakującej powinny spełniać szczególne wymagania. Różnej wielkości produkty muszą zostać zapakowane szybko i być dobrze zabezpieczone na czas transportu. Opracowanie optymalnego rozwiązania dla Mayer Kartonagen wymagało współpracy dwóch firm: Bahmüller oraz MOSCA. Dzięki połączeniu możliwości maszyny Powerpacker z agregatami SoniXs przedsiębiorstwo osiągnęło wzrost wydajności od 20 do 35 procent, zależnie od kształtu opakowania.
***
Cyfrowe przekaźniki monitorujące napięcie RS Pro
Firma RS Pro z dumą przedstawia pełną gamę przekaźników monitorowania sterowania przeznaczonych do systemów jednofazowych lub 3-fazowych. Każdy przekaźnik jest wyposażony w doskonałe funkcje zapewniające skuteczną ochronę przed wszelkiego rodzaju usterkami niskiego napięcia. Te wysokiej jakości urządzenia monitorujące zapewniają ochronę przed przepięciami i zbyt niskim napięciem, chronią przed sekwencją faz napięcia, utratą fazy i asymetryką fazy, nadmierną i zbyt wysoką częstotliwością oraz neutralnym otwarciem.
***
Śruby z łbem płaskim i wyrównaniem tolerancji. Redukcja naprężeń i wydłużenie żywotności
Naprężenia mogą poważnie obciążać maszyny i instalacje. Tam, gdzie wahania temperatury zmieniają wymiary komponentu, występują nierówności montażu, trzeba skompensować tolerancje produkcyjne lub pozycja komponentów zmienia się wskutek obciążeń dynamicznych, zastosowanie śrub z łbem płaskim i wyrównaniem tolerancji oferuje decydujące zalety.
***
Nowe zatrzaski sprężynowe ze sprężyną z tworzywa sztucznego
Firma norelem wprowadziła do swojego asortymentu nowe sprężynowe dociski boczne ze sprężyną z tworzywa sztucznego. Dostępne są w trzech formach konstrukcyjnych, różniących się między sobą siłą sprężyny. Program obejmuje łącznie 42 wersje o średnicach w zakresie 6–16 mm.
***
Od prostych do kompleksowych rozwiązań
VEGA uzupełnia swoją ofertę czujników dla procesów higienicznych o nowe przetworniki ciśnienia i sygnalizatory poziomu granicznego.
***
Oszczędności energii w procesie chłodzenia granulatu
Proces produkcji granulatu (pelletu) odbywa się w granulatorach. Proces przeciskania „peletek” przez matrycę wytwarza znaczne ilości ciepła. Po wyjściu ich temperatura sięga 80°C. Z uwagi na właściwości mechaniczne oraz biologiczne granulka musi zostać schłodzona. Zazwyczaj jest to temperatura nieprzekraczająca 10° powyżej temperatury otoczenia. Odebranie znacznej ilości ciepła wymaga urządzenia zwanego chłodnicą, które – wyposażone w wentylator – pozwala na szybkie obniżenie temperatury granulek bez ograniczania wydajności granulatora. Moc stosowanych wentylatorów waha się od 20 do 60 kW w zależności od wielkości chłodnicy. Najczęściej są to chłodnice tzw. przeciwprądowe (ang. counterflow), które wykorzystują przepływ powietrza przez warstwę granulki w kierunku przeciwnym do przemieszczania się produktu.
***
Higieniczne ważenie w produkcji żywności
Wyeliminowanie zanieczyszczeń z procesu produkcyjnego ma kluczowe znaczenie w przemyśle spożywczym. Skażenie jednego produktu może oznaczać konieczność wycofania go z rynku i związane z tym straty finansowe, szkody wizerunkowe dla producenta, a nawet szkody dla klientów. Normy bezpieczeństwa żywności stanowią, że konstrukcja urządzeń powinna minimalizować ryzyko zanieczyszczenia, a także ułatwiać wykonywanie procedur czyszczenia.
***
Ważenie w ruchu – wagi przenośne do wózków paletowych. Szybsza praca dzięki wagom przenośnym
Gdy uzyskanie dokładnego wyniku ważenia wymaga wstrzymania produkcji, zakład traci czas i pieniądze. Wagi paletowe z wózkiem pozwalają wygodnie połączyć transport towarów z ważeniem. Waga paletowa wyposażona jest w kółka, dzięki czemu można ją łatwo przemieszczać do miejsc, w których znajdują się towary, co pozwala zwiększyć wydajność w działach produkcji oraz wysyłki i przyjmowania towarów. W niektórych środowiskach produkcji żywności stosowanie wag statycznych może powodować określone problemy.
***
Przenośny inteligentny analizator pneumatyki (SPA) firmy Emerson demonstruje potencjał zdigitalizowanej pneumatyki
Przenośny inteligentny analizator pneumatyki (SPA, ang. Smart Pneumatics Analyzer) marki AVENTICS™ może szybko podłączyć się do maszyny użytkownika, aby pokazać zalety analizy danych dostępnych za pośrednictwem Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT).
***
Inteligentna pneumatyka pomaga w optymalizacji wydajności procesu paletyzacji
Szybkie, zautomatyzowane systemy paletyzacji wpływają na ogólną efektywność wyposażenia (OEE) całej linii pakowania w zakładzie produkcyjnym.
***
Dni otwarte w siedzibie firmy Ulma Packaging w Skrzeszewie
W dniach 1–2 marca 2022 roku w siedzibie firmy Ulma Packaging w Skrzeszewie odbyły się dni otwarte. Towarzyszyły im prelekcje oraz pokazy.
***
Ponad 1000 zadowolonych klientów!
Firma GLOBALWAG to czołowy polski producent elektronicznych wag samochodowych, pomostowych, przemysłowych i kolejowych.
***
Wzorcowanie w praktyce
Wagi towarzyszą nam wszędzie – w sklepie, w domu, a tym bardziej w halach produkcyjnych, ośrodkach kontrolujących i wielu innych. Zwłaszcza w przypadku branż np. farmaceutycznej, kosmetycznej, chemicznej czy elektronicznej dokładność pomiarowa to podstawa działalności. Jeśli odczyt wagi jest tak ważnym elementem kontroli metrologicznej, to skąd właściwie wiemy, że waga wskazuje akceptowalny wynik pomiaru? Jest to zadanie akredytowanych laboratoriów wzorcujących wagi i wzorce masy, które przeprowadzają wzorcowanie, inaczej kalibrację wagi. Proces ten określa się jako działanie mające na celu ustalenie zależności pomiędzy wzorcami masy a wartością wskazywaną przez wagę.
***
Packaging Innovations: trendy i wiedza na wiosennych targach B2B
Przed nami 14. edycja Międzynarodowych Targów Opakowań Packaging Innovations – już 31.05–01.06.2022 r. w EXPO XXI Warszawa. Packaging Innovations jako jedne z nielicznych targów w Polsce pomimo pandemii zachowały swoją ciągłość, a nawet zostały poszerzone o nowe formaty. Wstępem do stacjonarnych targów są wydarzenia online, pozwalające na utrzymanie kontaktu z branżą oraz umożliwiające dostęp do wiedzy oraz kontaktów biznesowych osobom, które nie mogą w nich bezpośrednio uczestniczyć.
***
CONTROL-STOM wiosną 2022 roku!
Po dwóch przełożonych z powodu pandemii edycjach jesiennych Targi Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-STOM powracają do stałego, wiosennego terminu. Zapraszamy do Targów Kielce od 5 do 7 kwietnia 2022 roku!
***
Nowości pneumatyczne w Targach Kielce na wiosnę!
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER, będące stałym elementem przemysłowego cyklu wystaw kieleckiego ośrodka, powracają do stałego wiosennego terminu. Zapraszamy do Targów Kielce od 5 do 7 kwietnia 2022 roku!
***
Anna Szymczak
Dotacje unijne dla przedsiębiorstw w 2022 roku – co wiadomo
Skończyły się środki unijne z perspektywy 2014–2020 i co dalej? Sytuacja w przedsiębiorstwach nie napawa optymizmem – inflacja, wzrosty kosztów energii i paliw. W tych okolicznościach potrzeba wsparcia firm jest większa niż dotychczas, a tymczasem w tematyce dotacyjnej panuje zastój. Sytuacja polityczna wywiera piętno na pracach legislacyjnych. Nie oznacza to jednak, że nic się nie dzieje. Pewne kierunki są już wytyczone.
***
Alicja Twardowska, Magdalena Mikus, Sabina Galus
Barwniki naturalne i ich rola w opakowaniach inteligentnych do żywności
Opakowania inteligentne są przykładem innowacyjnego systemu pakowania żywności, które w wyglądzie niewiele się różnią od tych tradycyjnych, natomiast zawierają dodatkowe elementy pełniące funkcję informacyjną, do których należą różnego rodzaju wskaźniki, m.in. wskaźniki kolorymetryczne zmieniające barwę pod wpływem różnych czynników, jak np. zmiana pH lub skład atmosfery w opakowaniu. W produkcji takich wskaźników mogą znaleźć zastosowanie biopolimerowe folie jadalne wzbogacone o barwniki naturalne, które zostały opisane w niniejszym opracowaniu.
***
Edward Pająk
Sterowanie przepływem produkcji
Sterowanie przepływem produkcji obejmuje działania wynikające z planów sprzedaży, z którymi związane są bezpośrednio plany produkcji wyrobów ich zespołów, podzespołów i części, łącznie z zapotrzebowaniem na materiały wyjściowe do produkcji.
***
B. Park
Nanotechnologia a opakowania żywności i innych produktów konsumpcyjnych przeznaczonych do szybkiego obrotu
Produktami konsumpcyjnymi przeznaczonymi do szybkiego obrotu (FMCG) określa się szeroki asortyment często kupowanych artykułów, takich jak kosmetyki, przybory toaletowe i środki czystości stosowane w gospodarstwach domowych, jak również inne towary nietrwałe, w tym szklane naczynia, żarówki i baterie. Do FMCG zalicza się też niektóre produkty farmaceutyczne i elektroniki użytkowej, ale największy sektor stanowią żywność i napoje, które charakteryzują się krótkim okresem trwałości z powodu dużego popytu lub z tego względu, że szybko ulegają zepsuciu. Niektóre z tych produktów spożywczych i napojów mogą być bardzo nietrwałe.
***
Hanna Żakowska
Biodegradowalne tworzywa polimerowe
Przemysłową produkcję opakowań z polimerów biodegradowalnych na niewielką skalę datuje się od roku 19951. W 1998 r. koncern Danone2, jako jeden z pierwszych, wprowadził na rynek niemiecki kubki z PLA wytworzone przez firmę Autobar. Obecnie produkcja, wykorzystanie i skala zastosowań opakowań biodegradowalnych, w tym kompostowalnych, ma znacznie większy zakres. Polimerowe materiały biodegradowalne jeszcze do niedawna dzielono ze względu na źródło pochodzenia surowców do ich wytwarzania, czyli na pochodzące z surowców odnawialnych i surowców petrochemicznych.
***
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk
Robotyzacja procesów produkcyjnych. Wprowadzenie
Robotyka jest dziedziną wiedzy technicznej zajmującą się budową robotów, ich sterowaniem, programowaniem i zastosowaniem w różnych domenach nauki i techniki. Jest interdyscyplinarna, łączy wiedzę z wielu innych dziedzin (mechaniki, automatyki, elektroniki, informatyki itp.). Dziś z łatwością można zauważyć obecność robotów w przemyśle, medycynie, transporcie, budownictwie, administracji, wojsku, rolnictwie i kosmosie.