Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2003

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 02/2003


MĘTNOŚCIOMIERZE PRZEMYSŁOWE Hfscientific
Mętnościomierz serii Micro TOL przeznaczony jest do ciągłego pomiaru mętności w wodach przefiltrowanych lub surowych. Jednoczęściowa konstrukcja powoduje uproszczenie montażu i minimalizację zajmowanej przestrzeni. Zwiększony zakres pomiarowy 0-1000 NTU pozwala na stosowanie Micro TOL przy pomiarach na wodzie słabo przefiltrowanej lub surowej. Nowa konstrukcja części optycznej umożliwiła zwiększenie dokładności pomiaru i osiągnięcie większej zgodności z wynikami analiz przeprowadzanych za pomocą mętnościomierzy przenośnych lub laboratoryjnych.

***
Kontrola przyrządów pomiarowych
6 marca br. weszło w życie rozporządzenie w sprawie przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz rodzajów przyrządów pomiarowych, które są legalizowane bez zatwierdzenia typu.

***
DSP6001 - Programowalny sterownik do dynamometrów firmy Magtrol
Firma Magtrol od ponad 40 lat specjalizuje się w projektowaniu i produkcji urządzeń do testowania silników elektrycznych. Różnego typu dynamometry: histerezowe, wiroprądowe i proszkowe, przetworniki momentu obrotowego oraz inny sprzęt pomocniczy stanowią podstawę stanowisk kompleksowej kontroli i testowania silników. Stanowiska te, umożliwiają badania w warunkach rozruchu i hamowania, oraz poza wyznaczeniem podstawowych parametrów silnika, pozwalają również na określenie jego żywotności. Sercem takich stanowisk testowania silników są urządzenia sterujące i zbierające dane pomiarowe.

***
COMBICS - nowe wagi i platformy firmy SARTORIUS
Combics to system wag przemysłowych firmy Sartorius, łatwy do skonfigurowania odpowiednio do potrzeb użytkowników. Duży wybór kompletnych wag, terminali i platform tworzy bazę różnorodnych rozwiązań - standardowych i indywidualnych - na każdym etapie pracy przedsiębiorstwa: przyjmowania towaru, produkcji, gospodarki magazynowej, pakowania czy też wydania towaru. Urządzenia charakteryzują się wytrzymałą konstrukcją, najlepszą ochroną antykorozyjną i mogą oczywiście pracować w sieci. Dzięki różnorodności opcji, w które można wyposażać urządzenia, możliwych jest wiele konfiguracji.

***
Tarczowy momentomierz firmy HBM - rewolucyjny pomysł, światowy sukces
Przed paroma laty, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, Hottinger Baldwin Messtechnik, firma znana na całym świecie między innymi z wielkiej innowacyjności, postanowiła opatentować i wprowadzić do produkcji nowy rodzaj czujnika momentu obrotowego oznaczony symbolem T10. W odróżnieniu od dotychczas stosowanego w różnych wersjach wałka skrętnego z na-klejonym mostkiem tensometrycznym tym razem przetwornik przyjął postać kołnierza-tarczy.

***
FormWeighŽ czuwa nad zleceniami produkcji i ponad setką recept w procesie wytwarzania homeopatycznych środków leczniczych
Oprogramowanie METTLER TOLEDO zarządza systemem uprawnień, zasobami materiałów i recepturami w komputerze głównym. Równolegle, w dziale produkcji, odpowiedzialny farmaceuta za pomocą terminalu ID20 porządkuje swoje zlecenia produkcyjne oraz odważanie surowców. Do przemysłowego wytwarzania preparatów farmaceutycznych konieczne jest kompletne wyposażenie składające się z urządzeń do przyrządzania i dawkowania leków, urządzeń pakujących i laboratorium kontrolnego. Równie ważne jest, aby także pod względem budowlanym spełnione były wszystkie wymogi higieniczne i bezpieczeństwa, konieczne w obchodzeniu się ze środkami leczniczymi.

***
Wojciech Surtel, Mariusz Duk, Anna Smolińska
Zastosowanie okien wagowych w dynamicznym ważeniu masy
Filtracja sygnału z narzuconym deterministycznie oknem pomiarowym wymaga uwzględnienia wpływu zjawiska tzw. przecieku widma. Czasowe okno pomiarowe wynika z metodyki pomiaru masy w ruchu przy użyciu pomostowej wagi kolejowej. Czas trwania okna jest funkcją prędkości (ustalonej) przejazdu przez wagę wózka lub pojedynczego zestawu kołowego wagonu. Prostokątny kształt okna uzyskany w trakcie pomiaru jest niekorzystny ze względu na efekt rozmycia widma analizowanego sygnału pomiarowego. Zastosowanie innego kształtu okna może poprawić dokładność estymacji masy poprzez zmniejszenie zniekształceń spowodowanych prostokątnym oknem pomiarowym. W artykule przedstawiono filtrację sygnału pomiarowego z zastosowaniem kosinusoidalnych okien wagowych dla danych.

***
JUBILEUSZOWE EuroLab 2003
Piąta edycja Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2003 odbyła się na terenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w dniach 26-28 lutego br. Impreza stanowi jedyne tego typu forum spotkań dla specjalistów z branży chemicznej, analitycznej i laboratoryjnej w Europie Środkowej i Wschodniej. Imprezę zorganizowano pod patronatem Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk i Centrum Badań Eko-logicznych Akademii Nauk. Podczas Targów gościli w Warszawie przedstawiciele firm z Polski, Niemiec, Austrii, Finlandii, Litwy, Belgii i Rosji, a także Stanów Zjednoczonych.

***
Zdzisław Kwiatkowski
Ważenie stare jak świat - cz. VI
Wagi sprężynowe znane od XVIII w. cieszą się nadal dużym zainteresowaniem i znajdują szerokie zastosowanie nawet w dobie królującej wszędzie elektroniki. Czym jest to spowodowane? Głównie prostotą budowy oraz niską ceną.

Reklama