Archiwum - numer 02/2021
Technika napędowa SEW-EURODRIVE w rzeczywistości 4.0. Współtworzenie inteligentnych fabryk Sm@rt FactoryNasza wizja fabryki przyszłości posiada modułową budowę i składa się z segmentów – zoptymalizowanych pod kątem Lean elastycznie połączonych Small Factory Units (fabryki w fabryce). Poszczególne stacje robocze stanowią moduły procesowe, które dzięki asystentom (systemy CPS) są inteligentnie połączone ze sobą, tworząc sieć. Ludzie, rzeczy, procesy, usługi i dane – wszystko jest osieciowane.
***
Nowa seria DPI 705E zapewnia dokładne i niezawodne monitorowanie ciśnienia i temperatury w środowiskach przemysłowych. RS Components oferuje szereg ulepszonych wskaźników ciśnienia i temperatury firmy Druck
RS Components (RS) – marka handlowa spółki Electrocomponents plc (LSE: ECM), globalny partner w zakresie rozwiązań wielokanałowych dla klientów przemysłowych i dostawców – teraz oferuje nową rodzinę DPI 705E, ręcznych wskaźników ciśnienia i temperatury firmy Druck, światowego lidera w dziedzinie czujników piezorezystancyjnych oraz przyrządów do testów i kalibracji.
***
Wstępnie zmontowane sygnalizatory kaskadowe LED RS PRO zapewniają szybką i ekonomiczną sygnalizację stanu sprzętu. RS Components prezentuje modułowe wieże sygnalizacyjne LED
RS Components (RS) – marka handlowa Electrocomponents plc (LSE: ECM), globalnego dystrybutora wielokanałowego produktów i rozwiązań przemysłowych i elektronicznych – wzbogaciła swoją ofertę o wstępnie zmontowane i okablowane modułowe wieże sygnalizacyjne LED serii RS PRO, które zapewnią inżynierom automatyki OEM i nabywcom usług konserwacyjnych ekonomiczne rozwiązanie do wizualnej sygnalizacji awarii urządzeń i innych stanów maszyn. Oprócz wstępnie zmontowanych kolumn sygnalizacyjnych gama produktów RS PRO obejmuje blisko 120 pojedynczych elementów świetlnych LED, sygnalizatory akustyczne oraz wstępnie okablowane podstawy wieży, które można zamontować zgodnie z indywidualnymi wymaganiami.
***
Dzięki prawie milionowi członków na całym świecie, którzy łączą się teraz za pośrednictwem społeczności DesignSpark, jego wartość jako globalnego źródła innowacji inżynieryjnych stale rośnie. RS Components świętuje 10-lecie DesignSpark nowymi zasobami
RS Components (RS) – marka handlowa spółki Electrocomponents plc (LSE: ECM), globalny partner w zakresie rozwiązań wielokanałowych dla klientów przemysłowych i dostawców – świętuje 10-lecie DesignSpark, internetowej platformy inżynieryjnej firmy, wprowadzając zupełnie nowe funkcje i nowy design, aby odzwierciedlić użyteczność i wymagania funkcjonalne ponad 970 000 członków społeczności. Aby uczcić dziesięciolecie, RS będzie gospodarzem wielu inicjatyw przez resztę 2020 roku.
***
Urządzenia firmy Brabender w każdej dziedzinie przemysłu produkcyjnego
Firma Brabender Technologie GmbH & Co.KG. została założona w 1957 roku, jest wiodącym producentem urządzeń i systemów dozowania, ważenia oraz rozładowywania materiałów sypkich, jak również płynów. Firma posiada siedzibę w Duisburgu, w Niemczech, oraz znane na całym świecie sieci oddziałów, w tym również w Polsce – w Gliwicach.
***
Urządzenia firmy Brabender w każdej dziedzinie przemysłu produkcyjnego
Firma Brabender Technologie GmbH & Co.KG. została założona w 1957 roku, jest wiodącym producentem urządzeń i systemów dozowania, ważenia oraz rozładowywania materiałów sypkich, jak również płynów. Firma posiada siedzibę w Duisburgu, w Niemczech, oraz znane na całym świecie sieci oddziałów, w tym również w Polsce – w Gliwicach.
***
Małgorzata Chomiuk
Gdzie kończą się granice ekologii, a zaczyna się utopia?
Na temat recyklingu tworzyw sztucznych powiedziano już sporo, ale na pewno nie wszystko – bardzo dużo jeszcze przed nami. Chętnie dyskutowanym pomysłem jest wyparcie polimerów z naszego życia niemalże w ogóle. Czy zatem czeka nas powrót statków z żelbetonu i samochodów z drewnianą deską rozdzielczą w standardzie? Czy papierowe opakowania na żywność pozbawią nas w pierwszej kolejności problemu składowisk odpadów, czy drzew? A może szkło stanie się godnym następcą plastiku, tylko czy atmosfera da radę udźwignąć całe CO2 emitowane przy jego transporcie?
***
Cenne ważenie w 3M
Minnesota Mining & Manufacturing – tak pierwotnie nazywała się firma, której logo dziś spotykamy na każdym kroku. 3M, bo o tym megakoncernie mowa, zyskał renomę dzięki swoim dobrze rozpoznawalnym produktom oraz doskonałości operacyjnej. 3M chętnie sięga też po innowacyjne produkty, z pomocą których może stale poprawiać wydajność swojej intralogistyki.
***
Inteligentna technologia usprawniająca automatyzację
Potrzeba poprawy wydajności procesu w produkcji jest stała. Łączność i bezpośrednia komunikacja między sprzętem a urządzeniami sterującymi z wbudowaną diagnostyką przynosi szereg korzyści.
***
Łukasiewicz – KIT dozuje, pakuje i modernizuje
Sprawny przepływ wiedzy oraz innowacji z ośrodków naukowo-badawczych do biznesu jest gwarancją rozwoju technologicznego przedsiębiorstw, podniesienia ich konkurencyjności na rynkach europejskich i światowych, a w rezultacie wzrostu gospodarczego całego kraju. Efektywny transfer wiedzy nie jest jednak prostym zadaniem, wymaga odpowiedniego nastawienia i profesjonalizmu.
***
Mięso mielone pakowane bez tacki
Maszyny typu Flow-Pack produkowane przez Ulma Packaging mają możliwość pakowania mięsa mielonego bez konieczności stosowania tacek. Dwie różne maszyny poziome: FM 300 i FM 500 to maszyny typu Flow Pack, wykonujące pakujące produkty w opakowania barierowe w atmosferze zmodyfikowanej (MAP). Maszyny nie tylko przyspieszą oraz zautomatyzują proces pakowania, ale również ochronią produkty przed zanieczyszczeniem. W obecnej sytuacji epidemiologicznej klienci coraz chętniej sięgają po produkty higienicznie zapakowane.
***
Rozwiązania, na które liczysz!
To dewiza przyświecająca firmie Isoil Industria od początku działalności, to ponad 50 lat ciągłego rozwoju i doskonalenia oferowanych produktów. Wszystko po to, aby nasi Klienci mogli wierzyć, że przepływomierze, na które liczą, nigdy ich nie zawiodą, nawet w najtrudniejszych aplikacjach.
***
W drodze do Przemysłu 4.0 w produkcji żywności i napojów oraz w procesach pakowania – dlaczego warto i jak zacząć
Umiejętność czytania nie oznacza bynajmniej, że zostaniemy krytykami światowych bestsellerów literackich. Niemniej jednak jest to umiejętność istotna, gdybyśmy zechcieli aktywnie w tej krytyce uczestniczyć, pozostając opiniotwórczymi i uznawanymi w świecie – Paweł Juras, Business Development Manager, Packaging, Food & Beverage w Balluff.
***
Popularne i sprawdzone wyroby UTILCELL
Hiszpański producent w swojej gamie produktowej posiada m.in. bardzo popularne, ogólnie stosowane tensometry, jak choćby model działający na zginanie M300.
***
LD120 – przemysłowe wyświetlacze programowalne
Wyświetlacze alfanumeryczne serii LD120 znajdują zastosowanie w automatyce przemysłowej. Umożliwiają wyświetlanie danych liczbowych i komunikatów tekstowych. Mogą być swobodnie programowane przez użytkownika, tak aby jednocześnie wyświetlać kilka różnych informacji i dynamicznie zmieniać podział ekranu. Każdy zestaw danych może mieć swój „ekran”.
***
Targi Packaging Innovations gotowe na powrót
Packaging Innovations – największe i najbardziej cenione targi opakowań w Polsce – odbędą się stacjonarnie, ponownie jesienią, w dniach 15–16 września 2021 roku w EXPO XXI Warszawa. Szeroka oferta wystawców, ciekawy program towarzyszący, wykłady i warsztaty z ekspertami oraz konkurs dla młodych projektantów Strefa Studenta – to stałe i mocne punkty imprezy, które wyróżniają ją spośród konkurencji.
***
Przepływomierz masy CO FLOW działający na zasadzie Coriolisa
Dodanie niewłaściwej ilości materiału do partii w produkcji wpływa na jakość końcowego produktu. Obecnie istnieją bardzo wysokie wymagania dotyczące dokładności i jakości.
***
CLICK-WATCH-TALK 2.0 oraz SYMAS®/MAINTENANCE Virtual Talks – podsumowanie e-konferencji
Sytuacja gospodarcza i społeczna spowodowana wirusem SARS-CoV-2 w 2020 roku zmusiła sektor branży targowej do całkowitej reorganizacji swoich kalendarzy. Najskuteczniejszą odpowiedzią na kryzys, jaki zapanował na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, okazało się aktywne działanie. Targi w Krakowie przygotowały cykl wydarzeń online łączących elementy konferencji i networkingu.
***
Gerson Henning
Pneumatyka w branży opakowań: Nowe rozwiązania dla tworzenia jeszcze lepszych butelek
Technologie i urządzenia pneumatyczne odgrywają kluczową rolę w szerokiej gamie systemów pakowania obsługujących rynki produktów konsumenckich. Zapewniają one niezawodne, sprawdzone i wydajne systemy do wykonywania różnych zadań związanych z załączaniem i przenoszeniem materiałów w różnego rodzaju systemach pakowania. Najnowsza generacja inteligentnej pneumatyki pozwala na ich bezproblemową integrację z cyfrowymi środowiskami maszyn pakujących dzięki wbudowanym inteligentnym funkcjom i zgodności ze wszystkimi stosowanymi normami komunikacyjnymi.
***
Sabina Galus, Magdalena Mikus, Karolina Ptak
Biotworzywa – charakterystyka i zastosowanie do żywności
Streszczenie: W pracy omówiono biotworzywa oraz materiały biodegradowalne, z których tworzone są opakowania do żywności jako alternatywa dla materiałów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Scharakteryzowano również kategorie, na jakie można podzielić biotworzywa ze względu na pochodzenie i biodegradację, oraz przykłady ich zastosowań do żywności. Opakowania wykonane ze źródeł odnawialnych mają za zadanie ograniczyć produkcję dwutlenku węgla, minimalizować ilość odpadów i pozytywnie oddziaływać na środowisko naturalne, wpisując się w założenia gospodarki w obiegu zamkniętym.
***
Kacper Bania
Sposób depaletyzacji palet
Streszczenie: W procesie wytwarzania produktów niezbędne jest dostarczanie palet, które transportowane są w ułożeniu jedna na drugiej lub w ułożeniu naprzemiennym. W drugim przypadku konieczne jest zastosowanie depaletyzatora palet drewnianych, który umożliwia rozdzielenie oraz odpowiednią orientację palet.
***
Pasqualina Lagana, Gabriella Caruso, Francesco Mazzu, Giogia Caruso, Salvatore Parisi, Antonino Santi Delia
Biofilmy
Streszczenie: Biofilm jest to zbiorowość drobnoustrojów, którą cechują osiadłe komórki bakteryjne ściśle przylegające do substratu i/lub interfejsu oraz włączone do polimerowej matrycy pochodzenia mikrobiologicznego. W takich warunkach komórki mikrobiologiczne wykazują zmieniony fenotyp w porównaniu do odpowiadających im form życia, np. planktonu. Życie w biofilmie stanowi przeważający model wzrostu mikroorganizmów w różnych środowiskach. Po opracowaniu nowych metod obserwacji oraz wprowadzeniu zmian do różnych procedur możliwe jest zidentyfikowanie biofilmów na znanych podłożach, jak i w nowych miejscach. Koncepcja biofilmu zyskała na znaczeniu w sektorze służby zdrowia, a zwłaszcza w tych obszarach, gdzie wykorzystuje się narzędzia inwazyjne. Ponadto biofilmy odgrywają kluczową rolę w przemyśle spożywczym ze względu na bezpośrednią obecność na powierzchni żywności.
***
Anna Szymczak
Nowe dotacje – lep na przedsiębiorców
Trwa okres posuchy w dotacjach, a dokładniej – stare dotacje z perspektywy budżetowej 2014–2020 się skończyły, a nowe dopiero się tworzą. Trwa promocja zakończonych inwestycji dotowanych z UE. Zainteresowanie tematyką dotacyjną jest duże i niektórzy próbują taką sytuację wykorzystać, aby zarobić na nieuwadze przedsiębiorców.
***
Sławomir Szymaniec, Marek Kacperak
Diagnostyka drganiowa maszyn i zespołów maszynowych. Cz. 1
Wieloletnie doświadczenia autorów w utrzymaniu ruchu w przemyśle oraz w drganiowej eksploatacyjnej diagnostyce maszyn pozwoliły ustalić podstawowe, dominujące zjawiska dynamiczne w zespołach maszynowych cementowni, ich przyczyny oraz wpływ na pracę cementowni. Wiarygodna diagnostyka maszyn jest możliwa tylko przy dobrej znajomości potencjalnych uszkodzeń maszyn i sposobów ich rozróżnienia.
***
David Portugal, Miguel A. Santos, Samuel Pereira, Micael S. Couceiro
Bezpieczeństwo aplikacji robotów z wykorzystaniem ROS
Roboty stają się częścią naszego codziennego życia w społeczeństwie. Oprócz szerokiego zastosowania w przemyśle, obecnie roboty odgrywają ważną rolę w zastosowaniach domowych, medycznych, kosmicznych i wojskowych. Ostatnie badania zaprezentowały znaczące innowacje również w innych dziedzinach, takich jak robotyka społeczna, robotyka polowa czy inteligentne pojazdy. Powszechne zastosowanie robotów w tych dziedzinach zostało znacznie przyspieszone ze względu na ostatnie postępy w dziedzinie kontroli, sztucznej inteligencji (SI), podejmowania decyzji, uczenia się robotów, lokalizowania i mapowania, planowania ruchu, wizji komputerowej, rozwoju czujników i innych istotnych dziedzin.