Archiwum - numer 04/2009
Piotr CiepłuchaMiernik wagowy nowej generacji do pracy w systemach etykietujących z opcją liczenia sztuk. PUE 7 – RADWAG
Firma RADWAG przedstawia pierwszy tekst z serii artykułów opisujący nowy miernik wagowy PUE 7. Prezentujemy system etykietujący z dodatkowym trybem liczenia sztuk na mierniku nowej generacji, wyposażonym w duży kolorowy wyświetlacz TFT z panelem dotykowym. Zastosowany system operacyjny typowy dla współczesnych przyrządów powszechnego użytku zapewnia dużą czytelność interfejsu graficznego użytkownika i łatwą intuicyjną obsługę. Typowe interfejsy o ogólnie znanych standardach dają możliwość podłączania różnego typu sprzętu peryferyjnego.
***
Zastosowanie wag etykietujących CAS do etykietowania produktów pakowanych wraz z przykładowymi wdrożeniami. Waga CAS CL5000
Problematyka oznaczania żywności dotyczy szerokiej grupy odbiorców, wśród których znajdują się producenci żywności, importerzy nanoszący informacje w języku polskim na oryginalne opakowania, zakłady przetwórcze, zakłady zajmujące się konfekcjonowaniem i dystrybucją żywności, hurtownie, a także właściciele obiektów handlowych, w których prowadzone jest porcjowanie i pakowanie produktów żywnościowych na własne potrzeby.
***
Ochrona marki dzięki higienicznej konstrukcji wagi – Mettler-Toledo
Bezpieczeństwo i integralność produktów to kluczowe aspekty renomy marki. Jeśli zarządzanie higieną w trakcie procesu produkcyjnego nie jest wystarczająco skuteczne, to na powierzchni urządzeń mogą rozwijać się bakterie, które mogą następnie być przenoszone na ważony produkt. Aby takiej sytuacji zapobiec i wyeliminować wszelkie potencjalne źródła zagrożeń, proces produkcyjny należy prowadzić w skrupulatnie utrzymywanych warunkach higienicznych.
***
Rentgenowska kontrola produktów i dynamiczna waga kontrolna w jednym urządzeniu. Nowy system hybrydowy – Mettler-Toledo
Połączenie rzeczywistej ochrony i realnych oszczędności z dynamicznym pomiarem masy i wykrywaniem zanieczyszczeń w jednym zwartym systemie. Dział kontroli produktów grupy Mettler-Toledo poinformował o wprowadzeniu do sprzedaży nowego hybrydowego urządzenia GARVENS XS3 AdvanCheK X-ray CombiWeigher, które stanowi przełom w nowoczesnych urządzeniach kontrolnych. To unikatowe i rewolucyjne rozwiązanie spełnia niezwykle wysokie normy jakościowe oraz łączy czołowe technologie pomiaru masy i kontroli rentgenowskiej w jednym systemie o małych rozmiarach. Pierwszy hybrydowy system kontroli rentgenowskiej produktów spełniający wszystkie przepisy dotyczące miar i wag.
***
Mobilne ważenie. Zaoszczędzony czas pracy – KPZ-Wagi Klaus-Peter Zander
Klaus-Peter Zander GmbH jako producent wag przemysłowych od wielu lat cieszy się wysokim uznaniem w Europie – szczególnie w Niemczech, Szwajcarii, Czechach, Słowenii, Rumunii oraz na Węgrzech i Słowacji. Na rynku polskim marka KPZ-WAGI jest obecna od przeszło 5 lat.
***
Elektroniczne Wagi Przemysłowe – EWP
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z szerokim wachlarzem produktów oraz usług oferowanych przez naszą firmę. Jeśli poszukują Państwo czegokolwiek związanego z wagami przemysłowymi to z pewnością EWP sprosta Waszym oczekiwaniom.
***
Optymalizacja wydajności procesu. Czujnik przewodnictwa – Mettler-Toledo
Nowy czujnik InPro7100i charakteryzuje się wysoką niezawodnością i wszechstronnością. Jest czujnikiem typu „podłącz i mierz”. Stanowi rozszerzenie oferty Mettler-Toledo w zakresie cyfrowych czujników ISM®. Technologia ISM® pozwala przechowywać wszystkie istotne dane dotyczące czujnika w jego cyfrowej głowicy.
***
Mobilne wagi paletowe – Mettler-Toledo
Wagi paletowe PTA455 wspomagające odbiór, przewóz, wytwarzanie i pakowanie są dostępne teraz w wersjach ze stali miękkiej, cynkowanej oraz stali nierdzewnej. Są zaprojektowane z myślą o ładunkach o ciężarze 300–3000 kg i mają zatwierdzoną rozdzielczość 1 × 3000 e w pojedynczej skali.
***
Andrzej Czarski
Statystyczna kontrola towarów paczkowanych – TQMsoft
Zgodnie z normą PN-ISO 3534-2:1994 „Statystyczne sterowanie jakością. Terminologia i symbole”, statystyczne sterowanie jakością określa się jako „część sterowania jakością korzystająca z technik statystycznych”. Bardziej szczegółowe przedstawienie metod statystycznych stosowanych w systemach zarządzania jakością zawiera przewodnik po metodach statystycznych według ISO 9001:2000 „Wytyczne dotyczące technik statystycznych odnoszących się do ISO 9001:2000” (Raport techniczny PKN-ISO/TR 10017:2005).
***
Wyniki badań konsumenckich. Działania proekologiczne firmy a wizerunek marki
Konsumenci napojów bezalkoholowych niejednokrotnie wyrażają opinię, że producenci wiodących marek powinni bardziej promować przyjazne środowisku opakowania związane z ich napojami. Producenci, którzy już się zaangażowali na tym polu wiele zyskują w dziedzinie umocnienia swojej marki.
***
Komponenty do pomiaru, akwizycji i obróbki sygnału w układach ważenia dynamicznego – Biuro Inżynierskie Maciej Zajączkowski
Dobrze znane już na rynku oprogramowanie firmy HBM – AEDPanel32 umożliwia nie tylko dostęp do wszystkich istotnych parametrów wagi, umożliwia również użytkownikowi analizę sygnału pomiarowego, dając możliwość uzyskania informacji, miedzy innymi o przebiegu zmiennych zakłóceń mechanicznych podczas pomiaru oraz zachowania się całego układu mechanicznego, jakim jest waga przy obciążeniu o charakterze dynamicznym.
***
Mieczysław Kucharski
Konsumpcja wód butelkowanych w Polsce w okresie 2008–2009
Rok 2008 był dla branży wód butelkowanych nienajlepszy, jednak nastąpił w nim 5-procentowy wzrost konsumpcji w stosunku do roku 2007. Oczywiście były firmy, które tego wzrostu nie osiągnęły, jednakże inne, szczególnie duże miały wzrost nawet powyżej 20%.
***
Lepsza wydajność i elastyczność w przemyśle napojów. Rozwiązania automatyzacyjne firmy SEW-EURODRIVE – cz. II
Firma SEW-EURODRIVE jest kompetentnym partnerem we wszystkich obszarach – od usług konsultingowych i planowania projektu aż po rozruch systemu. Takie podejście umożliwia osiągnięcie wspólnego celu, jakim jest niezawodna eksploatacja.
***
Anna Szymczak
Ekologia w firmie. Dotacje UE nie tylko na odnawialne źródła energii
Szeroko promowane dotacje na odnawialne źródła energii pobudziły wyobraźnię wielu ludzi. Zainteresowanie tą tematyką sięga kręgów firm energetycznych, przedsiębiorstw, po indywidualne rodziny. Możliwości jest wiele, ale głównie dla projektów o znaczącym wpływie, o dużych możliwościach i kilkumilionowych wartościach. Tymczasem troska o koszty energii to nie tylko inwestycje w odnawialne źródła energii, to także inne inwestycje.
***
Osprzęt dla robotów. Wiele nowych rozwiązań w dostarczaniu energii i danych – igus®
Pakiet osprzętu dla robotów „Triflex R”, eksperta od prowadników przewodów – firmy igus GmbH z Kolonii, obejmuje ponad 200 komponentów. Pozwalają one na pokrycie wszystkich zastosowań, od dużych robotów spawalniczych do małych robotów paletyzujących. Zgodnie z hasłem „Poprawić technikę i obniżyć przy tym koszty” firma prezentuje obecnie sześć nowości dla producentów i użytkowników robotów.
***
Łożyska ślizgowe: nowy nanomateriał „iglidur X6”. Sześć razy bardziej odporne na zużycie
Bezobsługowe łożyska ślizgowe z materiału „iglidur X”, jednego z 29 materiałów katalogowych specjalisty od łożysk igus, są doskonałym rozwiązaniem problemów związanych z temperaturą, ciśnieniem i chemikaliami. Obecnie firma wprowadza na rynek kolejny udoskonalony materiał z nanocząsteczkami. Przedstawione na Targach w Hanowerze tworzywo „iglidur X6” jest sześć razy bardziej odporne na zużycie przy długotrwałych temperaturach na poziomie 250ºC.
***
Nowe możliwości oprogramowania Unitronics – ELMARK
ELMARK Automatyka Sp. z o.o. jest przedstawicielem firmy Unitronics, której flagowymi produktami są sterowniki z panelem operatorskim. Są to sterowniki, na których może być przeprowadzona wizualizacja zachodzącego procesu, co uatrakcyjnia urządzenie pod względem estetycznym, jak również ułatwia pracę operatorowi urządzenia, który jest w stanie śledzić przebieg zachodzącego procesu. Na duże możliwości tego sprzętu wpływa darmowe oprogramowanie.
***
Michał Wilczyński
Sprawne zarządzanie projektem z perspektywy automatyka programisty – B&R
Praca nad złożoną aplikacją dostarcza wielu doznań: potu na czole, niepewności, irytacji, a jak wszystko dobrze pójdzie, to i owszem, satysfakcji tworzenia. Jak sprawić by praca nad złożoną aplikacją stała się przyjemna, a inżynierowie programiści mogli w końcu rozwinąć skrzydła? W poniższym artykule, skupiając się tylko na etapie realizacji, spróbuję podać kilka wskazówek mogących przybliżyć odpowiedź na wyżej postawione pytania.
***
Adam Jednoróg
Systemy MES, czyli ERP czasu rzeczywistego
W dzisiejszych niespokojnych czasach rynek staje się coraz bardziej agresywny, co sprawia, że przedsiębiorstwa produkcyjne każdego dnia muszą stawiać czoła coraz to silniejszej konkurencji. Zwłaszcza teraz, gdy nastąpiły lata „chude” w gospodarce. Przedsiębiorstwa produkcyjne, aby utrzymać zyskowność i wysoką pozycję na rynku, często muszą sięgać po rozwiązania usprawniające proces decyzyjny i przepływ informacji wzdłuż całego łańcucha logistycznego.
***
Przepływomierze masowe Coriolisa z firmy KOBOLD
Włączenie w ubiegłym roku niemieckiej firmy Heinrichs do grupy KOBOLD zaowocowało pojawieniem się w jej ofercie wszechstronnych przepływomierzy masowych Coriolisa, które są zdolne mierzyć oprócz przepływu masowego i gęstości również przepływ objętościowy.
***
Gwarancja trwałości przechowywania paczkowanych produktów spożywczych. Regulacja wilgotności
Prezentujemy wywiad z Robertem Sabdo, pracującym jako Business Development Leader w dziale Food & Beverage Packaging firmy Multisorb Technologies. W wywiadzie omówiono sposób, w jaki regulacja wilgotności może pomóc w utrzymaniu trwałości przechowywania oraz jakości paczkowanych produktów żywnościowych.
***
Wagi kontrolne, detektory metali, systemy RTG, wykrywanie zanieczyszczeń, kontrola jakości... Jak uniknąć zanieczyszczeń fizycznych w żywności?
Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania związane z wykrywaniem zanieczyszczeń fizycznych w żywności. Pomogą one przybliżyć problematykę badania żywności detektorami metali i systemami kontroli rentgenowskiej.
***
Trendy w produkcji, pakowaniu i marketingu wieprzowiny. Poznaj przyszłość rynku wieprzowiny
3 i 4 czerwca br. w Packforum® – centrum techniczno-wystawienniczym firmy Sealed Air położonym w pobliżu lotniska Charles’a de Gaulle’a w Paryżu – odbyło się seminarium poświęcone tematyce produkcji, pakowania i marketingu wieprzowiny. 70 uczestnikom reprezentującym 42 firmy z 21 państw europejskich przedstawiono najnowsze rozwiązania z rynku wieprzowiny i ewolucję sposobu pakowania na rzecz bardziej wydajnych i atrakcyjniejszych prezentacji. Pokazano też najnowsze innowacje technologiczne, systemy pakowania oraz osiągnięcia w dziedzinie automatyzacji.
***
Maciej Krzyczkowski
Gospodarka opakowaniami i odpadami opakowaniowymi w Polsce
Przepisy z zakresu gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, będące transpozycją postanowień unijnej dyrektywy „opakowaniowej”, obowiązują w Polsce od ponad 7 lat. Stosowanie się do nich przez krajowych przedsiębiorców pozostawia jednak wciąż wiele do życzenia. Z szacunków Ministerstwa Środowiska wynika, że na ok. 90 tys. firm, które powinny realizować obowiązki związane z odzyskiem i recyklingiem opakowań, robi to niewiele ponad 20 tys. Sytuacja ta może bezpośrednio przełożyć się na spełnienie przez Polskę unijnych zobowiązań w tym zakresie. W chwili obecnej rząd pracuje nad zmianami w przepisach, które mają na celu skuteczniejsze egzekwowanie ustawowych obowiązków.
***
Dominik Wójcicki
Etykiety – innowacje w branży – Plastech.pl
Nieodłączną częścią sektora opakowaniowego są etykiety. Spełniają zarówno rolę informacyjną, jak również coraz częściej są pomyślane jako element promocyjny i chroniący produkt umieszczony w opakowaniu.
***
Józef Błażewicz, Agnieszka Zembold-Guła
Koncentraty słodowe w przemyśle spożywczym
Koncentrat słodowy jest zagęszczoną lub wysuszoną brzeczką. Brzeczka słodowa to natomiast wodny roztwór składników słodu: węglowodanów (glukozy, maltozy i dekstryn), substancji białkowych (aminokwasów i peptydów), enzymów (amylolitycznych, proteolitycznych, celulolitycznych i innych), składników mineralnych (sodu, potasu, wapnia, żelaza), witamin (B1, B2, B6, PP) oraz szeregu innych substancji. Brzeczka słodowa może być otrzymywana ze słodu typu pilzneńskiego, słodów specjalnych, z dodatkiem lub bez dodatku surowców niesłodowanych.
***
Pierwsze i jedyne tego typu Targi w Polsce!
Jesień to okres licznych imprez targowych. Jest to zatem doskonały moment, aby rozważyć możliwość udziału w jedynych w Polsce Targach branżowych, skierowanych do precyzyjnie określonej grupy wystawców i tylko profesjonalnych odwiedzających.
***
Agnieszka Sawicka
Targi PAKFOOD 2009. Zautomatyzowane oblicze przemysłu spożywczego
Choć Targi Opakowań dla Przemysłu Spożywczego PAKFOOD mają zaledwie dwuletnie doświadczenie, to poznańska ekspozycja cieszyła się wysoką frekwencją i zainteresowaniem.
***
PLASTPOL – bez zmian numerem 1 i liderem w Europie Centralnej
Odbywające się w maju w Targach Kielce, Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych mimo kryzysu obroniły swoją pozycję i nadal pozostają największymi i najważniejszymi Targami tej branży w kraju i w tej części Europy. Wystawcy przyjechali do Kielc, bo wiedzą, że to najlepsze miejsce do zaprezentowania swoich produktów i spotkań z potencjalnymi klientami oraz zawarcia nowych kontraktów. Według wystawców, PLASTPOL to najlepsze miejsce.
***
Targi CONTROL-TECH i METAL 2009. Branżowe eurospotkanie w Kielcach
Koniec września br. okazał się wyjątkowo owocnym okresem dla kieleckiego ośrodka wystawienniczego – branżowej wizytówki regionu, gdyż na przełomie września i października odbyła się 10. już edycja Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-TECH i 15. edycja Międzynarodowych Targów Technologii Odlewniczej METAL.
***
EuroLab 2010. Targi EuroLab już po raz dwunasty
Szeroka oferta odczynników chemicznych, nowoczesnej aparatury kontrolnej i pomiarowej, nowości technologiczne oraz cenne szkolenia i wykłady – w marcu przyszłego roku rusza kolejna edycja największych Targów laboratoryjnych w Polsce. XII Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab odbędą się po raz drugi w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56 C w Warszawie. Organizatorem wydarzenia są MT Targi.