Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/2009

Ważenie, Dozowanie, Pakowanie
numer 01/2009


Piotr Ciepłucha
System wielodrogowego dozowania materiałów sypkich lub płynnych o zróżnicowanych gęstościach
Firma RADWAG prezentuje nowy system dozowania grawimetrycznego dla przemysłu spożywczego. Może on dozować zarówno jednodrogowo, jak i wielodrogowo materiały sypkie lub płynne. Zastosowanie oryginalnej metody dozowania produktów
pozwala na bardzo dokładne odmierzenie żądanej masy przy różnych przepływach i gęstościach dozowanej mieszaniny.

***
Systemy kontroli produktów spożywczych
O nowoczesnych metodach kontroli produktów spożywczych rozmawiamy z Cezarym Mroczkiem, specjalistą z firmy Loma Systems.

***
Elektronika wagowa HBM – nowości. Terminal wagowy DIS2116
Przy użyciu nowo opracowanego cyfrowego terminalu wagowego DIS2116 i cyfrowych przetworników wagi C16i łatwo zaimplementować kompletne wagi samochodowe służące do kontroli pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z zakładu.
W trybie legalizowanym dane przesyłane pomiędzy cyfrowym przetwornikiem wagi a terminalem DIS2116 są szyfrowane. Firma HBM jest jak dotąd pierwszym dostawcą spełniającym najnowsze wymagania dyrektywy MID EC (zaimplementowanej w WELMEC 7.2), dotyczące zabezpieczonego przed manipulacjami transferu danych pomiędzy przetwornikiem a elektroniką, potwierdzając po raz kolejny swoją pozycję jako lidera rynku pod względem stosowanych technologii.

***
Wiedzą, jak osłodzić życie
Firmę Pfeifer & Langen Polska, producenta i dystrybutora cukru, sprzedawanego pod marką DIAMANT tworzą dwa niezależne, ściśle współpracujące podmioty gospodarcze, powstałe w wyniku restrukturyzacji i fuzji jako Pfeifer & Langen Polska S.A. i Pfeifer & Langen Marketing Sp. z o.o. Produkcja odbywa się w cukrowniach: Gostyń, Miejska Górka i Środa.

***
Czesi inwestują w Polsce
Spółka HTECH Polska z siedzibą w Głubczycach (Opolszczyzna) zajmuje się dystrybucją maszyn pakujących i opakowań, serwisem i produkcją. Niedawno zakupiła obiekty magazynowe, w których po remoncie znajdzie miejsce magazyn opakowań, hala budowy maszyn oraz magazyn części.

***
Moduły przyciskówz podświetlanymi ramkami
Bernecker & Rainer jest dostawcą kompletnych systemów sterowania, o czym świadczy obecność w ofercie sterowników, paneli operatorskich (również zintegrowanych), stacji wejść/wyjść czy kompletnych systemów napędowych. Firma dostarcza również mniej skomplikowane urządzenia dla przemysłu. Przykładem mogą tu być moduły przycisków z podświetlanymi ramkami.

***
Manualne, wygodne w obsłudze wagi kontrolne (BBA449check+). Wagi i terminale wagowe przeznaczone do obszarów o dużych wymaganiach higienicznych

***
Ważenie zbiornika, silosu oraz przenośnika taśmowego: premia związana z bezpieczeństwem
Nowy kompaktowy moduł wagowy SWC515 PINMOUNT umożliwia ekonomiczne przekształcenie zbiorników, zasobników oraz przenośników taśmowych w systemy wagowe, które charakteryzuje prostota i bezpieczeństwo.

***
Nowoczesne serwery portów szeregowych
Komunikacja szeregowa zajmowała dotychczas dominującą pozycję w rozwiązaniach przemysłowych. Niemniej coraz prężniej rozwijająca się technologia sieci Ethernet stała się obecnie jednym z podstawowych źródeł transportu informacji. Dzięki rozbudowanej architekturze pozwala na pewną i szybką transmisję danych na dowolne odległości, praktycznie bez limitu ilości urządzeń funkcjonujących w jej obrębie. Dlatego, aby umożliwić adaptację starszych urządzeń z transmisją szeregową, na rynek wprowadzono serwery portów szeregowych, które umożliwiają połączenie interfejsu RS232/422/485 z siecią Ethernet.

***
Andrzej Gizicki
Przetwornice częstotliwości Danfoss wyznaczają nowe standardy. VLT® AutomationDrive FC300 –  elastyczność aplikacji w dowolnym momencie
VLT®AutomationDrive FC300 to przetwornica częstotliwości przeznaczona dla wszystkich obszarów zastosowań, od standardowego napędu wektorowego aż do napędu serwo. Bez ograniczeń może w pełni autonomicznie sterować pracą dowolnej maszyny lub linii produkcyjnej.

***
Energooszczędne rozwiązania modułowe firmy SEW-Eurodrive
– To, co jeden oddaje, wykorzystuje drugi – tak dr inż. Meinhard Schumacher w skrócie przedstawia koncepcję firmy SEW, leżącą u podstaw nowego systemu o konstrukcji modułowej, przeznaczonego do energooszczędnych rozwiązań. W tym przykładzie odpowiedzialny za to jest przede wszystkim układ sterowania Movi-PLC programowany w IEC61131. Może on w taki sposób kierować osiami układarek regałowych, że energia uwolniona na przykład podczas ruchu podnoszenia natychmiast może być
wykorzystana do wykonania ruchu jazdy.
– Oczywiście nie może to utrudniać realizacji właściwego zadania napędowego – wydajność układarki mierzona liczbą osiągalnych podwójnych cykli pracy nie zmniejsza się – podkreśla Meinhard Schumacher.

***
Dominik Jezierski
Zastosowanie bezszczotkowych napędów DC w pompach perystaltycznych
Dzisiejsza technologia wytwarzania silników elektrycznych pozwala na wytworzenie bezszczotkowych silników prądu stałego (BLDC) przy kosztach zbliżonych do tych związanych z wyprodukowaniem silnika komutatorowego czy krokowego.

***
Wagi automatyczne, porcjujące typu AP
Waga automatyczna porcjująca to waga automatyczna napełniająca pojemnik przewidzianą i potencjalnie stałą masą produktu pozostającego luzem*. Wagi automatyczne produkowane przez Lubelskie Fabryki Wag FAWAG S.A., to zaawansowane technologicznie urządzenia, które umożliwiają szybkie i sprawne odważanie materiałów sypkich i ciekłych. Posiadają Certyfikat Badania Typu WE i mogą być legalizowane. Oferowany zakres ważenia wynosi od 2 do 30 000 kg.

***
Nowa jakość w zakresie wag samochodowych
CAS Corporation jest czołowym światowym producentem wag. Na rynku polskim marka CAS jest obecna od 20 lat. Pięć lat temu został utworzony polski oddział CAS Corporation. Głównym zadaniem CAS Polska jest wprowadzanie na rynek polski nowych produktów oraz rozszerzanie oferty o nowe kategorie wag.

***
Aneta Bera
Inwestycje w przemyśle rozlewniczym na tle japońskiego modelu badania Foresight
W roku ubiegłym w przemyśle rozlewniczym obserwowaliśmy zakrojone na szeroką skalę inwestycje na etapie produkcji. Proces ich realizacji uwarunkowany był wieloma czynnikami, przede wszystkim wprowadzeniem nowych metod innowacji, zastosowaniem nowoczesnych technologii, strategiami marketingowymi, a także wprowadzaniem do produkcji wyrobów nowych i udoskonalaniem dotychczas istniejących. Według danych pochodzących od wiodącego dostawcy badań marketingowych Nielsen Polska na rynku piwa w okresie grudzień 2007 – listopad 2008 zauważono wzrost sprzedaży o 8,3% w porównaniu do tego w okresie grudzień 2006 – listopad 2007. Również na rynku napojów bezalkoholowych odnotowano 6-proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

***
Beata Popowska
Dotacje UE – sposób na kryzys gospodarczy?
Ze wszech stron słychać o kryzysie gospodarczym, już nie tylko w Stanach Zjednoczonych czy w Europie Zachodniej, ale i w Polsce. Słychać, bo pierwsze symptomy dopiero zaczynają pojawiać się w życiu codziennym polskich przedsiębiorców. Rozpędzona ostatnimi latami prosperity machina zwana polską gospodarką zaczyna zwalniać. I to zdecydowanie, sparaliżowana medialną nagonką.

***
Stanisław Kwaśniowski, Paweł Zając
Podpis elektroniczny w systemach logistycznych – cz. III
W obrocie publicznym w otwartych systemach logistycznych jedynym dopuszczalnym narzędziem uwierzytelnienia e-dokumentu
o randze podpisu odręcznego jest bezpieczny e-podpis (opatrzony kwalifikowanym certyfikatem, wydanym przez upoważnione do tego podmioty), złożony w tzw. bezpiecznym urządzeniu. Przez bezpieczne urządzenie rozumie się kartę kryptograficzną (oczywiście z odpowiednim czytnikiem) i odpowiednią aplikację – przy czym parametry techniczne i kryptograficzne bezpiecznego urządzenia zostały sprecyzowane w odpowiednich dokumentach wykonawczych do Ustawy o „Podpisie elektronicznym”.

***
Postęp ekologiczny w produkcji opakowań kartonowych
W ostatnich latach w branży opakowaniowej doszło do znacznego postępu ekologicznego. Jednym z wyróżników tego trendu jest m.in. trend zmierzający do ciągłego zmniejszania wagi opakowań oraz rozwój technologii recyklingu. Osiągnięcia na tych obydwu polach nie ominęły też wąskiej dziedziny, jaką są opakowania kartonowe.

***
Jacek Majewski, Orest J. Serediuk
Nowy układ do komparacji etalonów objętości i wydatku objętościowego gazów
Dokładne pomiary objętości i wydatku objętościowego gazów – a w szczególności paliw gazowych – stanowią ważny i aktualny problem w skali ogólnoświatowej. Nawet niewielki wzrost dokładności pomiaru w tej dziedzinie może prowadzić w przypadku rozliczania dużego zużycia gazu do znacznych oszczędności oraz stymulować bardziej ekonomiczne gospodarowanie paliwami gazowymi. Z kolei międzynarodowy charakter takich rozliczeń wymaga umożliwienia dokonywania komparacji etalonów objętości i wydatku objętościowego gazów używanych w różnych państwach. Prezentowany tu nowy układ do komparacji takich etalonów stanowi alternatywę dla dotychczas stosowanych rozwiązań.

***
PLASTPOL – lider w Europie Wschodniej
Od kilku już lat w rankingu Polskiej Korporacji Targowej PLASTPOL jest na szczycie listy wśród imprez o największej liczbie wystawców zagranicznych – to najważniejsze wydarzenie w roku dla światowych firm z tej branży. W 2008 roku imprezę odwiedziło 16 tysięcy zwiedzających oraz ponad 800 wystawców z 33 krajów.

***
XI Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2009
Najnowsze rozwiązania, technologie i osiągnięcia naukowe oraz niepowtarzalna okazja do poznania propozycji wiodących firm i instytucji związanych m.in. z analityką chemiczną, metrologią – wszystko to złoży się na Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab. Jedenasta edycja tego prestiżowego wydarzenia odbędzie się w dniach 4–6 marca 2009 r., po raz pierwszy w nowo wybudowanym Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie.

***
Maria J. Jończy
Lenze wspiera Politechnikę Śląską
W katowickiej siedzibie firmy Lenze-Rotiw na zaproszenie prezesa Jerzego Witora gościli przedstawiciele kadry naukowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, aby szczegółowo zapoznać się z zasadami działania ufundowanego przez tę firmę stanowiska dydaktycznego.

Reklama