Archiwum - numer 03/2008
Robotyzacja w królestwie pralinO pralinach i maszynach z Markiem Moczulskim, prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Mieszko” SA oraz Piotrem Jasickim i Janiną Wnuk, dyrektorami obszarów Racibórz i Warszawa ZPC „Mieszko” rozmawia Maria J. Jończy.
***
M.Kucharczyk, St. Zawadzki
Wielogłowicowe dozowniki wagowe. Wagowo czy objętościowo? Oto jest pytanie!
To pytanie często pojawia się u klientów zamierzających zmodyfikować już istniejące linie pakujące lub wprowadzić nowe. Dodatkowo pojawiają się pytania dotyczące następujących parametrów ważonych produktów: - zmiana ciężaru właściwego produktu; - rozmaite właściwości higroskopijne produktu; - produkty delikatne, podatne na uszkodzenia.
***
3-tysięczna maszyna Octopus firmy ITW Mima Packaging Systems w Polsce. Każdy produkt jest inny ... i takie są nasze rozwiązania!
Octopus jest wiodącą w świecie owijarką pierścieniową do zabezpieczania ładunków paletowych. ITW Mima Packaging Systems, przy pomocy Oy M. Haloila Ab, produkuje maszyny w zakładzie w Masku w Finlandii od 1983 r., a obecnie właśnie został wyprodukowany 3-tysięczny Octopus. Najnowszy model Octopusa, OCTOPUS TWIN, jest najszybszym, jaki wyprodukowano. Obecnie zaspokaja rosnące potrzeby wydajnościowe w branży żywnościowej, a zwłaszcza napojowej. 3-tysięczny Octopus został dostarczony do Polski, do zakładu Coca-Cola HBC Polska w Radzyminie.
***
Nowe terminale wagowe RADWAG w systemach dozowania
W bogatej ofercie urządzeń wagowych firmy RADWAG znajdują się systemy przeznaczone do dozowania i recepturowania. Budowane są one w oparciu o terminale wagowe serii PUE C41H oraz PUE 5.
***
Kontrola bez kompromisów w procesie produkcji spożywczej
METTLER TOLEDO dostarczyła firmie Pukka Pies z Leicester w Wielkiej Brytanii trzy niezwykle wydajne systemy do kontroli rentgenowskiej (x-ray) produktów. Celem było wykrywanie niepożądanych zanieczyszczeń w produkowanych pierożkach i pasztecikach.
***
Ethernet POWERLINK. Przemysłowy Ethernet z deterministycznym protokołem czasu rzeczywistego
Krótkie czasy reakcji na zdarzenia, duża liczba danych przesyłanych pomiędzy różnymi urządzeniami, duża liczba urządzeń w systemie, zastosowanie standardowych topologii sieci, synchronizacja urządzeń oraz zadań z dużą dokładnością, a także redukcja kosztów to główne wymagania stawiane przed nowoczesnymi systemami automatyzacji. Wymagania te realizowane są poprzez rozwój deterministycznych systemów czasu rzeczywistego na poziomie systemów operacyjnych oraz sieci bazujących na przemysłowym Ethernecie.
***
Analizatory wilgotności PDM300 do zastosowań online. Ciągły pomiar wilgotności podnosi jakość procesu
Określanie zawartości wilgotności w surowcach jest jedną z najczęściej wykonywanych analiz w pracach badawczo-rozwojowych nad produktem oraz w procesie produkcji. Niezależnie od tego, czy chodzi o produkty spożywcze, chemiczne czy farmaceutyczne, materiały budowlane czy też pasze – wilgotność lub zawartość wody ma często wpływ na cenę, możliwości dalszej obróbki i jakość tych surowców czy produktów końcowych.
***
Krzysztof Wiśniewski
Wózek taczkowy z wagą prezentowany na Targach TRANSPORTA w Poznaniu
K-PZ WAAGEN GmbH z siedzibą w Hamburgu od 25 lat specjalizuje się w produkcji wag. Posiadamy sieć oddziałów w Szwajcarii, Czechach, Bułgarii, na Węgrzech i od 4 lat w Polsce. W ofercie posiadamy elektroniczne wagi paletowe, platformowe, stołowe, laboratoryjne, zliczające sztuki, hakowe i wózki z wagą. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom Klientów, wykonujemy również wagi na indywidualne zamówienie.
***
Terminal wagowy WE2107 Uniwersalne rozwiązanie przy konkurencyjnej cenie
Terminal wagowy WE2107 spełnia wymagania większości aplikacji wagowych w wielu gałęziach przemysłu. Układ wspiera aplikacje w zakresie nieautomatycznych urządzeń ważących, wag liczących, systemów sterowania procesem i systemów dozowania/napełniania.
***
Stacje zdalnych I/O w IP67 z bezprzewodową transmisją sygnałów z czujników i do urządzeń wykonawczych
DX70 to nowy system kompaktowych, wyposażonych we wzmocnioną obudowę, stacji zdalnych I/O umożliwiających dwukierunkową bezprzewodową komunikację radiową w topologii 1:1 z czujnikami i urządzeniami wykonawczymi.
***
SEW porusza logistykę w przemyśle papierniczym. Inteligentna technika napędowa
W zautomatyzowanych systemach transportu i logistyki do przeniesienia materiału konieczne jest sterowanie bardzo dużą liczbą ruchów. Istotną rolę odgrywają przy tym ruchy liniowe w postaci mechanizmów jazdy i podnoszenia oraz ruchy obrotowe wykonywane przez stoły obrotowe. Ruchy obrotowe przebiegają taktowo (stoły taktujące) – materiał przesuwany jest wówczas taktowo o określoną liczbę stopni. Istnieje jednak wiele aplikacji obrotowych, w których materiał musi dotrzeć do celu najkrótszą drogą (optymalne pozycjonowanie) lub pozycja docelowa może być osiągnięta tylko przy zdefiniowanym kierunku obrotów (pozycjonowanie z ustalonym kierunkiem obrotów).
***
Łukasz Dragan
Przetwornice częstotliwości Danfoss w przemyśle spożywczym – 40 lat doświadczenia, zawsze z myślą o Kliencie i jego potrzebach
W tym roku mija 40 lat, od kiedy Danfoss jako pierwszy wprowadził do masowej produkcji przetwornice częstotliwości. Tematem tego artykułu nie będzie jednak historia tych 40 lat, ale jeden z sektorów, w którym firma Danfoss od lat proponuje swoje przetwornice częstotliwości i konkretne rozwiązania aplikacyjne.
***
Robotyka: Nowości w zakresie zasilania w energię i dane
Na Targach Automatica w Monachium firma igus GmbH z Kolonii zaprezentowała jednocześnie kilka nowych rozwiązań z zakresu zasilania energią i danymi do wyposażenia robotów. Specjalnie do zastosowań na małych przestrzeniach konstrukcyjnych firma opracowała nowy moduł uniwersalny o nazwie „Triflex RS”.
***
Sztuczka z połączeniem kształtowym. Nowy prowadnik przewodów E4/4-light: lekki, cichy i jeszcze stabilniejszy
Wszędzie, gdzie konieczne jest bezpieczne i szybkie przesyłanie energii na krótkich i długich drogach przesunięcia, a także zabezpieczenie tej energii, użytkownicy potrzebują systemu zasilania, który łączy niską masę z dużą stabilnością. Problem ten dotyczy na przykład obrabiarek, tokarek, suwnic bramowych – a więc występuje wszędzie tam, gdzie konieczne jest prowadzenie coraz większych obciążeń przez duże długości samonośne.
***
Prowadnik przewodów „E6” – cicha praca i minimalne wibracje. Test zachowania prowadników przewodów w zakresie drgań
W liniach produkcyjnych, robotach i obrabiarkach stosuje się prowadniki przewodów do prowadzenia i ochrony kabli oraz przewodów giętkich. Podczas przemieszczania prowadników na korycie podpory oraz na elemencie zabierającym występują często wibracje. Laboratorium Obrabiarek (WZL) RWTH przeprowadziło studium na temat „Badania wibracji w systemach zasilania”. Wynik: Prowadnik przewodów „E6” firmy igus GmbH, Kolonia, wyróżnia się najmniejszymi wibracjami i najspokojniejszą pracą.
***
Jacek Bonecki
ADAM-6000 – coś więcej niż tylko zdalne moduły I/O
ADAM-6000 to seria oferowanych przez firmę Advantech modułów I/O przystosowanych do budowy rozproszonych systemów automatyki i pomiarów. Ich dotychczasowa funkcjonalność, polegająca jedynie na udostępnianiu wejść/wyjść urządzeniom master w sieci Modbus/TCP, została w ostatnim czasie znacznie rozszerzona. Wprowadzona implementacja funkcji P2P umożliwia autonomiczne przekazywanie na odległość (za pośrednictwem sieci Ethernet) stanów sygnałów bez pośrednictwa jakiejkolwiek jednostki nadrzędnej, a obsługa prostych algorytmów GCL w pewnych przypadkach może nawet wyeliminować konieczność zastosowania prostego sterownika PLC...
***
Nowości firmy UNITRONICS na polskim rynku
Z początkiem lipca na rynku pojawił się nowy moduł SNAP V200-18-E6B, również do sterowników serii VISION, firmy Unitronics. Rozszerzenie będzie zawierać 18 wejść cyfrowych, 2 wejścia temperaturowe (PT100), 3 wejścia analogowe, 15 wyjść przekaźnikowych, 2 wyjścia tranzystorowe oraz 2 wyjścia analogowe.
***
Najnowszy dodatek do oferty Küblera. Pierścienie ślizgowe – kompaktowe i ekonomiczne
Kübler wprowadza na rynek nową generację pierścieni ślizgowych w dwóch modelach: IST-SR085 i IST-SR060 (wymiary ø 85mm i 60mm), które są kombinacją technicznej innowacji i jakości produktu oraz kompaktowych wymiarów, z których Kübler jest już dobrze znany.
***
Inżynieria spożywcza. Dozowniki celkowe
Dozowniki celkowe przeznaczone są do ciągłego dozowania materiałów sypkich i drobnoziarnistych, takich jak ziarna zbóż, kasza, przyprawy, ziele angielskie, pieprz, mleko w proszku, kazeina, cukier, sól, pyły filtracyjne itp. w linii technologicznej pakowania, ważenia, dozowania i transportu pneumatycznego.
***
15 lat firmy DREWMAX
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe DREWMAX specjalizuje się w produkcji automatycznych i półautomatycznych linii ważąco-pakujących, automatycznych wag porcjujących, stacji rozładunkowych Big-Bag, wag zbiornikowych. Rozwija wytwarzanie automatycznych stacji mikrodozowania, systemów regałów automatycznych, a także paletyzatorów. Ponadto specjalizuje się w komputerowych systemach sterowania i wizualizacji procesów przemysłowych.
***
Krzysztof Sobierajski
Nowoczesne metody paletyzacji i zabezpieczania ładunku. Podział maszyn paletyzujących
Stosowane obecnie w przemyśle urządzenia do układania na palecie produktów zapakowanych w worki charakteryzują się coraz większą wydajnością, niezawodnością, a także szerszą autonomią. Sposobów, na które można paletyzować produkty jest wiele – począwszy od maszyn wykorzystujących płyty suwne, aż po roboty.
***
SABIC Poland – pierwszy raz wystawcą na Plastpolu
Rozmowę z Piotrem Kwietniem – dyrektorem SABIC Poland Sp. z o.o. oraz Michelem Woltersem – Technical Marketing Engineer, Technical Marketing LD/LLDPE przeprowadziła Aleksandra Byczyk.
***
Dominik Jezierski
Czy bezszczotkowe silniki prądu stałego wyprą napędy prądu zmiennego?
Bardzo popularne silniki indukcyjne prądu przemiennego odznaczają się niską ceną, niską sprawnością oraz niską gęstością mocy.
***
Sealed Air Cryovac oferuje wydajne i wygodne rozwiązania opakowaniowe
Technologia Cryovac® Vertical Pouch Packaging firmy Sealed Air umożliwia pakowanie pompowalnych produktów płynnych i półpłynnych w elastyczne woreczki zastępujące sztywne metalowe puszki, szklane pojemniki lub plastikowe wiaderka stosowane powszechnie w branży gastronomicznej. Woreczki te pozwalają rozwiązać wiele problemów, przed którymi stają dzisiaj firmy cateringowe, m.in.: zarządzanie kosztami, kwestie zatrudnienia pracowników, bezpieczeństwo żywności i przepisy BHP, a także koszty magazynowania i wywozu odpadów.
***
Natalia Stachowiak
Biodegradowalne folie na bazie PLA alternatywą dla konwencjonalnych opakowań jednostkowych
Poli(kwas mlekowy) jest polimerem otrzymywanym ze źródeł odnawialnych, który charakteryzuje się wysoką jakością. W pracy przedstawiono szanse zastosowania tego materiału do przyszłościowej produkcji biodegradowalnych materiałów w przemyśle opakowaniowym oraz jako alternatywę dla konwencjonalnych polimerów w branży logistycznej. Prezentowane są metody syntezy polimeru, podstawowe właściwości oraz ekologiczne aspekty zastosowania.
***
Ludger Henke
Taśmowa waga dozująca jako urządzenie ważące lub dozujące w silosie
Taśmowe wagi dozujące są nadzwyczaj precyzyjnymi i działającymi długofalowo miernikami. Nadają się szczególnie do ważenia sypkich materiałów o dobrej płynności, jak: kruszywo łamane, substancje mineralne i materiały izolacyjne, materiały przetwarzalne, nawozy i pasze, wióry i pellet.
***
Zaawansowane systemy ważące i pakujące
Firma MADO od kilkunastu lat specjalizuje się w zaopatrzeniu przedsiębiorstw przetwórstwa spożywczego w urządzenia i technologie. Wykonuje również remonty kapitalne tych urządzeń. Dziedzina, w której zdobyła największe doświadczenie, to konfekcjonowanie takich produktów jak owoce, warzywa, ryby, mięso i wędliny, czy ser twardy z uwzględnieniem egalizacji opakowania.
***
Maszyny pakujące z HUGART Sp. z o.o. pracują od Singapuru po USA
Mówi Zbigniew Mika, prezes zarządu HUGART Sp. z o.o., w rozmowie z Marią J. Jończy.
***
Krzysztof Kędra
Dozować, ale ile?
Wzrost budownictwa i rozpowszechnienie nowych technik budowlanych, opartych głównie o beton, gwałtownie zwiększyły zapotrzebowanie na ten materiał. Na jakość mieszanki betonowej ma wpływ proporcja wody do składników suchych. Nawet najdokładniejsze systemy ważenia i dozowania nie zapewnią prawidłowej jakości betonu bez wiedzy o ilości wody zawartej w kruszywach.
***
Józef Błażewicz, Agnieszka Zembold-Guła
Produkty przemiału ziarna kukurydzy w piwowarstwie
Otrzymywanie brzeczek piwowarskich w wyniku zacierania słodu jęczmiennego z odpowiednio przygotowanymi surowcami niesłodowanymi jest stosowane od wielu lat. Pojęcie „surowce niesłodowane” zmienia swe znaczenie w miarę doskonalenia techniki otrzymywania brzeczek. W pierwotnym ujęciu nazywano surowcami niesłodowanymi ziarna zbóż niepoddane procesowi kiełkowania. W 1986 roku Lloyd zdefiniował je jako inne niż słód źródła węglowodanów stosowane podczas produkcji brzeczki [Błażewicz, 2006].
***
Anna Krawczyk
Dobrowolne certyfikaty produktowe gwarantem bezpieczeństwa. Rola certyfikatów produktowych i systemowych w zapewnieniu bezpiecznych produktów – cz. I
Otwarte granice, umożliwiające swobodny przepływ towarów, spowodowały, iż kwestie związane z ochroną życia i zdrowia konsumentów zyskały status działań priorytetowych. Coraz bardziej wymagający uczestnicy rynku oczekują, a wręcz niejednokrotnie żądają obiektywnych dowodów bezpieczeństwa produktów. Wobec tego na znaczeniu zyskują dobrowolne certyfikaty, zarówno produktowe, jak i systemowe, które są gwarancją bezpiecznych, wysoce jakościowych produktów.
***
Międzynarodowe Specjalistyczne Targi Mechanicznej Techniki Procesów Wytwórczych i Analityki. POWTECH 2008 Mechaniczne procesy technologiczne – kompletne spektrum wyrobów i usług
Targi POWTECH, Międzynarodowe Branżowe Targi Mechanicznych Procesów Technologicznych i Analityki, odbędą się na terenie Targów w Norymberdze w dniach od 30 września do 2 października 2008 r. Te specjalistyczne targi to w skali świata wiodące forum technologiczne dla wszystkich dziedzin, w których zastosowanie znajduje technologia proszków, granulatów, materiałów sypkich i nanotechnologia.
***
Maria Mucha
Ekspertyza w sprawie zastosowania polimerów do produkcji opakowań
Prezentujemy sporządzoną przez prof. Marię Muchę z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej ekspertyzę w sprawie zastosowania polimerów do produkcji opakowań. Tekst ukazał się w serwisie Plastech.pl - wortalu tworzyw sztucznych i opakowań. Jest to ważny głos w sprawie coraz głośniejszych pomysłów związanych z zakazem używania foliowych torebek. Prof. Mucha przekonuje w swojej ekspertyzie, że przymus wycofywania foliowych torebek z użycia i zastępowanie ich biodegradowalnymi opakowaniami to rozwiązanie, które – pomimo medialnego zainteresowania i akceptacji ze strony dużej części prawodawców – nie przyniesie środowisku naturalnemu spodziewanych korzyści, a co więcej, będzie mieć więcej wad niż zalet.
***
Klaudiusz Szymczak
BRC/ IoP – co to jest?
Wiele firm z branży opakowań posiada wdrożony system zarządzania jakością wg ISO 9001. Niektóre, współpracujące z branżą spożywczą, dodatkowo posiadają system HACCP lub system zarządzania ISO 22000. Od jakiegoś czasu firmy sprzedające poza granice naszego kraju, w szczególności do Wielkiej Brytanii, spotykają się z pytaniem o system zarządzania BRC/IoP. Co to jest za system, jaka jest relacja do ISO 9001, HACCP i ISO 22000?
***
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Opakowań PakStar 2008 i Krajowego Konkursu Projektów Opakowań Student PakStar 2008 pod Patronatem Honorowym Ministra Gospodarki. Konkurs Opakowań PakStar 2008
W 2008 roku zorganizowano po raz czwarty Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar i po raz pierwszy Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar. Celem tych konkursów jest stymulowanie i promowanie działań innowacyjnych w dziedzinie opakowań, zmierzających do doskonalenia opakowań oraz lepszej ochrony pakowanych wyrobów, a także zwiększenia ich konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym.
***
Stanisław Kwaśniowski, Paweł Zając
Podpis elektroniczny w systemach logistycznych – cz. I
W 2002 roku, gdy wchodziły w życie przepisy ustawy o podpisie elektronicznym (Dz. U. nr 130, poz. 1450 z późn. zm.), mówiono, że mamy do czynienia z czysto teoretycznym pojęciem, bo gdybyśmy w praktyce chcieli podpisać dokument, to by się nie dało. W urzędach państwowych trwały prace nad przygotowaniem wprowadzenia e-podpisu. Termin gotowości ich wyznaczono na 4 lata od wejścia ustawy w życie i oczywiście systematycznie go odraczano.
***
Międzynarodowe Targi Opakowań w Paryżu. EMBALLAGE 2008
„Biznes, innowacje, perspektywy na przyszłość” – oto kluczowe hasła najbliższej 38. edycji Międzynarodowych Targów Opakowań, które odbędą się pod Paryżem w dniach od 17 do 21 listopada 2008 r. Warto już teraz zaplanować swą wizytę w Paryżu, który w listopadzie stanie się prawdziwą światową stolicą pakowania i opakowań.
***
Systemy pakujące w przemyśle – 2008
Redakcja kwartalnika „Ważenie – Dozowanie – Pakowanie” zorganizowała już po raz 7. Konferencję Naukowo-Techniczną, której tematyka w tym roku została sprecyzowana jako „Systemy pakujące w przemyśle – 2008”.
***
XII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych. PLASTPOL – potwierdza pierwszą pozycję w branży
Spółka Targów Kielce jest wiceliderem polskiego rynku targowego, organizuje przeszło 40 imprez rocznie. Natomiast Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych PLASTPOL, które odbyły się w Kielcach od 27 do 30 maja to największa wystawa tworzyw sztucznych w Europie Wschodniej.