Archiwum - numer 3/2018
Prowadnice teleskopowe serii GN 1400 – GN 1460 odpowiednie do każdej aplikacji
Firma Elesa+Ganter rozszerzyła ofertę prowadnic teleskopowych o nową gamę przeznaczoną do zastosowań uniwersalnych. Nowe prowadnice o oznaczeniach od GN 1400 do GN 1460 uzupełniają dotychczasową ofertę o wykonania z walcowanej blachy, które posiadają szeroki zakres nośności (od 28 do 310 kg), dodatkowe funkcjonalności oraz dogodny dla klienta wybór materiałów.
***
Nowa linia produktów higienicznych
Zachowanie higieny odgrywa coraz większą rolę w wielu obszarach przemysłowych, nie tylko przy produkcji żywności, ale także w przemyśle farmaceutycznym, medycznym, kosmetycznym, chemicznym i wielu innych. Obecne trendy stawiają na maksymalną naturalność produktów, wymagając od producentów eliminacji sztucznych konserwantów, a jednocześnie zapewnienia długiego okresu ważności. Jest to możliwe jedynie w środowisku produkcyjnym, w którym wykluczono wszelkie ryzyko zanieczyszczenia mikroorganizmami. Wymagania te powodują, że wszelkie elementy maszyn i ich powierzchnie muszą być odpowiednio zaprojektowane, by uniemożliwić gromadzenie się zanieczyszczeń i ułatwić proces czyszczenia.
***
Ręczne, akumulatorowe urządzenia STB, czyli wyzwanie dla innowacji
W zeszłym roku na Targach INTERPACK w Dusseldorfie firma Strapex zaprezentowała nowy model ręcznego urządzenia STB do spinania towarów taśmami z tworzyw. Chcielibyśmy, na łamach aktualnego wydania, ponownie przypomnieć Państwu wspomniane urządzenie.
***
Cricket. Rewolucyjny system obkurczania folią na zimno pakietów produktów
Nowość zawierająca rozwiniętą technologię i innowacyjność, przyjazna dla środowiska i ma jedną misję: oszczędność.
***
Centrum Badawczo-Rozwojowe WAKRO
Firma WAKRO Sp. z o.o., jako lider na rynku w produkcji maszyn i urządzeń do materiałów sypkich, systematycznie rozwija swoje zaplecze naukowo-technologiczne, dzięki czemu może zaoferować swoim klientom najlepsze i innowacyjne rozwiązania pod względem technicznym oraz technologicznym.
***
Rozwiązania dopasowane do potrzeb klienta. Maszyny automatyczne STRAPEX ze stali nierdzewnej
Jest wiele firm oferujących maszyny i urządzenia do stabilizacji ładunków na paletach oraz zabezpieczania pakietów przed otwarciem. STRAPEX jest jedną z nielicznych firm, które oferują kompleksowe rozwiązania do zastosowań przemysłowych, dopasowane do specyfiki produktów.
***
Standardowe aplikacje wagowego systemu I 410
Nowa gama systemu I 410 oferuje kilka uniwersalnych aplikacji dedykowanych do różnych zastosowań wagowych, jak wagi przenośnikowe, dynamiczne wagi kontrolne, wagi automatycznie odważające, wagi dozujące, w tym dozujące jeden lub kilka składników. Poniżej prezentujemy ogólne informacje o aplikacji SDU do dozowania jednego składnika oraz o aplikacji MDU umożliwiającej dozowanie kilku składników.
***
Premiera na stoisku MOSCA: wiązarka UCB
Na tegorocznych Targach TAROPAK, które odbędą się w dniach 1–4 października MOSCA POLAND zaprezentuje nowość na polskim rynku – wiązarkę UCB dedykowaną do opakowań klejonych wielopunktowo. Na stoisku nr 78 w pawilonie 6 odwiedzający będą mogli również zobaczyć wykonaną ze stali nierdzewnej maszynę SoniXs MP-6 T-VA, a także najlepiej sprzedającą się w Polsce – wiązarkę RO-M Fusion. Przy okazji Targów TAROPAK firma MOSCA DIRECT POLAND będzie obchodziła jubileusz 10-lecia swojej działalności w Polsce.
***
Kompletne Systemy Pakujące. Szeroki zakres rozwiązań dla pakowania
Radpak Fabryka Maszyn Pakujących znajduje się w centralnej części Polski, a dokładniej we Włocławku w województwie kujawsko-pomorskim. Strategią rozwoju Radpak jest dostarczanie kompletnych linii pakujących do różnorodnych branż, zaczynając od przemysłu spożywczego, przez branżę chemiczną, kończąc na przemyśle motoryzacyjnym.
Firma Radpak jest niekwestionowanym liderem na rynku maszyn pakujących w Polsce.
***
Sante zyskuje dzięki dokładności ważenia
Technologię ważenia firmy Ishida cechuje najwyższa dokładność, pozwalając wiodącemu producentowi płatków z Polski na uzyskanie doskonałej wydajności, wspierając utrzymanie stałej pozycji marki w zakresie bogatej oferty granoli, crunchy, muesli, płatków oraz powiązanych produktów.
***
Dozowniki HETHON – precyzyjne podawanie proszków, granulatów, barwników, ziaren
Firma HETHON od 1989 roku produkuje dozowniki materiałów sypkich z elastycznymi ściankami. W urządzeniach tych wykorzystuje się łagodne masowanie zewnętrznych powierzchni zbiornika tak, że podczas dozowania zapobiega się zbijaniu, zawieszaniu się oraz tunelowaniu, nawet przy najtrudniejszych materiałach.
***
Dariusz Falkiewicz
Platformy i wagi serii HRP
Platformy i wagi HRP produkcji firmy RADWAG to urządzenia przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników. Nowoczesne rozwiązania, różnorodność funkcji, wielość interfejsów komunikacyjnych, a z drugiej strony laboratoryjna dokładność sprawiają, iż jest to idealne rozwiązanie dla każdego rodzaju przemysłu.
***
WTX120
Najnowszy w ofercie firmy HBM terminal wagowy WTX120 o wysokich osiągach spełnia główną rolę w łańcuchu pomiarowym stosowanym w układach ważących zapewniając wyśmienite parametry użytkowe.
***
Wojciech Sąsiadek
Maszyny pakujące dla przemysłu mleczarskiego
Wychodząc naprzeciw prężnie rozwijającej się branży mleczarskiej w Polsce, firma P. W. Drewmax Tadeusz Sąsiadek i Wspólnicy Spółka Jawna zweryfikowała jakość swoich urządzeń i wprowadziła nowy rodzaj maszyn do swojego portfolio. Aktualne trendy spowodowane coraz większą dbałością o czystość i jakość produktu powodują, iż klienci naszej firmy mają wysokie wymagania dotyczące sposobu napełniania i zamykania opakowań.
***
Szybki i bezproblemowy. Nowy system do wymiarowania palet
Nasz nowy, ulepszony system do wymiarowania palet zapewnia szybszy przebieg pomiarów, lepszą dokładność odczytu i niższy koszt posiadania. Firmom transportowym potrzebne jest szybkie wymiarowanie palet. Nowy system TLD870 przyspiesza proces pomiaru i zapewnia płynny przebieg operacji.
***
Wysoka dokładność i szybki zwrot z inwestycji. Do części metalowych, plastikowych i elektronicznych
Nowa platforma wagowa PBA757 dzięki swej konstrukcji jest wytrzymała i zapewnia niezawodne ważenie w środowisku produkcyjnym. Jej solidny system dźwigni i sprawdzona dokładność sprawiają, że stanowi doskonałe narzędzie do liczenia i kontroli jakości w branży artykułów metalowych, plastikowych i elektronicznych.
***
NOWOŚĆ! Moduł wagowy Novego higienicznie i bezpiecznie stawia czoła siłom działającym w płaszczyźnie bocznej
Nowy moduł wagowy Novego firmy Minebea Intec to innowacyjne, higieniczne i wszechstronne oraz odporne na działanie czynników zewnętrznych rozwiązanie w zakresie ważenia zbiorników. W ramach opracowywania produktu skoncentrowano się ponadto na prostej instalacji modułu. Moduł wagowy w wariancie Hygienic, odznaczający się długą żywotnością, jest zalecany do zastosowań w wielu różnych branżach.
***
Firma Minebea Intec wyróżniona patentem miesiąca
W maju 2018 r. Izba Handlowa w Hamburgu wyróżniła patent firmy Minebea Intec „patentem miesiąca”. Patent o numerze DE 10 2016 109 433 B4 opisuje czujnik bolcowy, który umożliwia zdalne monitorowanie połączeń śrubowych, na przykład na mostach narażonych na trzęsienia ziemi i w zakładach produkcyjnych. Patenty, takie jak ten, stanowią ważną część badań i rozwoju firmy Minebea Intec. To one zapewniają firmie przewagę technologiczną.
***
Waga taśmowo-dozująca typu MULTIDOS® firmy Schenck Process
Wagi taśmowe dozujące typu MULTIDOS® firmy Schenck Process stosowane są do ciągłego, grawimetrycznego dozowania materiałów sypkich. Składają się one z: przenośnika taśmowego, napędu z przetwornikiem prędkości, sekcji ważącej oraz kosza zasypowego z ustawnikiem wysokości warstwy oraz układu sterowania.
***
Marcin Świetliński
Sieciowy system informacji wizualnej dla firm
Technologia Internetu Rzeczy IOT umożliwia stworzenie systemu wyświetlaczy, który pozwala z dowolnego komputera w sieci LAN wysyłać komunikaty, używając wyłącznie przeglądarki internetowej. Nie jest potrzebny osobny serwer i dodatkowe oprogramowanie.
***
Efektywne sortowanie produktów spożywczych
Najlepsze miejsca na półkach sklepowych znajdują się na wysokości wzroku klientów, dlatego też niezwykle ważne jest umieszczenie tam jak największej liczby produktów. Przepakowywanie segregowanej żywności do opakowań mieszanych stanowi zatem nieodłączny element współczesnego handlu. Jest również idealnym zadaniem możliwym do zrealizowania z udziałem szybkich robotów.
***
Jesma – duńskie rozwiązania ważące
Jesma została założona w 1917 roku jako firma oferująca typowe wagi i od tego czasu stała się wiodącym dostawcą rozwiązań dla przemysłu, gdzie ceni się niezawodność oraz wysoką dokładność. Jesteśmy nowoczesną firmą, która działa na polskim rynku od 2011 roku, zajmujemy się produkcją oraz sprzedażą różnego typu wag i rozwiązań technicznych przeznaczonych do ważenia statycznego, dynamicznego oraz w trybie ciągłym.
***
Targi ExpoOPAKOWANIA i WAGexpo 2018
Od 21 do 22 listopada 2018 r. w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu odbędzie się druga edycja Targów Opakowań ExpoOPAKOWANIA oraz premierowa edycja Targów Ważenia i Dozowania WAGexpo. Szeroki zakres branżowy pozwoli na całościową prezentację produktów i usług tej branży. Uczestnicy Targów poznają najnowsze rozwiązania technologiczne oraz trendy, które stanowią źródło inspiracji i wiedzy na temat dynamicznie rozwijającego się rynku.
***
Współpraca systemów wizyjnych z robotami – nowa jakość paletyzacji
Doświadczenie firmy Blumenbecker Engineering przy projektach realizowanych dla klientów zaowocowało opracowaniem stanowiska paletyzującego wyposażonego w zaawansowane systemy wizyjne, współpracujące z robotami paletyzującymi. Problemy, jakie muszą rozwiązać producenci w branży spożywczej, meblowej czy szeroko pojętej logistyki, są związane z koniecznością przygotowania palet z różnorodnymi towarami – w przypadku branży spożywczej i logistyki jest to skompletowanie dostaw różnych asortymentów do oddziałów czy sklepów. Dla producentów mebli jest to przygotowanie do transportu na jednej palecie mebli pakowanych do kilku różniących się od siebie kartonów.
***
GEMA i roboty paletyzujące
Odpowiadając na potrzeby swoich Klientów i rynku, GEMA, producent owijarek, obkurczarek i automatycznych linii do pakowania końcowego, rozszerzyła ofertę o roboty paletyzujące.
***
Agata Horzela
Etykieta logistyczna w praktyce
Oznaczanie produktów kodami kreskowymi jest obecnie czymś tak oczywistym, że wręcz nie wyobrażamy sobie bez nich funkcjonowania rynku detalicznego. Podobnie jest z oznaczeniem palet. Widok etykiety na palecie czy innym opakowaniu transportowo-logistycznym nie dziwi absolutnie nikogo, gdyż tak samo jak kod kreskowy jest źródłem informacji o produkcie, tak etykieta logistyczna powinna być źródłem informacji o zawartości danej palety. Jednak różnica pomiędzy znakowaniem produktów a palet jest zasadnicza… Większość kodów w detalu to standardowe kody GS1, charakteryzujące się stabilną i niezmienną strukturą, która zapewnia niepowtarzalność numerów. Tego typu globalne oznaczenia mogą być stosowane przez wszystkich uczestników łańcucha dostaw, bez dodatkowych uzgodnień.
***
Magdalena Krasoń-Wałęsiak
Numer GTIN paszportem do świata online
Wzrost znaczenia handlu elektronicznego generuje problemy związane ze standaryzacją usług i potrzebę budowania nowych narzędzi, które ją zapewniają. Jednym z ważniejszych rozwiązań w tym kontekście jest numer GTIN – wirtualna wersja kodu kreskowego, który zapewnia jednoznaczną identyfikację produktu sprzedawanego online.
***
Anna Szymczak
Dotacje na innowacje, a nie na rozbudowy firm
Wśród przedsiębiorców wciąż częstym impulsem do prowadzenia poszukiwania programów unijnych jest chęć rozbudowy firmy, bo miejsca zawsze jest za mało. Brak wystarczającej powierzchni doskwiera wielu podmiotom. Tymczasem ten kierunek jest błędny. Unia Europejska stawia na rozwój i innowacje, a nie na roboty budowlane. Inwestowanie w innowacje i badania to kierunek, który należy obrać w drodze po dotacje.
***
Klucz do zwiększenia produktywności maszyn pakujących
Przemysł opakowaniowy działa pod ogromną presją czasu, kosztów i elastyczności. Operatorzy systemów muszą stale optymalizować złożone procesy, skracać czas przestojów i serwisowania maszyn, przyspieszać modernizację i wytwarzać coraz krótsze serie produktów. To nie są łatwe zadania. Pomóc w tym może doskonała baza informacji.
***
Nowoczesne rozwiązania dotyczące automatyki. 5 trendów w branży spożywczej
Inteligentne i usieciowione rozwiązania do automatyzacji pozwalają producentom i użytkownikom maszyn pakujących zwiększać przewagę nad konkurencją. Jak jeszcze lepiej wykorzystać pełen potencjał maszyn pakujących nowej, czwartej generacji? Jakie tendencje w automatyce znacząco wpływają na efektywność? Poniżej przedstawiamy główne trendy w automatyce branży spożywczej. Rozwiązania z nimi zgodne są już dostępne.
***
Fabryka Przyszłości. Dziś. Jutro. Niebawem
Firma Bosch Rexroth, będąca zarówno doświadczonym użytkownikiem, jak i dostawcą rozwiązań dla Przemysłu 4.0, opracowała konkretny pomysł urzeczywistnienia wizji Fabryki Przyszłości. W wizji tej nie chodzi wyłącznie o to, co będzie wykonalne pod względem technicznym, ale również w jaki sposób będzie można najlepiej spełnić wyzwania nowoczesnych fabryk. Część rewolucyjnych rozwiązań automatyki zawartych w wizji firma Bosch Rexroth oferuje już obecnie, a niektóre z nich zostaną wprowadzone na rynek już wkrótce. Ponadto dodatkowe wizjonerskie technologie będą sukcesywnie wdrażane w dalszej perspektywie.
***
Aplikacje mobilne Danfoss Drives
Nasza codzienność zdominowana jest przez „mobilność”. Trudno wyobrazić sobie świat bez smartfonów, tabletów, internetu czy chmur. Świat pędzi, a informacje mają być dostępne wszędzie i w każdym momencie.
***
Dominik Turczyński
Weintek otworzył drzwi dla urządzeń LinMot
Paneli HMI firmy Weintek chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ich producent dba o konsumentów: poszerza ofertę o coraz to nowsze modele, usprawnia środowisko tworzenia wizualizacji, wzbogaca je o coraz większe możliwości. Odpowiada również na potrzeby użytkowników. Co wprowadził tym razem?
***
Na targach Hannover Messe firma igus zaprezentowała swój rewolucyjny przegub ReBeL z plastikową przekładnią falową, silnikiem BLDC oraz układem sterowania. Roboty usługowe za niewielką cenę dzięki nowemu, taniemu przegubowi robotycznemu od igus
Podawanie soku pomarańczowego, ładowanie zmywarek lub sortowanie zakupów. Nowy niskokosztowy prototyp systemu robotycznego od firmy igus ma na celu umożliwienie wykonania tych zadań. Pod nazwą ReBeL firma igus zaprezentowała na Targach w Hanowerze 2018 nowy rodzaj przegubu, napędzanego przez przekładnię falową, a także zademonstrowała badania dotyczące 6-osiowego robota współpracującego. Nowy przegub różni się zasadniczo od poprzednich modeli robolink: zamiast silników krokowych po raz pierwszy zastosowano w przegubach bezszczotkowe silniki prądu stałego. Dzięki bezobsługowym, formowanym wtryskowo częściom nowa seria ReBeL ma stać się prawdziwą okazją dla producentów robotów.
***
ECDriveS® – Electronically Commutated Drive System. Układ napędowy do systemów transportu niewielkich obciążeń
Kompleksowe rozwiązanie systemów napędowych dla lekkich przenośników obejmujące sterowanie i napędy oraz zasilane napięciem 24 V. Proste, wydajne i korzystne cenowo.
***
Niezawodność produkcji w przemyśle spożywczym dzięki produktom Festo z serii Clean Design
Ochrona klienta i reputacji marki producenta to dwa kluczowe elementy higienicznej i sprawnej automatyzacji w branży produkcji żywności. Głównym celem takiego działania jest wysoka produktywność i najwyższa jakość produktów. Bezpieczeństwo w produkcji żywności jest zapewnione przez międzynarodowe dyrektywy i standardy, takie jak np.: dyrektywa maszynowa Unii Europejskiej 2006/42/EC lub norma EN ISO 14159. Aby ułatwić producentom żywności oraz producentom maszyn dla przemysłu spożywczego sprostanie tym wymaganiom, Festo opracowało pionierskie rozwiązania do stosowania w środowisku higienicznym oraz poddawanym intensywnemu czyszczeniu.
***
Technologia RFID w przemyśle spożywczym
Na trudności w optymalizacji transportu w branży spożywczej składa się wiele czynników, a w tym wyśrubowane standardy higieniczne. Przekłada się to na konieczność dokładnego czyszczenia wszystkich miejsc, w których przechowywana bądź obrabiana jest żywność – w tym mobilnych zbiorników służących do przewozu produktów. Wyzwaniem jest również szczegółowy monitoring jakości żywności czy śledzenie pochodzenia produktu.
***
Zapobieganie błędom znakowania opakowań i ograniczanie ich wpływu na działalność firmy
Błędy znakowania są kosztowne nie tylko dla zakładów produkcyjnych, ale także dla całego przedsiębiorstwa. Prawidłowe znakowanie produktów jest ważne dla producentów dóbr szybko zbywalnych (FMCG), ponieważ sprzyja zwiększaniu wydajności i przejrzystości łańcucha dostaw, a jednocześnie pozwala przekazywać konsumentom istotne informacje o kupowanych wyrobach. Obecnie zagwarantowanie poprawnych oznaczeń ma nie tyle duże, co kluczowe znaczenie.
***
Ocena technologii druku umożliwiających uzyskanie wysokiej jakości znaków alfanumerycznych i kodów DataMatrix. Serializacja opakowań produktów farmaceutycznych
Kody DataMatrix stały się standardem w wielu programach serializacji o zasięgu regionalnym i krajowym. Wysoką rozdzielczość drukowania kodów, umożliwiającą oddanie szczegółów niezbędnych do tworzenia symboli DataMatrix oraz drukowanie w kilku wierszach, można osiągnąć zarówno przy użyciu znakowania laserowego, jak i termicznego druku atramentowego (TIJ).
***
Podstawy teoretyczne programowania robotów
Manipulatory robotów przemysłowych są mechanizmami składającymi się z kilku członów. Człony te są ze sobą połączone i przemieszczają się wzajemnie w celu uchwycenia lub przeniesienia części lub narzędzia zgodnie z zadawanymi sygnałami sterującymi na podstawie wskazań operatora lub zgodnie z zapisanym i uruchomionym programem robota. We wszystkich tych przypadkach opis ruchu robota wymaga znajomości położenia poszczególnych członów systemu zrobotyzowanego względem siebie w funkcji czasu. W związku z powyższym zagadnienie zarówno sterowania, jak i programowania łączy się nierozerwalnie z koniecznością zastosowania odpowiednich układów współrzędnych, względem których realizowany będzie ruch manipulatora. Niezależnie od konstrukcji robota, zgodnie z normą ISO 9787:2013, możemy wyróżnić kilka standardowych układów współrzędnych stosowanych w robotyce.
***
Języki programowania a programowanie robotów
Istnieje wiele definicji języka programowania. Przykładem może być definicja zaproponowana przez profesora Mordechaja Ben-Ariego.
Język programowania to zbiór zasad określających, kiedy ciąg symboli tworzy program komputerowy oraz jakie obliczenia opisuje .
***
Projekt dyrektywy w sprawie wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych
Ponieważ ilość szkodliwych odpadów z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach rośnie w zastraszającym tempie, Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie nowych unijnych przepisów dotyczących dziesięciu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które najczęściej zaśmiecają europejskie plaże i morza, jak również zagubionych i porzuconych narzędzi połowowych.
***
Małgorzata Nowacka, Sebastian Kownacki, Dominika Niemczuk
Opakowania stosowane do pakowania żywności
Żywność kontaktuje się z różnymi materiałami i wyrobami w trakcie procesu produkcji, pakowania, przechowywania, transportu, przygotowania i konsumpcji. Dotyczy to zarówno opakowań, jak i przewodów, zbiorników, pasów transportujących, sprzętu gospodarstwa domowego, naczyń i nakryć stołowych. Materiały, które stosowane są w kontakcie z żywnością, to głównie tworzywa sztuczne, metale, szkło, papier i drewno. Posiadają wiele zalet, ale również wady ograniczające wykorzystanie niektórych materiałów do określonych procesów produkcyjnych.
***
Kierunki produkcji opakowań związane z ochroną środowiska. Cz. 2
Z uwagi na złożoność procedur związanych z oceną materiału pod kątem biodegradacji, a następnie wykorzystania w procesie kompostowania, w Unii Europejskiej wprowadzono systemy certyfikacji na podstawie wymagań normy EN-13432:2000.
***
Konferencja „Innowacje w produkcji i logistyce magazynowej”
Jeśli firma się nie rozwija, to praktycznie się cofa. Konkurencja jest coraz większa. Nieustannie zwiększają się wymagania dotyczące procesów magazynowych, a w tym jakości i szybkości kompletacji, przy jednoczesnej potrzebie redukcji kosztów. Ilość systemów i urządzeń wspomagających pracę człowieka oraz wachlarz ich możliwości sprawiają, że coraz trudniej je przedstawić podczas prezentacji – niemożliwe jest oddanie ich efektywności, bezbłędności, intuicyjnej obsługi. Trudno też zobrazować możliwości oprogramowania Luca, które umożliwia łączenie dowolnej metody wskazywania produktów (światło, dźwięk, obraz) z dowolnymi sposobami kwitowania poboru lub odłożenia (przyciski, skanery, głos, podczerwień, gesty dłoni itp.)
***
PLASTPOL 2018 dowodem świetnej kondycji branży
Jeszcze więcej krajów reprezentowało światową branżę podczas ostatnich Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych w Targach Kielce. Podczas wystawy PLASTPOL 2018 zobaczyć można było ofertę 812 firm z 39 krajów. Powierzchnia targowa wyniosła 34 000 metrów kwadratowych we wszystkich 7 halach wystawienniczych kieleckiego ośrodka.
***
Nowe oblicze Packaging Innovations
Już od ponad 10 lat na światowej arenie branży opakowań rokrocznie odbywają się Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations. Wraz z nieustannym rozwojem rynku i zmianą spojrzenia na funkcję i użyteczność opakowań zmieniają się również standardy wystawiennicze. Dzięki wspólnemu wysiłkowi organizatorów i prezentujących się na targach firm podczas Packaging Innovations branża opakowań każdego roku spotyka się w powiększonym gronie. Pozwala to na wymianę doświadczeń, prezentację nowości i przede wszystkim ROZWÓJ. Właśnie dlatego targi opakowań zmieniają standardy na jeszcze wyższe i nowocześniejsze. Najbliższa edycja Packaging Innovations odbędzie się 2–3 kwietnia 2019 roku w sercu Warszawy – EXPO XXI Warszawa.
***
VIII Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej. Rekord za rekordem
Już po raz ósmy spotkali się w Warszawie uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. W tym roku w wydarzeniu organizowanym przez EPS Media, wydawcę m.in. kwartalnika „Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej”, uczestniczyło ponad 200 osób ze 110 firm i instytucji. Tegoroczna odsłona wydarzenia była więc rekordową (2017 r.: 180 osób ze 106 firm i instytucji).