Archiwum - numer 04/2006
Tomasz MisiewiczWagi automatyczne do kontroli ładunków w liniach technologicznych
Proces wytwarzania większości produktów jest zazwyczaj częściowo lub w całości zautomatyzowany. Kontrola produktu jest wycinkiem procesu wytwarzania, więc musi być ściśle zintegrowana z tokiem produkcyjnym.
***
Markzware wprowadza 7. wersję programu ID2Q
Firma Markzware wprowadziła na rynek nową, 7. wersję programu ID2Q, umożliwiającego konwersję plików Adobe InDesign do formatu Quark XPress. Współpracuje on z wersjami 6.x i 7 programu Quark XPress.
***
Nowa siedziba Bosch Rexroth
Otwarcie nowej siedziby Bosch Rexroth Sp. z o.o. oraz Zarządu Regionalnego Bosch Rexroth Europa Środkowa i Wschodnia, połączone z 15-leciem działalności Bosch Rexroth Sp. z o.o. w Polsce.
***
Zawsze dobrze zapakowany
Przemysł pakujący ciągle wprowadza nowe metody ochrony, przechowywania i eksponowania wysokiej jakości artykułów spożywczych i dóbr konsumpcyjnych. Z tego powodu przemysł ten jest zawsze w czołówce, jeśli chodzi o wykorzystanie najnowocześniejszych maszyn i koncepcji systemów.
***
Najbardziej ekonomiczne napędy
ACOPOSmulti jest logiczną kontynuacją sprawdzonej serii serwonapędów ACOPOS firmy B&R, która jeszcze lepiej spełnia wymagania użytkowników nowoczesnych produktów sterowania ruchem.
***
Nowe opakowania CRYOVAC BDF® zapewniające dłuższy okres trwałości
Bracia Rudziks to szybko rozwijająca się rodzinna firma spożywcza, dostarczająca świeżą pizzę, polskie specjały oraz dania gotowe do znanych sieci sprzedaży. Priorytetem dystrybutora w tej branży musi być wydłużenie okresu trwałości produktu ze względu na coraz wieksze odległości w rozwojowej sieci dystrybucji.
***
Sterowniki JAZZ firmy Unitronics
Po sukcesie nowej serii sterowników Jazz firma Unitronics wprowadziła dwa nowe modele tych sterowników. Posiadają one następujące numery katalogowe: JZ10-11-R31 i JZ10-11-T40.
***
David Allen, Graham Podmore
Badanie piezotechnologii
Gdyby jeszcze kilka lat temu ktoś polecał ci porzucenie techniki etykietowania polegającej na drukowaniu i naklejaniu na rzecz jednego z tych nowomodnych systemów znakowania opartych o drukarkę atramentową, twoje zdziwienie lub pokazanie takiej osobie drzwi byłyby prawdopodobnie uzasadnione.
***
Przewód USB stworzony specjalnie dla prowadników przewodów. Dynamiczna automatyzacja zwizualizowana bez zakłóceń
W zeszłym roku firma igus z Kolonii wprowadziła na rynek pierwszy przewód FireWire (IEEE 1394a) stworzony specjalnie dla prowadników przewodów. Teraz firma oferuje nowy standardowy produkt w zakresie zwizualizowanej techniki automatyzacyjnej. Dla dynamicznie prowadzonych przewodów w łańcuchach dostępny jest od zaraz przewód USB Chainflex CFBUS.065 USB.
***
Ciągła praca pod wodą
Firma igus z Kolonii, specjalizująca się w wytwarzaniu nowych tworzyw sztucznych oraz specjalista ds. łożysk, z myślą o zastosowaniach technicznych wymagających częstych procesów przepłukujących oraz oczyszczających stworzyła nowe łożysko ślizgowe iglidur H370.
***
HBM w przemyśle. Wzmacniacze pomiarowe digiCLIP
Zwiększenie wydajności produkcji poprzez niezawodny pomiar. Chcesz mierzyć siłę, ciężar, moment i ciśnienie w nowoczesny sposób? Teraz możesz skorzystać z cyfrowego rozwiązania monitorowania procesów produkcyjnych: układu digiClip, czyli nowego, modułowego systemu pomiarowego firmy HBM. digiClip wprowadza produkcję w erę cyfrową.
***
Anna Szymczak
Na co jeszcze w tym roku można uzyskać dotacje?
Od nowego roku miliardy unijnych euro przeznaczonych głównie na projekty innowacyjne będą czekać na przedsiębiorców. Jednak to, jak szybko będzie można składać wnioski, zależy w głównej mierze od sprawności państwowej administracji.
***
Europejczycy wybierają opakowania kartonowe
Europejscy konsumenci preferują mleko i napoje owocowe w opakowaniach kartonowych. To wniosek niedawnego europejskiego badania internetowego dotyczącego opakowań do napojów.
***
Mierniki serii D3000 – Milton Roy Europe
Mierniki serii D3000 zrealizowane w technologii mikroprocesorowej zapewniają łatwy i dokładny pomiar pH, ORP, chloru wolnego, chloru całkowitego, dwutlenku chloru i ozonu.
***
IND690: Wszechstronny i trwały. Wszechstronnie wiarygodne dane ważenia dla przemysłu
Nierdzewny – odporny na korozję – zabezpieczony przed kurzem: nowy terminal aplikacyjny IND690 sprawdzi się we wszystkich środowiskach produkcyjnych, niezależnie od tego, czy wyzwania nadejdą ze strony ważonych agresywnych próbek, środków czyszczących czy mokrego, żrącego, zakurzonego lub niebezpiecznego otoczenia. IND690 zapewni wiarygodne, dokładne wyniki ważenia i bezawaryjne działanie w nadchodzących latach.
***
Nowy przemysłowy terminal wagowy IND560. Zwiększ swoją wydajność
Nowy przemysłowy terminal wagowy IND560 METTLER TOLEDO oferuje szerokie możliwości, które mogą zwiększyć wydajność ważenia. Dostępne są w dwóch typach obudowy – wersja stołowo/ścienna ze stali nierdzewnej do warunków przemysłowych oraz wersja z płaskim panelem montażowym.
***
Michał Redźko, Agata Matuszewska
Urządzenie EWN-BB do ważenia i napełniania worków big-bag
Worki big-bag to sprawdzone i stosunkowo uniwersalne rozwiązanie. Są coraz częściej stosowane w logistyce masowej produktów sypkich, zarówno w dostawach do kontrahentów, jak też w systemach transportu i magazynowania wewnątrz zakładów.
***
Prognozy wykorzystania polimerów w przyszłości
Przetwórstwo tworzyw sztucznych to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się i perspektywicznych branż polskiego przemysłu.
***
Danfoss VLT® AutomationDrive – oficjalnie zatwierdzona cecha bezpiecznego zatrzymania dla napędu maszyny produkcyjnej
Przetwornica częstotliwości VLT® AutomationDrive z funkcją bezpiecznego zatrzymania przystosowaną do instalacji kategorii 3 zgodnej z normą EN 954-1 staje się standardem. Funkcja ta zapobiega niezamierzonemu uruchomieniu napędu.
***
Dobry rok dla papierników
Zużycie papierów do celów opakowaniowych systematycznie w Polsce rośnie, średnio w tempie ok. 10% rocznie. Największą pozycję w tej grupie papierów stanowią papiery do produkcji tektury falistej. Tektura falista stanowi główny surowiec do produkcji opakowań zbiorczych i transportowych, a w ostatnich latach również jednostkowych (mikrofala).
***
Marcin Herod
Właściwa kontrola masy netto towarów paczkowanych. Jak łatwo zwiększyć zyski
W procesach pakowania (m.in. butelkowania, puszkowania, kartonowania) towarów, bardzo ważną sprawą jest zapewnienie wymaganej ilości towaru w każdym opakowaniu.
***
ASTOR – partner z wyróżnieniem VII edycji programu „Cień Menedżera”
VII edycja programu „Cień Menedżera” zakończona. 11 października br. w hotelu The Westin Warsaw w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie największego w Polsce programu praktyk studenckich.
***
Światowy rynek opakowań na napoje – opakowania typu beverage na świecie
Opakowania na napoje (typu beverage) stanowią obecnie około 18% procent całego światowego rynku opakowań. Wartość światowego rynku tego typu opakowań wyniosła w 2005 roku około 76 mld USD.
***
Nowe instalacje Heidelberga w drukarni KEA we Wrocławiu
W dniu 14 września br. w drukarni KEA we Wrocławiu odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania do użytku pierwszej na Dolnym Śląsku 6-kolorowej maszyny do druku offsetowego Heidelberg Speedmaster XL 105. W uroczystości udział wzięło liczne grono firm współpracujących z drukarnią, przedstawiciele firmy Heidelberg, prasy branżowej oraz pracownicy drukarni.
***
Mariola Bodzek, Izabela Gajlewicz
Taśmy spinające ładunki
W czasie procesu pakowania, składowania i transportu każde opakowanie powinno być odpowiednio zabezpieczone w celu uniknięcia różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych. Służą do tego między innymi taśmy zabezpieczające ładunki.
***
Paweł Kaźmierczak
Lekarstwo na złe kody kreskowe. Program poprawy jakości kodów
Kod kreskowy to wzór równoległych prostokątnych kresek, uporządkowanych zgodnie zasadami kodowania zawartymi w opisach poszczególnych symbolik, w celu przedstawienia danych w postaci czytelnej maszynowo.
***
Nowa tożsamość marki
Światowy lider w dziedzinie pakowania żywności inauguruje nowe działania, wkraczając do branży przetwórstwa, stawia w jednym szeregu wartości zawodowe z planowaną ekspansją produktów i usług.
***
Nowe trendy i technologie w zakresie opakowań dla przemysłu farmaceutycznego
Rozmowa z Friedbertem Klefenzem, dyrektorem Bosch Packaging Technology, koncernu będącego wiodącym na świecie dostawcą technologii i usług w zakresie opakowań i obróbki dla przemysłu farmaceutycznego. Friedbert Klefenz omawia ważne trendy w zakresie opakowań i obróbki leków oraz nowe technologie rozwiązywania problemów, napotykanych aktualnie w przemyśle farmaceutycznym.
***
TAROPAK 2006. Rekordowy TAROPAK po raz 25.
Jubileuszowy Międzynarodowy Salon Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK wraz Targami POLAGRA-FOOD odwiedziło ponad 40 tys. gości, a swoje wyroby przedstawiło 767 firm z 30 krajów. Zagraniczne firmy stanowiły 30% wystawców. Zaprezentowano ponad 90 premierowych produktów i nowinek technicznych.
***
WonderWorld 2006. Ogólnoświatowe forum zarządzania produkcją i wydajnością
W dniach 3–4 października br. odbyła się w Warszawie konferencja WonderWorld 2006, będąca częścią światowego cyklu konferencji poświęconych zarządzaniu produkcją i wydajnością. Polską edycję zorganizowała firma ASTOR – polski dystrybutor oprogramowania Wonderware.
***
Tomasz Wilk
XVI Ogólnopolska Konferencja Producentów Wód i Napojów.
Podsumowanie udanego sezonu
Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy” już po raz 16. gościła uczestników Ogólnopolskiej Konferencji Producentów Wód i Napojów. Spotkanie odbyło się w dniach 3–5 września br. w Hotelu „Orle Gniazdo” w Szczyrku.
***
Targi HPS 2006. W „Spodku” o hydraulice i pneumatyce
Przez trzy październikowe dni katowicki „Spodek” zamienił się w polskie centrum ekspozycyjne hydrauliki siłowej, pneumatyki oraz napędów hydraulicznych i pneumatycznych. Stało się to zaś za przyczyną organizowanych w nim VI Międzynarodowych Targów Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania i Napędów HPS, które tradycyjnie odbywają się w stolicy Śląska.