Archiwum - numer 04/2011
Kompaktowa kurtyna serii SF4CNowa kurtyna serii SF4C to najmniejsza bariera bezpieczeństwa dostępna w ofercie Panasonic Electric Works SUNX. Obudowa o wymiarach 13,2 mm szerokości i 30 mm długości zapewnia dużą przestrzeń roboczą oraz umożliwia montaż w miejscach, gdzie nie ma możliwości wstawienia standardowej bariery. Przestrzeń robocza po zamontowaniu bariery mieści się w granicach 95% (poprzednie bariery około 83%). Dodatkowo montaż ułatwia niewielka waga urządzenia (45% wagi konwencjonalnej bariery w obudowie aluminiowej).
***
System automatycznego sortowania detali z deklarowanym zakresem sortu produkcji
RADWAG prezentuje zautomatyzowany system sortowania detali z deklarowanymi zakresami sortu jako przykład zastosowania systemu wagowego z wykorzystaniem własnych rozwiązań technologicznych w zakresie automatycznych systemów ważących. System pozwala na sortowanie wielotorowe detali w zależności od ustawionych progów masowych dla danej partii towaru z wykorzystaniem automatyki przemysłowej.
***
Klaudiusz Szymczak
Czy system zarządzania to biurokracja?
W wielu firmach można spotkać się ze stwierdzeniem, że systemy zarządzania ISO 9001, ISO 14001 i inne są związane z dużą ilością dokumentów, czyli krótko mówiąc, że system zarządzania to biurokracja. Czy tak jest naprawdę?
***
Rodzina wag ICS. Innowacyjne wagi do ważenia kontrolnego zwiększają szybkość produkcji wszędzie tam, gdzie higiena ma znaczenie
Nowe wagi ICS4_9 i ICS6_9 METTLER TOLEDO o otwartej konstrukcji ze stali nierdzewnej z powodzeniem znoszą powtarzające się cykle mycia w trudnych warunkach operacyjnych. Wagi są przenośne i można je z łatwością konfigurować. Wagi doskonale sprawdzają się w różnych aplikacjach ręcznego ważenia. Technologia wyświetlania colorWeight® zmniejsza nadwyrężanie oczu. Wszystkie operacje ważenia są w pełni identyfikowane dzięki technologii ścieżki audytowej. Ważenie trwa krócej i jest bardziej przejrzyste.
***
Wspiera producentów żywności w zapewnieniu bezpieczeństwa i jakości ich produktów. Przewodnik o zapewnieniu zgodności w przemyśle spożywczym
W nowym, 80-stronicowym przewodniku METTLER TOLEDO producenci żywności znajdą przydatne informacje, dzięki którym będą mogli poprawić bezpieczeństwo swoich produktów w warunkach coraz surowszych wymagań prawnych i dla coraz wyższych oczekiwań rynku.
***
Elektronika wagowa HBM. DWS2103 – bezpieczne rozwiązanie dla legalizowanych systemów ważących w przemyśle
Nowy terminal do wag cyfrowych DWS2103 może być użyty do łatwej konfiguracji wag legalizowanych, które podlegają nowej dyrektywie europejskiej dotyczącej przyrządów pomiarowych MID (Measuring Instruments Directive). Wyświetlacz wagi pracuje zarówno z przetwornikami analogowymi, jak i cyfrowymi. HBM oferuje w tym zakresie cyfrowe przetworniki wagi typu FIT, jak również przetworniki analogowe łączone z elektroniką typu AED. Umożliwia to budowę zarówno automatycznych, jak i nieautomatycznych układów ważących. Nowy terminal wagowy jest interesujący szczególnie dla otwartych systemów, które pracują z PLC oraz ze standardowymi sieciami przemysłowymi – w tym wypadku można je bardzo łatwo i tanio rozbudować o rozwiązanie w postaci wagi legalizowanej.
***
Detektory metali. Gwarancja wysokiej skuteczności w wykrywaniu zanieczyszczeń
Rozmowę z Tomaszem Karwotem, specjalistą ds. handlowych firmy Yakudo Plus Sp. z o.o., przeprowadziła Monika Gomółka.
***
Ishida wprowadza na rynek pierwszy na świecie całkowicie zintegrowany system pakowania w tacki
W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku na prawdziwie zintegrowaną i w pełni elastyczną linię do pakowania tacek, dostarczaną przez jednego dostawcę, Ishida Europe wprowadziła na rynek pierwszy na świecie, wysokiej wydajności dwutorowy system pakowania świeżej żywności w tacki. Umożliwi on producentom żywności formowanie bezkonkurencyjnych linii do pakowania zgodnych z ich wszystkimi wymaganiami i uzyskanie oszczędności dzięki zmniejszeniu zatrudnienia, wyeliminowaniu przestojów i mniejszej liczbie szybko zużywających się części.
***
Zintegrowane etykiety logistyczne firmy Aniflex Sp. j.
W świetle wielu rozważań, dotyczących funkcjonowania współczesnych łańcuchów dostaw, jednym z podstawowych problemów jest zapewnienie odpowiedniego przepływu informacji. Obecnie niezakłócony przepływ informacji zapewniają różnego rodzaju etykiety, które z jednej strony eliminują uciążliwe łączenie systemów komputerowych poszczególnych ogniw łańcucha dostaw, z drugiej zaś umożliwiają jednoznaczną identyfikację danych. Globalna tendencja do tworzenia otwartych łańcuchów dostaw oraz zapotrzebowanie na systemy śledzenia produktów skłoniły specjalistów do opracowania zintegrowanej etykiety logistycznej, cechującej się wysoką wytrzymałością na oddziaływanie czynników atmosferycznych, chemicznych i mechanicznych, wysokimi walorami jakościowymi i przydatnością do produkcji szerokiej gamy podłoży.
***
TOPLINE® 2OOO – system do produktów granulowanych. Wysoka wydajność – niewielkie wymagania przestrzenne
Klienci mają wysokie wymagania wobec produktów. Opakowania produktów muszą być czyste, atrakcyjne i muszą zawierać precyzyjnie odważoną zawartość, skutecznie chronioną przed wpływem czynników zewnętrznych. Opakowanie powinno być łatwe w obsłudze i zapewniać optymalne warunki przechowywania. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze koszty i starać się wygenerować potencjalne oszczędności w postaci niskich nakładów inwestycyjnych oraz ograniczonych kosztów materiału, personelu i energii.
***
Linia firmy Ishida do dań gotowych. Gotowa na wszystko
Ishida Europe opracowała rozwiązania, zgodnie z wymaganiami klienta odnośnie do naważania i pakowania dla dwóch kompletnych linii zestawiających i pakujących dania gotowe w zakładzie czołowego hiszpańskiego producenta Platos Tradicionales SA z Buñol koło Walencji. W skład specjalnie opracowanej linii firmy Ishida wchodzą podajniki tacek, przenośniki, dozowniki objętościowe, naważarka wielogłowicowa i automatyczna waga kontrolna, a cała praca linii jest monitorowana i kontrolowana przez zgrzewarkę tacek ISHIDA QX-1100 Traysealer.
***
Ishida wprowadza na rynek naważarkę mieszającą o bardzo wysokiej wydajności
Wprowadzając na rynek niezwykle zaawansowaną technicznie 36-głowicową naważarkę, Ishida podnosi na najwyższy poziom dokładność naważania produktów takich, jak orzechy lub słodycze przy tworzeniu mieszanek, oraz poszczególnych składników dań gotowych. Zaletą nowej naważarki CCW-R-236 jest to, że zapewnia ona dokładne dozowanie prawidłowych mas produktów składowych, co jest szczególnie istotne w przypadku produktów o dużej wartości, gdyż eliminuje konieczność dozowania drogiego produktu ponad masę deklarowaną.
***
CLARIANT. PAYPER – inżynieria na miarę dla rozwiązań w procesie workowania
Doświadczenie zdobyte od 1973 roku i specjalizacja firmy PAYPER wyłącznie w dziedzinie workowania są kluczem do rozwiązań w przypadku każdej specyficznej kwestii, jaka może się pojawić. Dziś podajemy przykład, który ze względu na różnorodność opakowań i szczególną cechę produktu zasługuje na specjalną uwagę. Zespół maszyn firmy PAYPER do napełniania worków typu big-bag, bidonów, skrzynek i worków wraz z systemem paletyzowania OKURA stały się trafnym rozwiązaniem.
***
Spójny wygląd, spójne wrażenie. Wyższy poziom projektowania funkcjonalnego
Tworząc zaawansowane linie opakowaniowe z zastosowaniem zasady unikalnego, spójnego projektowania, firma Bosch Packaging Systems, wchodząca w skład Bosch Packaging Technology, wykorzystała ponad 100-letnie doświadczenie branżowe.
***
Najmniejsza naważarka wielogłowicowa naważa w saszetki 1,5-gramowe porcje grzybów
W celu zwiększenia wydajności i polepszenia zyskowności w produkcji suchych zup i sosów fabryka Unilever Bestfoods Knorr w Duppigheim w Alzacji używa specjalistycznej naważarki „Lilliput” dodającej do każdej mieszanki składniki o najmniejszej masie. Dotychczas stosowano metodę dozowania objętościowego. „Lilliput” to najmniejsza na świecie naważarka wielogłowicowa wyprodukowana przez firmę Ishida.
***
Moduły dezynfekujące UV-C firmy Klingenburg. Czystość mikrobiologiczna w procesach pakowania, transportu i przechowywania produktów
Obowiązek wdrażania systemu HACCP, a także coraz większe wymogi dotyczące jakości wytwarzanych produktów wymuszają na producentach stosowanie coraz skuteczniejszych metod ochrony. Na bezpieczeństwo zdrowotne produktów największy wpływ mają zagrożenia mikrobiologiczne, zarówno te występujące w powietrzu, jak i rozwijające się na powierzchni. Skutki zanieczyszczenia produktów przez mikroorganizmy, (bakterie, wirusy czy pleśnie) mogą być bardzo kosztowne dla firmy i narazić ją na znaczne straty finansowe, a co gorsza, na utratę renomy u Klientów.
***
9 pułapek najczęściej spotykanych przy realizacji projektów zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Ocena energooszczędności układu napędowego
Danfoss, dobierając przetwornice częstotliwości, gwarantuje poprawną analizę warunków ich eksploatacji i ocenę energooszczędności układu napędowego.
***
Kompleksowe rozwiązanie
WObit to firma, która od wielu lat dostarcza kompleksowe rozwiązania w zakresie automatyki przemysłowej. W jej ofercie można znaleźć zarówno elementy mechaniczne, napędy, sterowniki, jak i sensorykę. Jak dotychczas uwaga WObitu była skupiona przede wszystkim na napędach małej mocy. Obecnie firma wprowadza jednak do sprzedaży nowoczesne i łatwe w zastosowaniu silniki serwo wraz ze sterowaniem, produkowane przez renomowaną chińską firmę Kinco. Ruch ten spowodował znaczny wzrost potencjału technicznego poznańskiego przedsiębiorstwa. Obecnie można tu zakupić cały system kontroli, sterowania i napędu wytwarzany przez jednego producenta, którym jest firma Kinco. Na opisywany system składa się panel HMI, sterownik PLC oraz napęd serwo wraz ze sterownikiem.
***
René Achnitz
Polimerowe łożyska ślizgowe: trzydzieści pięć tworzyw walczy z tarciem i zużyciem – aby wyeliminować smarowanie. „Trybo” – tym się to różni
Od ponad 25 lat, dokładnie od 1984 r., specjalista w zakresie polimerowych łożysk ślizgowych igus GmbH z Kolonii prowadzi swój własny dział badania materiałów. Badania koncentrują się wokół połączenia trybologii i tworzyw sztucznych, co między innymi doprowadziło do stworzenia nowego pojęcia „trybotworzyw”, które podkreśla znaczenie tej tematyki. Trybologia (z greckiego: nauka o tarciu), jak też dziedzina nowoczesnych tworzyw sztucznych stanowią nieskończone pole badań.
***
Emilian Axinia, Urszula Bizoń-Żaba
Nadzór nad procesem w czasie rzeczywistym w branży spożywczej
Artykuł ten stanowi pierwszą część cyklu, który ma na celu przekonanie Czytelników o tym, że zespoły ds. automatyzacji, nie dysponując zaawansowaną wiedzą na temat programowania aplikacji, mogą łatwo i szybko zaimplementować lub rozbudować system nadzoru i sterowania dla najważniejszych procesów produkcyjnych. Wykorzystując przykład kluczowego procesu, jakim jest pasteryzacja, chcemy poprowadzić Czytelników przez implementację/rozbudowę systemu nadzoru oraz naświetlić konkretne korzyści, jakie zakład produkcji uzyskuje, wdrażając takie rozwiązanie.
***
Stanisław Ruszała, Piotr Tadzik
Dźwięk – nietypowe sterowanie
Codziennie otacza nas cała złożoność zjawisk: światło, dźwięk, zapach, dotyk. W ich różnorodności nawet nie zadajemy sobie czasem trudu, by zastanowić się nad tym, czy możliwe jest ich dokładne zbadanie, aby idąc dalej, spróbować wykorzystać tę wiedzę w codziennym życiu prywatnym czy zawodowym. W tym artykule zajmiemy się dźwiękiem, czyli jednym z głównych zjawisk docierających do nas przez całe nasze życie, nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że otacza nas cisza, lub gdy inne zjawiska są uśpione – przynajmniej dopóki nie wyrwie nas ze snu budzik.
***
PLASTPOL rośnie w siłę
Targi pobiły rekord zarówno pod względem liczby wystawców, jak i powierzchni, na jakiej goście zaprezentowali swoje produkty. To najbardziej międzynarodowa wystawa w Polsce. Aż w 6 halach maszyny pokazały firmy z całego świata. Wśród nich byli przedstawiciele Niemiec, Włoch, Szwecji, Austrii, Francji, Korei, Szwajcarii, Chin, Tajwanu, Czech, Holandii, Turcji, Węgier, Hiszpanii, Portugalii, Ukrainy, Japonii, Belgii, USA, Tajlandii, Słowacji, Danii, Wielkiej Brytanii, Indii, Arabii Saudyjskiej, Izraela, Egiptu, Słowenii, Litwy, Łotwy i Polski. Ponad połowa z wystawców to firmy zagraniczne. Stąd też PLASTPOL od wielu lat jest najbardziej międzynarodową imprezą targową w Polsce.
***
Edward Jędrzejowski
Systemy ERP w branży tworzyw sztucznych
Konkurencja ze strony krajów o niższych kosztach produkcji oraz zmieniające się trendy rynkowe wymuszają na producentach tworzyw sztucznych większą elastyczność. Szybka adaptacja we wrażliwym środowisku jest możliwa dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań IT takich, jak systemy wspomagające zarządzanie klasy ERP.
***
Oszczędność i wydajność w zasięgu ręki. Czy robotyzacja produkcji może podnieść poziom wydajności i efektywności?
Robotyzacja znajduje zastosowanie w szerokim zakresie procesów, w wielu gałęziach przemysłu, w tym motoryzacji, odlewnictwie, przemyśle spożywczym, przy produkcji metali, tworzyw sztucznych, opakowań oraz mebli. Dzięki zastosowaniu robotów ABB wiele firm w kraju i za granicą odnotowało redukcję kosztów o 50%, wzrost produktywności o 30%, wzrost szybkości pakowania o 20% oraz zwiększenie wydajności pracy o ponad 85%.
***
Zrobotyzowana paletyzacja worków z serwatką w proszku w MSM Mońki
Moniecka Spółdzielnia Mleczarska w Mońkach jest jednym z najprężniej rozwijających się zakładów branży mleczarskiej w Polsce. Specjalizuje się w produkcji serów dojrzewających typu holenderskiego i szwajcarskiego, masła, miksów tłuszczowych oraz wyrobów proszkowanych: serwatki w proszku i odtłuszczonego mleka w proszku.
***
System automatycznej paletyzacji
OSM Piątnica od 4 lat należy do grona najdynamiczniej rozwijających się polskich firm, z ponad 20-proc. dynamiką wzrostu przychodów. Jest największym nie tylko w Polsce (ponad 60% rynku), ale i na świecie producentem Serka Wiejskiego typu cottage cheese. Zajmuje także pozycję lidera w produkcji śmietan (ok. 15–17% rynku), twarogów (ok. 8%) i serka Mascarpone oraz pozycję drugiego największego producenta w segmencie serków do smarowania – marka „Twój Smak”.
***
Analiza jakościowa środkiem do eliminacji strat w organizacjach produkcyjnych
Czy w Twojej firmie pojawiają się problemy jakościowe dotyczące produkowanych wyrobów? Czy te same wady wracają z pewną częstotliwością? Czy podejmowane działania naprawcze mają tylko charakter doraźny i nie usuwają faktycznych przyczyn powstawania braków? Jeżeli, drogi czytelniku, odpowiedziałeś twierdząco na choć jedno z postawionych pytań, to poniższy artykuł z pewnością Cię zainteresuje.
***
Anna Kosmacz-Chodorowska
Kodowanie handlowych jednostek detalicznych na przykładzie opakowań wg systemu SWDO
W poprzednim wydaniu, pisząc o biznesowych wymogach opakowaniowych oraz o funkcjonowaniu i korzyściach, jakie przynosi System Wspomagania Doboru Opakowań – SWDO, zwróciliśmy uwagę na rolę oznaczeń kodowych tych opakowań.
***
Downsizing, czyli manipulacja opakowaniami
Zazwyczaj opakowania obrazują ludzką pomysłowość i inwencję. Czasami jednak ta inwencja wykorzystywana w projektowaniu opakowań służyć ma wyłącznie bezczelnemu oszukiwaniu klientów.
***
Maja Babiarz, Stanisław Kwaśniowski, Paweł Zając
Elektroniczne systemy RFID i PRICER – charakterystyka i zastosowanie
Znaczniki RFID (ang. Radio Frequency IDentyfication) najczęściej w odmianie pasywnych naklejek na towary jako Elektroniczny Kod Produktu (ang. EPC – Electronic Produkt Code) są stosowane w sieciach marketów, magazynów, megasieci handlowych, np. WallMarkt (link do filmu zapisano w kodzie QR [12]) [11].
***
CONTROL-STOM oraz badania nieniszczące
Ze względu na ogromne zainteresowanie tym sektorem pomiarowym Targi Kielce rozszerzyły ofertę wystawy. Zapraszamy od 27 do 29 marca 2012 roku!
***
20 lat Danfoss w Polsce. Korporacja odpowiedzialna społecznie
„Myślimy globalnie, działamy lokalnie” – w myśl tej zasady od 20 lat Danfoss z powodzeniem prosperuje w Polsce, realizując maksymę założyciela Grupy, Madsa Clausena: „Jakość tworzy jakość”.
***
Wydarzenie dla branży laboratoryjnej. Targi EuroLab 2012
Najnowsza oferta produktów i usług oraz rozwiązań dla różnego typu laboratoriów zostanie zaprezentowana podczas XIV Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab, które odbędą się w dniach 28–30 marca 2012 br. w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56 c w Warszawie. Najbliższej edycji Targów towarzyszyć będą liczne konferencje, szkolenia i wykłady prowadzone przez ekspertów z branży. Nowością będą odbywające się równolegle I Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab, jedyne tego rodzaju wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej dla producentów i użytkowników sprzętu wykorzystywanego w kryminalistyce.
***
Targi nowych rozwiązań w branży opakowań easyFairs® Packaging Innovations. Branżowe spotkanie w odpowiednim miejscu i czasie
Sam towar to nie wszystko. Ważną częścią finalnego produktu jest także opakowanie. Zyskuje ono szczególnie na znaczeniu, gdy zarówno chroni, jak i reklamuje dany artykuł. Dlatego też dla potencjalnych klientów coraz większe znaczenie mają aspekty logistyczne, związane ze sprawnym i optymalnym, a przede wszystkim bezpiecznym transportem i przechowywaniem towarów. Tego typu rozwiązań z pewnością nie zabraknie w trakcie Targów easyFairs® Packaging Innovations, które już po raz czwarty odbędą się w dniach 14 i 15 marca 2012 r. w Warszawie.
***
Katarzyna Zając
Rekordowa edycja targów energetycznych ENERGETAB 2011
Wrzesień – dla energetyków to tradycyjnie czas wyjazdu do Bielska-Białej, gdzie na międzynarodowych targach mają okazję spotkać się z dostawcami oferującymi najbardziej zaawansowane technologicznie maszyny, urządzenia, aparaty i konstrukcje, służące zwiększeniu niezawodności przesyłania energii elektrycznej oraz podniesieniu efektywności jej wytwarzania i użytkowania.
***
Monika Gomółka
Targi PAKFOOD 2011. Wielkie międzynarodowe pakowanie
Na ogromnym, sięgającym 60 tys. m2 terenie wystawienniczym Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 12–15 września br. odbyła się jedna z największych ekspozycji branży opakowaniowej i maszynowej przemysłu spożywczego.
***
Targi TOOLEX i WIRTOTECHNOLOGIA zakończone sukcesem!
Za nami rekordowa edycja targów branży obróbki metalu TOOLEX, które tradycyjnie odbywały się w hali wystawowej Expo Silesia w Sosnowcu. Po raz kolejny Targi odnotowały wzrost zarówno pod względem liczby zwiedzających, jak i ekspozycji targowych. Zadowoleni wystawcy, reprezentujący ponad 500 światowych marek, zadeklarowali chęć udziału w następnej, jubileuszowej edycji Targów.
***
ExpoLAB 2011. Laboratorium w praktyce
W Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia zakończyła się trzecia edycja Targów Analityki, Technik i Wyposażenia Laboratorium ExpoLAB 2011. Trzydniowa impreza zgromadziła liderów rynku, którzy zaprezentowali ciekawą ofertę rozwiązań, technik i produktów związanych z praktycznymi aspektami funkcjonowania wszelkiego rodzaju laboratoriów: naukowych, medycznych, przemysłowych, kontrolnych czy zajmujących się ochroną środowiska.
***
Targi SyMas i MAINTENANCE 2011. Ekspozycja nowości i wiedzy technicznej
Za nami III edycja targów obróbki, magazynowania, transportu i logistyki materiałów sypkich i masowych SyMas oraz II edycja targów utrzymania ruchu, planowania i optymalizacji produkcji MAINTENANCE. Imprezy te zorganizowane zostały na Terenie Hali Targów w Krakowie w dniach 5–6 października br. Dzięki organizacji Targów SyMas oraz Targów MAINTENANCE w tym samym miejscu i czasie zarówno wystawcy, jak i zwiedzający mogli w pełni skorzystać z efektu synergii.