Archiwum - numer 01/2014
Tomasz MisiewiczProblematyka pomiaru masy – wagi automatyczne dla pojedynczych ładunków
Wagi dla pojedynczych ładunków stanowią zasadniczy element i podstawę stosowanych obecnie systemów automatycznego pomiaru masy. Ich głównym przeznaczeniem jest przemysł spożywczy i kontrola towarów paczkowanych prowadzona zgodnie z Ustawą z dnia 7 maja 2009 r. Występują one we wszystkich liniach automatycznych i półautomatycznych w każdej gałęzi przemysłu.
***
Krzysztof Kędra, Jacek Wawrzynowicz
Identyfikacja i kontrola faktycznego miejsca rozładunku
Nowoczesna logistyka to nie tylko kontrola ilości przewożonych towarów i optymalizacja tras. Coraz częściej to redukcja kosztów związana z nadzorem faktycznego rozładunku. Nie chodzi wcale o przysłowiowe „wywożenie śmieci do lasu”. Wiele firm transportowych lub produkcyjnych potrzebuje sprawnej i obiektywnej oceny wydajności ich floty. Śledzenie GPS staje się coraz bardziej powszechne. Jednak jak sprawdzić, czy w danym miejscu rzeczywiście samochód pozostawił ładunek?
***
Kontrola płynów, past i mazi. Wysoka skuteczność w trudnych warunkach
Wykrywacze rurociągowe serii L mogą także wykrywać zanieczyszczenia niekuliste – najtrudniejsze do wykrycia – takie jak kawałki drutu, opiłki i drobne skrawki metali. Zaawansowane oprogramowanie zapewnia wyjątkowy poziom stabilności procesu i w konsekwencji niezawodne, wydajne działanie linii produkcyjnej oraz minimalne straty produktu dzięki wyeliminowaniu przypadków błędnego uruchomienia i odrzucenia dobrego produktu.
***
Systemy wykrywania metali HDS przeznaczone do napełniarek próżniowych. Wysoka skuteczność w trudnych warunkach
Rurociągowe systemy wykrywania metali HDS firmy METTLER TOLEDO SAFELINE pracują bezproblemowo w najbardziej wymagających środowiskach przetwórstwa spożywczego. Te zajmujące mało miejsca i łatwo integrowane z innymi urządzeniami technologicznymi systemy mogą być konfigurowane za pomocą różnego osprzętu, umożliwiającego łączenie ich z maszynami do produkcji ciągłych, porcjowanych lub zaciskanych kiełbas i innych produktów spożywczych w naturalnych lub kolagenowych osłonkach.
***
Zalety cyfrowej technologii ważenia HBM
Obecnie nowoczesne przyrządy ważące coraz częściej wykorzystują cyfrowe przetworniki wagi, takie jak np. FIT (Fast Intelligent Transducer) firmy HBM. W takim przypadku wartość zmierzona jest zamieniana na postać cyfrową bezpośrednio w przetworniku wagi, a następnie przekazywana do wyświetlacza i jednostki przetwarzającej, czyli tzw. elektroniki wagi. Ogromną zaletą cyfrowego transferu danych jest to, że praktycznie żadne zakłócenia nie wpływają na sygnał prowadzony przewodami.
***
Tomasz Zarzyka
SMARTwag 3S. Nowe oblicze ważenia
Lubelskie Fabryki Wag wprowadziły do sprzedaży nowy miernik wagowy SMARTwag. Na pierwszy rzut oka wygląda on podobnie do nowoczesnych konstrukcji opartych na ekranach dotykowych. Jednak podobieństwo jest tylko zewnętrzne – zastosowano w nim unikalną koncepcję połączenia klasycznego miernika wagowego oraz minikomputera. Innowacją jest możliwość elastycznej wymiany oprogramowania.
***
Seria detektorów rentgenowskich Dymond firmy Sartorius. Kontrola, identyfikacja, ochrona
Jednym z najważniejszych priorytetów dla konsumentów jest jakość i przekonanie, że produkty, w które się zaopatrują, są bezpieczne. Coraz większe zautomatyzowanie produkcji może stwarzać jednak potencjalne niebezpieczeństwo przypadkowych zanieczyszczeń produkowanej żywności. Poszerzył się też zakres możliwych kontaminacji i obejmuje on różne materiały – od przewodzących metali po nieprzewodzące ciała obce, jak plastik i szkło.
***
Prowadzone przez IGD na całym świecie badania identyfikują kluczowe trendy w sprzedaży detalicznej – firma Sealed Air jest na nie przygotowana
Nowe badania prowadzone przez IGD, czołowe źródło informacji i najlepszych praktyk w dziedzinie dóbr konsumenckich na całym świecie, identyfikują i analizują pięć kluczowych trendów, na jakie należy zwrócić uwagę, chcąc osiągnąć sukces w sektorze sprzedaży detalicznej w roku 2013, jak i później. Potencjalny wpływ tychże trendów, nakreślony przez serwis analiz sprzedaży detalicznej IGD (retailanalysis.igd.com), jest olbrzymi i dotyczy zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa żywności, zmiany przyzwyczajeń zakupowych i żywnościowych oraz budowania marki. Klienci Sealed Air, dzięki szerokiej ofercie rozwiązań w pakowaniu i higienie żywności oraz bogatej ofercie technologicznej, są dobrze przygotowani na zmagania z tymi trendami przyszłości.
***
Sealed Air wypuszcza na rynek Cryovac® Sealappeal® PSF, nową, innowacyjną folię do pakowania, oferującą całą masę korzyści. Zapewnianie wyższego stopnia zrównoważenia i wydajności operacyjnej
Na szczycie planu opracowywania nowego systemu pakowania żywności Cryovac® firmy Sealed Air znajdowały się niedościgniona, najlepsza praktyka w optymalnym wykorzystywaniu zasobów, redukcja odpadów na każdym etapie łańcucha dostaw i higiena.
***
Łukasz Dragun
Dążenie do produkcji szybkozmiennej oraz odchudzonego wytwarzania
Czym jest agile manufacturing? Pomyślmy przez chwilę w kategoriach poza lean manufacturing. Producenci mogą osiągnąć znaczną i strukturalną przewagę nad konkurentami poprzez wykorzystanie bliskości rynków lokalnych i dostarczyć im nowe i wysoce spersonalizowane produkty z bezprecedensową szybkością. W takim przypadku mówimy o agile manufacturing – produkcji szybkozmiennej. Agile manufacturing to bardzo interesujące podejście do budowania przewagi konkurencyjnej, szczególnie na dzisiejszym, szybko zmieniającym się rynku. Bardzo szybka odpowiedź na potrzeby klientów staje się codziennością i elementem budowania przewagi konkurencyjnej niemal w każdej branży. Zwinna firma potrafi łatwo dostosować się do gwałtownych zmian w zamówieniach klienta, jak również wykorzystać szanse i nadarzające się okazje rynkowe. Agile jest efektywny, ponieważ bezpośrednio dotyczy tych kwestii. Przyjmuje realia nowoczesnego ryku i przekształca je w przewagę konkurencyjną.
***
Innowacyjne rozwiązania
Pojawienie się po raz pierwszy firmy FlexLink, wraz z innymi firmami grupy Coesia, na Targach Interpack będzie niesamowitą okazją dla odwiedzających do poznania dodatkowych, innowacyjnych rozwiązań z zakresu automatyzacji procesów produkcji. Główne tematy Targów to innowacyjność oraz wydajności linii.
***
Jerzy Ciupek
HAVER ROTO CLASSIC®. Najnowszy kamień milowy w pełnej sukcesów historii HAVER ROTO–PACKER®
Nowy system charakteryzujący się dużą szybkością napełniania, niską emisją pyłu, minimalnym zużyciem energii oraz łatwością utrzymania i obsługi.
***
Jarosław Łagowski
HAVER & BOECKER stał się dostawcą kompleksowych linii pakująco-paletyzujących dzięki przejęciu 100% udziałów w NEWTEC BAG PALLETIZING. Nowy gracz w grupie HAVER®
W maju 2012 roku zawarta została umowa pomiędzy największym producentem maszyn pakujących, mającym swoją siedzibę w Oelde/Niemcy, a znanym i cenionym dostawcą systemów paletyzacji worków, na mocy której Newtec Bag Palletizing z Illzach/Francja w znaczny sposób wzmocnił Grupę HAVER®, do której należą obecnie tacy liderzy rynku, jak IBAU Hamburg, FEIGE Filling, BEHN + BATES, TYLER Canada i HAVER NIAGARA.
***
PAKOWANIE – podstawa sukcesu w produkcji wyrobów cukierniczych
W produkcji cukierniczej na każdym etapie potrzebne są odpowiednie urządzenia, również na etapie pakowania. Sánchez Cano, obchodzący 60-lecie swej działalności i nadal rozwijający się dynamicznie, dzieli się kilkoma ważnymi spostrzeżeniami.
***
ISHIDA rozwiązuje problem lepkiego produktu
Odpowiedzią na wyzwanie, jak naważać lepkie daktyle z dużą wydajnością, lecz z minimalną ilością produktu wydawanego za darmo, była linia Ishida zainstalowana w fabryce wiodącego producenta daktyli Emirates Dates na Bliskim Wschodzie. Linia składa się z naważarki wielogłowicowej Ishida i ze zintegrowanego systemu umieszczania produktu w termoformowanym opakowaniu i zgrzewania pojemnika.
***
Wizualizacja i monitoring produkcji
Firma SEM, producent wyświetlaczy przemysłowych, wdraża nowe rozwiązania, uzupełniając lukę między tradycyjnymi metodami pomiaru i kontroli a dużymi systemami. Tam, gdzie jest wiele rozproszonych maszyn i stanowisk pracy, a nie jest uzasadnione wdrożenie zintegrowanych systemów, mają sens małe instalacje monitorujące podstawowe parametry, ale także sygnalizujące zdarzenia wpływające na płynność i wydajność pracy. Monitoring, od strony technicznej, to pomiary i wyświetlanie, przykładowo: temperatury, szybkości obrotowej albo np. nastaw maszyn. Z drugiej strony, tam gdzie produkcja nie jest zautomatyzowana, zarządzanie wymaga kontroli działania wielu ludzi obsługujących maszyny. Pracownicy muszą mieć możliwość sygnalizowania ważnych zdarzeń, np. awarii i braku surowców – komunikacja „w górę”.
***
Noże maszynowe od Durham-Duplex
Durham-Duplex, z siedzibą w Sheffield w Wielkiej Brytanii, jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji i dystrybucji noży maszynowych. Ponad stuletnie doświadczenie gwarantuje wyroby zapewniające najwyższą angielską jakość. Potwierdza to znak ,,Made in Sheffield” uznawany na całym świecie. Obecnie swoje produkty firma sprzedaje do ponad 40 krajów bezpośrednio lub za pomocą swych dystrybutorów. W Polsce reprezentowana jest przez firmę Jusky z Wrocławia.
***
Naważarki ISHIDA zwiększają wydajność pakowania produktów śródziemnomorskich
Zainstalowanie pięciu wielogłowicowych naważarek firmy Ishida Europe pomaga potroić wydajność firmie Ansolive, wiodącemu europejskiemu dostawcy i dystrybutorowi oliwek i innych produktów śródziemnomorskich.
***
Jarosław Molenda
Przemysłowe switche o niskim zużyciu energii
Firma Advantech wprowadziła do oferty serię switchy przemysłowych EKI-3000 o niskim zużyciu energii, wyposażonych w funkcje automatycznego wyłączania nieużywanych portów oraz dopasowywania zużycia energii, w zależności od długości kabli transmisyjnych.
***
Darek Dutkiewicz
Fischbein zakleja worki
Globalny koncern Fischbein ma ponad 100-letnią tradycję w projektowaniu oraz tworzeniu najwyższej jakości maszyn i systemów wspierających procesy ważenia i pakowania produktów. Rozwiązania systemowe mają szerokie zastosowanie w: rolnictwie, nasiennictwie, zakładach chemicznych, przedsiębiorstwach produkujących materiały budowlane, branży medycznej i farmaceutycznej oraz przemyśle spożywczym.
***
Komfortowe i wydajne rozwiązania automatyzacji w branży spożywczej
Producenci żywności poddawani są obecnie presji cenowej na rynku detalicznym, w związku z tym poszukują sposobów na podwyższenie wydajności produkcji. W tej sytuacji niezbędne okazują się nowoczesne i technologicznie zaawansowane systemy napędowe, dzięki którym bez problemu osiągnięta zostanie wysoka wydajność i elastyczność maszyn.
***
Anna Szymczak
Niedoceniane dotacje na badania
Wiele się mówi o współpracy sektora nauki z biznesem. O tym, że jest to zjawisko pożądane, nikogo nie trzeba przekonywać. Nowości opracowane w sferze nauki powinny być wdrażane w firmach, a nie trafiać na półkę. Jednak widać, że realia w tym względzie dalekie są od ideału. Cieszy zatem, iż dotacje na ten cel będą jeszcze większe niż dotychczas. Warto zorientować się w zasadach ich przyznawania.
***
Urszula Bizoń-Żaba
Skuteczna analiza danych zużycia energii i produkcji dzięki najnowszej wersji oprogramowania do raportowania – zenon Analyzer, firmy COPA-DATA
W rok po ostatniej aktualizacji, COPA-DATA wprowadziła na rynek nową wersję oprogramowania do raportowania; zenon Analyzer 2.10. W najnowszej wersji programu zenon Analyzer położono nacisk na dwa zagadnienia, które są niezwykle ważne dla klientów. Są to: łatwiejsza integracja z istniejącymi i pracującymi w zakładzie rozwiązaniami automatyki i infrastruktury IT oraz możliwość monitorowania zużycia energii według międzynarodowej normy ISO 50001, a tym samym zarządzanie danymi energetycznymi.
***
Tadeusz Minksztym
VLT® Decentral Drive FCD 302, czyli „Danfoss Hygienic Drive” w rozproszonych systemach sterowania silnikami
Przetwornice częstotliwości VLT® Danfoss do nabudowania na silnik i w układach zintegrowanych z silnikiem. Przepisy prawa unijnego (w tym dyrektywy dotyczące systemu HACCP), nakładają na producentów rygorystyczne wymagania utrzymania higieny podczas produkcji żywności.
***
Dominik Kostrzak
Nowa grafika i funkcje portali Opakowania.biz oraz Tworzywa.org
Nowa grafika i funkcjonalności to prezenty, które przygotowaliśmy dla Państwa na Nowy Rok! Mamy zaszczyt i przyjemność ogłosić Państwu, że w grudniu 2013 roku wszystkie 18 portali branżowych grupy Vertica zyskało nowoczesną i zgodną z aktualnymi trendami grafikę! Państwa szczególnie zapraszamy do odwiedzenia 2 spośród naszych serwisów – www.Opakowania.biz oraz www.Tworzywa.org.
***
Kompaktowy manipulator EXCM. Idealne rozwiązania dla małych urządzeń montażowych
Kiedy liczy się każdy milimetr, idealnym rozwiązaniem jest kompaktowy manipulator EXCM. Wysoka funkcjonalność połączona z bardzo kompaktową konstrukcją pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń roboczą. Napęd oparty na kinematyce równoległej zapewnia niską masę własną elementów ruchomych, zaś pakiet napędowy z pozycjonerem pozwala na łatwe i szybkie uruchomienie dzięki automatycznej parametryzacji.
***
Pakowanie w 670 milisekund. Manipulatory specjalizowane Portal-T oraz Tripod zapewniają bardzo dynamiczną pracę przy relatywnie niskich kosztach
Szybki Portal-T oraz Tripod firmy Festo to rozwiązania o 30 procent szybsze od standardowych manipulatorów. Rozpoczynają one nową erę w technologii opakowań, stanowiąc połączenie dynamiki napędów liniowych z ekonomicznością zastosowania paska zębatego – co jest niezmiernie istotne np. w przypadku szybkiego przenoszenia produktów do pojemników na końcu procesu obejmującego formowanie, napełnianie i zamykanie.
***
Marcin Gwóźdź
Nowa oferta COMAU dla przemysłu FMCG – szybkość, prostota, niezawodność
Przed robotami w przemyśle FMCG stawia się wysokie wymagania – muszą być szybkie, dokładne, czyste, niezawodne i proste w obsłudze. Aplikacje zrobotyzowane muszą także być elastyczne – co oznacza łatwość i szybkość dostosowania profilu produkcji do wymagań Klienta, co często jest warunkiem koniecznym dla umów producentów FMCG z sieciami handlowymi.
***
Nowe napędy elektryczne dużej mocy firmy Bosch Rexroth: od 110 kW do 4 MW. Energooszczędna automatyka w napędach o mocy megawatów
Wysoka sprawność energetyczna i bezpieczeństwo mają wpływ na wybór stosowanych napędów, także na najwyższych poziomach mocy. Nowa seria napędów elektrycznych dużej mocy firmy Bosch Rexroth obejmuje rozwiązania napędowe o mocy od 110 kW do 4 MW. Odpowiada to na przykład mocy napędu potrzebnej do uciągnięcia pociągu towarowego o długości nawet 700 m. Nowe napędy oferują szereg możliwości zwiększenia sprawności energetycznej, na przykład poprzez zwrot energii do sieci zasilającej. Jednocześnie wbudowana funkcja bezpieczeństwa Safety on Board zapewnia optymalną ochronę operatora i maszyny.
***
Woreczki medyczne – jakość na receptę
Precyzyjne sterowanie ma w medycynie ogromne znaczenie i zaczyna się już na etapie produkcji. Amerykański producent CMD wykorzystuje inteligentną technologię Rexroth. W firmie CMD wszystko kręci się wokół worków – od prostego worka na odpadki z taśmą do ściągania, po worki do pakowania dla przemysłu spożywczego i specjalne woreczki do bezpiecznego i sterylnego transportu wyrobów medycznych i farmaceutycznych. Firma, znajdująca się w Appleton w stanie Wisconsin (USA), od ponad 30 lat buduje i sprzedaje maszyny do wspomnianych zastosowań.
***
Polacy specjalistami z zakresu zrobotyzowanego pakowania, paletyzowana i sortowania
Robotyka jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin techniki. Między innymi na rynku polskim zaobserwować można ogromny potencjał wzrostowy jeżeli chodzi o roboty stosowane w przemyśle.
***
Krzysztof Gądek
Nowe szybkie ramię STÄUBLI TP80: nowa generacja szybkich robotów podających. Ustanawianie nowych standardów dla zastosowań w przemyśle opakowaniowym
Stäubli Robotics przedstawia robota TP80 Fast Picker, nową serię ramion o zwiększonej szybkości podawania wynoszącej do 200 cykli na minutę oraz oferującą naszym klientom większą elastyczność przy niższych kosztach produkcji. Firma Stäubli od dawna ustanawia standardy dotyczące szybkości i precyzji zastosowań robotów, zapewniając najwyższą wydajność przy jednocześnie maksymalnie skróconym czasie cyklu.
***
Zawory ASCO NUMATICS sterowane elektrycznie
ASCO NUMATICS jest częścią wiodącego i nowatorskiego koncernu o zasięgu międzynarodowym, posiadającego w swojej ofercie szeroki zakres wysokiej jakości komponentów z dziedziny urządzeń pomiarowych, systemów sterowania, elementów wykonawczych oraz rozwiązań w dziedzinie sterowania procesami dla wszystkich dziedzin przemysłu.
***
Ekonomiczna automatyzacja dzięki drylin E. Rozszerzenia programu czujników krańcowych i silników prądu stałego
Firma igus zaprezentowała nowości z zakresu technologii napędu na Targach sps ipc drives 2013. Należą do nich czujniki końcowe oraz silniki DC przeznaczone do stosowania w aplikacjach wrażliwych na koszty, w których bardzo precyzyjne ruchy nie są wymagane.
***
Rozpoczęcie sprzedaży przewodów chainflex M
Można już zamawiać niezawodne, przetestowane i nadal oferowane w korzystnych cenach przewody z rodziny chainflex M. Począwszy od kabli sterowniczych, silnikowych i układu pomiarowego, po kable BUS-owe i do transmisji danych – już teraz dostępnych jest ponad 70% wszystkich przewodów chainflex M z magazynu. Seria chainflex M oferuje niezawodną jakość w korzystnych cenach. Wszystkie rodziny przewodów są około 30 do 38% tańsze od serii dostępnych w ramach dotychczasowych programów. Dodatkowo igus nadal gwarantuje milion pełnych cykli pracy jako okres użytkowania. To właśnie oznacza litera „M” w nazwie. Przewody programu chainflex M są dostępne od zaraz i przedstawione w nowym katalogu produktów chainflex. Katalog ten zawiera informacje o ponad 100 różnych przewodach chainflex M, z których 72% dostępnych jest prosto z magazynu.
***
Urządzenia do pomiaru siły w przemyśle
Różnorodne, czasem bardzo oddalone od siebie gałęzie przemysłu, takie jak przemysł spożywczy i wydobywczy, ale również rolnictwo czy infrastruktura, nie mogłyby sprawnie funkcjonować bez pomiarów masy oraz siły. Do ich realizacji stosuje się czujniki tensometryczne oraz różnego rodzaju systemy wagowe. Firma WObit proponuje szeroką ofertę czujników siły wraz z urządzeniami pomiarowymi własnej produkcji.
***
NAPĘDZAMY WIEDZĘ. Współpraca SEW-EURODRIVE z Politechniką Śląską
Na Wydziale Mechanicznym Technologicznym w lutym została uruchomiona nowa specjalność na kierunku Mechatronika: „Aplikacje napędowe” pod patronatem firmy SEW-EURODRIVE.
***
Estetyka + ekologia + funkcjonalność = dobre opakowanie. VII Ogólnopolski Konkurs Opakowań PakStar i IV Krajowy Konkurs Projektów Opakowań Student PakStar
COBRO – Instytut Badawczy Opakowań wspólnie z Polską Izbą Opakowań (PIO), Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi (ASP) oraz Zarządem Międzynarodowych Targów Poznańskich zapraszają producentów, studentów, projektantów i użytkowników opakowań oraz materiałów opakowaniowych do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Opakowań PakStar 2014 i Krajowym Konkursie Projektów Opakowań Student PakStar 2014.
***
Duże zainteresowanie wystawców Targami interpack 2014
Bogaty program ramowy z wystawami specjalnymi „Components”, „SAVE FOOD Conferenc”, „INNOVATIONPARC PACKAGING” i „METAL PACKAGING PLAZA”. Targi interpack 2014 po raz kolejny potwierdzają swoją pozycję, jako najlepszej na świecie imprezy wystawienniczej dla branży opakowań. Już przed oficjalnym zakończeniem przyjmowania zgłoszeń do udziału w targach cała powierzchnia we wszystkich 19 halach była wynajęta. Oznacza to, że w dniach 8–14 maja 2014 r. ponownie około 2700 wystawców z sektorów jedzenie i napoje, słodycze, pieczywo, farmaceutyki i kosmetyki, towary przemysłowe i serwisy pokrewne zaprezentuje siebie i swoje produkty. W przypadku poprzedniej edycji w 2011 było to dokładnie 2703 wystawców i 165 000 odwiedzających, z czego 84% to osoby decyzyjne.
***
Rozwój opakowalnictwa priorytetem w walce z marnowaniem żywności
Innowacyjne opakowania są jednym z kluczowych czynników pozwalających na ograniczanie marnowania żywności. Ograniczenie marnowania żywności nie jest tylko kwestią zasobności portfela bogatych społeczeństw. Według statystyk, w krajach rozwijających się niedożywiona jest aż jedna szósta populacji dzieci – czyli ok. 100 mln osób. ONZ szacuje, że z powodu niedożywienia rocznie umiera 2,6 mln dzieci poniżej piątego roku życia. To oznacza, że głód jest wciąż jedną z największych plag ludzkości.
***
Przygotowania do Targów EuroLab i CrimeLab
Trwają przygotowania do Targów EuroLab oraz CrimeLab 2014. Organizator, firma MT Targi Polska, zapowiada nowości w zakresie tematyki Targów, współpracujących instytucji oraz możliwość prezentacji sprzętu w „Salonie Aparatury”.
***
Krzysztof Łapiński, Marcin Peterlik, Bohdan Wyżnikiewicz
Wpływ robotyzacji na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw
Rosnący poziom konkurencji w gospodarce światowej sprawia, że stale wzrasta zapotrzebowanie na rozwiązania zwiększające produktywność przedsiębiorstw i podnoszące jakość produkowanych wyrobów. Jednym z takich rozwiązań, które spełnia oba warunki, jest robotyzacja procesów produkcyjnych, czyli zastępowanie pracy ludzkiej na stanowiskach monotonnych, uciążliwych i niebezpiecznych dla człowieka pracą wykonywaną przez roboty przemysłowe1. Głównym celem tego raportu jest popularyzacja wiedzy dotyczącej robotów przemysłowych.
***
Nowoczesne technologie – dlaczego Polska nie może pozbawiać się szansy na rozwój?
Opinia Konrada Grohsa, prezesa FANUC Polska
***
Rafał Prendke
Innowacje w tekturowych opakowaniach zbiorczych. Cz. II. Łatwość i wygoda
Proces sprzedaży przyspiesza, i to zarówno w sieciach handlowych, jak i w internecie. Coraz bardziej skraca się droga i czas pomiędzy producentem a konsumentem. Szybka rotacja towaru staje się podstawą sukcesu, zatem tempo współczesnej logistyki stawia opakowaniom zupełnie nowe cele. W kontekście szybko zachodzących przemian związanych z warunkami życia i zachowaniami nabywców istotnego znaczenia nabiera związana z użytkowaniem opakowania wygoda.