Archiwum - numer 02/2010
Filling Food – Consider it Bagged! BEHN + BATES na POWTECH 2010Firma BEHN + BATES z siedzibą w Münster / Niemcy, zajmująca się budową maszyn, będzie obecna na Targach POWTECH 2010 po raz pierwszy z eksponatem. Na stoisku dzielonym z firmą matką HAVER & BOECKER zaprezentuje swój najnowszy produkt z asortymentu maszyn pakujących w worki otwarte, korzystający z systemu napełniania BOH – oszczędnego i wygodnego stanowiska do napełniania ręcznego otwartych worków płaskich, z zakładkami, wykonanych z papieru, PE, PP lub z połączenia tych materiałów.
***
EUROBOX Polska. Opakowania dla Ciebie
Eurobox Polska Sp. z o.o. jest częścią Prinzhorn Holding, największego branżowego producenta papieru, tektury falistej i opakowań w Europie Środkowej. Oprócz dwóch lokalizacji w Polsce nasze zakłady produkcyjne znajdują się w Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Niemczech, Rumunii, na Ukrainie i na Węgrzech. Prinzhorn Holding jest również stowarzyszone w federacji ALLIABOX, co umożliwia naszej firmie obsługę korporacji międzynarodowych na terenie całej Europy.
***
Jacek Grzybowski
E2R System. Kompleksowy system wagowy
RADWAG wprowadza całkowicie nowe podejście do realizacji zagadnień związanych z systemami wagowymi pracującymi w szeroko pojętym przemyśle. E2R SYSTEM jest pierwszym tak rozbudowanym i nowoczesnym systemem wagowym kompleksowo realizującym obsługę procesów produkcyjnych, powiązanych w różnych fazach z procesami ważenia.
***
CAS EB. Waga kalkulacyjna do 150 kg
Na polskim rynku określenie „waga kalkulacyjna” kojarzy się najczęściej z elektroniczną wagą o obciążeniu maksymalnym 15 kg, zainstalowaną na ladzie sklepowej. Jest to skojarzenie wynikające z historycznych przyzwyczajeń konsumentów i handlowców. Maksymalne obciążenie wystarczało do zważenia towarów konsumpcyjnych dostępnych w sklepie, a dokładność d = 5 g była wystarczająca.
***
Wagi przenośne – CAS PB
Przenośne wagi PB należą do grupy wag przemysłowych, ale dzięki dużemu udźwigowi (60 kg lub 150 kg) i lekkiej konstrukcji, mogą być stosowane zarówno w magazynach, jak i wykorzystywane przez kurierów do ustalania kosztów przesyłki w zależności od jej masy.
***
CAS CNW 460. Urządzenie do pakowania towarów na tackach
Urządzenie CNW 460 jest przeznaczone do pakowania na tackach wszelkiego rodzaju produktów żywnościowych: owoców, warzyw, pieczywa, serów, wędlin, mięs, ciast itp. w zakładach produkujących i konfekcjonujących ww. produkty, w sklepach spożywczych, restauracjach i kawiarniach prowadzących sprzedaż „na wynos”.
***
Solidne i dokładne wagi podłogowe PFA do działu transportu. Wagi o wysokiej wszechstronności
Podstawowa oferta METTLER TOLEDO dotycząca wag podłogowych PFA579 obejmuje 5 standardowych modeli oraz 3 modele, których wielkości można swobodnie określać w maksymalnie 4 zakresach ważenia. Platformy wagowe można dostosować do własnych potrzeb dzięki dostępnym wielu opcjom oraz akcesoriom. Aspekty metrologiczne i niezawodność czynią różnicę – wagi podłogowe PFA579(x) przekonują swoimi niezwykłymi właściwościami metrologicznymi (np. z opcjonalną ramą instalacyjną). Trwała konstrukcja odporna na skręcanie, zrobotyzowany proces produkcji, czujniki wagowe o wysokiej jakości, wykonane ze stali nierdzewnej, elektronika odporna na zakłócenia elektromagnetyczne (wykonana dla 10 V/M) oraz wysoka wszechstronność sprawiają, że platforma wagowa PFA579(x) to doskonały produkt. Przekonaj się sam!
***
CSN840 Pallet™. System do wymiarowania palet
Magazyny, które nie wykonują automatycznego pomiaru wysyłanych palet, narażają się na zwiększenie kosztów. Zarządzaj kosztami transportu i wyznacz prawidłową wartość faktury dla klienta, określając dokładne wymiary transportowanego przedmiotu.
***
Detektor metalu Safeline V3. Czy Twój detektor Safeline chce Ci coś powiedzieć?
Dokonaj modernizacji i odnieś wymierne korzyści. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz teraz dokonać modernizacji swoich starszych detektorów metalu Safeline. Pozwoli to odnieść korzyści wynikające z bardziej skutecznego działania detektora. Otrzymasz także wiele innych dodatkowych funkcji!
***
Chroń urządzenia w elektrociepłowni, mierząc TOC
Skuteczna ochrona systemów wytwarzających energię elektryczną i parę w elektrociepłowni wymaga ciągłego śledzenia stężeń zarówno zanieczyszczeń nieorganicznych, jak i organicznych. Wśród monitorowanych parametrów można wymienić ogólny węgiel organiczny TOC (ang. Total Organic Carbon) oraz przewodnictwo.
***
Komunikacja przemysłowa w systemach OEM. Anybus CompactCom
Oczywistym jest, że urządzenia pracujące w systemach rozproszonych muszą posiadać zaawansowaną zdolność komunikowania się. Paleta systemów sieciowych wspieranych przez wielkie korporacje branży przemysłowej jest jednak ogromna. Wymusza to na mniejszych producentach dostosowanie się do istniejących standardów. To powoduje, że – aby być konkurencyjnym – należy wyprodukować urządzenia w kilku różnych wersjach komunikacyjnych lub wprowadzić pewną modułowość polegającą na komplementacji urządzenia z kilku funkcjonalnych części, z których jedna będzie odpowiedzialna za komunikację. I tu z alternatywą przychodzi szwedzka firma HMS Industrial Networks, proponująca uniwersalne i co najważniejsze – zamienne moduły sieciowe do zabudowy.
***
Paweł Safian, Tomasz Stanclik
Kontrola oraz znakowanie towarów w nowoczesnym zakładzie produkcji żywności
Nowoczesny zakład produkcji żywności to połączenie wykwalifikowanej kadry, sprzętu najwyższej jakości oraz systemów informatycznych zapewniających sprawny przepływ danych przez wszystkie działy. Jednym z podstawowych elementów determinujących wytwarzanie najwyższej jakości produktów jest ich kontrola pod względem zanieczyszczeń oraz umieszczanie pełnej informacji o ich składzie, masie czy terminie przydatności na indywidualnie zaprojektowanej etykiecie.
***
Idealne porcje. Frosta wybiera OCS Checkweighers
Frosta to korporacja, która dla dokładnego pomiaru ciężaru swoich produktów mrożonych używa wag kontrolnych produkcji firmy OCS Checkweighers. Obecnie w zakładzie firmy Frosta w Bremerhaven zainstalowanych jest 14 wag kontrolnych ze zintegrowaną funkcją aktywnej kompensacji wibracji AVC (Active Vibration Compensation). Urządzenia te umożliwiają klientowi zarządzanie danymi uzyskanymi w procesie pomiaru ciężaru pakowanych dóbr, pełną kontrolę produkcji oraz sortowanie wadliwych sztuk. Od połowy 2007 roku Frosta posiada również detektory typu X-ray firmy OCS, które uzupełniają proces kontroli poprzez detekcję ciał obcych, takich jak kamienie, metal, szkło oraz fragmenty muszli. W niedalekiej przyszłości klient planuje wyposażyć zakład w kolejne wagi kontrolne oraz detektory typu X-ray firmy OCS.
***
Katarzyna Kalinowska
Dotacje na inwestycje. Co rok inne szanse, czyli cykl życia konkursu
Przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie na inwestycje w ramach tzw. regionalnych programów operacyjnych. Zwykle bezpośrednio dla firm przeznaczony jest jeden lub dwa konkursy (uwzględniając często osobny dla nowo powstałych mikroprzedsiębiorstw, żeby nie narażać początkujących firm na rywalizację z bardziej doświadczonymi). Cieszą się one bardzo dużą popularnością w porównaniu z innymi działaniami. Chętnych na dotacje jest często znacznie więcej niż środków – przykładowo podczas ostatniego naboru w ramach działania 1.2 w Wielkopolsce było ich aż 16 razy więcej niż dostępnego budżetu!
***
Maszyny dozujące, pakujące i zautomatyzowane linie produkcyjne. Produkcja maszyn dla zakładów przetwórstwa spożywczego
Firma Techmar rozpoczęła swoją działalność w 2000 r. Profil działalności to produkcja maszyn wykorzystywanych w zakładach przetwórstwa spożywczego. Nasze urządzenia cieszą się wysokim popytem nie tylko na rynku krajowym, ale i na rynkach zagranicznych – w ciągu kilku lat pracy zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy kilkaset maszyn i urządzeń dla klientów z Polski, Białorusi, Czech, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Armenii, Rosji, Ukrainy, Uzbekistanu, Estonii, Mołdawii, Litwy, Gruzji i Azerbejdżanu. Produkujemy maszyny i urządzenia stosowane w branży mleczarskiej, mięsnej, rybnej i lodziarskiej.
***
Zdobywca Złotego Medalu Targów Automaticon 2010. Bezpośrednie napędy liniowe firmy Copley Controls
Od początku działalności firma Multiprojekt postawiła sobie za główny cel zorganizowanie sprzedaży oferowanych przez siebie produktów w taki sposób, aby z jednej strony móc zapewnić klientom pomoc techniczną na bardzo wysokim poziomie, a z drugiej strony utrzymać konkurencyjne ceny oferowanych produktów. Cel ten został osiągnięty poprzez odpowiedni dobór dostawców oraz właściwą organizację firmy.
***
Witold Ober
Wskaźnik cyfrowy do czujników tensometrycznych
Firma WObit od wielu lat oferuje tensometryczne czujniki siły. W ostatnich latach w tej znanej technologii pomiaru następuje kolejny przełom cenowy wymuszony masowymi zastosowaniami, tanimi źródłami dostaw i coraz doskonalszą elektroniką opracowującą słaby sygnał z mostka tensometrycznego.
***
Marcin Świetliński
Wagowe wyświetlacze LED w solidnych obudowach
Nowe wyświetlacze wagowe LDW-104 i LDW-106 cechuje bardzo solidna konstrukcja i duża trwałość. Zapewniają doskonałą czytelność cyfr w pomieszczeniach i na otwartym powietrzu z odległości do 40 m. Poza cyframi wyświetlają symbole statusu wagi i symbole jednostek.
***
Obejmy „Chainfix”. Redukcja sił rozciągających
Ograniczona przestrzeń w elemencie mocującym, wielowarstwowa konstrukcja, oddziaływanie wibracji, wahania temperatury, olej i ciecze chłodząco-smarujące w prowadnikach przewodów, które charakteryzują się dużą dynamiką, to najważniejsze wymagania wobec stabilnych uchwytów kablowych odciążających.
***
Zawsze dobrze zapakowany
Przemysł pakujący ciągle wprowadza nowe metody ochrony, przechowywania i eksponowania wysokiej jakości artykułów spożywczych i dóbr konsumpcyjnych. Z tego powodu przemysł ten jest zawsze w czołówce, jeśli chodzi o wykorzystanie najnowocześniejszych maszyn i koncepcji systemów.
***
DWS2103. Bezpieczne rozwiązanie dla legalizowanych systemów ważących
Nowy terminal do wag cyfrowych DWS2103 może być użyty do łatwej konfiguracji wag legalizowanych, które podlegają nowej dyrektywie europejskiej dotyczącej przyrządów pomiarowych MID (Measuring Instruments Directive). Wyświetlacz wagi pracuje zarówno z przetwornikami analogowymi, jak i cyfrowymi. HBM oferuje w tym zakresie cyfrowe przetworniki wagi typu FIT, jak również przetworniki analogowe łączone z elektroniką typu AED. Umożliwia to budowę zarówno automatycznych, jak i nieautomatycznych układów ważących.
***
IV Międzynarodowe Targi AUTOMATICA 2010. Marzec sprzyja rozmowom o automatyce
Międzynarodowe Targi AUTOMATICA, organizowane w cyklu dwuletnim w Monachium, to szerokie spektrum zagadnień dotyczące robotyki, automatyki, przemysłowego przetwarzania obrazu, a także techniki montażu. 24 marca w Warszawie, w hotelu Hilton odbyła się konferencja prasowa poświęcona Monachijskim Targom AUTOMATICA, które odbędą się w dniach 8–11 czerwca 2010 r.
***
Jak metalowe opakowania mogą pomóc właścicielom marek dostosować się do stylu życia konsumentów w czasach trudności gospodarczych. Nie pakuj produktów, ot tak sobie!
Nasz styl życia zmienia się bardzo często w bezpośredniej odpowiedzi na stanowiące dla nas wyzwanie warunki ekonomiczne. W miarę jak odczuwamy skutki obecnego kryzysu i staramy się do nich dostosować, dostrzegamy wyraźne zmiany w zachowaniach konsumenckich. Począwszy od wzrostu znaczenia rozrywki domowej i działań typu „zrób to sam”, aż po zwrócenie uwagi na straty produktów, zaobserwowano podobne wzorce zachowań w różnych regionach i na różnych rynkach, na których konsumenci stawiają czoła recesji. Jednakże dla przedsiębiorstw wytwarzających dobra konsumenckie nie musi to koniecznie oznaczać kłopotów.
***
Dominik Wójcicki
Puszka ma 75 lat
Dokładnie 75 lat temu, w styczniu 1935 r. wprowadzono do sprzedaży pierwsze piwo w opakowaniu w puszce. Branża opakowań puszkowych właśnie świętuje to wydarzenie, wznosząc symboliczny toast – oczywiście przy pomocy puszki – za 75 lat rynkowej obecności.
***
Wprowadzanie sorbentów do technologii podawania leków
Technologie podawania leków ewoluują szybko razem z opracowywaniem nowych leków i usprawnieniami w zakresie obecnych projektów urządzeń podających leki. Leczenie stanów przewlekłych oraz wzrost ilości leków podawanych pacjentom są czynnikami prowadzącymi do tego, by skupić się bardziej nad łatwością użytkowania i wygodą.
***
Wacław Wasiak
Przemysł i rynek opakowań w Polsce w ujęciu makro
Opisując polski przemysł opakowań, powinniśmy wziąć pod uwagę firmy „pracujące” na potrzeby rynku opakowań obejmującego: materiały opakowaniowe, opakowania, maszyny i urządzenia do produkcji opakowań oraz do pakowania, materiały i środki pomocnicze, zakłady poligraficzne oraz inne świadczące usługi opakowaniowe lub obsługujące tak zdefiniowany przemysł opakowań.
***
Adam Jednoróg
Monitoring mediów produkcyjnych. Kolejny krok do doskonałości operacyjnej
Firmy produkcyjne każdego dnia muszą stawiać czoła dwóm wyzwaniom. Po pierwsze, aby nieustannie zwiększać swoje przychody, a po drugie, aby obniżać koszty, które pomniejszają zysk przedsiębiorstwa. Przychody można zwiększać na wiele sposobów, na przykład poprzez zdobywanie nowych rynków, wprowadzanie nowych produktów czy też poprzez podnoszenie wydajności produkcji. Jednakże w obecnej niestabilnej sytuacji rynkowej, kiedy to notujemy duże wahania popytu oraz znaczne obniżenie sprzedaży dotykające wielu producentów, większego znaczenia nabiera aspekt obniżania kosztów.
***
Iwona Chwastowska-Siwiecka
Automatyzacja i robotyzacja w przemyśle mięsnym
W przemyśle mięsnym dość rzadko powstają maszyny i urządzenia całkowicie „nowej generacji”. Obserwuje się ciągłe doskonalenie rozwiązań oraz opracowywania urządzeń, które z reguły służą realizacji zmienionych czy też nowych technologii lub umożliwiających wzrost wydajności pracy i zdolności produkcyjnych [9, 14]. Nowe tendencje wymuszane są także przez uregulowania prawne w zakresie ochrony zwierząt i bezpieczeństwa personelu oraz wymogi dotyczące przepustowości linii i jakości surowca mięsnego. Zagadnienia te dotyczą przede wszystkim wstępnych operacji ubojowych w liniach ubojowych świń. Pojawiły się innowacyjne lub zmodyfikowane metody oszałamiania zwierząt oraz wykrwawiania, oparzania i odszczeciniania [10, 25].
***
Oksana W. Bojko, Jacek Majewski
Fizyczno-chemiczne uwarunkowania optymalizacji procesu liofilizacji
Liofilizacja jest atrakcyjną metodą suszenia produktów o ugruntowanych podstawach fizyczno-chemicznych, lecz zakres jej zastosowań pozostaje dość ograniczony. W ostatnich latach obserwuje się intensyfikację badań mających na celu modyfikację procesu liofilizacji, aby usunąć dotychczasowe uwarunkowania hamujące szersze stosowanie liofilizacji. Coraz ważniejszą rolę w tych badaniach odgrywają metody modelowania matematycznego pozwalające bardziej precyzyjnie dobierać parametry technologiczne procesu.
***
Paweł Zając, Stanisław Kwaśniowski
O możliwości zamiennego stosowania palet styropianowych i drewnianych
Rynek zagraniczny, a także od niedawna polski są „zalewane” różnego rodzaju opakowaniami służącymi do transportu materiałów. Jednym z nich jest europaleta, czyli opakowanie najbardziej rozpowszechnione i stosowane w systemach logistycznych na całym świecie. Jej historia sięga połowy XX wieku. Początkowo palety produkowano pod konkretne produkty i nie przykładano większej roli do tego, żeby w jakiś sposób standaryzować wymiary. Szybko jednak przekonano się o przydatności tego opakowania i zaczęto stosować na coraz większą skalę. Opracowano systemy transportowania, a pomieszczenia magazynowe projektowano pod kątem optymalizacji powierzchni, którą zajmują palety.
***
TAROPAK 2010. Techniki pakowania i logistyka dla specjalistów
Największe Targi branży opakowaniowej i logistycznej w Europie Środkowo-Wschodniej – TAROPAK 2010 obędą się w dniach 13–16 września 2010 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
***
Innowacje i tradycje Targów AUTOMATICON® 2010
Automatyka jest wszechobecna jak azot w atmosferze. Występuje wszędzie – w pralkach, komputerach, bankomatach czy telefonach komórkowych. Zautomatyzowane przedmioty użytku codziennego dowodzą, że nie sposób nie patrzeć na automatykę jak na coś wszechobecnego, rozwijającego się w sposób szybki i dynamiczny. Potrzeba dużej wyobraźni, żeby uzmysłowić sobie zakres i siłę oddziaływania tej gałęzi przemysłu.
***
Targi easyFairs® PACKAGING INNOVATIONS 2010. Nowe rozwiązania w branży opakowań
Zgodnie z dewizą time & cost effective przedsięwzięcia easyFairs to krótkie, ale efektywne imprezy targowe o charakterze B2B, adresowane do starannie wyselekcjonowanego, branżowego klienta. Według tej zasady, w dniach 13–14 kwietnia br. w Warszawie, w hali EXPO XXI odbyły się po raz drugi Targi easyFairs® PACKAGING INNOVATIONS. Była to impreza, na której pokazane zostały innowacje w opakowaniach, najnowsze techniki i trendy oraz przyszłościowe rozwiązania pakowania i prezentowania produktów.
***
Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy. Duga edycja Targów EPLA już za nami…
Blisko 1,5 tys. profesjonalistów z całego kraju odwiedziło trwające w dniach 2–4 lutego Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Epla. Profesjonalni zwiedzający to przede wszystkim producenci pojazdów motorowych, opon, małego AGD, rur, kształtek, węży, zabawek, mebli z plastiku. Nie zabrakło wśród zwiedzających producentów opakowań farmaceutyków, opakowań z plastiku i tworzyw oraz firm utylizujących odpady i zajmujących się przemiałem odpadów z tworzyw sztucznych.
***
Monika Gomółka
Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań PNEUMATICON oraz Targi Energetyki ENEX. Energetyka i pneumatyka w jednym miejscu
Na początku lutego br. kieleckie centrum wystawiennicze odwiedziło ponad 6 000 specjalistów z branży energetyki, hydrauliki, napędów i pneumatyki. Równolegle z Międzynarodowymi Targami Energetyki ENEX, po raz trzeci zorganizowane zostały Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań – PNEUMATICON, a także XI Targi Ekologiczne, Komunalne, Surowców Wtórnych, Utylizacji i Recyklingu EKOTECH, podczas których blisko 250 wystawców z całego świata zaprezentowało swoje produkty i usługi.
***
XII Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2010. Ekspozycja rośnie jak grzyby po deszczu
Tłumy zwiedzających – 4809 osób, szczelnie wypełnione sale konferencyjne, rekordowa liczba 155 wystawców prezentujących oferty z zakresu analityki chemicznej, metrologii, biotechnologii oraz najnowsze technologie i rozwiązania z zakresu technik pomiarowych – to m.in. sprawiło, że odbywające się w dniach 3–5 marca Targi EuroLab były wyjątkowo udane.