Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Cyfryzacja firm z dotacją z UE


Coraz większym zainteresowaniem polskich firm cieszą się dotacje na cyfryzację. Taki konkurs planowany jest na początku roku 2024 w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021 – 2027. Podobne wsparcie wpisane jest w wiele regionalnych programów.

Konkurs ten skierowany będzie do MŚP (małych i średnich firm) z sektora przemysłu, produkcji i usług na rzecz przemysłu, które chcą podnieść swój poziom dojrzałości cyfrowej poprzez udany proces jej transformacji.
Tutaj warto się zatrzymać i określić czym jest „cyfryzacja”. Cyfryzacja umożliwia przeniesienie tradycyjnych procesów, procedur czy papierowych dokumentów na nowoczesne platformy elektroniczne, a to pozwala na automatyzację działań, a tym samym poprawę szybkości pracy. To proces wprowadzania technologii cyfrowych do działań biznesowych. Przykładem cyfryzacji są np. bezobsługowe biletomaty, praca zdalna, zakupy online czy inteligentne kioski samoobsługowe. Cyfryzacja umożliwia przechowywanie, przetwarzanie i udostępnianie zasobów za pomocą wszelakich dostępnych urządzeń elektronicznych.
Czasami zamiennie używa się pojęcia digitalizacja i cyfryzacja, jednak digitalizacja to pojęcie węższe, bo dotyczy przenoszenia z postaci papierowej na cyfrową, czyli np. skanowania.
Warunkiem dotowania transformacji cyfrowej jest wykazanie jej jako efektu inwestycji – m.in. zmiany relacji z klientami, dostawcami i podwykonawcami, zmiany modelu biznesowego, zwiększenia produktywności przedsiębiorstwa, obniżenia kosztów funkcjonowania lub ulepszenia produktu/usługi.
 

W ramach tego konkursu firmy mogą otrzymać wsparcie z zakresu:

 
  • automatyzacji procesów i analityki biznesowej;
  • cyfrowej sprzedaży i kontaktu z klientem;
  • wykorzystania rozwiązań chmurowych;
  • wykorzystania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego;
  • cyberbezpieczeństwa;
  • zarządzania zasobami przedsiębiorstwa z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych.
 

W ramach planowanych wydatków kwalifikowanych (wydatków, które są dotowane) wykazać można:

 
  1. zakup gotowego oprogramowania, jak również zakup zleconych prac programistycznych pod indywidualne potrzeby firmy;
  2. usługi chmurowe typu SaaS, PaaS, IaaS czy CSaaS itp.;
  3. wdrożenie oprogramowania lub usług chmurowych do działalności przedsiębiorstwa;
  4. pokrycie kosztów szkoleń pracowników z wykorzystania nabytych technologii cyfrowych;
  5. zakup niezbędnych środków trwałych.
W programie narzucona zostanie struktura kosztów do poniesienia – wskazano tzw. obligatoryjną część, której koszty muszą być dominujące. Są to poz. 1 i 2 z listy powyżej.
Pozostałe elementy to elementy dodatkowe, które nie muszą być wykazane w projekcie, jeśli nie są niezbędne.
Poziom dotacji to nawet 70%, ale nie mniej niż 40 000 EUR i nie więcej niż 200 000 EUR.
 

Czego nie można sfinansować w programie na cyfryzację


W myśl zapisów programu cyfryzacją nie jest np. zakup oprogramowania biurowego czy księgowego, podobnie jak wymiana komputerów na nowsze wersje, zakup tabletów, serwerów. Takie pojedyncze zakupy nie wygenerują procesu transformacji, a są tylko drobnym udoskonaleniem działania firmy, która nie wpisuje się w proces transformacji cyfrowej. Cyfryzacja to szereg zintegrowanych działań na wielu płaszczyznach.
Ze środków na cyfryzację nie można dokonać zakupu maszyn produkcyjnych typu robot, manipulator. To są zakupy z obszaru „robotyzacji”. Proces robotyzacji polega na wprowadzaniu zaawansowanych robotów oraz systemów automatyzacji w celu zastąpienia człowieka w powtarzalnych i czasochłonnych zadaniach.
Cyfryzacja i robotyzacja to odrębne procesy rozwojowe – cyfryzacja kładzie nacisk na efektywność i dostępność danych, a robotyzacja to zastępowanie ludzi w powtarzalnych procesach wytwórczych.
Dotacja na cyfryzację w wysokości nawet do 900 tys. zł może być ważnym impulsem rozwojowym dla wielu firm. Dotyczy to w szczególności firm, które osiągnęły już stosunkowo wysoki poziom wyposażenia produkcyjnego i cyfryzacja pozwoli na uzyskanie optymalnych efektów biznesowych z racji usprawnienia procesów firmy. Program już teraz cieszy się sporym zainteresowaniem, więc zapewne sporo firm zdecyduje się na złożenie wniosku o dofinansowanie.
Warto przypomnieć, że środki na cyfryzację można uzyskać także w ramach innego sztandarowego programu nowej perspektywy budżetowej – programu SMART. Cyfryzacja to moduł dodatkowy, z którego można skorzystać, jeśli wnioskodawca realizuje moduł B+R lub wdrożeniowy. Kolejna edycja dla MSP zaplanowana jest na marzec 2024 r.
 


Anna Szymczak
a.szymczak@ms-consulting.pl
MS-Consulting
ul. Warszawska 149/6, 61-047 Poznań

Reklama