Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Finder wprowadza na rynek przekaźnik programowalny serii 8A – Finder OPTA


W dzisiejszych czasach zwiększające się wymagania dotyczące jakości, efektywności i precyzji produkcji doprowadziły do wzrostu zainteresowania automatyzacją w przemyśle ważenia, dozowania i pakowania. Automatyzacja ta jest szczególnie znacząca w branży spożywczej oraz farmaceutycznej, gdzie zarówno jakość, jak i zgodność z regulacjami odgrywają kluczową rolę.
 
Przekaźnik programowalny serii 8A – Finder OPTA


W procesie automatyzacji głównymi elementami umożliwiającymi tę transformację są różnego rodzaju zaawansowane sterowniki czy przekaźniki programowalne. To one w znaczący sposób wciąż rewolucjonizują i unowocześniają przemysł. Z tego względu również firma Finder nie pozostaje w tyle i wprowadza na rynek przekaźnik programowalny serii 8A – Finder OPTA. Producent nie skopiował jednak istniejących już na rynku rozwiązań, ale podszedł do tego zagadnienia w zupełnie inny sposób. Seria 8A powstała przy współpracy z Arduino, co pozwala na wykorzystywanie i wdrażenie ich oprogramowania, które jest bardzo szeroko rozwijane przez społeczność.
 
MasterIN System – Przekaźniki interfejsowe z technologią push-in


Znaczącym czynnikiem automatyzacji jest zarządzanie procesami produkcyjnymi. Opta pozwala na programowanie sterowania i zarządzanie procesem pakowania dzięki 8 wejściom cyfrowo/analogowym, które dostosujemy odpowiednio do naszych urządzeń dostarczających informacje o aktualnie wykonywanej czynności. Dzięki 4 wyjściom przekaźnikowym można precyzyjnie sterować i synchronizować pracę czterech urządzeń wykonawczych, takich jak taśmy transportujące czy dozowniki płynów zapewniając płynność procesu. Należy też pamiętać, że przekaźnik programowalny to nie jedyne urządzenie w całym procesie automatyzacji, dlatego przy pomocy różnych interfejsów komunikacyjnych, takich jak Modbus RS485, Ethernet czy Wi-Fi można połączyć Optę z praktycznie każdym przyrządem czy systemem. Niezbędne jest również monitorowanie i diagnostyka linii produkcyjnej. Tutaj z wykorzystaniem chmury Arduino i Opty możemy wizualizować i analizować wybrane parametry procesu pakowania poprzez wykresy, mierniki i wskaźniki. Dzięki temu rozwiązaniu możemy diagnozować alarmy i przestoje produkcji, a także wracać do danych nawet sprzed roku.

Sterowniki to często najważniejsze urządzenia, dlatego potrzebują czegoś, co zapewni im bezpieczną pracę i separację galwaniczną. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju przekaźniki, a najczęściej używane w tej sytuacji są przekaźniki interfejsowe. Dzięki swojej wąskiej i miniaturowej budowie nie zabierają dużo miejsca w rozdzielni gwarantując przy tym wysokie parametry elektryczne. Tutaj również Finder jako ekspert w tej dziedzinie posiada rozwiązanie, jakim jest system przekaźnikowy MasterIN. Przekaźniki z gniazdem MasterPLUS pozwalają na zabezpieczenie wejść lub wyjść sterownika czy przekaźnika programowalnego dzięki temu, że zapewniają zarówno pracę z bezpiecznikiem, jak i bez niego. Wkładki mogą posiadać sygnalizację przepalenia, co jeszcze bardziej ułatwia analizę w sytuacji awaryjnej. Po pierwszym włożeniu modułu następuje rozłączenie zworu, uniemożliwiające zwarcie toru podczas serwisu. Przed użyciem wkładki przekaźnik pracuje jak zwykła podstawka. Przekaźniki Findera posiadają największą liczbę certyfikacji, co pozwala im pracować w najbardziej wymagających i restrykcyjnych warunkach zapewniając ściśle egzekwowaną jakość.
Przekaźniki z wymuszonym prowadzeniem zestyków serii 7S spełniają wymagane normy bezpieczeństwa


Ważnym aspektem automatyzacji jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Wprowadzenie automatycznej produkcji pomaga minimalizować czynnik ludzi, jednakże nie zawsze potrafi go całkowicie wykluczyć. Dlatego wymagane są odpowiednie zabezpieczenia, takie jak klatki, kurtyny laserowe czy przyciski bezpieczeństwa, które pozwolą na bezpieczną obsługę i konserwację linii produkcyjnej. Elementy te zarządzane są przez systemy i przekaźniki bezpieczeństwa. Także w tym aspekcie Finder nie odstaje i posiada w ofercie przekaźniki do obwodów bezpieczeństwa serii 7S. Przekaźniki te są zgodne z wymaganiami bezpieczeństwa według Dyrektywy Maszynowej i służą do łączenia obwodów o różnych napięciach, separacji elektrycznej czy też głównie do powielania styków w obwodach bezpieczeństwa. Ich budowa, oznaczenia i wymuszone prowadzenie zestyków odpowiednio nadaje się do zabezpieczenia niezawodnej funkcjonalności maszyn przy jednoczesnym spełnieniu wymaganych norm bezpieczeństwa. 
Automatyzacja w dozowaniu i pakowaniu niesie ze sobą wiele korzyści, ale również wiąże się z pewnymi wyzwaniami i zobowiązaniami. Należy zadbać o odpowiednie szkolenie personelu obsługującego te systemy. Niezbędny jest też dostęp do instrukcji urządzeń i produktów oraz narzędzi pozwalających na poprawną konserwację i utrzymanie ciągłości produkcji, a wraz z rozwojem na dostosowanie systemów do zmieniających się potrzeb.

Łatwo zauważyć, że automatyzacja w dozowaniu i pakowaniu produktów przynosi wyraźne korzyści, takie jak zwiększona precyzja, wydajność i zgodność z regulacjami. W branżach spożywczej i farmaceutycznej, gdzie jakość i bezpieczeństwo są priorytetem, odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu, że produkty trafiające do konsumentów będą w jak najlepszym stanie. W miarę rozwoju technologii można spodziewać się, że postęp automatyzacji będzie nadal ewoluować i przyczyniać się do dalszej optymalizacji procesów dozowania i pakowania. Dla firm produkcyjnych jest to nie tylko kwestia efektywności, ale również konkurencyjności na rynku.



FINDER Polska Sp. z o.o. 
ul. Logistyczna 27, 62-080 Sady
tel. 61 865 94 07, fax 61 865 94 26
e-mail: finder.pl@findernet.com
www.facebook.com/finderpolska/


 

Reklama