IMA FLX HUB. W samym sercu kolejnej kompletnej linii pakowania elastycznego
Pozwól nam odpowiedzieć na twoje potrzeby dzięki nieskończonej liczbie ukierunkowanych technologii opracowanych dzięki współpracy w ramach projektu IMA FLX HUB.
Nasze rozwiązania w zakresie pakowania pierwotnego, wtórnego i na końcu linii produkcyjnej łączą się ze sobą, tworząc dostosowane linie „pod klucz”, zdolne do obsługi szerokiej gamy elastycznych rodzajów opakowań. Maszyny można skonfigurować do pracy przy użyciu materiałów ekologicznych i nadających się do recyklingu, a zaawansowane rozwiązania cyfrowe i udoskonalona technologia łączności pozwalają na zmaksymalizowanie wydajności linii.
Od branży spożywczej, farmaceutycznej po chusteczki nawilżane, a kończąc na produktach dla zwierząt, IMA FLX HUB umieści Cię w centrum niekończącej się współpracy.
IMA FLX Hub jest idealnym partnerem do dostarczania gotowych rozwiązań poziomych i pionowych. Nasze wysokowydajne, elastyczne systemy automatyzacji są w stanie sprostać najwyższym wymaganiom przepustowości produkcji.
Oprócz poziomych i pionowych maszyn pakujących oraz maszyn pakujących w opakowania typu doypack, nasze portfolio obejmuje systemy do pakowania w atmosferze modyfikowanej (M.A.P.) oraz pakowania próżniowego, a także maszyny do opakowań ze zgrzewem czterostronnym wielotorowym (4 side seals multi-lane), opakowań typu stick, opakowań składanych oraz opakowań kanapkowych (sandwiching). Nasz Hub oferuje również rozwiązania z zakresu liczenia i ważenia, urządzenia dozujące, systemy podawania i robotyki.
HFFS | Nowa linia pakująca X-Fold do ciasteczek i krakersów pakowanych na krawędzi
Propozycja IMA w pakowaniu X-Fold to w pełni elektroniczna maszyna pozioma (flowpack) do pakowania w bardzo ciasne opakownia w stylu X-Fold. Maszyna będzie stosowana głównie do suchych herbatników układanych w rzędy, krakersów i sucharków.
Obecny flowpack składa się z obrotowej jednostki zgrzewającej z dwoma stanowiskami zgrzewania wzdłużnego pozwalającymi na osiągnięcie maksymalnej prędkości 80 paczek/min.
W 2025 roku IMA wprowadzi na rynek nową maszynę poziomą X-Fold, która będzie odświeżoną wersją poprzedniego modelu, ale z nową i unikalną głowicą zgrzewającą złożoną z 8 stanowisk zgrzewających. Ulepszenia techniczne obejmują również sekcje wejściowe i wyjściowe, aby zapewnić większą wszechstronność, większą prędkość (do 100 paczek/min) oraz łatwiejszą i szybszą zmianę formatu.
Nowa maszyna pakująca X-Fold zostanie zaprojektowana z myślą o obsłudze przede wszystkim rynków wschodnioeuropejskich, bliskowschodnich, azjatyckich i afrykańskich, gdzie ceny herbatników najwyższej jakości znacznie i stale rosną.
HFFS | Nowa rotacyjna maszyna pozioma flowpack IMA FLX do sektora piekarniczego
IMA rozpoczyna nowy projekt, którego celem jest opracowanie zupełnie nowej, średniej wielkości maszyny poziomej, w pełni dedykowanej rynkowi piekarniczemu.
Głównymi produktami docelowymi są wszelkie wyroby określane jako świeże i mrożone pieczywo, świeże i mrożone wyroby cukiernicze, świeże i mrożone ciastka i przekąski, herbatniki i sucharki w stosach. Wyroby czekoladowe i cukiernicze będą mogły być pakowane na tej maszynie po wprowadzeniu kilku drobnych dostosowań. Wszystkie tego typu produkty są pakowane bez zastosowania M.A.P, dzięki czemu można je pakować standardowymi maszynami rotacyjnymi bez użycia dedykowanych systemów wtrysku gazu. Docelowy segment rynku wymaga średnich poziomów prędkości i prostej budowy. Najważniejszy dla nas jest wysoki poziom wszechstronności i elastyczność, które osiągamy oferując lokalny serwis dla małych i średnich klientów, a dla większych firm i międzynarodowych koncernów naszym atutem jest możliwość dostarczenia linii pakującej „pod klucz”, od pieca/zamrażarki po paletyzację.
Jedną z kluczowych cech nowej maszyny pakującej jest poprzeczna głowica zgrzewająca, którą można łatwo wyjąć i zastąpić głowicą zgrzewającą typu D-CAM, która umożliwia klientom stosowanie folii papierowych.
Nowy flowpack będzie stosowany we wszystkich oddziałach IMA, dlatego został zaprojektowany tak, aby mógł być integrowany ze wszystkimi systemami synchronizacji, podawania i układania w stosy oferowanymi przez grupę IMA. Łatwa integracja z maszynami do kartonowania i pakowania w kartony, dostarczanymi przez IMA EOL HUB, uzupełnia naszą ofertę.
HFFS | M.A.P, hermetyczne uszczelnienie i higieniczna konstrukcja
Kluczową cechą, dostępną w poziomych maszynach pakujących IMA, jest technologia zgrzewu z długim czasem kontaktu (long-dwell), zapewniająca hermetyczne uszczelnienie produktów przetwarzanych w atmosferze modyfikowanej. W związku z rosnącym trendem w kierunku zrównoważonych materiałów opakowaniowych, zazwyczaj trudnych w obsłudze, zawierających duże ilości papieru lub nadających się do recyklingu monomateriałów, tworzyw sztucznych opartych na PE lub PP, seria Delta, dzięki technologii long-dwell, może prawidłowo zarządzać wieloma nowymi materiałami i umożliwia firmom przygotowanie się na przyszłość.
Maszyny pakujące Delta Flow w połączeniu z systemem VACMAP™ zapewniają takie same standardy trwałości jak rozwiązania do termoformowania, ale przy znacznie niższych kosztach. Folia jest tańsza, a niewielka ingerencja operatora ogranicza koszty pracy do minimum, nawet w przypadku wymiany. Ponadto platforma do pakowania typu flow wykorzystuje mniej materiału niż rozwiązanie do termoformowania, co przekłada się na zmniejszoną ilość użytych folii/materiałów do pakowania, a tym samym ich wpływ na środowisko.
Wyższa przepustowość i wyjątkowa elastyczność to cechy wyróżniające owijarki przepływowe IMA w połączeniu z VACMAP™, ponieważ z łatwością radzą sobie z wieloma rozmiarami w porównaniu z technologią termoformowania. Poprzez wyłączenie funkcji podciśnienia i powrót do normalnego systemu przedmuchiwania gazem, prędkość owijania może być jeszcze większa. Aby świeże produkty piekarnicze były atrakcyjniejsze dla klientów, w przeciwieństwie do termoformowanych rozwiązań opakowaniowych, całe opakowanie można zadrukować w celu zwiększenia jego atrakcyjności wizualnej.
Flowpacki IMA Delta, zintegrowane z systemem VACMAP™, stanowią skuteczną i ekonomiczną alternatywę dla rozwiązań do termoformowania, łączącą pakowanie próżniowe i pakowanie w atmosferze modyfikowanej (M.A.P.) w jednym rozwiązaniu. Co więcej, uszczelnianie wzdłużne opakowań przy użyciu technologii zgrzewania ultradźwiękowego jest dostępne na większości owijarek przepływowych IMA. System ten umożliwia pracę z różnymi strukturami folii, konserwacja jest minimalna i nie są wymagane żadne korekty sprzętowe. Zanieczyszczenie produktu nie stanowi zagrożenia dla możliwości uszczelnienia, które jest całkowicie nieprzepuszczalne, a ograniczony rozmiar pozwala zaoszczędzić znaczne ilości folii i związanych z tym kosztów.
Kompletna linia pakująca do bułek z systemem wizyjnym i pionowym wyposażeniem form-fill-seal.
Dzięki połączeniu kamer laserowych i liniowych, systemy wizyjne IMA umożliwiają dokładne kontrole i liczenie w celu weryfikacji wysokości, długości, szerokości i powierzchni produktu. Systemy wizyjne IMA są tak dopasowane, aby obsłużyć świeże, wypiekane na parze, mrożone i surowe ciasta, niezależnie od tego, czy są to bagietki, precle, bułki, bajgle, pączki czy rogaliki.
Opierając się na połączeniu lasera 2.5D i skanera liniowego, który generuje w czasie rzeczywistym nakładające się obrazy produktu, oprogramowanie oblicza, kiedy zostanie osiągnięta docelowa ilość produktu w opakowaniu. Obecnie najszybsza dostępna technologia kamer na rynku, Vision 3000, zapewnia również możliwości kontroli jakości, przesiewania zdeformowanych lub uszkodzonych produktów, takich jak zgięte lub złamane bagietki. Ponadto system można zintegrować z wykrywaczem metalu, dzieląc system odrzucania z modułem kontroli jakości. IMA FLX zapewnia, że wszystko, co musi przejść z zamrażarki do kartonu lub pudła, jest dokładnie tym, czego chce klient.
Systemy IMA Visions można łączyć z pionowymi maszynami IMA Fill&Seal wyposażonymi w bufor folii, co jest wyjątkową funkcją pozwalającą uniknąć przestojów. W zależności od produktu i wymagań dotyczących delikatnego obchodzenia się, seria Vegatronic może pracować przy nachyleniu 30, 45 lub 60 stopni. Szerokość worka wynosi do 580 mm przy maksymalnej szerokości folii 1200 mm. Małe lub duże torebki można wykorzystać do pakowania świeżych lub mrożonych bułek, rogalików, bajgli, muffinów i innych wyrobów piekarniczych. Wszechstronność maszyny zwiększają rozwiązania, które pozwalają na podniesienie wydajności linii oraz funkcji ułatwiających procedury przezbrajania i minimalizujące przestoje, takie jak funkcja buforowania folii umożliwiająca wymianę rolki folii bez zatrzymywania maszyny.
Uzupełniając zalety serii Vegatronic, konstrukcja z otwartą ramą zapewnia łatwy dostęp w celu szybkiego serwisowania i konserwacji, a dzięki najwyższemu ciśnieniu uszczelnienia na rynku, są w pełni gwarantowane uszczelnienia gazoszczelne.
Zaspokajając potrzebę rzeczowych odpowiedzi
Zrównoważony rozwój jest powszechnym tematem w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza w sektorze opakowań do żywności. Aby wspierać firmy, które muszą osiągnąć ambitne cele i dążyć do zrównoważonego podejścia, IMA przeznaczyła znaczne środki na badania innowacyjnych rozwiązań opakowaniowych.
Założona w 2016 roku w zakładzie IMA Ilapak, IMA OPEN Lab jest siecią laboratoriów i obszarów badawczych w różnych lokalizacjach w ramach Grupy IMA: nowe materiały są najpierw badane w zaawansowanym technologicznie laboratorium, a następnie testowane na w pełni funkcjonujących liniach pakujących. Szeroko zakrojone testy pozwalają naszej firmie pomagać przedsiębiorcom z branży i przygotować konkretne rozwiązania, aby sprostać obecnym i przyszłym potrzebom w zakresie zrównoważonych materiałów opakowaniowych, które stale się zmieniają pod wpływem scenariusza legislacyjnego.
Koncentrując się na elastyczności jako skutecznej strategii, IMA była w stanie dostosować swoje rozwiązania opakowaniowe i zapewnić swoim klientom przewagę konkurencyjną. Rozwiązania związane z technologią zgrzewania long-dwell są zdecydowanie najbardziej interesujące dla przyszłości tego sektora, nawet jeśli nie wszystkie obecne przepisy kładą nacisk na zrównoważone materiały opakowaniowe. Takie technologie zgrzewania z pewnością staną się niezbędne w ciągu kilku lat, czyniąc inwestycję rozsądną opcją już dziś.
Wraz z rosnącą potrzebą wyeliminowania konserwantów na rynkach rozwiniętych, zastępując standardowe technologie systemami M.A.P., IMA FLX jest w stanie zaoferować różnorodne alternatywne rozwiązania opakowaniowe, od prostych i podstawowych maszyn po zaawansowane, dostosowane do indywidualnych potrzeb linie.
Ilapak Sp. z o.o.
ul. Tyniecka 233
30-376 Kraków
tel. +48 12 266 20 75
www.ilapak.pl
www.ima.it