Pokaż menu

Firmy z okładek

Firmy z okładek
    
  
 

Reklama

Współpraca

Jak robotyzacja zakładu wpływa na jego funkcjonowanie?
Janusz Gil



Coboty, czyli roboty współpracujące, zostały stworzone z myślą o tym, by zastępować człowieka w powtarzalnych, monotonnych czynnościach, a także żeby współpracować z nim ramię w ramię. Obecnie coraz więcej zakładów produkcyjnych decyduje się zastąpić pracę człowieka maszyną. Łatwość programowania, szybkość wdrożenia, mobilność, szybki czas zwrotu to zdecydowanie największe zalety cobotów duńskiego producenta – Universal Robots.

Zatrudnienie: robot vs pracownik
Każdy z nas doskonale wie, jak wygląda rekrutacja pracownika. Nie dość, że jest ona czasochłonna, to jeszcze potrzebujemy czasu na wdrożenie nowej osoby do pracy.

Czas – istotny aspekt w rozumieniu działania całego zakładu. Cały proces może trwać od kilku dni do kilku miesięcy, ale… mamy pracownika. Pracownika, który potrzebuje urlopu, może chodzić na zwolnienia lekarskie, złożyć wypowiedzenie…

Jak to wygląda w przypadku cobotów?
W przypadku prostych aplikacji całość operacji włącznie z dostawą, szkoleniem, napisaniem aplikacji, optymalizacją programu może zająć nawet 2–3 tygodnie. W przypadku trudniejszych, bardziej skomplikowanych aplikacji ten czas będzie dłuższy. Bardzo podobna sytuacja jak z pracownikiem – im wyższych kwalifikacji potrzebujemy, tym grono kandydatów się zawęża (albo musimy ich przeszkolić), wtedy czas całej operacji się wydłuża.

„Zatrudniając” cobota, mamy tę pewność, że czas poświęcony na „rekrutację” (wdrożenie) będzie zwieńczony efektem w postaci „pracownika”, który spełnia nasze kryteria i wymagania. Dodatkowo „pracownika”, który nie wymaga comiesięcznej pensji, lecz jednorazowej inwestycji, która sprawia, że średnio po 1,5–2 latach możemy cieszyć się jego pracą za darmo.

Wzrost wydajności
Przeważająca większość firm, które zdecydowały się na robotyzację, za jedną z kluczowych zalet robotów uważa wzrost wydajności. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak pracownik pracuje, to z reguły osiąga on największą wydajność po przyjściu do pracy i stopniowo z biegiem czasu ona spada. Człowiek się męczy, potrzebuje przerwy. Z cobotami sprawa wygląda zupełnie inaczej. Ich praca jest ciągła, co oznacza, że zawsze będą wykonywać ten sam program z daną prędkością, siłą (ogólnie wydajnością), bez przerw.

Powtarzalność i precyzja
Gdy mamy robota, wszystko tak naprawdę zależy od nas. Od tego, jak zrobimy aplikację, będzie zależeć jakość produktu lub dokładność wykonywanej czynności. Roboty UR gwarantują nam powtarzalność z dokładnością ±0,1 mm w wersji CB3.1 oraz od ±0,03 do 0,05 mm (w zależności od modelu) w wersji e-Series. Istotną sprawą jest również możliwość użycia konkretnej siły (a dokładniej wartości siły) przy danych ruchach czy czynnościach.

Kiedy dysponujemy powyższymi funkcjami, bez problemu możemy zapewnić odpowiednią jakość naszych wyrobów, zredukować liczbę odrzutów, a być może stworzyć nowy produkt. Redukując odrzuty, zmniejszamy koszty, natomiast oferując lepszą jakość czy też nowy produkt, mamy szansę na zwiększenie naszych przychodów. Finalnie przekłada się to na to, co lubi każdy przedsiębiorca, czyli na zysk.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, co zyskałby twój zakład, jak wdrożyć takie rozwiązanie czy poznać szczegóły techniczne samego cobota, nie czekaj, napisz do nas na adres roboty@elmark.com.pl. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.


ELMARK Automatyka S.A.
https://www.elmark.com.pl/pl/sklep


Reklama