Karwendel: Technologia X-ray Ishida pomaga nam zachować bezpieczeństwo produkcji
Firma Karwendel-Werke Huber zainwestowała w jedenaście systemów kontroli rentgenowskiej produkcji Ishida Europe, które pozwalają wytwórcy sera śmietankowego i twarogowego Exquisa zapewnić znakomitą jakość produktów.
W skład inwestycji wchodzą zainstalowane dwa modele z gamy urządzeń rentgenowskich Ishida. Model IX-GA-4075 kontroluje plastikowe pojemniki o masie napełnienia od 135 g do 500 g, z kolei IX-GA-65100 jest w stanie kontrolować produkty pakowane po 6 oraz 12 do jednego kartonu en bloc. Oprócz wyrobów z miękkiego sera i twarogu, systemy rentgenowskie sprawdzają również produkty pochodzenia roślinnego firmy NOA, spółki zależnej Karwendel, obsługując w sumie 15 różnych formatów opakowań.
W przypadku tego producenta wykrywanie ciał obcych za pomocą wykrywaczy metali nie wchodziło w grę z powodu metalizowanej (aluminiowej) pokrywy foliowej stosowanej do pakowania produktów. Karwendel chciał mieć możliwość wykrywania niemetalicznych ciał obcych, takich jak małe pestki w formatach ziół i przypraw oraz kawałki rdzeni owoców, które mogą przypadkowo znaleźć się w formatach miękkiego sera i twarogu.
Ze względu na profil wymagań konieczny był niezawodny system wykrywania określonych rozmiarów cząstek ciał obcych (na przykład 1 mm stali nierdzewnej, 2 mm szkła i 4 mm plastiku PTFE).
– Dzięki stosunkowo jednorodnej masie nasze produkty mogą być stosunkowo łatwo sprawdzone przez systemy kontroli rentgenowskiej – mówi Stefan Schindler, kierownik ds. zarządzania jakością w Karwendel-Werke Huber. – Wymagane są jednak wysokie poziomy wydajności, ponieważ wszystkie nasze linie produkcyjne pracują z prędkością 172 cykli na linię (często przy użyciu podwójnych linii) i na minutę. Dlatego odstęp pomiędzy poszczególnymi paczkami na przenośnikach wynosi zaledwie około trzech centymetrów.
Wybór systemu rentgenowskiego Ishida był wynikiem dokładnej oceny różnych możliwości.
– Decydującym czynnikiem była dla nas łatwość obsługi i praktyczny interfejs użytkownika wyświetlacza – mówi Stefan Schindler z Karwendel.
Aby zapewnić łatwiejszą i pozwalającą zaoszczędzić miejsce integrację na liniach produkcyjnych, systemy kontroli rentgenowskiej Ishida wyposażone zostały w jednostki chłodzące zamontowane na górze maszyn. Ultramocne metalowe kurtyny ochronne na wlocie i wylocie komór inspekcyjnych zostały dostosowane do każdego zastosowania. Aby zmniejszyć poziom hałasu, przenośniki podające i wyprowadzające w niektórych maszynach rentgenowskich są montowane w tunelach tłumiących hałas. Wszystkie maszyny X-ray Ishida pracują w systemie trzyzmianowym. Na prawie wszystkich liniach produkcyjnych opakowania przechodzą przez komory inspekcyjne (na linii podwójnej) z maksymalną prędkością taśmy 40 metrów na minutę. Pomimo tej trudnej przepustowości nawet bardzo małe ciała obce są niezawodnie wykrywane. Podczas kontroli kartonów sprawdzana jest również kompletność produktów za pomocą funkcji liczenia.
Technologia systemu kontroli rentgenowskiej Ishida działa niezależnie od temperatury, zawartości soli i wody w produkcie. Możliwe jest również przetestowanie tylko konkretnych fragmentów produktu i pominięcie określonych części opakowania, takich jak obszary zgrzewu. Maszyny wykorzystują opatentowane oprogramowanie z samouczącym się algorytmem, zwanym algorytmem genetycznym (GA). Analizując dane obrazu na przestrzeni wielu generacji, można zwiększyć czułość inspekcji o około 20% podczas korzystania z tej funkcji.
W Karwendel-Werke Huber wszelkie opakowania, które zostały zidentyfikowane jako wadliwe przez system kontroli rentgenowskiej, są izolowane w centralnym pojemniku zbiorczym za pomocą odrzutu powietrznego. Pojemniki na odrzuty są zaplombowane i mogą być otwierane wyłącznie przez upoważniony personel. Systemy kontroli rentgenowskiej IX-GA-65100, z bardzo dużymi komorami inspekcyjnymi wykorzystują odrzut ramienia do oddzielania opakowań niespełniających wymagań i prowadzą je do zamykanego stołu zbiorczego. Rejestracja danych zapisuje wszystkie informacje optyczne i numeryczne, aby umożliwić bezproblemową identyfikowalność.
System kontroli rentgenowskiej Ishida IX-GA jest sterowany za pomocą ekranu dotykowego. Specjalna osłona monitora umożliwia dostęp upoważnionym pracownikom wyłącznie za pomocą chipa RFID. Po automatycznym procesie konfiguracji maszyny są gotowe do użycia w ciągu 90 sekund, po czym można dokonać dalszych precyzyjnych regulacji. Zmiany produktu są realizowane poprzez szybkie wyszukiwanie – możliwość zaprogramowania do 100 ustawień wstępnych. Nawet czyszczenie jest łatwe dzięki łatwo dostępnej konstrukcji ze stali nierdzewnej, a przenośniki taśmowe można łatwo wyjąć i wymienić bez użycia narzędzi.
Systemy kontroli rentgenowskiej Ishida dają wymaganą pewność, że kontrolowane produkty są wolne od ciał obcych. Maszyny zbierają również wiele cennych danych na końcach linii, a firma mleczarska chce wkrótce z tych danych skorzystać. Dlatego kolejnym wspólnym projektem z Ishidą będzie wdrożenie oprogramowania IDCS (Ishida Data Capture System). Ten internetowy program łączy systemy kontroli rentgenowskiej i rejestruje informacje o wydajności, takie jak przestoje, wydajność i jakość. Odpowiednie dane dla każdego produktu i formatu opakowania można następnie analizować w czasie rzeczywistym i wyświetlać graficznie, sortując według partii produktu, zmiany, operatora, produktu, maszyny lub linii. Wyświetlacze i raporty są definiowane przez użytkownika i mogą być indywidualnie dostosowywane; parametry są dostępne online w dowolnym momencie trwania pracy, bez przerywania produkcji.
Oprogramowanie IDCS II jest idealne do pomiaru ogólnej sprawności sprzętu (OEE) i posiada ważną funkcję kontroli biznesowej. Karwendel spodziewa się w rezultacie bezpośredniego wzrostu wydajności.
Karwendel-Werke Huber GmbH & Co. KG z siedzibą w Buchloe w regionie Allgäu jest jedną z największych prywatnych firm mleczarskich w Niemczech. Firma każdego roku przetwarza ponad 240 milionów litrów mleka i osiąga produkcję 106 000 ton.
Fenix Systems Sp. z o.o.
ul. Długa 40, Moczydłów
05-530 Góra Kalwaria
tel.: 22 715 52 53
e-mail: biuro@fenixsystems.eu